Na jakém programu / na kolik stupňů prát rifle a riflovou bundu? Návod, jak se starat o rifle

Rifle je možné označit za nestárnoucí kus oblečení, který je součástí šatníku každého člověka, a to bez rozdílu věku. Černé, modré, červené, šedé – bez ohledu na to, jakou barvu džínsů upřednostňujete, důležitá je správná péče o ně.

Jak pečovat o džíny?

Víte, jakou údržbu vyžadují a jak se o ně starat tak, aby vám vydržely co nejdléle jako nové?

Prát, nebo neprat rifle?

Určitě prát, protože nošením se na džínsy chytají různé bakterie, částice prachu, pylu, vaše kůže, pot, špína, když si sednete na špinavé místo nebo si ofrknete. Důležité je však vědět, jak prát rifle tak, abyste nenarušili jejich kvalitu. Pro ty, kteří neradi perou, je dobrou zprávou to, že džínsy se nedoporučuje prát často. Pokud nejsou špinavé, stačí, že ich vyperete jednou za měsíc, klidně i jednou za půl roku. Záleží na tom, z jaké rifloviny jsou a kolikrát jste je měli oblečené. Častým praním se ztrácí původní barva riflí, pružnost a celková kvalita vláken.

Jak prát džínsy?

Rifle byste měli prát podle pokynů uvedených na štítku. Nejideálnější způsob je praní riflí v rukách. Pokud se vám to nechce dělat, měli byste vědět, jak a na jakém programu rifle prát. Džínsy s doporučuje prát ve studené vodě, s maximální teplotou 30 až 40 °C. Už 40 °C je trochu riskantní teplota, protože vlivem horké vody se riflovina sráží, a tak vám rifle hned po prvním praní nemusí sedět. Další zásady, kterých byste se při praní měli držet, jsou:

 • Převraťte džínsy, tedy otočte je naruby. Takto si rifle zachovají svoji původní barvu určitě déle. Pokud se na riflích nacházejí zipy a knoflíky, převrácení riflí ušetří i vaši pračku. Různé aplikace, zipy, knoflíky a nýty na džínsech se praním otírají o kovový buben pračky, čímž ho odírají a ničí buben i sebe.
 • Na praní riflí používejte prací prostředek a aviváž na barevné prádlo.
 • Moderní pračky mají v sobě zabudovaný automatický program na praní riflí. Výhodou programu je, že zohledňuje specifika rifloviny.
 • Surový denim se doporučuje prát jen jednou za 6 měsíců.

Sušení, nebo nesušení džínsů?

Sušení džínsů v sušičce se nedoporučuje. Riflovina se v sušičce sráží a je namáhaná, proto je nechte volně vyschnout na vzduchu. Nedávejte je ani na radiátory apod., protože látka, na kterou působí teplo, ztrácí svoji pevnost. Další zásady, jak správně sušit džínsy, zahrnuje:

 • Při sušení riflí nechte džínsy stále otočené, tedy naruby, tak jak jste je prali.
 • Rifle zavěste do přirozené polohy tak, aby pás byl nahoře a obě nohavice směřovaly dolů, jako kdybyste je měli na sobě.
 • Protože kolíčky zanechávají na oblečení stopy, zkuste se jim vyhnout. Navíc při věšení na kolíčky musíte oděv ohnout. Tvar, při kterém džínsy schnou, si potom zachovají a nepomůže vám ani žehlení.
 • Nevystavujte rifle přímému slunečnímu záření, protože se znehodnocuje pevnost rifloviny a bledne barva.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie zvlhčovače vzduchu

Žehlit, nebo nežehlit džínsy?

Riflovina se žehlit nedoporučuje. Džínsy se vyrovnají samy na postavě, a protože nepatří do kategorie krčivých látek, nemusíte se ani obávat, že se vám nošením pokrčí. Pokud máte citlivou pokožku a potřebujete se cítit v oblečení maximálně pohodlně, tak potom rifle vyžehlete. Budou tak příjemnější na dotek, zůstanou pružnější, měkčí a zbavíte se pozůstatků prášku, aviváže nebo bakterií, které se při sušení na ně nachytaly. Při žehlení nemusí být rifle úplně suché, právě naopak, doporučuje se, aby byly mírně navlhčené, což usnadňuje vyrovnání pokrčených částí.

