Návod na výrobu boudy pro psa – rozměry, cena, barva, zateplení

Ať už váš pes běhá volně po pozemku, nebo přespává v kotci, kvalitní budka je neoddělitelnou součástí jeho povinné výbavy.

Jak vyrobit boudu pro psa

Nemáte finance na její koupi nebo jen jednoduše rádi kutíte? Tak si ji vyrobte sami.

Psí bouda – rozměry a tvar

Rozměry psí boudy musíte přizpůsobit velikosti vašeho chlupáče. Odrazte se od těchto čísel:

 • Pes potřebuje v sedu aspoň 10–15 cm prostoru nad hlavou.
 • Šířku a délku boudy měřte tehdy, když pes leží na břichu s vyrovnanými předními nohami. Z každé strany byste mu měli dopřát minimálně 30, maximálně však 50 cm. V příliš malé boudě se nebude moct pohodlně natáhnout, ve velké zase může vzniknout problém v zimě, kdy bude muset pes zbytečně „vlastním teplem“ vyhřívat velký prostor.
 • Bouda pro dva psy může být vysoká i dlouhá stejně jako pro jednoho, zvětšete pouze její šířku o cca 20 cm na každého psa.

Nezapomeňte ani na velikost otvoru – vchodu, skrz který pes musí projít bez toho, aby se plazil. Jemné pokrčení je v pořádku. Vchod by neměl být ani zbytečně široký a vysoký. Takto skrz něj bude v zimě zbytečně unikat mnoho tepla a naopak do boudy „vcházet“ zima.

Z čeho vyrobit boudu pro psa

Na výrobu psí boudy použijte určitě dřevo, s nímž se vám bude pracovat nejjednodušeji  a je také cenově dostupné. Vhodné jsou klasické desky nebo různé „polotovary“, například OSB deska, hrubší překližka nebo laťky z palet. Využít můžete i odpadový materiál ze starého nábytku. Dejte si však pozor, aby dokázal odolávat vlhkosti. Klasické desky, ze kterých jsou vyrobené skoro všechny staré skříně, začnou i při minimální vlhkosti bobtnat a postupně se rozpadávat.

TIP: Celé drevené panely (napr. OSB doska) vám montáž podstatne uľahčia. Nemusíte zabíjať latku po latke, navyše nie je nutné konštruovať samostatnú konštrukciu z hranolov.

POZOR: Při výrobě boudy pro psa, který hryže všechno, co mu přijde pod zuby, zhodnoťte použití OSB desek. Jsou napuštěné různými chemickými látkami, které psa určitě nezabijí, na druhé straně jejich „konzumace“ není úplně ideální.

Střecha: rovná, šikmá, áčková

Ještě předtím, než se pustíte do přípravy desek nebo latěk na výrobu boudy, se musíte rozhodnout, jestli použijete střechu šikmou nebo rovnou. Na tom totiž závisí, jak přesně desky nařezáte.

Dřevěná bouda pro psa se šikmou střechou

 • Bouda se šikmou střechou je podstatně náročnější na výrobu, na druhé straně zabrání zatékání vody dovnitř boudy. Toto řešení je vysloveně nezbytné jen tehdy, když budou umístěné pod holé nebe. V kotci nebo na terase nepřijde do přímého kontaktu s vodou, takže skutečně není potřebná. Sklon šikmé střechy musí být minimálně 15 cm a víc.
 • Bouda s klasickou áčkovou střechou je z hlediska funkčnosti ekvivalentem k té „zkosené“. Z hlediska náročnosti její výroby hovoříme o mnohem komplikovanější možnosti.
 • Bouda s rovnou střechou je na výrobu nejjednodušší a navíc vašemu psovi poskytne vyvýšený prostor na ležení, který je u drtivé většiny chlupáčů velmi oblíbený.

POZOR: Pokud bude psí bouda umístěná pod holým nebem, střechu je potřebné doplnit o krytinu. Vyhýbejte se plechu, který se v létě neskutečně zahřívá a může popálit psí tlapky.

Výroba psí boudy – návod

Šikovný kutil smontuje jednoduchou psí boudu v průběhu 2 až 3 hodin. Pokud vám zručnost chybí, může vám to zabrat i den, pokud si však vezmete do úvahy, kolik financí můžete ušetřit a navíc jaké pohodlí poskytnete svému chlupáči, určitě uznáte, že to stojí za to. Způsobů, jak postavit psí boudu, je mnoho. My si vysvětlíme jakýsi základní postup na velmi jednoduché „psí bydlení“.

Verze č. 1: Bouda z „celých“ desek

Pokud na stavbu použijete celé desky (OSB, překližka atd.), na začátku stačí vytvořit vyvýšenou podlahu, konstrukcí z hranolů se zabývat nemusíte, desky spolu jen jednoduše propojíte.

