Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní?

Abyste měli z lyžování co nejlepší zážitek, měli byste se o lyže pravidelně starat podobně jako např. o auto nebo bicykl. V opačném případě se mohou zhoršit jejich jízdní vlastnosti o o více než polovinu.

Zasněžené lyže

V článku vám poradíme, jaké servisní úkony byste měli s lyžemi absolvovat, v jakých intervalech a jak se k lyžím chovat během sezóny i mimo ni.

Oblíbené lyže

Generálku udělejte ihned po sezóně

Generálky, tedy větší opravy lyží byste měli dělat jednou ročně po skončení každé sezóny. V servisu vám je prohlédnou, udělají potřebné úkony a lyže zakonzervují tím, že je zalijí voskem i s hranami. Mimosezónní období jim poskytne dostatek času, aby se vosk provázal sw skluznicí. Musíte jim však vytvořit dobré podmínky uskladněním v suchém prostoru.

Před sezónou je potom nutné odstranit vosk mosazným kartáčem a následně nažehlit nový vosk. I tady platí, že lyže byste měli skladovat na suchém místě. V případě přepravy na střeše auta používejte ochranný obal nebo přepravní box.

Generálku lyží byste si neměli nechávat na poslední chvíli před začátkem sezóny – kromě toho, že navoskované lyže by si měly „odpočinout“, servisy v tomto období zažívají velký nápor, což by mohlo vaše první lyžování zdržet.

Tvarování hran

V angličtině se nazývá také edge tuning nebo ski tuning. Tento proces zahrnuje několik úkonů, při kterých se hrana vytvaruje do přesně požadovaného úhlu. Tvarování se provádí s ohledem na druh lyží, na zkušenost jezdce a na jeho požadavky. Platí zde, že čím menší je úhel, tím bude hrana ostřejší, ale její životnost kratší.

Tvar hran má výrazný vliv na ovladatelnost – správně vytvarované hrany vám poskytnou vyšší stabilitu při zatáčení i na zledovatělém sněhu a také zkrátí brzdnou dráhu, což výrazně zvyšuje bezpečnost vás i ostatních lyžařů.

Lyže s vázáním

To, že hrany na vašich lyžích jsou příliš tupé, poznáte tak, že na tvrdém povrchu sjezdovky podkluzují a špatně se ovládají. Můžete také použít jednoduchý trik, při kterém přejedete nehtem po hraně lyže. Pokud je dostatečně ostrá, zanechá na nehtu stopu. Pokud se při přechodu nehtem po hraně zadrhává, je nutné ji také zabrousit, resp. vytvarovat.

Pro úspěšné vytvarování jsou potřebné mnohaleté zkušenosti a také dostatečné přístrojové vybavení, jaké najdete pouze v odborných servisech, případně u bývalých profesionálních závodníků nebo trénérů.

Struktura skluznice

Vytváří se na povrchu skluznice kvůli lepší přilnavosti vosku a aby se zabránilo štěpení materiálu skluznice. Může se dělat ručně nebo na automatickém stroji. U struktury platí, že čím je jemnější, tím lépe. Automatické broušení však není vhodné dělat příliš často, ruční přebroušení je šetrnější.

Strukturu skluznice byste měli nechávat obnovit aspoň jednou ročně.

Vybíráme z katalogu

Údržba vázání a ladění těžiště

Vázání lyží byste měli aspoň jednou ročně zkontrolovat a promazat. Velké množství úrazů při lyžování totiž vzniká právě v důsledku špatně nastaveného vázání.

Nejdůležitějším parametrem je vypínací síla vázání. Ta se nastavuje v závislosti na vaší váze, výšce, zkušenosti i druhu lyží podle předem definovaných tabulek. Uvádí se ve stupňích DIN celým nebo desetinným číslem v rozsahu od cca 0,75 do cca 11,5.

Zkušení lyžaři si mohou půl stupně přidat, u krátkých carvingových lyží do 130 cm délky je vhodné ubrat i 30 % proti tabulkovým hodnotám. Pro správné nastavení vypínací síly musíte do servisu přinést i vaše lyžáky.

Výrobci vyznačují na lyžích montážní bod pro upevnění vázání, posunutím vázání dopředu nebo dozadu však můžete do určité míry změnit těžiště a tím i jízdní vlastnosti lyží. Těžiště posunuté dopředu dělá lyže obratnějšími. Ty s těžištěm vzadu jsou zase stabilnější při vyšších rychlostech.

Voskování

Lyže bez skluznice napuštěné voskem mají vysoké tření, špatný skluz a obratnost. Z materiálu skluznice také mohou vystupovat „chly“, čímž se dále zhoršují jízdní vlastnosti a urychluje opotřebování skluznice.

Péče o lyže

V servisech se vosk nanáší za tepla v rozpuštěné formě a následně se zažehluje a leští rotačním kartáčem do hladka. Toto voskování za tepla byste měli také provádět aspoň jednou za sezónu. Pokud je na skluznicích vybroušená struktura, můžete použít i ruční voskování pomocí tekutých nebo pevných vosků.

Tvrdost použitého vosku závisí na typu sněhu – čím je chladnější, tím by měl být vosk tvrdší.

I některé nové lyže je potřebné připravit

Lyže připravené na jízdu nabízejí např. výrobci Volkl, Stockli či Vist. Naopak, lyže značek Atomic, Fisher či Head najdete v obchodech většinou jako surové, t. j. bez vybroušené struktury skluznice a bez vytvarovaných hran.

Surové lyže musí také projít přebroušením, protože při jejich výrobě zůstávají na povrchu jemná vlákna, která se musí před navoskováním odstranit. Jen tak může skluznice lyží nasáknout lyžařským voskem do hloubky. Následně se na nich vytvarují hrany podle vašich požadavků, zkušeností a doporučení výrobců pro konkrétní model.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.Publikováno dne: 01.12.2019
Hodnocení článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla

Zamrzlé sklo na autě, zamrzlé dveře či odešlá baterka jsou během mrazivých zim každodenní starostí lidí s autem bez garáže. Poradíme vám, jak přežít rozmrazování oken bez stresu.

Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4? Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4?

Sněhové řetězy na auto sice nefigurují na seznamu povinné výbavy vozidla, ale na zasněžených a zledovatělých vozovkách jsou bezkonkurenčním pomocníkem. Poradíme vám jak si je vybrat!

Jak správně zazimovat chatu či chalupu? Jak správně zazimovat chatu či chalupu?

Tušili jste, že také chatu či chalupu je nutné zazimovat? Pokud s tím ještě nemáte zkušenosti, poradíme vám, co všechno je třeba před zimou s chatou udělat.