Jak sázet růže

Pokud se jedná o růži, není důvod váhat, proč je považovaná za královnu květů. Vyniká svým okouzlujícím květem a nezaměnitelnou vůní. Listy růží mají různé zbarvení, nejčastěji se však vyskytují v červené, bílé nebo žluté barvě.

Kvetoucí růže v zahradě

Jsou znakem honosnosti a v zahrádce působí opravdu půvabně. Růže jsou pýchou snad každého zahrádkáře. Jak si je můžete vypěstovat i vy?

Umístění a základní informace

S výsadbou růží se začíná na podzim. Pokud  žijete ve výše položených oblastech, vysazujte na jaře. Předejdete tím mrazům, ktoré by mohly nechtěně zasáhnout růst růží. Zpravidla platí, že když vysadíte růže na jaře, začnou později kvést, než kdyby jste je vysadili na podzim. To však není až takovým problémem jako jejich případné vyhlazení zimou.

Vyberte si míesto, kde je dostatek slunečního záření. Růže mají rády světlá stanoviště, několik hodin na přímém slunci je pro jejich růst optimálních. Vyhovuje jim substrát bohatý na výživné látky. Ideální jsou jílovité i hlinité půdy plné humusu. Určitě si však kupte speciální substrát určený na pěstování růží. Nezanedbávejte ani hnojení, které je pro správný růst růže velmi důležité. Hnojte však jen do konce srpna, určitě ne později.

Příprava záhonu je důležitou součástí při vysazování růží. Jak na to? Vyberte si slunné místo, záhon si přeryjte a zkypřete do hloubky přibližně 40 cm. Půdu propracujte, přidejte všechny výživné látky jako hnojivo, kompost a kvalitní substrát. Záhon si můžete připravit i několik dní dopředu, lépe se tím usadí půda.

Nejvhodnější variantou je zakoupit zakořeněnou růži, kterou dostanete zahrádkářství rovnou s květináčem. Při sázení této růže je nejmenší riziko, že by se neujala. Pokud však dostanete nebo koupíte nezakořeněnou růži, je nutná mnohem profesionálnější péče. Krček kořene by se měl vysázet přibližně 4 cm pod horizontem zeminy, aby růža nevymrzla.

 

Sázení zakořeněné růže

Vykopejte dostatečně velkou jámu, aby se do ní kořeny růže volně vešly. Všeobecně by měla stačit jáma s průměrem a hloubkou 40 cm. Jámu překypřete a nalijte do ní vodu.

Jáma na sázení růže

Počkejte, až se voda vsákne, a vložte do ní růži. Růži zasypte kvalitním substrátem určeným na pěstování růží, do kterého můžete přimíchat hnojivo. Vybírejte si hnojivo na bázi kostní moučky, které přispěje ke správnému a rychlejšímu růstu rostliny.

Substrát pro sázení růží

Růži opatrně vyberte z květináče, v němž původně rostla, a vložte ji do jámy. Dejte si však pozor, abyste růži nezasadili příliš hluboko, protože tím kořeny trpí a hnijí. 

Výsadba zakořeněné růže

Růži přikryjte substrátem a pořádně ho pomačkejte. Nakonec vysazenou rostlinu dostatečně zalejte vodou.

Zalévání zasazené růže

Na závěr můžete záhon zdekorovat mulčovací kůrou, která zabrání růstu plevele a v horkých letních dnech udrží dostatečnou vlhkost v půdě.

Mulčovací kůra při růži

Sázení nezakořeněné růže

Před sázením růže postupujte následovně. Zastřihněte šikmo její kořínky a připravte si vědro vody. Kořeny růže ponořte na několik hodin do vody. Dále pokračujete jako při prvním sázení, tedy připravte si jámu, substrát, zálivku.

Finální úprava se liší pouze v tom, že utěsňování a zalévání půdy musí být mnohem preciznější, čímž pomůžeme lepšímu zakořenění růže.

Vzdálenost růží na záhonu

Orientační vzdálenost jednotlivých sazenic je důležitá zejména z důvodu prospěšného růstu. Všechno však závisí na odrůdě, květu a velikosti keře.

  • Minirůže: 10–20 cm
  • Keřové růže: 30–40 cm
  • Popínavé růže: 30 cm–1 m
  • Stromkové růže: 1–1,5 m

Zálivka a hnojení

Pravidelné zalévání je alfou a omegou při pěstování růží. Zalévá se přímo ke kořenům květu. Při nesprávném zalévání hrozí nemoci nebo spálení listů.

S hnojením se doporučuje začít v dubnu, v období, kdy růže začnou vyhánět první výhonky. Hnojte nejpozději do srpna.

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy jsem hledala způsob, jak kreativní cestou vyjádřit představy a myšlenky, které ve mně dřímali. Přivedlo mě to k psaní a od té doby miluji, že...


Přidat komentářPublikováno dne: 07.05.2018
Hodnocení článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Asparágus – pěstování, zalévání, hnojení a rozmnožování Asparágus – pěstování, zalévání, hnojení a rozmnožování

Hydroponie: jaké výhody má toto pěstování? Jaké pomůcky jsou třeba? Hydroponie: jaké výhody má toto pěstování? Jaké pomůcky jsou třeba?

Hydroponie je jedním z nejekologičtějších způsobů pěstování bez toho, aby využívala škodlivá umělá hnojiva a poškozovala tak životní prostředí. Jaké jsou její výhody a nevýhody?...

Cykasy – pěstování, rozmnožování, přesazování a zalévání Cykasy – pěstování, rozmnožování, přesazování a zalévání

Tato rostlina se vám za péči určitě odmění příjemným oživením prostoru. Jaké je ideální stanovište pro cykas? Má rád hodně vody a přímé slunce? Všechno podstatné se dozvíte v našem článku!