Jak se obléct na lyže? Třeba dobré kalhoty na lyžování v mrazu

Chystáte se na svah poprvé, případně si stále nejste jistí, jaké oblečení je vhodné na lyžování?

Lyžařské oblečení

Přečtěte si, jak se obléct na lyže, na co si dát pozor a kterým částem oblečení věnovat zvýšenou pozornost.

Dámské oblečení na lyžovačku

Aby vám nebylo na svahu příliš teplo

Lidské tělo se při fyzické aktivitě potí při každém počasí (i v zimě). Při oblékání byste tedy měli brát do úvahy aktuální počasí i roční období. Dnes nejsou výjimkou lyžovačky ani začátkem března, kdy je na některých svazích ještě dostatek sněhu, ale slunce už dokáže přece jen zabrat a v příliš tlustém oblečení byste se zbytečně potili.

Termoprádlo je základ

Na prádlo jsou při lyžování kladené extrémní nároky. Musí mít totiž dokonalou termoizolační schopnost, aby udrželo tělesné teplo, ale zároveň musí být schopné odvádět vlhkost z pokožky.

Je vhodné tedy sáhnout po tzv. funkčním prádle, které tyto nároky zvládá. To je většinou přiléhavé a pružné, jeho švy by měly být ploché, aby vás netlačily. Co se týká materiálů, funkční prádlo je nejčastěji vyrobené z polyesteru, polyamidu, polypropylenu nebo z nejjemnějšího druhu přírodní ovčí vlny merino. Mnohé kusy prádla jsou vyrobené z kombinace těchto materiálů.

Kvalitní termo prádlo

Zapomeňte také na bavlněná trička, s oblibou totiž zadržují vlhkost a tí i pot, což je přímá cesta k prochladnutí. Tričko by mělo být také z funkčního a průdušného materiálu. Dlouhý nebo krátký rukáv volte podle počasí.

Druhá vrstva izoluje

Další vrstva oblečení by měla mít zejména spolehlivou tepelně izolační funkci. Pokud si kvůli chladnějšímu počasí budete oblékat i třetí vrstvu, druhá by měla být průdušná a neměla by mít vodě odolnou membránu. I přes tuto vrstvu totiž musí pokožka dýchat. Vhodné jsou v tomto případě flisové mikiny a bundy, které mají skvělé tepelně izolační vlastnosti.

Třetí vrstva chrání před vlhkostí a větrem

Vrchní vrstvu tvoří lyžařské kalhoty a bunda, případně lyžařská kombinéza. Tyto musí být odolné vůči průniku vlhkosti a větru, také by však měly být schopné v dostatečné míře odvádět vlhkost směrem ven od těla. Toto zajišťují různé nepromokavé membránové systémy (asi nejznámějšími jsou Gore-tex a Thinsulate). Oba kusy oblečení by měly také mít dobré odvětrávání, které je řešené větracími otvory – je dobré, když jsou v případě potřeby uzavíratelné. Protože vrchní vrstva oblečení má také jakousi ochrannou funkci před poraněním, měly by mít kalhoty i bunda dostatečnou mechanickou odolnost.   

Lyžařské oblečení

Velikost lyžařských kalhot volte tak, aby se vám pod ně vešly termospodky. Kalhoty se vyrábějí také ve verzi s traky. Ty lepší drží na těle, avšak někomu mohou být traky nepříjemné a tahat.

Pod lyžařskou bundu by se vám také měly vejít všechny vrstvy oblečení. Bunda by měla disponovat také tzv. sněžným pásem, který zakryje spodní část zad a zabrání průniku sněhu pod oblečení. Důležitá je také její délka – příliš dlouhá by vám mohla překážet při pohybu nebo při nastupování a vystupování z vleku. Dobrou pomůckou je také kapsa na rukávu, do které můžete vložit skipas, abyste ho měli po ruce. Některé bundy mají také velké kapuce, které si můžete natáhnut na přilbu jako dodatečnou ochranu před větrem.

Pánské oblečení na lyžovačku

[table2]

Ukazatelem nepromokavosti je vodní sloupec

Parametr s názvem vodní sloupec se udává v milimetrech (mm) a vyjadřuje, kolik vody bunda snese, než přes látku začnou pronikat její první kapky.

