Jak prát záclony, aby byly bílé

Trápí vás zašedlé záclony, které už dávno ztratily svůj jas? Na oknech se už nepyšní bílou barvou, jsou spíše zažloutlé a už nevypadají jako ty výstavní kousky z regálu v obchodě? Netrapte se a nevyhazujte je do koše.

Bílé záclony v obývacím pokoji

Zkuste na ně zaútočit domácími radami, které vám prozradíme v článku.

Praní záclon v pračce, nebo v rukách?

Praní záclon si vyžaduje speciální péči. Záclona je z jemného materiálu, který se může rychle zničit a při nesprávné manipulaci nejednou můžete o ni přijít, postupujte proto opatrně. Prát můžete dvěma způsoby. Buď klasicky v rukách nebo na to použijte pračku (tehdy perte pri nízkých otáčkach a 30–40 stupních Celsia). Samotné praní však nevede k tomu, aby byli záclony čistě bílé, to už přece poznáte. Jak postupovat při samotném bělení záclon?

 

Na bělení můžete použít chemické přípravky, a to bělidla, která jsou běžně dostupná v drogerii. Všeobecně platí, že čím dražší přípravky, tím lepší bělicí účinky poskytují. Velmi oblíbeným přípravkem je Vanish Oxi Actin na záclony, osvědčený prostředek Jaso se zjasňujícím účinkem a velmi účinný produkt Savo na bělení prádla.

Přípravky na bělení záclon

Domácí rady pro dokonale bílé záclony

  1. Kuchyňská sůl – Napustiěte si vanu horkou vodou a nechte v ní rozpustit sůlľ Přidejte tak 1 lžíci soli na 3 litry vody. Když máte koupel připravenou, ponořte do vody záclony a nechte je odležet přibližně 2–3 hodiny, na konec je přeperte.

  2. Ocet – Tento všepomocný společník kuchyně si poradí i se zašlými nečistotami na zácloně. Stačí ho přidat přímo do praní. Přidejte polovinu šálku octs do vody určené na praní záclony a máte postáráno.  

  3. Kypřicí prášek / soda bikarbona – Množství, které při čištění využijete, je při každém praní individuální. Závisí na rozměrech záclony a na tom, jak moc je špinavá (pro orientaci jsou to tak 3–4 balíky prášku). Připravte si roztok z kypřicího prášku / sody bikarbony a vody. Když ho máte hotový, ponořte záclonu do roztoku približne na 15 minut až půl hodiny. Na závěr ji stačí jen vyndat a nechat vysušit.

  1. Acylpirin – Nejen že utiší bolest, navíc si poradí i se skvrnami na zažloutlých záclonách. Neuvěřitelné, že? Nechte rozpustit přibližně 5 tablet acylpirinu ve vodě a materiál ponořte na několik hodin do roztoku.
  1. Skořápky z vajíček – Kdo by to byl řekl, že vaječné skořípky je možné využít i tímto způsobem? Je to však opravdu jednoduché. Budete potřebovat pytlík z hrubšího materiálu. Mělo by jít o odolný materiál, neboť tento pytlík uložíte přímo do bubnu pračky. Do pytlíku nasypte skořápky a přibližně 2 plátky citronu a spusťte prací program.

Bonusový tip pro odvážné: smíchejte celou lahev inkoustu s větším objemem vody (například ve vaně)  a ponořte tam zašdlou záclonu. Nechte pár hodin působit. Záclony budou bílé jako nikdy předtím. Bělení záclon inkoustem zní jako sci-fi, ale funguje dokonale. Máme to ověřené.

Doufáme, že vám naše rady pomohly, a určitě zanechte komentář, jak postupujete vy při bělení záclon, oblečení,  případně se kterým postupem jste se už setkali.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.Publikováno dne: 18.03.2018
Hodnocení článku:
(86.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější

Kosmetika z Německa, rakouská drogerie a celkově dovoz drogerie ze Západu se stává u nás trendem. Je skutečně drogerie z Rakouska či Německa kvalitnější? Prozradíme vám to v našem článku.

Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware

Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano

Přišli jste na chuť asijské kuchyni? Kromě kvalitních surovin a přísad si opatřete správné nádobí. Na co je wok dobrý, v čem se liší od běžné pánve a čeho si při jeho koupi všímat?...