8 tipů, jak prodloužit životnost vysavače

Uklízení chce mít mnoho lidí z krku co nejdřív, a proto vysávají i to, co by měli pozametat, tahají vysavač z jedné místnosti do druhé, čímž napínají přívodní kabel a filtry také nečistí tak často, jak by si zasloužily.

Vysávání koberce v obýváku

Víte však, jak se starat o vysavač? Nabízíme pár tipů, aby vám sloužil co nejdéle.

Oblíbené sáčky a filtry do vysavačů

Nepřetěžujte elektromotor vysavače

Srdcem každého vysavače je elektromotor, který otáčí vzduchovou turbínou vytvářeje tak podtlak na přívodu do zařízení. Tento elektromotor je však navržený s ohledem na určitý stupeň zatížení – při ztíženém vysávání (ucpaný filtr, hadice, nevhodný nástavec apod.) je přetěžovaný. Tehdy se může stát, že se nebude dostatečně ochlazovat proudem vzduchu a jednoduše shoří. Moderní vysavače bývají vybavené tepelnými pojistkami, takže když to s přetížením přeženete, vysavač se vypne – znovu ho můžete zapnout za několik minut, jakmile se motor trochu ochladí. Tato pojistka má však za úlohu jen zabránit škodám, rozhodně se na ni nespoléhejte a vysávač nepřetěžujte.

Měňte včas sáčky, resp. filtry

Údržba vysavače spočívá zejména ve výměně uvedených komponentů. Plný sáček totiž způsobuje slabší tah vysavače, což kromě uvedeného přetěžování elektromotoru může způsobit také uváznutí větších nečistot v hadici vysavače, což ještě víc sníží sílu jeho tahu. V sáčku plném špíny se navíc rychle množí choroboplodné zárodky.

Výměna sáčku vysavače

Papírové sáčky jsou vždy jednorázové, nepokoušejte se je tedy znovu použít, protože jejich póry jsou už ucpané množstvím špíny a tah vysavače by byl opět slabší. Pokud má váš vysávač pytlík textilní, nečistoty z něho vysypte do odpadkového koše a pytlík vytřepte. Cca po každém 5. vyprázdnění doporučují výrobci textilní pytlík do vysavače i vyprat.

Údržba bezsáčkového vysavače

Stejně negativní účinek na elektromotor má i znečištěný filtr vysavače. Většina bezsáčkových modelů je má minimálně dva, některé dokonce tři – pravidelně tedy kontrolujte čistotu každého z nich. Možností, jak vyčistit filtr z vysavače, je několik – můžete je vyklepat, rovnou vyměnit nebo některé dokonce vyprat. Po nějaké době používání (cca rok) je však vhodné vyměnit všechny filtry vysavače za nové. Jak často měnit HEPA filtr? Ten doporučují výrobci střídat každý rok u sáčkových vysavačů a jednou za půl roku u vysavačů bezsáčkových.

Není vysavač jako vysavač

Bezsáčkové vysavače vybavené filtry jsou pohodlné a šetří peníze, které byste jinak utratili na nákup sáčků. Hodí se však jen na vysávání běžné špíny v domácnosti. Na hrubé nečistoty včetně dřevěných a ocelových pilin v garáži nebo dílně se hodí spíše robustnější hrncový vysavač se sáčkem, který vydrží i méně šetrné zacházení.

Na vysávání popela z krbu, pece nebo kachlí použijte speciální vysavač popela, případně nástavec na vysávání popela, připojitelný k hadici běžného vysavače.

Filtr vysavače

Běžným vysavačem na suché domácí vysávání rozhodně nevysávejte mokré ani vlhké povrchy. Vlhkost by mohla způsobit zkrat v elektromotoru a tím jeho zničení. Také by mohla poškodit filtr nebo sáček vysavače.

Pozor na ucpanou hadici a trubku

Snížený výkon a tah vysavače může mít na svědomí také ucpaná přívodní hadice nebo trubka. Dost často v ní uváznou větší předměty, často se to stává např. při vrtání do stěn, když z nich odpadnou kusy omítky. Tato skutečnost se nemusí vždy projevit prudkým snížením výkonu, poznáte ji však nejčastěji podle změny zvuku vysavače, protože motor vysavače je tím přetěžovaný.

Vysavač pravidelně čistěte nejen zevnitř

V útrobách vysavače se může také usazovat prach a špína, při čištění filtrů nebo výměně sáčku proto nezapomínejte ani na očistu vnitřku zařízení. Zvenku udržujte vysavač také čistý, obzvlášť si dávejte pozor, aby se neucpávaly vývody vzduchu, které by potom způsobovaly pokles výkonu a přetěžování motoru.

Jak udržovat robotický vysavač

U robotických vysavačů udržujte v čistotě i kartáče a kolečka, které jsou nejvíc namáhanými částmi zařízení a mohly by se vlivem zanesení nečistotami zaseknout. Pozornost věnujte i místu, kde jsou umístěné senzory sloužící k prostorové orientaci zařízení. Tyto také musí být vždy čisté.

Robotický vysavač čistí laminátovou podlahu

Robotický vysavač je obvykle vybavený filtrem a sběrnou nádobou. Pro filtry platí postupy jako pro běžné vysavače, myslete však na to, že sběrná nádoba má kvůli rozměrům omezenou kapacitu, proto byste ji měli kontrolovat častěji.

Braňte mechanickému poškození

Nenatahujte zbytečně přívodní kabel, může se totiž vytrhnout, případně povytáhnout ze svého spoje v útrobách vysavače, čímž může vzniknout zkrat, a dokonce i požár. Kolečka mnohých modelů bývají z ne příliš odolného plastu, netahejte tedy vysavač násilím přes prahy a po schodech, abyste je nepoškodili.

Oblíbené sáčky a filtry do vysavačů

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.Publikováno dne: 26.01.2020
Hodnocení článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se zbavit špačků na zahradě?Jak se zbavit špačků na zahradě?

Máte zahrádku plnou sladkého ovoce a nic z úrody si nevychutnáte, protože vám ji rok co rok obere špaček? Podívejte se s námi na to, jak těžce vypěstovanou úrodu ochránit účinně a...

Jak ušetřit  vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodouJak ušetřit vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodou

Spotřeba vody představuje vedle elektřiny a topení značnou položku na účtech v domácnostech. Proto jsme si pro vás připravili několik účinných, ale zato jednoduchých tipů a rad, které...

Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?

Čištění desky z tvrzeného skla je jednoduché. Stačí znát pár postupů a triků a deska bude stále jako nová. Poradíme vám, jak na to.