Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní?

Abyste měli z lyžování co nejlepší zážitek, měli byste se o lyže pravidelně starat podobně jako např. o auto nebo bicykl. V opačném případě se mohou zhoršit jejich jízdní vlastnosti o o více než polovinu.

Zasněžené lyže

V článku vám poradíme, jaké servisní úkony byste měli s lyžemi absolvovat, v jakých intervalech a jak se k lyžím chovat během sezóny i mimo ni.

Oblíbené lyže

Generálku udělejte ihned po sezóně

Generálky, tedy větší opravy lyží byste měli dělat jednou ročně po skončení každé sezóny. V servisu vám je prohlédnou, udělají potřebné úkony a lyže zakonzervují tím, že je zalijí voskem i s hranami. Mimosezónní období jim poskytne dostatek času, aby se vosk provázal sw skluznicí. Musíte jim však vytvořit dobré podmínky uskladněním v suchém prostoru.

Před sezónou je potom nutné odstranit vosk mosazným kartáčem a následně nažehlit nový vosk. I tady platí, že lyže byste měli skladovat na suchém místě. V případě přepravy na střeše auta používejte ochranný obal nebo přepravní box.

Generálku lyží byste si neměli nechávat na poslední chvíli před začátkem sezóny – kromě toho, že navoskované lyže by si měly „odpočinout“, servisy v tomto období zažívají velký nápor, což by mohlo vaše první lyžování zdržet.

Tvarování hran

V angličtině se nazývá také edge tuning nebo ski tuning. Tento proces zahrnuje několik úkonů, při kterých se hrana vytvaruje do přesně požadovaného úhlu. Tvarování se provádí s ohledem na druh lyží, na zkušenost jezdce a na jeho požadavky. Platí zde, že čím menší je úhel, tím bude hrana ostřejší, ale její životnost kratší.

Tvar hran má výrazný vliv na ovladatelnost – správně vytvarované hrany vám poskytnou vyšší stabilitu při zatáčení i na zledovatělém sněhu a také zkrátí brzdnou dráhu, což výrazně zvyšuje bezpečnost vás i ostatních lyžařů.

Lyže s vázáním

To, že hrany na vašich lyžích jsou příliš tupé, poznáte tak, že na tvrdém povrchu sjezdovky podkluzují a špatně se ovládají. Můžete také použít jednoduchý trik, při kterém přejedete nehtem po hraně lyže. Pokud je dostatečně ostrá, zanechá na nehtu stopu. Pokud se při přechodu nehtem po hraně zadrhává, je nutné ji také zabrousit, resp. vytvarovat.

Pro úspěšné vytvarování jsou potřebné mnohaleté zkušenosti a také dostatečné přístrojové vybavení, jaké najdete pouze v odborných servisech, případně u bývalých profesionálních závodníků nebo trénérů.

Struktura skluznice

Vytváří se na povrchu skluznice kvůli lepší přilnavosti vosku a aby se zabránilo štěpení materiálu skluznice. Může se dělat ručně nebo na automatickém stroji. U struktury platí, že čím je jemnější, tím lépe. Automatické broušení však není vhodné dělat příliš často, ruční přebroušení je šetrnější.

Strukturu skluznice byste měli nechávat obnovit aspoň jednou ročně.

Vybíráme z katalogu

Údržba vázání a ladění těžiště

Vázání lyží byste měli aspoň jednou ročně zkontrolovat a promazat. Velké množství úrazů při lyžování totiž vzniká právě v důsledku špatně nastaveného vázání.

Nejdůležitějším parametrem je vypínací síla vázání. Ta se nastavuje v závislosti na vaší váze, výšce, zkušenosti i druhu lyží podle předem definovaných tabulek. Uvádí se ve stupňích DIN celým nebo desetinným číslem v rozsahu od cca 0,75 do cca 11,5.

Zkušení lyžaři si mohou půl stupně přidat, u krátkých carvingových lyží do 130 cm délky je vhodné ubrat i 30 % proti tabulkovým hodnotám. Pro správné nastavení vypínací síly musíte do servisu přinést i vaše lyžáky.

Výrobci vyznačují na lyžích montážní bod pro upevnění vázání, posunutím vázání dopředu nebo dozadu však můžete do určité míry změnit těžiště a tím i jízdní vlastnosti lyží. Těžiště posunuté dopředu dělá lyže obratnějšími. Ty s těžištěm vzadu jsou zase stabilnější při vyšších rychlostech.

Voskování

Lyže bez skluznice napuštěné voskem mají vysoké tření, špatný skluz a obratnost. Z materiálu skluznice také mohou vystupovat „chly“, čímž se dále zhoršují jízdní vlastnosti a urychluje opotřebování skluznice.

Péče o lyže

V servisech se vosk nanáší za tepla v rozpuštěné formě a následně se zažehluje a leští rotačním kartáčem do hladka. Toto voskování za tepla byste měli také provádět aspoň jednou za sezónu. Pokud je na skluznicích vybroušená struktura, můžete použít i ruční voskování pomocí tekutých nebo pevných vosků.

Tvrdost použitého vosku závisí na typu sněhu – čím je chladnější, tím by měl být vosk tvrdší.

I některé nové lyže je potřebné připravit

Lyže připravené na jízdu nabízejí např. výrobci Volkl, Stockli či Vist. Naopak, lyže značek Atomic, Fisher či Head najdete v obchodech většinou jako surové, t. j. bez vybroušené struktury skluznice a bez vytvarovaných hran.

Surové lyže musí také projít přebroušením, protože při jejich výrobě zůstávají na povrchu jemná vlákna, která se musí před navoskováním odstranit. Jen tak může skluznice lyží nasáknout lyžařským voskem do hloubky. Následně se na nich vytvarují hrany podle vašich požadavků, zkušeností a doporučení výrobců pro konkrétní model.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.Publikováno dne: 01.12.2019
Hodnocení článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Praní a čištění ovčí vlny, ovčího rouna a kožešin. Čistírna není třebaPraní a čištění ovčí vlny, ovčího rouna a kožešin. Čistírna není třeba

Sháníte do svojí domácnosti přikrývky nebo polštáře, které byste mohli používat celoročně, které jsou hypoalergenní a zároveň vyrobené z přírodních materiálů? Vsaďte na ovčí rouno....

Lesklý, nebo matný obklad do koupelny?Lesklý, nebo matný obklad do koupelny?

Obklady do koupelny musí být. Nejlépe od podlahy až po strop. Lesklé, nebo matné? To je otázka. Každému vyhovují jiné. Podívejte se s námi, jaký je mezi nimi rozdíl.

3D vizualizace kuchyně zdarma? Plánovač kuchyně, ke stažení i online verze3D vizualizace kuchyně zdarma? Plánovač kuchyně, ke stažení i online verze

Při zařizování nové kuchyně je dobré, když si rozložení nábytku, spotřebičů a ostatních prvků naplánujete předem. V článku vám představíme 5 nejlepších online plánovačů kuchyní!