Jak se starat o vánoční růži?

Vánoční růži nebo také hvězdu bereme jako pravidelnou ozdobu Vánoc, s níž se po svátcích rozloučíme jako s koledami.

Červená vánoční růže

Ale tato kráska z Jižní Ameriky může být celoroční okrasou příbytků a Vánoce nám každoročně zpestří kvetením. Chce to jen trochu víc péče než jen konzumního přístupu.

Latinský název je Euphorbia pulcherrima

Latinský název vánoční růže je Euphorbia pulcherrima, ale u nás se nazýví i prozaičtěji jako Pryšec nádherný. Je spojována s příchodem svátků a cena vánoční růže se pohybuje od 50 do 500 Kč. Dostupná je tak pro každého. Nejtradičněji je zeleno-červená kombinace, ale šlechtěním se podařilo vytvorit nové různobarevné odrůdy od žluté až po fialovou. Můžete ji tak ladit k interiéru nebo k vánoční výzdobě.

Bílo-žlutá vánoční růže

Péči o vánoční hvězdu je však třeba začít už před tím, než si ji donesete domů. Vybírejte si jen ty rostliny, které nemají promočený substrát a ani pokrčené a suché listy. Přenos domů by měl proběhnout zabalený v novinách, protože změny teploty vánoční růži nedělají ani trochu dobře. Teplotu vyžaduje od 15 do 22 stupňů Celsia a čím bude stabilnější, tím se růži bude u vás víc líbit.

Stanovisko, substrát, hnojení

Výběr stanoviska je pro vánoční růži obzvlášť důležitý. Ve své domovině by měla v době, kdy kvete, tedy v průběhu listopadu až prosince, mnohem více denního slunce. Nejlepším místem je pro ni parapetní deska při východně orientovaném okně, kde si může užívat sluneční paprsky už od časného rána. Dejte si pozor, aby se rostlina ani jediným lístkem či květem nedotýkala okna. Nahřáté sklo v kombinaci se slunečními paprsky by ji spálili. Stejně nebezpečný je také průvan nebo otevřené okno v její blízkosti. Růži proto třeba umístit někde na stolek, na světlé místo, ale ne nad sálavé teplo. Prostředí z radiátoru jí nedělá dobře. Stejně jako nepřežije v zakouřeném prostředí.

Červená vánoční růže pěstována v květináči

Na půdu není Vánoční růže extrémně náročná. Vyhovuje jí lehký a dobře propustný substrát s drenážní vrstvou na dně květináče. Ideální volbou je čistě organická a sterilovaná zemina s přídavkem rašeliny, která je určena k pěstování tropických rostlin. Nejjednodušší volbou, jak růži dodat potřebné živiny, je klasické hnojivo na pokojové rostliny zředěné s vodou, v poměru jedna k jedné. Z domácích prostředků je pro ni vhodná kávová sedlina nebo vylouhovaný zelený čaj.

Jak zalévat? Skromná zálivka postačí

Substrát stačí udržovat vlhký. Zalévání nastavte na dva- až třikrát týdně. V misce nenechávejte stát vodu. Mohlo by dojít k odumírání kořínků a úhynu rostliny. V rámci zálivky si dejte pozor na dvě věci. Rostlina v první řadě vyžaduje pravidelné rosení, protože pochází z tropických oblastí. Druhou častou chybou je, že růži necháte ve vodě, která zůstane v misce pod květináčem. Po jejím zalití jí nechte asi hodinu času a přebytečnou vodu z misky vždy vylijte.

Podrobný návod, jak pěstovat Vánoční růži jako trvalku

Ořezání a omezení zálivky je základem. Pokud však chcete Vánoční růži pěstovat jako trvalku, resp. jako dvouletou rostlinu (v některých případech vydrží i 3 roky), po Vánocích jí budete muset věnovat trochu více pozornosti a péče. Následující návod vás může mírně vyděsit, může se vám zdát přehnaný, ale vánoční růže skutečně potřebuje každou z níže zmíněných věcí.

