Jak prát ekologicky? Vyzkoušejte přírodní bio produkty, jedlou sodu nebo vajíčka na praní

Rozhodli jste se eliminovat všechny nástrahy běžného života, které mají negativní dopad na životní prostředí? Zkuste vyměnit klasické, chemické prací prášky či aviváže za ekologičtější formu.

Bio produkty na praní - prací vajíčka

O slovo se stále víc hlásí bio produkty na praní, které jsou šetrné nejen k prádlu, vaší pokožce, ale i přírodě.

Oblíbené ekologické prostředky

Proč přejít na eko praní?

Ekologické praní prádla se od toho klasického liší v mnoha věcech. A nejde jen o samotné přípravky, které použijete. Důležitý je i správný postup, jinak se může snadno stát, že s výsledkem nebudete spokojení. Běžné prací prostředky obsahují chemické látky, jakými jsou fosfáty, umělá bělidla, či dokonce barviva. Po vyprání zůstávají v prádle a do kontaktu s nimi přichází i pokožka. Pokud se chcete vyhnout nebo zbavit kožních reakcí či alergií, ekologické praní je pro vás tou nejlepší volbou.

Jak prát ekologicky?

Výměnou pracího prášku za ekologičtější variantu praní nekončí. Právě naopak, v tomto kroku celý proces začíná. Ekologické praní vyžaduje nejen čas, odhodlání, ale i dodržování jistých zásad. Pokud jste se nadchli pro změnu, soustřeďte se při ekologickém praní také na tyto důležité aspekty:

 • Tvrdost vody – zjistěte, jaká je ta vaše, pomocí testovacích proužků. V tvrdé vodě se pere těžko a některé ekologické prací prostředky neobsahují složky na její změkčení. Rozpustnost při nižších stupních nebo při mýdlových extraktech je často až nemožná.
 • Péče o pračku – výsledek praní ovlivňuje i fakt, v jaké kondici udržujete svoji pračku. Používejte bio produkt na odstranění vodního kamene nebo roztok octa a jedlé sody. Po vyprání nechte pračku a plastové nádobky otevřené, abyste předešli případné plísni.
 • Znečištění prádla – před tím, než přistoupíte k praní, roztřiďte prádlo nejen podle barvy, ale i stupně znečištění. Eko prostředky neobsahují složku, která se skvrnami bojuje během praní. Na znečištěná místa použijte předem žlučové mýdlo nebo ekologický prací prostředek určený na fleky.
 • Prací prostředek a aviváž – trh nabízí několik druhů ekologických pracích prášků, gelů, ale i oblíbené mýdlové ořechy či vločky. Klasická aviváž se nahrazuje nejčastěji octem, který odstraní zbytky pracího prášku či mýdla, zároveň vydezinfikuje a vyčistí pračku.
 • Bělicí prostředek – aby byla bílá nadále bílou, i mezi bezfosfátovými pracími prostředky najdete ty, které se postarají o sněhobílé prádlo. Sáhněte po bělicím prostředku na bázi kyslíku, který odstraní skvrny či zabraňuje zašednutí. Při zahřátí se ve vodě rozkládá na sodu, vodu a kyslík. Neobsahuje látky, které opticky rozjasňují, ani chlór.

Eliminujte odpad

Čisté a voňavé prádlo skutečně nemusí být jen výsledkem praní s chemickými produkty, které jsou škodlivé nejen pro pokožku, ale i životní prostředí. Pokud ekologickému praní podlehnete na maximum, výrazným krokem ke změně jsou i specializované prodejny, kde vám ekologické čisticí prostředky a bio prací produkty načepují do přinesených obalů. Velké změny začínají malými kroky.

Náš tip!

BIO produkty na praní

O ekologických pracích prostředcích jste už slyšeli. Poznáte však mýdlové ořechy a vločky, jedlou sodu nebo prací vajíčka na opakované plnění?

 • Čepovaná drogerie – šetří životní prostředí, ale i vaši peněženku. Načepovat si můžete dát bio čisticí prostředky, prášky, aviváže i barviva, bělidla či umělé parfémy. Protože v ceně není započítaný obal, ušetříte 15–20 %.
 • Plnitelné vajíčko na praní – plní se pracími peletami minerálního původu přibalenými v balení. Ty ionizují molekuly kyslíku ve vodě a turmalínové černé keramické pelety uvolňují špínu z vláken textilií. Přirozeně působí jako změkčovadlo.
 • Mýdlové ořechy – jde o slupky z plodů stromu Sapindus mukorossi s obsahem rostlinného saponátu - saponinu. Ten se při praní vylučuje a funguje jako mýdlo. Jde o nejšetrnější metodu ekologického praní.
 • Jedlá soda – skvělý a všestranný ekologický čistič, pohlcovač pachů
 • Mýdlové vločky – vhodné na ruční praní i praní prádla v pračce. Jednoduše se rozpouštějí ve vodě a jsou vhodné na výrobu mýdlového slizu.
 • Mýdlový sliz – další účinný ekologický prostředek na praní. Vyrobit si ho můžete z mýdlových vloček nebo ze směsi 1 l horké vody, 150 g prací sody a 175 g nastrouhaného mýdla na praní, ideálně jádrového. Doplňte vodu do objemu 10 litrů. Výsledný produkt má konzistenci gelu a na jedno praní vám stačí 250 ml.
 • Ekologické prací prášky a gely – používají se stejně jako běžné fosfátové produkty. jsou šetrné k prádlu, pokožce a životnímu prostředí.

Ekologické čisticí a prací prostředky nejsou jen horkým trendem a "vychytávkou" na jednu sezónu. Jejich používání má smysl jak pro vás jako spotřebitele, tak i pro přírodu a prostředí, ve kterém žijete.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....Publikováno dne: 05.09.2019
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Energetické třídy spotřebičů. Co prozrazuje energetický štítek?Energetické třídy spotřebičů. Co prozrazuje energetický štítek?

Barevné štítky s písmenky napovídají o energetické třídě, do které spotřebič patří. Poradíme vám, jak se v abecedě neztratit a na co si dát pozor. Nákupy elektroniky vám tak půjdou...

Jak vyndat spirálu z pračky? 5 tipů, které vám s tím pomohouJak vyndat spirálu z pračky? 5 tipů, které vám s tím pomohou

Ohřívací těleso pračky je často příčinou vypovězení služby celé pračky. Dobrou zprávou je, že spirála se dá vyměnit a vy nemusíte kupovat novou pračku.

Jak správně prát v automatické pračceJak správně prát v automatické pračce

Jen zapnout a jít nestačí. Automatickou pračku je nutné poznat lépe. To, jak budou věci po vyprání vypadat, totiž ovlivňuje více faktorů. Poradíme vám, jak prát správně.