Jak se obléct na běhání v zimě během chladných dní?

Milovníci běhání se této sportovní aktivitě nevyhýbají ani v zimě. Dokonce je hodně takových, kteří v zimě s běháním začínají, protože potřebují čerstvý vzduch a pohybovou aktivitu. Běh během chladnějších dní může pomoci s budováním imunity a udržet vás v kondici i během zimního období. 

Jak se obléci na běhání v zimě?

V prvním kroku myslete na strečing a pořádně se protáhněte, zvolte vhodné oblečení a nasměrujte svoje kroky na trať. Víte, co si obléct na běhání v zimě?

Oblíbené funkční bundy

Běhání v zimě a oblečení

I běhání v mrazu může mít svoje kouzlo. Když však teploměr klesá pod nulu, tělo je třeba do tohoto počasí pořádně obléknout. Je několik základních zásad, které byste měli při výběru sportovního oblečení dodržovat. Na sportování v zimě potřebujete 3 základní vrstvy oblečení. Systém vrstvení zabezpečí vašemu tělu správnou termoizolaci, odvod potu z pokožky, zabrání profukování i promoknutí.

Sportovní oblečení na běh

Ani jedna vrstva by neměla obsahovat bavlněné oblečení – neodvádí dobře pot, právě naopak, rychle se nasákne a vy jste už po krátké době mokří. Vícevrstevnost vám umožní reagovat na změny počasí – Pokud se oteplí, jednu vrstvu si vyslečete a omotáte kolem těla, aby vám nebránila v pohybu.

První vrstva oblečení

Funkční spodní prádlo je důležité u všech druhů zimních sportů. Vrstva, která by měla přiléhat k tělu, ho musí udržovat v suchu, odvádět od pokožky pot do další vrstvy a udržet ideální tělesnou teplotu. Co se týše žen, správně zvoleným spodním prádlem jsou sportovní podprsenka, kalhotky a funkční tílko, u pánů to jsou zase funkční tílko a sportovní boxerky nebo slipy.

Druhá vrstva oblečení

Tričko, ať už s krátkým, nebo dlouhým rukávem, musí mít termoizolační vlastnosti. To znamená, že musí od těla odvádět přebytečný pot, teplo a vytvářet komfortní podmínky na cvičení.

Funkční sportovní oblečení na běhání

Pokud je zima mírnější, postačí vám klasické běžecké kalhoty. V případě mrazů si však zvolte zateplený model.

Třetí vrstva oblečení

Poslední vrstva oblečení by měla chránit sportovce před vlivy vnějšího prostředí. Volte si ji podle aktuálního počasí. Pokud je slunečné a poměrně teplé počasí, postačí vám k tričku s dlouhým rukávem běžecká vesta nebo lehčí mikina, v tužší zimě je vhodnější běžecká bunda.

Skvělí pomocníci na zimní běhání

V zimě si jako první člověk uvědomí, že má zmrzlé ruce, nohy, uši a krk. Na jejich ochranu byste měli dbát i během běhání, přihlížejte přitom nejen na teplotu vzduchu, ale i na rychlost větru a rychlost vašeho běhu. Čapka, čelenka nebo šátek ochrání hlavu před ztrátou tepla. Volte tenčí, ale odolné materiály. V mrazech a ve velkém větru vám hlavu, krk i tvář skvěle ochrání kukla.

Pokud k ní zvolíte i brýle, moc nechráněného místa na hlavě vám už nezůstane. Dobrým pomocníkem je také návlek na krk, který ochrání nejen krk, ale případně také ústa a nos. Rukavice zase udrží ruce v teple, ochrání je před mrazem a vlhkem. Jejich význam blíže určitě není třeba vysvětlovat. Důležitou součástí oblečení na běhání jsou ponožky nebo podkolenky. Po dobu běhu mohou nohy pořádně promrznout, funkční teplé ponožky je udrží v dostatečném pohodlí.