Nejlepší lyžařské oblečení a výstroj

Podle vodního sloupce můžeme bundy rozdělit do několika kategorií:

   • Do 2 000 mm – Bundy určené do města na ochranu před slabým deštěm nebo slabým sněžením. Nejsou vhodné na turistiku ani na zimní sporty.
   • 2 000 – 5 000 mm – Nepromokavé bundy, hodí se však pouze na lehkou letní turistiku.
   • 5 000 – 10 000 mm – Nepromokavé bundy vhodné i do zimního počasí. Pokud nejste nároční a zvolíte vhodné oblečení ve spodních vrstvách, můžete je použít na lyžování.
   • 10 000 – 15 000 mm – Tyto bundy už jsou vhodné i na vysokohorskou turistiku a sportování ve špatném počasí. Nosí je aktivní lyžaři i horští profesionálové.
   • Nad 15 000 mm – Špičkové bundy pro profesionální horolezce. Vydrží i extrémní podmínky, jsou však už velmi drahé a pro běžné lyžaře zbytečné.

Přilba a brýle – důležité bezpečnostní prvky

Přilba je tím nejdůležitějším, co na sobě během lyžování máte. Při jejím výběru se řiďte především tím, aby vám dobře seděla na hlavě, jejich tvary jsou totiž různé a ne všechny sedí každému. Také by měla být přilba kompatibilní se zakoupenými brýlemi, je lepší si je spolu předem vyzkoušet. Přilby se dělí na full-shell s pevnými kryty na uši a half-shell s měkkými odnímatelnými kryty (ty jsou mezi amatérskými lyžaři nejoblíbenější). Dále podle konstrukce se dělí na sendvičové (starší patent, jsou však odolnější) a inmold, které jsou z jednoho kusu materiálu. Pozor – prasklou přilbu po pádu byste neměli dál používat, protože už nemá potřebnou pevnost, aby vás ochránila.

Lyžařská přilba s brýlemi

Lyžařské brýle bývají trochu podceňovaným kusem výstroje, jsou však také důležité pro vaši bezpečnost. Chrání vaše oči a jejich okolí před silným větrem, odletujícími kusy sněhu nebo ledu, případně před větvičkami stromů. Měly by být pohodlné a dobře držet na vaší tváři, také by mělyi mít dobrý systém odmlžování skel a dobrou ochranu před UV zářením. Typ skel vybírejte podle počasí, některá skla dokážou odfiltrovat určité části slunečního světla a zlepšit tak kontrasty objektů při různých druzích počasí – dobrá viditelnost přispívá k vyšší bezpečnosti na svahu. Některé typy brýlí mají také vyměnitelná skla.

Čapky a kukly

Čapka sice může být zajímavým módním doplňkem, na svah ale nepatří. Většina z nich se totiž  nevejde pod přilbu a protože přilba je základem bezpečnosti při lyžování, musíte ochranu tváře před mrazem vyřešit jinak.

Kvalitní lyžařská čepice

Nejjednodušším řešením je lyžařská kukla, která ochrání nejen hlavu, ale i krk, který je na studený vítr snad nejcitlivější.

Lyžařské rukavice

Měly by být především nepromokavé, průdušné a také by měly mít dobré tepelně izolační vlastnosti, protože do kontaktu se sněhem budete přicházet téměř celý den. Rukavice s jednotlivými prsty poskytnou pevnější úchop lyžařskych hůlek, ale tzv. palčáky nabízejí lepší izolační vlastnosti. Některé druhy rukavic mají také systém na připevnění a zajištění lyžařské hůlky (např. značka Leki), výstuž v oblasti prstových kloubů na ochranu před zraněním, nebo dokonce elektrické vyhříevání napájené z vestavěné baterie.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!Publikováno dne: 02.11.2019
Hodnocení článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat běžky? Jsou lepší se šupinami, nebo bez? Jak vybrat běžky? Jsou lepší se šupinami, nebo bez?

Uvažujete nad tím, jak se ve formě udržet i během zimy, ale posilovna vás neláká? Zkuste běžky – zábavnou aktivitu pro děti i dospělé. Víte však, na co se při koupi běžeckých lyží zaměřit?

Jak se obléct na běžky? Jaké kalhoty, komplety či kombinézy Jak se obléct na běžky? Jaké kalhoty, komplety či kombinézy

Jak běžky jednou vyzkoušíte, zjistíte, že tento druh sportu je nejen lehčí, ale neohrožuje ani vaše zdraví. Dnes vám prozradíme, jak se na ně obléct.

Jak vybrat zimní brusle na led pro děti a pro dospělé? Jak vybrat zimní brusle na led pro děti a pro dospělé?

Patří bruslení k vašim oblíbeným aktivitám? V jednoduchém průvodci vám vysvětlíme, jak vybrat správné brusle pro děti i pro dospělé.