Jak sázet česnek na podzim?

Česnek je na Slovensku velmi oblíbený zejména díky jeho zdravotním účinkům. Je vynikajícím přírodním lékem proti bakteriím, virům, snižuje krevní tlak i cholesterol, zlepšuje imunitu, má antioxidační a afrodiziakální účinky. 

Jesenný domácí česnek

Pěstování česneku na zahradě není vůbec náročné. My vám přinášíme podrobný návod na to, jak sázet česnek, poradíme vám i to, kdy ho sbírat a jak ho skladovat.

Pro zdravý a krásný česnek

Rozdíl mezi jarním a podzimním česnekem

Zkušenější zahrádkáři vědí, že ne každou odrůdu česneku vysazujeme na jaře. Kromě jarního česneku známe ještě takzvaný podzimní česnek. S jeho výsadbou začínáme až později na podzim, abychom předešli poškození úrody mrazy. Podzimní česnek má zpravidla větší cibulky a víc stroužků v cibulce. Jeho nespornou výhodou oproti jarnímu česneku je tedy výnosnost. Na druhou stranu jarní česnek je odolnější vůči chorobám a je možné ho skladovat déle. 

Jaké odrůdy podzimního česneku známe

Ještě0 před tím, než si představíme jednotlivé odrůdy, měli bychom poznat rozdíl mezi tzv. paličáky a nepaličáky. 

Paličáky jsou druhem česneku, kterému z cibulky vyrůstá květní stonek s pacibulkami. Jde o odrůdy: Bjetin, Havel, Blanin II, Havran, Slavin, ...

Jesenný česnek paličiak

Jesenný cesnak paličiak so stonkou uprostred

Kvůli tomu mívají menší cibulky než nepaličáky, které květní stonek nevytvářejí. Mezi nejznámější odrůdy nepaličáků patří Anton, Lukan, Benátčan, Záhorský II a Matin. Můžeme však květní stonek odlomit, čímž zajistíme, že paličáku zůstane víc živin v cibulce a zvýší se jeho výnosnost podobně jako u nepaličáků. 

Vybíráme z katalogu

Jak sázet podzimní česnek

Výsadba podzimního česneku by měla probíhat nejlépe během pozdního podzimu. Vyhnete se tak tomu, aby mrazy poškodily vyrostlé lístky a tím zničily vaši úrodu. Zkušenosti zahrádkářů sice říkají, že i přes brzy vyrostlé lístky jim úroda „nepomrzla“ , avšak předejít problémům je lepší než později litovat.

Nejčastější chybou při vysazování podzimního česneku je příliš časná výsadba, a to v září. Nejvhodnější období na sázení česneku na podzim je koncem října a během celého listopadu. Vzhledem na počasí a oblasť, ve které se nacházíte, může být výsadba vhodná dokonce i na začátku prosince.  

Druhou chybou, které se zahrádkáři při sázení česneku na podzim dopouštějí, je hloubka, do které vkládají sazenice česneku. Sadí ho totiž do stejné hloubky jako jarní česnek, což je zhruba 5–6 cm. Podzimní česnek vysazujeme minimálně do hloubky 8 cm, v závislosti na typu půdy můžeme i hlouběji. Neexistuje univerzální a přesná rada, jak hluboko vysazovat sazenice česneku. Doporučujeme část sazenic vysadit do hloubky 8 cm a část sazenic do hloubky 9 cm a 10 cm. Pokud budou mít všechny sazenice kromě hloubky výsadby stejné podmínky, na základě výnosnosti úrody si sami dokážete určit, jaká hloubka jim nejvíc vyhovuje.  

Pro pěstování česneku je vhodná téměř jakákoliv půda. Půda, která vysloveně česneku vadí, je těžká zamokřená půda. Česneku vyhovuje provzdušňování půdy a očištění od plevele. Zavlažování vyžaduje jen během nejsuššího období. 

Vhodné předplodiny, které byly vysazené před česnekom, jsou okurky a různé košťálové zeleniny, jako například: zelí, kapusta, kedluben, květák nebo brokolice. Brambory jsou diskutabilní a názory zahrádkářů se v tomto různí. Pokud však česnek zasadíte dostatečně pozdě, neměli byste mít s úrodou žádný problém.

Nevhodné předplodiny pro česnek jsou samozřejmě cibule, česnek a pórek, dále rajčata a  luštěniny jako hrách, bob nebo fazole. 

Postup sázení česneku

1. Cibulky česneku rozebereme a vybereme zhruba středně velké a velké stroužky, ideálně stejné velikosti. Srostlé stroužky nerozebíráme, ale vysazujeme vcelku.

Stroužky podzimního česneku na sázení

2. Zdravé a nepoškozené stroužky namoříme v 5% (10 l vody + 500 ml Sulky) roztoku Sulky proti háďátku zhoubnému. Pokud stroužky česneku vložíte před mořením do síťky, snadněji je vyberete z roztoku. Následně můžete síťku s česnekem po vybrání zavěsit a nechat odkapat, protože stroužky vysazujeme suché. Zbytek roztoku můžete použít na zalití půdy, do které budete česnek vysazovat.


3. Hnojení česnaku na podzim se vyžaduje jen u chudších půd. Tehdy můžete zhruba do hloubky 15 cm zapracovat kompost nebo přípravek Slovcerit.

4. Stroužky česneku vkládáme do 8–10cm hloubky půdy, podpučím (kořenovou částí) dolů. Mezi podpučím a půdou by neměla být vzduchová mezera. Tomuto zabráníme tím, že česnek budeme vysazovat ručně.

5. Rozestupy mezi jednotlivými výsadbami jarního i podzimního česneku jsou 10 cm – 15 cm v řádku a vzdálenost mezi řádky se pohybuje od 20 do 30 cm.

6. Po vysazení česneku půdu kypříme v pravidelných intervalech a zbavujeme plevele. Zhruba třikrát ji přihnojíme síranem draselným a dusičnanem vápenatým. Zaléváme pouze během příliš suchého období, jinak vůbec.

Kdy sbírat česnek a jak ho skladovat

Sběr podzimního česneku se pohybuje na přelomu června a července, záleží však na konkrétní odrůdě. Česnek po sběru očistíme od půdy, zkrátíme nať i kořínky, volně sušíme na suchém a stíněném místě, jakým bývá například spíž nebo sklep.

Česnek zapleten do copů

Ještě stále se najdou lidé, kteří si dají námahu se zapletením tzv. věnců nebo copů česneku. Takové věnce neplní jen estetickou roli, volně zavěšené se totiž lépe a rychleji prosuší.

Pro zdravý a krásný česnek

Autor článku

Marek Baláž

V žilách mi koluje minimalismus, který se snažím aplikovat do každé sféry života. S nadšením sleduji nejnovější technologické inovace a trendy v...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.Publikováno dne: 29.06.2018
Hodnocení článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody? Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...