Tenisky na běhání v zimě

Kvalitně obout byste se měli v každém ročním období, zimu nevyjímaje. Určitě byste neměli v zimě běhat ve svých teniskách na léto, ať už kvůli hladším podrážkám (mohou vám klouzat), alebo typickému větrání (pocit tepla vám v zime nedodají).

Běžecké tenisky na běhání ve sněhu

Bežecké boty na zimu by měly mít odolnou podrážku s hrubším vzorem, bude vás dostatečně izolovat od chladné země a zároveň se vám nebudou klouzat. Běhání na podzim a v mírnější zimě je možné v krosové obuvi. Její podrážka je dostatečně hrubá a strukturovaná. Při výběru obuvi byste měli brát ohled na to, že musí zvládnout přechody z chladu do tepla, dobre přiléhat ke kluzkým i mokrým povrchům, zvládnout posypovou sůl i bláto.

Oblečení a doplňky na běhání

Pár rad na závěr

Proč začít běhat, určitě vysvětlovat není třeba. Pro svoje zdraví může člověk díky sportu toho udělat opravdu mnoho – zlepšit svůj kardiovaskulární systém, zhubnout, očistit svoji mysl nebo zlepšit svoji náladu. Ať už přemýšlíte nad tím, jak se obléct na maraton, nebo jen nad tím, jak zvládnout pohodlně pár kol kolem svého paneláku, dodržovat byste měli některé zásady.

Oblečení musí být pohodlné (nemělo by vás škrtit, řezat a omezovat v pohybu), tvořené 100procentně pružným materiálem, který vám sedne jako druhá kůže. Oblečení nesmí být příliš volné – zvýšíte odpor vzduchu a více se při sportu „namakáte". Při vrstvení však nelze zapomínat na to, že vrchní vrstva oblečení by měla být o číslo větší, aby neomezovala vaši pohyblivost. Obuv na běhání by také měla být o něco větší (asi o půl čísla), je to kvůli hrubým ponožkám/podkolenkám, které byste měli v zimě nosit.

Oblečení na běh v zimě

V zimě myslete na to, že budete běhat v horším terénu a že je dříve tma (můžete si opatřit čelovku, která problém se světlem vyřeší). Pokud jste se rozhodli pro běhání v zimě, dýchání musíte podmínkám přizpůsobit. V mrazech ztrácí člověk schopnost dýchat nosem a automaticky začne dýchat ústy. Je třeba si dát na to pozor, protože chladný vzduch se tak dostává přímo do průdušek a plic. Běhejte volným tempem, do -10 ˚C by mělo být běhání bezproblémové. Ani v zimě byste neměli zapomínat na pitný režim a přijímat tekutiny v dostatečném množství.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Originální stojany na deštníky Originální stojany na deštníky

I vaše předsíň si zaslouží nádech originality! Projevte svou osobnost a kreativitu při výběru doplňků a dodejte život i té najponurejšej vstupní hale.Publikováno dne: 04.04.2019
Hodnocení článku:
(94.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Levné sněžnice nabízí Decathlon i Alza. Jak si ale vybrat? Levné sněžnice nabízí Decathlon i Alza. Jak si ale vybrat?

Pokud vás láká náročná turistika zasněženou krajinou, tak byste svoji výbavu měli rozšířit také o sněžnice. Náš článek vám poradí, jak si nejlépe vybrat – na jaké parametry se soustředit...

Jak vybrat běžky? Jsou lepší se šupinami, nebo bez? Jak vybrat běžky? Jsou lepší se šupinami, nebo bez?

Uvažujete nad tím, jak se ve formě udržet i během zimy, ale posilovna vás neláká? Zkuste běžky – zábavnou aktivitu pro děti i dospělé. Víte však, na co se při koupi běžeckých lyží zaměřit?

Jak se obléct na běžky? Jaké kalhoty, komplety či kombinézy Jak se obléct na běžky? Jaké kalhoty, komplety či kombinézy

Jak běžky jednou vyzkoušíte, zjistíte, že tento druh sportu je nejen lehčí, ale neohrožuje ani vaše zdraví. Dnes vám prozradíme, jak se na ně obléct.