Mráz místo praní?

Mráz má podobné schopnosti jako praní. Zbaví vás nečistot, bakterií, a to bez jakéjkoliv námahy a bez obav, že zabarvíte nějaké jiné oblečení. Stačí, když rifle během zimy dáte na balkon nebo je na pár hodin dáte do mrazničky. Buďte však opatrní, protože vlivem mrazu jsou rifle ztuhlé, tvrdé a mohou se velmi jednoduše zlomit. Proto je přirozeně nechte odmrazit bez toho, abyste je vyrovnávali nebo něco s nimi dělali. Po pár minutách, když povolí, je dejte usušit.

Pozrite si viac produktov z kategórie food processory

Nejsou rifle jako rifle

Existuje více druhů rifloviny i více typů džínsů. Můžete si koupit barevné rifle, dotrhané rifle, rifle s vytaženými bavlněnými vlákny, vyšívané rifle, rifle s potiskem, s aplikacemi apod. Nevýhodou těchto džínsů je, že každé byste měli prát a starat se o ně podle zvláštních specifik. Pro šetrné praní je nezbytné znát aspoň něco o základních typech džínsů.

Surové rifle nebo „Raw denim“

Surové rifle, nebo tzv. surový denim či raw denim, jsou džínsy, které ještě nebyly prané, ošoupané, trhané a ani nijak upravované výrobcem. Jediné, co s nimi bylo uděláno, je nabarvení barvivem indigo. Tedy šance, že vám v pračce zanechají modrou barvu, je více než jistá. Poznáte je tak, že jsou buď označené lístkem Raw denim, nebo podle kvality materiálu. Jsou mnohem tvrdší, kvalitnější a také dražší. V porovnání s běžnými džínsy vám při pravidelném nošení vydrží mnohem déle. Říká se, že i kdybyste je nosili dennodenně, vydrží až 3 roky bez jakéhokoliv poškození. Je to přesně ta riflovina, která se kdysi dala koupit v Tuzexu a možná vaši rodiče mají stále tento exkluzívní kus rifloviny ve svém šatníku.

Jak prát surové rifle?

Tato riflovina se pere jen jednou za 6 měsíců a může se i méně. Klidně by vydržela i celé 3 roky bez praní. Mimochodem, čím déle budete rifle nosit, tím se barva rovnoměrně rozleje po celej riflovině a odře se na místech, která jsou nejvíc namáhaná. Působením praní surový denim ztratí svůj původní, zajímavý vzhled. Možná máte obavy, že rifle po tak dlouhé době budou zapáchat, tak je místo praní dejte jen vyvětrat na vzduch nebo je dejte do mrazničky.

Roztrhané nebo děravé rifle

Podobně jako surové rifle i džínsy s rozparky vyžadují specifickou péči. Díra narušila strukturu džínsů, proto jsou náchylnější na poškození.

Praní riflí v rukou

Jak prát roztrhané/děravé rifle?

Roztrhané části obvykle nejsou obšité a velmi snadno se může stát, že se o buben v pračce zachytí jedna jediná nitka a namísto džínsů s vícerými děrami vytáhnete rifle s jednou obrovskou dírou. Postupujte tedy tak jako u klasických riflí, otočte je naruby a vložte do pracího sáčku, ktorý musí být dostatečně velký, aby v něm měly rifle prostor.

