8 tipů, jak prodloužit životnost vysavače

Uklízení chce mít mnoho lidí z krku co nejdřív, a proto vysávají i to, co by měli pozametat, tahají vysavač z jedné místnosti do druhé, čímž napínají přívodní kabel a filtry také nečistí tak často, jak by si zasloužily.

Vysávání koberce v obýváku

Víte však, jak se starat o vysavač? Nabízíme pár tipů, aby vám sloužil co nejdéle.

Oblíbené sáčky a filtry do vysavačů

Nepřetěžujte elektromotor vysavače

Srdcem každého vysavače je elektromotor, který otáčí vzduchovou turbínou vytvářeje tak podtlak na přívodu do zařízení. Tento elektromotor je však navržený s ohledem na určitý stupeň zatížení – při ztíženém vysávání (ucpaný filtr, hadice, nevhodný nástavec apod.) je přetěžovaný. Tehdy se může stát, že se nebude dostatečně ochlazovat proudem vzduchu a jednoduše shoří. Moderní vysavače bývají vybavené tepelnými pojistkami, takže když to s přetížením přeženete, vysavač se vypne – znovu ho můžete zapnout za několik minut, jakmile se motor trochu ochladí. Tato pojistka má však za úlohu jen zabránit škodám, rozhodně se na ni nespoléhejte a vysávač nepřetěžujte.

Měňte včas sáčky, resp. filtry

Údržba vysavače spočívá zejména ve výměně uvedených komponentů. Plný sáček totiž způsobuje slabší tah vysavače, což kromě uvedeného přetěžování elektromotoru může způsobit také uváznutí větších nečistot v hadici vysavače, což ještě víc sníží sílu jeho tahu. V sáčku plném špíny se navíc rychle množí choroboplodné zárodky.

Výměna sáčku vysavače

Papírové sáčky jsou vždy jednorázové, nepokoušejte se je tedy znovu použít, protože jejich póry jsou už ucpané množstvím špíny a tah vysavače by byl opět slabší. Pokud má váš vysávač pytlík textilní, nečistoty z něho vysypte do odpadkového koše a pytlík vytřepte. Cca po každém 5. vyprázdnění doporučují výrobci textilní pytlík do vysavače i vyprat.

Údržba bezsáčkového vysavače

Stejně negativní účinek na elektromotor má i znečištěný filtr vysavače. Většina bezsáčkových modelů je má minimálně dva, některé dokonce tři – pravidelně tedy kontrolujte čistotu každého z nich. Možností, jak vyčistit filtr z vysavače, je několik – můžete je vyklepat, rovnou vyměnit nebo některé dokonce vyprat. Po nějaké době používání (cca rok) je však vhodné vyměnit všechny filtry vysavače za nové. Jak často měnit HEPA filtr? Ten doporučují výrobci střídat každý rok u sáčkových vysavačů a jednou za půl roku u vysavačů bezsáčkových.

Není vysavač jako vysavač

Bezsáčkové vysavače vybavené filtry jsou pohodlné a šetří peníze, které byste jinak utratili na nákup sáčků. Hodí se však jen na vysávání běžné špíny v domácnosti. Na hrubé nečistoty včetně dřevěných a ocelových pilin v garáži nebo dílně se hodí spíše robustnější hrncový vysavač se sáčkem, který vydrží i méně šetrné zacházení.

Na vysávání popela z krbu, pece nebo kachlí použijte speciální vysavač popela, případně nástavec na vysávání popela, připojitelný k hadici běžného vysavače.

Filtr vysavače

Běžným vysavačem na suché domácí vysávání rozhodně nevysávejte mokré ani vlhké povrchy. Vlhkost by mohla způsobit zkrat v elektromotoru a tím jeho zničení. Také by mohla poškodit filtr nebo sáček vysavače.

Pozor na ucpanou hadici a trubku

Snížený výkon a tah vysavače může mít na svědomí také ucpaná přívodní hadice nebo trubka. Dost často v ní uváznou větší předměty, často se to stává např. při vrtání do stěn, když z nich odpadnou kusy omítky. Tato skutečnost se nemusí vždy projevit prudkým snížením výkonu, poznáte ji však nejčastěji podle změny zvuku vysavače, protože motor vysavače je tím přetěžovaný.

Vysavač pravidelně čistěte nejen zevnitř

V útrobách vysavače se může také usazovat prach a špína, při čištění filtrů nebo výměně sáčku proto nezapomínejte ani na očistu vnitřku zařízení. Zvenku udržujte vysavač také čistý, obzvlášť si dávejte pozor, aby se neucpávaly vývody vzduchu, které by potom způsobovaly pokles výkonu a přetěžování motoru.

Jak udržovat robotický vysavač

U robotických vysavačů udržujte v čistotě i kartáče a kolečka, které jsou nejvíc namáhanými částmi zařízení a mohly by se vlivem zanesení nečistotami zaseknout. Pozornost věnujte i místu, kde jsou umístěné senzory sloužící k prostorové orientaci zařízení. Tyto také musí být vždy čisté.

Robotický vysavač čistí laminátovou podlahu

Robotický vysavač je obvykle vybavený filtrem a sběrnou nádobou. Pro filtry platí postupy jako pro běžné vysavače, myslete však na to, že sběrná nádoba má kvůli rozměrům omezenou kapacitu, proto byste ji měli kontrolovat častěji.

Braňte mechanickému poškození

Nenatahujte zbytečně přívodní kabel, může se totiž vytrhnout, případně povytáhnout ze svého spoje v útrobách vysavače, čímž může vzniknout zkrat, a dokonce i požár. Kolečka mnohých modelů bývají z ne příliš odolného plastu, netahejte tedy vysavač násilím přes prahy a po schodech, abyste je nepoškodili.

Oblíbené sáčky a filtry do vysavačů

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...Publikováno dne: 26.01.2020
Hodnocení článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat nejlepší dětský turistický nosič? Hlavně ergonomický, který má dobré recenzeJak vybrat nejlepší dětský turistický nosič? Hlavně ergonomický, který má dobré recenze

Patříte mezi aktivní turisty a toužíte po tom, aby se do turistiky zamilovaly i vaše děti? Berte je s sebou hned, jak to bude možné. S turistickým nosičem pro děti to zvládnete.

Prací prášky pro alergiky jsou bez zbytečné chemie a obsahují minimum dráždivých látekPrací prášky pro alergiky jsou bez zbytečné chemie a obsahují minimum dráždivých látek

Prací prášky a aviváže jsou plné parfémů, fosfátů a dalších chemických látek, které mají prokázat co nejvyšší prací sílu. Mohou však způsobovat klasické alergické reakce v podobě rýmy a...

Solární nabíječka na mobil, notebook nebo autobaterii? Recenze pomohouSolární nabíječka na mobil, notebook nebo autobaterii? Recenze pomohou

Solární nabíječka vám pomůže nabít vaše elektronické přístroje jako smartphone, tablet, fotoaparát a také dobíjitelné akumulátory. Poradíme vám, podle jakých parametrů solární nabíječku...