Jak se starat o pokojové rostliny v zimě – zalévání, teplota a světlo

Zatímco na jaře, v létě a na podzim pokojové rostliny žijí: kvetou, rostou a krášlí náš domov veselými barvami a květy, zima je i pro ně obdobím útlumu a odpočinku. Začínají ztrácet svůj svěží vzhled, lístky žloutnou, vysychají a rostliny působí unaveně.

Hrnková rostlina v zimě

Stačí však dodržet pár zásad a vaše pokojové květy přečkají zimu bez újmy a na jaře se do nich opět vrátí život. 

Pozor na změny teploty

Celý rok se vašim pokojovým rostlinám nejlépe daří na parapetní desce, kde mají dostatek přirozeného tepla a světla. V zimě se však situace mění. Okenní sklo je mnohem studenější, což rostlinám, kterým vyhovuje stálá teplota, překáží. Navíc ranní mráz nebo časté otevírání oken a studený průvan jim mohou uškodit. Také jim neprospívá ani teplo z horkého radiátoru, které rostliny zase vysušuje. Takové změny teploty mohou způsobit úhyn pokojové rostliny. 

Ne všem pokojovým rostlinám prospívá změna místa, navíc mnohé potřebují přirozené světlo. Zkuste proto v blízkosti okna postavit stolek, lavičku nebo zajistit polici, kde budou mít rostliny v blízkosti denní světlo a zároveň je nebude poškozovat teplo z topení.

Bonsaj v květináči na stolku

Pokud tuto možnost nemáte, snažte se aspoň, aby se rostliny nedotýkaly studeného skla. Radiátor zbytečně neohřívejte na maximální teploty a při ochraně rostlín vyzkoušejte jednoduchý trik. Po praní dejte na radiátor několik kousků mokrého prádla. Odpařená voda při sušení zvlhčuje vzduch, což ochrání vaše rostliny před zbytečným vysycháním. 

Dostatek přirozeného světla

Nedostatek denního světla je pro pokojové rostliny velkým problémem. Přirozené sluneční paprsky bohužel nenahradí žádná lampa. V tomto případě pamatujte zejména na zásadu, že rostliny se z přímého světla nemají dostat někam do tmy, protože by určitě uhynuly. 

Kaktusy v zimním období

Zkuste tedy přes den vytáhnout žaluzie a odhrnout záclony a pro dobro rostlin okna před nástupem zimy umyjte. I ta trocha světla navíc je pro pokojové rostliny velmi prospěšná.

Zima je čas odpočinku

V zimních měsících odpočívá celá příroda. To samé platí pro vaše pokojové rostliny. Během zimy je tedy nepřesazujte, nepokoušejte se o jejich rozmnožování ani je zbytečně nepřelévejte vodou. Naopak, v tomto čase snesou menší množství vody a prospěje jim setrvání na jednom místě. 

Péče o ně bude vyžadovat tři důležité pomůcky: nůžky, rozprašovač a hadřík na prach. Hned začátkem zimy pokojové rostliny zastříhejte. Takto je můžete udržovat až do jara. Některé pokojové rostliny obvykle vyhánějí výhonky táhnoucí se za světlem, které je však zbytečně oslabují. 

Rozprašovač vody na pokojové rostliny

Druhou pomůckou je rozprašovač vody. V období vytápění se vyhnete suchým lístkům bez toho, abyste květy přelévali tak, že do nádoby s rozprašovačem dáte vodu a pokojové rostliny osvěžite vždy, když to budou potřebovat. 

Do třetice si zajistěte hadřík na prach. Ten pomáhá listům, aby zůstaly svěží a krásně zelené. Prach rostlinám škodí, a proto se při vánočním úklidu věnujte i jim.

Čištění pokojových rostlin od prachu

Květy v lednu?

Pokud se krásně vykvetlých rostlín a jemné vůně z květináče nechcete vzdát ani v chladném období, zvolte si pokojové květy, jejichž sezóna začíná právě teď. Zářivými barvami a něžnými lupeny vás potěší azalka, cyklamen, senpoliekalanchoa, begonie nebo oblíbená vánoční růže.

Kvetoucí brambořík v bytě

Máte vyzkoušené tipy a triky, které zužitkují milovníci pokojových rostlín v zimě? Těšíme se na ně. 

Autor článku

Marcela Beňová

Miluji psaní a nejraději mám ty najobyčajne témata. Fascinují mě detaily, které mění dům na domov - knihovna plná milovaných knih, fotorámečky se...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...Publikováno dne: 30.10.2018
Hodnocení článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody? Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...