Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní?

Abyste měli z lyžování co nejlepší zážitek, měli byste se o lyže pravidelně starat podobně jako např. o auto nebo bicykl. V opačném případě se mohou zhoršit jejich jízdní vlastnosti o o více než polovinu.

Zasněžené lyže

V článku vám poradíme, jaké servisní úkony byste měli s lyžemi absolvovat, v jakých intervalech a jak se k lyžím chovat během sezóny i mimo ni.

Oblíbené lyže

Generálku udělejte ihned po sezóně

Generálky, tedy větší opravy lyží byste měli dělat jednou ročně po skončení každé sezóny. V servisu vám je prohlédnou, udělají potřebné úkony a lyže zakonzervují tím, že je zalijí voskem i s hranami. Mimosezónní období jim poskytne dostatek času, aby se vosk provázal sw skluznicí. Musíte jim však vytvořit dobré podmínky uskladněním v suchém prostoru.

Před sezónou je potom nutné odstranit vosk mosazným kartáčem a následně nažehlit nový vosk. I tady platí, že lyže byste měli skladovat na suchém místě. V případě přepravy na střeše auta používejte ochranný obal nebo přepravní box.

Generálku lyží byste si neměli nechávat na poslední chvíli před začátkem sezóny – kromě toho, že navoskované lyže by si měly „odpočinout“, servisy v tomto období zažívají velký nápor, což by mohlo vaše první lyžování zdržet.

Tvarování hran

V angličtině se nazývá také edge tuning nebo ski tuning. Tento proces zahrnuje několik úkonů, při kterých se hrana vytvaruje do přesně požadovaného úhlu. Tvarování se provádí s ohledem na druh lyží, na zkušenost jezdce a na jeho požadavky. Platí zde, že čím menší je úhel, tím bude hrana ostřejší, ale její životnost kratší.

Tvar hran má výrazný vliv na ovladatelnost – správně vytvarované hrany vám poskytnou vyšší stabilitu při zatáčení i na zledovatělém sněhu a také zkrátí brzdnou dráhu, což výrazně zvyšuje bezpečnost vás i ostatních lyžařů.

Lyže s vázáním

To, že hrany na vašich lyžích jsou příliš tupé, poznáte tak, že na tvrdém povrchu sjezdovky podkluzují a špatně se ovládají. Můžete také použít jednoduchý trik, při kterém přejedete nehtem po hraně lyže. Pokud je dostatečně ostrá, zanechá na nehtu stopu. Pokud se při přechodu nehtem po hraně zadrhává, je nutné ji také zabrousit, resp. vytvarovat.

Pro úspěšné vytvarování jsou potřebné mnohaleté zkušenosti a také dostatečné přístrojové vybavení, jaké najdete pouze v odborných servisech, případně u bývalých profesionálních závodníků nebo trénérů.

Struktura skluznice

Vytváří se na povrchu skluznice kvůli lepší přilnavosti vosku a aby se zabránilo štěpení materiálu skluznice. Může se dělat ručně nebo na automatickém stroji. U struktury platí, že čím je jemnější, tím lépe. Automatické broušení však není vhodné dělat příliš často, ruční přebroušení je šetrnější.

Strukturu skluznice byste měli nechávat obnovit aspoň jednou ročně.

Vybíráme z katalogu

Údržba vázání a ladění těžiště

Vázání lyží byste měli aspoň jednou ročně zkontrolovat a promazat. Velké množství úrazů při lyžování totiž vzniká právě v důsledku špatně nastaveného vázání.

Nejdůležitějším parametrem je vypínací síla vázání. Ta se nastavuje v závislosti na vaší váze, výšce, zkušenosti i druhu lyží podle předem definovaných tabulek. Uvádí se ve stupňích DIN celým nebo desetinným číslem v rozsahu od cca 0,75 do cca 11,5.

Zkušení lyžaři si mohou půl stupně přidat, u krátkých carvingových lyží do 130 cm délky je vhodné ubrat i 30 % proti tabulkovým hodnotám. Pro správné nastavení vypínací síly musíte do servisu přinést i vaše lyžáky.

Výrobci vyznačují na lyžích montážní bod pro upevnění vázání, posunutím vázání dopředu nebo dozadu však můžete do určité míry změnit těžiště a tím i jízdní vlastnosti lyží. Těžiště posunuté dopředu dělá lyže obratnějšími. Ty s těžištěm vzadu jsou zase stabilnější při vyšších rychlostech.

Voskování

Lyže bez skluznice napuštěné voskem mají vysoké tření, špatný skluz a obratnost. Z materiálu skluznice také mohou vystupovat „chly“, čímž se dále zhoršují jízdní vlastnosti a urychluje opotřebování skluznice.

Péče o lyže

V servisech se vosk nanáší za tepla v rozpuštěné formě a následně se zažehluje a leští rotačním kartáčem do hladka. Toto voskování za tepla byste měli také provádět aspoň jednou za sezónu. Pokud je na skluznicích vybroušená struktura, můžete použít i ruční voskování pomocí tekutých nebo pevných vosků.

Tvrdost použitého vosku závisí na typu sněhu – čím je chladnější, tím by měl být vosk tvrdší.

I některé nové lyže je potřebné připravit

Lyže připravené na jízdu nabízejí např. výrobci Volkl, Stockli či Vist. Naopak, lyže značek Atomic, Fisher či Head najdete v obchodech většinou jako surové, t. j. bez vybroušené struktury skluznice a bez vytvarovaných hran.

Surové lyže musí také projít přebroušením, protože při jejich výrobě zůstávají na povrchu jemná vlákna, která se musí před navoskováním odstranit. Jen tak může skluznice lyží nasáknout lyžařským voskem do hloubky. Následně se na nich vytvarují hrany podle vašich požadavků, zkušeností a doporučení výrobců pro konkrétní model.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.Publikováno dne: 01.12.2019
Hodnocení článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak správně prát v automatické pračceJak správně prát v automatické pračce

Jen zapnout a jít nestačí. Automatickou pračku je nutné poznat lépe. To, jak budou věci po vyprání vypadat, totiž ovlivňuje více faktorů. Poradíme vám, jak prát správně.

Jak brousit nože? Ocílkou, bruskou či brusným kamenem?Jak brousit nože? Ocílkou, bruskou či brusným kamenem?

Při obnově ostří nožů byste měli rozlišovat mezi ostřením a broušením. Při ostření jde totiž o obnovu ostří nože, které se každodenním používáním opotřebovává. Jak a čím si nůž nabrousit?

Zpomalovací WC sedadlo s automatickým sklápěním je hit. Jak změřit a vybrat správnou WC desku?Zpomalovací WC sedadlo s automatickým sklápěním je hit. Jak změřit a vybrat správnou WC desku?

Výběr správné WC desky, jejího tvaru či materiálu si zaslouží naši pozornost. Záchodová deska by měla být pohodlná, mít správné rozměry a důležitý je i celkový design. Pomůžeme vám vybrat.