Tipy a triky, jak se co nejlépe starat o rifle

 • Čtěte štítky na oblečení, které vám napoví, jak oblečení prát tak, aby se nepoškodilo.
 • Nehažte rifle hned do pračky. Malou skvrnu nebo zašpinění ošetřete jen lokálně, použijte na to tampon a vodu.
 • Perte rifle opravdu jen po delší době nošení. Doporučuji praní v rukách, ve studené vodě s trochou pracího prostředku určeného na barevné prádlo. Nemusíte se ve vodě máchat, stačí, když džínsy na cca 15 min. namočíte do vody a potom v čisté vodě opláchnete.
 • Před otočením riflí naruby zapněte všechny knoflíky, zkontrolujte kapsy, zda jste tam náhodou nenechali kapesníky nebo, v tom lepším případě, nějaké bankovky. Pozapínejte zipy a až potom převraťte rifle.
 • Černé rifle rychle ztrácejí barvu, perte je ještě zřídkavěji než klasické modré rifle a s práškem na černé oblečení, který chrání sytost černé barvy.
 • Neperte tmavé rifle spolu se světlými, hrozí, že ty světlé už tak světlými nebudou.
 • Riflovina se nedoporučuje ždímat ani žehlit, protože se ztrácí přirozená elasticita riflových vláken.
 • Pokud přece jen sušíte rifle v sušičce, vložte je do sáčku na praní, nastavte režim pomalého sušení s nízkou teplotou a vytáhněte je o něco dříve, než sušička ohlásí ukončení programu. Sušení dokončete přirozeným způsobem na vzduchu.
 • V případě džínsů nikdy nepoužívejte jinou aviváž a prací prostředek než ten, který je určený na tmavé nebo barevné oblečení. Vlivem použití jiných prostředků, např. těch na bílé prádlo, rifle vyblednou a jejich původní barva bude nenávratně pryč.
 • Když přidáte do praní deci octa, rifle nebudou pouštět barvu. Tuto „skutečnost“ si předtím ověřte při ručním praní.
 • Před zavěšením riflí na sušák oblečení jakoby vyprašte, tak bude rovnější a nebudete mít tolik práce se žehlením.
 • Kupujte džínsy, které jsou vám trochu těsnější, protože nošením se díky elastanu, který se nachází ve vláknech rifloviny, trochu roztáhnou.
 • V případě očisty riflí prostřednictvím mrazu zabalte džínsy do pracího sáčku nebo do igelitové tašky.
 • Pokud se chystáte žehlit rifle, žehlete je ještě vlhké, a to s menší teplotou, aby se nesrazily a nepoškodily. Moderní žehličky mají pro rifle už také vyhrazený program.
 • Při skladování riflí se nedoporučuje dělat „komínky“. Rifle potřebují mít prostor, aby mohly dýchat, proto je raději zavěste na věšák. Převěste je na ramínko jen jedenkrát a udělejte jim v šatníku dostatek prostoru. 

Věděli jste, že...

 • na výrobu jediných džínsů jsou spotřebovaná až 2 kila bavlny?
 • džínsy jsou tak populární, že za rok se na jejich výrobu spotřebují více než 2 miliony kilometrů džínsové látky?
 • kapsa na džínsech sloužila horníkům na uložení kapesních hodinek? Dodnes jsou kapsy na riflích zachovávané jako památka na jejich původní vzhled a účel.
 • anglický název džínsy pochází z Janova? Slovo džínsy je pojem odvozený z francouzského Genés, janovské modré barvy.
 • džínsy byly v 50. letech 20. století zakázané, protože herec James Dean z nich udělal symbol bouřících se mladých? Nesměly se nosit do divadel, restaurací, škol. Právě proto se džínsy dodnes pokládají za nevhodný oděv v případě návštěvy divadelního představení a účasti na náboženském obřadu, např. v kostelech.
 • džínsy proslavila Marilyn Monroe, když se v nich objevila ve filmu Mustangové? Od toho okamžiku se spustil zlatý věk džínsů.

Sáček na praní můžete nahradit povlečením na polštář, samozřejmě nejlépe bílým. Nezapomeňte, že po vložení džín je třeba ho důkladně pozapínat a teprve potom prát. Rifle musí být vždy, i když jsou v sáčku, otočené naruby.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.Publikováno dne: 15.07.2022
Hodnocení článku:
(95.2%)