Začněte přípravou desek na podlahu, „tělo“ boudy a střechu. Nezapomeňte do jedné z nich vyřezat vchod. Zda bude na kratší, nebo na delší straně, je v podstatě jedno, většinou se však vchod nachází na delší stěně. Vyřezávání si můžete ulehčit tak, že na jednu stranu použijete kratší desku, vchod tedy nebude oblý, z praktického hlediska však poslouží stejně dobře.

Připravte si:

 • 2 desky na delší stěny boudy – když chcete vytvořit šikmou střechu, jedna z nich musí být min. o 10–15 cm vyšší
 • 2 desky na kratší stěny boudy – při šikmé střeše je musíte seříznout „na šikmo“ na jejich vrchní části
 • 1 desku na podlahu – její délka i šířka musí sedět s délkou a šířkou stěn boudy
 • 1 desku na střechu – v porovnání s podlahou by měla být širší i delší o cca 15 cm, takto dosáhnete přesahu střechy
 • Připravte si také dřevěné hranoly, které upevníte na podlahu a které musí rozměry sedět s její délkou a šířkou

Po celém obvodu desky, která bude sloužit jako podlaha, připevněte dřevěné hranoly s tlouštkou od 10 cm. U boudy delší než 1 m umístěte hranol i do středu, aby se podlaha neprohýbala. Takto vytvoříte nožičky boudy, které ji vyvýší a zabrání jejímu přímému kontaktu se zemí, tedy i chladem a vlhkostí.

Přístřešek pro psa s rovnou střechou z celých desek

„Tělo“ boudy můžete vytvořit třemi způsoby:

 • Desky je možné na hranách přišroubovat přímo k sobě. Toto řešení je vhodné jen při hrubších deskách (cca nad 4 cm), při tenčích spoje nebudou držet pevně, nemluvě o tom, že není jednoduché se správně trefit.
 • Druhým a zároveň lepším řešením jsou klasické íčkové hliníkové lišty, kterými spojíte jednotlivé stěny. Můžete je připevnit z vnitřní nebo vnější strany boudy.
 • Stěny je možné spojit i pomocí dřevěných hranolů, které připevníte malými kovovými íčky k podlaze v každém jejím rohu.

Spojené „tělo“ boudy následně připevníte na podlahu. Vhodný je první i druhý postup uvedený při spojení stěn. Poslední přichází na řadu střecha. Tu můžete opět připojit pomocí hliníkových lišt a šroubů, o něco lepším řešením jsou však panty. Takto můžete boudu kdykoliv otevřít a jednoduše uklidit.

Verze č. 2: Bouda z latěk

Podlahu i střechu vyrobíte stejným způsobem jako v předešlém případě. U boudy z latěk, například z těch z palet, však musíte na podlaze nejdříve vytvořit konstrukci z tenkých dřevěných hranolů, na kterou je připevníte jednu po druhé. Mezi laťkami nenechávejte žádné mezery, a když plánujete vyrobit šikmou střechu, horní laťky musíte také seříznout do šikma.

Jak vyrobit zateplenou psí boudu

Tento postup je nepochybně komplikovanější, avšak i rozumnější. Zaizolovaná bouda poskytuje psovi větší komfort v létě i v zimě. Toto řešení je nezbytností hlavně u menších psů nebo plemen bez podsady. Ty by sice měly být výhradně interiérovými mazlíčky, to je však jiné téma.

Zateplenou boudu pro psa vyrobíte jedním z výše uvedených postupů, a to v závislosti na tom, zda použijete laťky, nebo celé desky. Rozdíl spočívá v tom, že musíte vytvořit dvě stěny na každé straně, mezi které vložíte izolační materiál. Mezeru mezi nimi ponechte širokou podle toho, jak hrubá bude vrstva izolace. Minimum je 5 cm, tenčí izolace v podstatě nemá velký smysl.

Pokud přemýšlíte nad tím, že izolační materiál pouze připevníte na vnitřní část stěn, není to nejlepší řešení. Polystyren, vata nebo různé hliníkové izolační fólie bývají pro psy obrovským lákadlem. Hovoříme o jejich hryzání nebo rozškrábání, což není pohodlné z hlediska uklízení, ale ani bezpečné kvůli zdraví vašeho miláčka. Kousek polystyrenu zaseknutý v žaludku není sranda, veterinární náklady vás navíc vyjdou mnohem dráž než dvě stěny na boudě.

Barva na psí boudu

Výběr izolačního materiálu do psí boudy

 • Polystyren je účinný i cenově dostupný. Výhodou je, že není lákadlem pro hlodavce nebo hmyz. Jeho tlouštka nesmí být menší než 5 cm, 10 cm je jistota.
 • Minerální nebo skleněná vata splní svoji úlohu stejně dobře, její tlouštka by měla být stejná jako v předešlém případě. Mínusem je, že do ní mohou nalézt různé potvůrky, včetně parazitů (např. blechy).
 • Na zaizolování boudy můžete využít i starý molitan, dokonce i kousky z něho. Toto řešení sice není stejně účinné, do určité míry však boudu zateplí. Když budete izolační vrstvu vytvářet z kousků molitanu, snažte se ho do mezery mezi deskami natlačit co nejvíc.