Leden – duben

V tomto období nechte růži na dostatečně světlém místě a pokračuje s klasickou zálivkou. Začátkem dubna je třeba ji postupně snižovat. Neberte však ohled na to, jak růže vypadá. Některé jedince se začátkem dubna mohou "tvářit" jako rostliny v plné síle. I přesto je zalévejte až tehdy, když bude půda stoprocentně proschlá.

Přesně v polovině měsíce nebo v době, kdy rostlina zcela zvadne, jí musíte dopřát 12–15 hodin absolutní tmy. Vánoční růže je na světlo extrémně citlivá, takže je pro ni nepřijatelné i světlo ze zapnutého televizoru nebo aut, které proniká přes polo-zatažené žaluzie na oknech. Na místě, kde ji budete skladovat, by měla teplota pohybovat kolem 15–16 stupňů Celsia.

Prokládání růže si usnadníte tak, že ji večer vložíte do papírové krabice nebo do skříně, ze které ji ráno vyberete, Můžete také použít plachtu na její zastínění. Přenášení ze sklepa do obývacího pokoje, to by nevydržel asi nikdo. Tento rituál je třeba provádět 3–4 týdny, tedy do poloviny května.

Polovina května

Nyní je vhodný čas na radikální oříznutí rostliny. Nad zemí byste měli ponechat stonek dlouhý okolo 8 centimetrů. Konkrétní délka však závisí i na velikosti vánoční růže. Pokud jste si před Vánocemi koupili růži vysokou 10 centimetrů, musíte ji samozřejmě "zkrátit" o něco více.

Starostliovsť o vánoční růži

Oříznutí rostliny je možné provést i v době, kdy vyschne, tedy začátkem dubna. Výhodou její zkrácení v květnu je však to, že i prostřednictvím zbytků zelených částí, rostlina čerpá živiny ze vzduchu. Proto máte jistotu, že ji neochudíte o žádné z nich.

Seříznutou růži přesaďte do většího květináče s vhodnou půdou a umístěte ji opět na světlé místo. I v tomto čase je pro ni ideální teplota okolo 16 stupňů Celsia. V průběhu několika dní až týdnů by měla začít postupně rašit, což je pravá doba na její první přihnojení.

Červen – září

V červnu rostlinu přesuňte do polostínu, klidně i do exteriéru, a pokračujte v klasické zálivce. V červenci je třeba její opětovné seříznutí. Tentokrát jí však odštiepte jen cca 2 centimetry ze stonku a popřípadě i mladých dostatečně silných výhonků. Tím ji podnítíte k tvorbě nových listů a zabráníte jejímu přílišnému růstu do výšky. V štěpení pokračuje až do srpna, kdy je třeba vánoční růži přeložit zpět do interiéru. Během celého září ji nechte na světlém místě, dopřejte jí dostatek vody a teplotu nad 16 stupňů Celsia.

Říjen – listopad

Zde se nám to začíná opět komplikovat. Vánoční růže potřebuje během dne světlo, v noci "klasickou tmu", no mezi 17.00 až 20.00 hod. ji musíte umístit do absolutní tmy. I v tomto případě jí může ublížit i obyčejné světlo z monitoru počítače. Tuto péči potřebuje rostlina až do konce listopadu nebo do doby, než se na ní neobjeví první květní pupeny. V tomto období nezapomeňte ani na pravidelné hnojení (cca každé 2 týdny), se kterým můžete přestat asi od poloviny prosince.

Rozmnožování vánoční růže

Rozmnožování vánoční růže je velmi jednoduché. Po tom, jak se vám chytila ​​rostlinka znovu růst a nabrala nový dech po období odpočinku, je třeba ji udržovat na velikost zhruba pět výhonků. Zbývající výhonky můžete využít právě na rozmnožení. Ideální na množení jsou odřezky délky do 10 centimetrů se třemi listy.

Zastřihávání vánoční růže

Mléko vytékající z rostliny otřete a namočte stonek do růstového stimulátoru. Zasaďte do směsi rašeliny a písku a za pár týdnů máte hotové a živé vánoční dárky pro blízké z rodiny.

