Jak prát záclony, aby byly bílé

Trápí vás zašedlé záclony, které už dávno ztratily svůj jas? Na oknech se už nepyšní bílou barvou, jsou spíše zažloutlé a už nevypadají jako ty výstavní kousky z regálu v obchodě? Netrapte se a nevyhazujte je do koše.

Bílé záclony v obývacím pokoji

Zkuste na ně zaútočit domácími radami, které vám prozradíme v článku.

Praní záclon v pračce, nebo v rukách?

Praní záclon si vyžaduje speciální péči. Záclona je z jemného materiálu, který se může rychle zničit a při nesprávné manipulaci nejednou můžete o ni přijít, postupujte proto opatrně. Prát můžete dvěma způsoby. Buď klasicky v rukách nebo na to použijte pračku (tehdy perte pri nízkých otáčkach a 30–40 stupních Celsia). Samotné praní však nevede k tomu, aby byli záclony čistě bílé, to už přece poznáte. Jak postupovat při samotném bělení záclon?

 

Na bělení můžete použít chemické přípravky, a to bělidla, která jsou běžně dostupná v drogerii. Všeobecně platí, že čím dražší přípravky, tím lepší bělicí účinky poskytují. Velmi oblíbeným přípravkem je Vanish Oxi Actin na záclony, osvědčený prostředek Jaso se zjasňujícím účinkem a velmi účinný produkt Savo na bělení prádla.

Přípravky na bělení záclon

Domácí rady pro dokonale bílé záclony

  1. Kuchyňská sůl – Napustiěte si vanu horkou vodou a nechte v ní rozpustit sůlľ Přidejte tak 1 lžíci soli na 3 litry vody. Když máte koupel připravenou, ponořte do vody záclony a nechte je odležet přibližně 2–3 hodiny, na konec je přeperte.

  2. Ocet – Tento všepomocný společník kuchyně si poradí i se zašlými nečistotami na zácloně. Stačí ho přidat přímo do praní. Přidejte polovinu šálku octs do vody určené na praní záclony a máte postáráno.  

  3. Kypřicí prášek / soda bikarbona – Množství, které při čištění využijete, je při každém praní individuální. Závisí na rozměrech záclony a na tom, jak moc je špinavá (pro orientaci jsou to tak 3–4 balíky prášku). Připravte si roztok z kypřicího prášku / sody bikarbony a vody. Když ho máte hotový, ponořte záclonu do roztoku približne na 15 minut až půl hodiny. Na závěr ji stačí jen vyndat a nechat vysušit.

  1. Acylpirin – Nejen že utiší bolest, navíc si poradí i se skvrnami na zažloutlých záclonách. Neuvěřitelné, že? Nechte rozpustit přibližně 5 tablet acylpirinu ve vodě a materiál ponořte na několik hodin do roztoku.
  1. Skořápky z vajíček – Kdo by to byl řekl, že vaječné skořípky je možné využít i tímto způsobem? Je to však opravdu jednoduché. Budete potřebovat pytlík z hrubšího materiálu. Mělo by jít o odolný materiál, neboť tento pytlík uložíte přímo do bubnu pračky. Do pytlíku nasypte skořápky a přibližně 2 plátky citronu a spusťte prací program.

Bonusový tip pro odvážné: smíchejte celou lahev inkoustu s větším objemem vody (například ve vaně)  a ponořte tam zašdlou záclonu. Nechte pár hodin působit. Záclony budou bílé jako nikdy předtím. Bělení záclon inkoustem zní jako sci-fi, ale funguje dokonale. Máme to ověřené.

Doufáme, že vám naše rady pomohly, a určitě zanechte komentář, jak postupujete vy při bělení záclon, oblečení,  případně se kterým postupem jste se už setkali.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...Publikováno dne: 18.03.2018
Hodnocení článku:
(85.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se zbavit špačků na zahradě?Jak se zbavit špačků na zahradě?

Máte zahrádku plnou sladkého ovoce a nic z úrody si nevychutnáte, protože vám ji rok co rok obere špaček? Podívejte se s námi na to, jak těžce vypěstovanou úrodu ochránit účinně a...

Jak ušetřit  vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodouJak ušetřit vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodou

Spotřeba vody představuje vedle elektřiny a topení značnou položku na účtech v domácnostech. Proto jsme si pro vás připravili několik účinných, ale zato jednoduchých tipů a rad, které...

Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?

Čištění desky z tvrzeného skla je jednoduché. Stačí znát pár postupů a triků a deska bude stále jako nová. Poradíme vám, jak na to.