Jak se starat o pokojové rostliny v zimě – zalévání, teplota a světlo

Zatímco na jaře, v létě a na podzim pokojové rostliny žijí: kvetou, rostou a krášlí náš domov veselými barvami a květy, zima je i pro ně obdobím útlumu a odpočinku. Začínají ztrácet svůj svěží vzhled, lístky žloutnou, vysychají a rostliny působí unaveně.

Hrnková rostlina v zimě

Stačí však dodržet pár zásad a vaše pokojové květy přečkají zimu bez újmy a na jaře se do nich opět vrátí život. 

Pozor na změny teploty

Celý rok se vašim pokojovým rostlinám nejlépe daří na parapetní desce, kde mají dostatek přirozeného tepla a světla. V zimě se však situace mění. Okenní sklo je mnohem studenější, což rostlinám, kterým vyhovuje stálá teplota, překáží. Navíc ranní mráz nebo časté otevírání oken a studený průvan jim mohou uškodit. Také jim neprospívá ani teplo z horkého radiátoru, které rostliny zase vysušuje. Takové změny teploty mohou způsobit úhyn pokojové rostliny. 

Ne všem pokojovým rostlinám prospívá změna místa, navíc mnohé potřebují přirozené světlo. Zkuste proto v blízkosti okna postavit stolek, lavičku nebo zajistit polici, kde budou mít rostliny v blízkosti denní světlo a zároveň je nebude poškozovat teplo z topení.

Bonsaj v květináči na stolku

Pokud tuto možnost nemáte, snažte se aspoň, aby se rostliny nedotýkaly studeného skla. Radiátor zbytečně neohřívejte na maximální teploty a při ochraně rostlín vyzkoušejte jednoduchý trik. Po praní dejte na radiátor několik kousků mokrého prádla. Odpařená voda při sušení zvlhčuje vzduch, což ochrání vaše rostliny před zbytečným vysycháním. 

Dostatek přirozeného světla

Nedostatek denního světla je pro pokojové rostliny velkým problémem. Přirozené sluneční paprsky bohužel nenahradí žádná lampa. V tomto případě pamatujte zejména na zásadu, že rostliny se z přímého světla nemají dostat někam do tmy, protože by určitě uhynuly. 

Kaktusy v zimním období

Zkuste tedy přes den vytáhnout žaluzie a odhrnout záclony a pro dobro rostlin okna před nástupem zimy umyjte. I ta trocha světla navíc je pro pokojové rostliny velmi prospěšná.

Zima je čas odpočinku

V zimních měsících odpočívá celá příroda. To samé platí pro vaše pokojové rostliny. Během zimy je tedy nepřesazujte, nepokoušejte se o jejich rozmnožování ani je zbytečně nepřelévejte vodou. Naopak, v tomto čase snesou menší množství vody a prospěje jim setrvání na jednom místě. 

Péče o ně bude vyžadovat tři důležité pomůcky: nůžky, rozprašovač a hadřík na prach. Hned začátkem zimy pokojové rostliny zastříhejte. Takto je můžete udržovat až do jara. Některé pokojové rostliny obvykle vyhánějí výhonky táhnoucí se za světlem, které je však zbytečně oslabují. 

Rozprašovač vody na pokojové rostliny

Druhou pomůckou je rozprašovač vody. V období vytápění se vyhnete suchým lístkům bez toho, abyste květy přelévali tak, že do nádoby s rozprašovačem dáte vodu a pokojové rostliny osvěžite vždy, když to budou potřebovat. 

Do třetice si zajistěte hadřík na prach. Ten pomáhá listům, aby zůstaly svěží a krásně zelené. Prach rostlinám škodí, a proto se při vánočním úklidu věnujte i jim.

Čištění pokojových rostlin od prachu

Květy v lednu?

Pokud se krásně vykvetlých rostlín a jemné vůně z květináče nechcete vzdát ani v chladném období, zvolte si pokojové květy, jejichž sezóna začíná právě teď. Zářivými barvami a něžnými lupeny vás potěší azalka, cyklamen, senpoliekalanchoa, begonie nebo oblíbená vánoční růže.

Kvetoucí brambořík v bytě

Máte vyzkoušené tipy a triky, které zužitkují milovníci pokojových rostlín v zimě? Těšíme se na ně. 

Autor článku

Marcela Beňová

Miluji psaní a nejraději mám ty najobyčajne témata. Fascinují mě detaily, které mění dům na domov - knihovna plná milovaných knih, fotorámečky se...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.Publikováno dne: 30.10.2018
Hodnocení článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Sázení mrkve, hrachu, fazole, cibule či kedlubnů – kdy a jakSázení mrkve, hrachu, fazole, cibule či kedlubnů – kdy a jak

Máte zahradu, ale nemáte příliš velké zkušenosti s pěstováním plodin? Rádi vám s tím pomůžeme. Připravili jsme si pro vás souhrnný návod pěstování nejrozšířenějších rostlin v našich...

Pěstování okurek v květináči i na záhonech – odrůdy, sázení, zaštípnutí, zalévání, chorobyPěstování okurek v květináči i na záhonech – odrůdy, sázení, zaštípnutí, zalévání, choroby

Pokud se chcete pustit do pěstování vlastních okurek, poradíme vám, jak rozlišovat mezi jednotlivými odrůdami, jak se o ně starat a před jakými hrozbami je chránit.

Pěstování papriky – sázení, hnojení, vylamování, choroby, škůdciPěstování papriky – sázení, hnojení, vylamování, choroby, škůdci

Paprika, to je zelenina desítek tvarů, barev i chutí. Pěstování papriky není žádná věda, v článku vám poradíme, jak se o ně starat, jaké odrůdy jsou vhodné na pěstování a jak předcházet...