Je vánoční růže jedovatá?

Odpověď je, že při dotyku s vánoční růží vám nic nehrozí. Ale na pozoru byste se měli mít, pokud se objeví bílá tekutina, kterou rostlina vylučuje při poranění, řezání a teče z odřezků. Toto mléko je jedovaté a je nutné si chránit pokožku a oči. Při ořezávání je vhodné používat rukavice. Také je důležité, aby byla vánoční růže umístěná mimo dosah malých dětí.

Co stojí za toxicitou vánoční růže

Bílá tekutina, označovaná jako mléko, je ve skutečnosti latex. Ten obsahuje řadu látek, které jsou pro člověka, ale i pro zvířata toxické. Nejnebezpečnějšími jsou diterpenoidů estery euphorbolu a saponínové detergenty. I když se v minulosti věřilo, že vánoční růže patří mezi prudce jedovaté rostliny, žádné z výzkumů to nepotvrdily. Navíc dosud nebyly celosvětově zaznamenány žádné vážnější otravy touto rostlinou. S kožními problémy se setkávají převážně jen pracovníci v továrnách, kde se růže množí pro komerční účely.

O něco nebezpečnější by byla samozřejmě konzumace této tekutiny nebo její kontakt se sliznicemi, například s okem. Při otravě může dojít k poruchám trávení. Opatrnost je na místě hlavně tehdy, pokud vám po bytě běhají malé děti. Podle některých studií by mohlo i malé množství zkonzumované růže u dvouletého dítěte zapříčinit vážnou otravu.

Za zmínku stojí také toxicita v souvislosti se zvířaty. Pro psy a kočky je jedovatá jen mírně, což však neznamená, že byste je měli nechat růži okusovat. Větší problémy může způsobit koťatům a štěňatům, miniaturním plemenům psů, které váží méně než 3 kilogramy, a zvířatům v rekonvalescenci nebo trpícím chronickými onemocněními či silnou dehydratací. Smrtelné nebezpečí představuje jen pro skutečně slabé nebo malé jedince. Opatrní buďte i když chováte ptáky či hlodavci, které necháváte pohybovat se volně po bytě.

Využití vánoční růže

U nás je vánoční růže pouze okrasnou rostlinou, ale ve skutečnosti má svůj využití i ve farmaceutickém průmyslu. Vytékající mléko je vlastně čistý latex, který se využívá při léčbě mnoha zdravotních problémů. Nachází se například v některých analgetikách, lécích na zmírnění horečky či léčbě infekcí, zubních pastách a kožních přípravcích na odstraňování bradavic. Vánoční růže není určena k použití v lidovém léčitelství, proto s ní určitě neriskujte. Navíc mnohé z jejích účinků nebyly dosud důkladně prozkoumány, takže jde spíše o dohady.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!Publikováno dne: 01.12.2018
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Pěstování rajčat – sázení, zalévání, choroby a škůdciPěstování rajčat – sázení, zalévání, choroby a škůdci

Pokud vás už omrzela „umělá“ a nevýrazná chuť rajčat ze supermarketů, proč si nevypěstujete vlastní? Není to vůbec složité – v článku vám poradíme, kdy je vysázet, jak se o ně starat a...

Jak urychlit domácí kompostování? Bactisan jako urychlovač má dobré zkušenostiJak urychlit domácí kompostování? Bactisan jako urychlovač má dobré zkušenosti

Hlavní úlohou kompostu je zlepšit půdu a celkovou úrodu, protože obsahuje živiny, které jsou nezbytné pro růst rostlin. Kompostovat můžete dokonce i doma. Víte, jak na to?

Co s čím sázet a pěstovat na zahradě? Co po bramborách, česneku, cibuliCo s čím sázet a pěstovat na zahradě? Co po bramborách, česneku, cibuli

Víte o tom, že některé druhy zeleniny si na zahradě rozummějí lépe? Podporují se v růstu a chrání se navzájem. Jako dobří sousedé. Poradíme vám, co s čím sázet, aby vaše zahrada...