Jak vybrat barvu na psí boudu

Protože pes barvy nedokáže rozlišovat nejlépe, výběr barvy je jen na vašem vkusu. Důležitá je však otázka bezpečnosti. Dřevo je potřebné namořit a nalakovat, abyste prodloužili jeho životnost. Toto ošetření zrealizujte po smontování boudy a následně aspoň jednou do roka. Určitě se vyhněte jakýmkoliv toxickým lakům a barvám. V našich obchodech nenatrefíte na žádné speciální přípravky určené na „nábytek a bydlení“ pro zvířata, proto použijte produkty na natírání dětského nábytku nebo hraček. Vhodné jsou i vosky a oleje na přírodní bázi, které nemají psovi jak ublížit.

Ekologické farby a laky na búdu pre psa nájdete v ✅ e-shope efarby.sk.

Tvar psí boudy a praktické doplňky

Jestli bude bouda ve tvaru obdélníku, nebo čtverce, je jen na vás. Častěji se používají boudy s delší a kratší stranou, protože lépe kopírují tvar psího těla vleže. U čtvercové boudy si dejte pozor pouze na to, aby se v ní pes mohl pohodlně natáhnout.

Boudu můžete vylepšit i o několik vychytávek, které ulehčí život vám a zvýší komfort vašeho psa.

 • K velmi praktickým řešením patří uvedená střecha upevněná na pantech. Pokud se nechcete při každém čištění psího pelechu cpát skrz malý vchod, jiné řešení v podstatě neexistuje.
 • Boudu můžete přepažit vnitřní příčkou umístěnou asi 0,5 metru od vchodového otvoru. Příčka není nutností, zlepší však izolační vlastnosti boudy. Když se pro ni rozhodnete, otvor na příčce umístěte vždy diagonálně od prvního – vnějšího vchodu. Takto zabráníte vzniku průvanu a zmírníte vnikání chladu či tepla do boudy. Mezi vnější stěnou boudy a příčkou nezapomeňte ponechat dostatek prostoru, aby se pes mohl pohodlně „vytočit“.
 • Pokud máte čas a chuť, před boudou můžete postavit i dřevěné pódium a stříšku. Toto řešení je na místě jen v tom případě, když boudu umístíte přímo na pozemek, tedy ne ve voliéře.

Bouda pro psa a bezpečnost

Bouda pro psa a bezpečnost

Něco jsme si už naznačili, bezpečnost však sehrává extrémně důležitou úlohu, proto je potřebné zdůraznit ještě několik detailů. Věřte tomu, že se nevyplatí zanedbat ani jedinou maličkost. Psi dokážou vymyslet věci, které by vás ani ve snu nenapadly, no a tato jejich kreativita nejednou končí mastnými účty na veterině, v lepším případě, horší případ si asi umíte domyslet sami.

 • Na výrobu boudy používejte jen chemicky neošetřené dřevo.
 • Vyhněte se jakýmkoliv toxickým barvám, lakům nebo mořidlům.
 • Izolaci před psem důkladně ukryjte a zabezpečte pevnou deskou.
 • Z boudy nesmí trčet žádné hřebíky, šrouby nebo větší a ostré třísky.
 • U starších nebo maličkých psůh myslete na výšku boudy, skoky z příliš velké výšky mohou zvířeti způsobit problémy s klouby nebo jiné zranění.
 • Ujistěte se, že se pes nemůže zaseknout ve vchodu do boudy.
 • Boudu neumísťujte v blízkosti plotu nebo pletiva v kotci, které může pes přelézt.

Cena psí boudy: kupovaná versus vyrobená

Průměrná cena psí boudy s rozměry kolem 60 x 80 x 70 cm se pohybuje kolem 40 eur. Boudy pro větší plemena nekoupíte pod 100–150 eur. Kompromisem mohou být montované budky, které stojí o něco méně. Funguje to podobně jako u skříně. Koupíte si ji rozmontovanou a sami smontujete.

Cena psí boudy, kterou si vyrobíte sami, se v závislosti na použitém materiálu a jejích rozměrech pohybuje v rozmezí od 10 do XY eur. O deseti eurech hovoříme tehdy, když využijete odpadní desky nebo laťky z palet, a dokoupíte si už jen šrouby a kovová elka. Pokud byste kupovali úplně nový materiál, cena hand made boudy může někdy, bohužel, přesáhnout cenu té kupované. V tomto směru vám nemůžeme poradit přesně. Rozhodněte se jednoduše podle toho, co je výhodnější ve vašem případě.

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.

Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba

Oranžová bude vyzařovat příjemné teplé světlo ať ji umístíte kamkoli. Pokud ji ani vy nemáte ve své kuchyni, je nejvyšší čas to změnit.

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...Publikováno dne: 10.11.2021
Hodnocení článku:
(87.8%)