Jak se starat o vánoční růži?

Vánoční růži nebo také hvězdu bereme jako pravidelnou ozdobu Vánoc, s níž se po svátcích rozloučíme jako s koledami.

Červená vánoční růže

Ale tato kráska z Jižní Ameriky může být celoroční okrasou příbytků a Vánoce nám každoročně zpestří kvetením. Chce to jen trochu víc péče než jen konzumního přístupu.

Latinský název je Euphorbia pulcherrima

Latinský název vánoční růže je Euphorbia pulcherrima, ale u nás se nazýví i prozaičtěji jako Pryšec nádherný. Je spojována s příchodem svátků a cena vánoční růže se pohybuje od 8 do 15 eur. Dostupná je tak pro každého. Nejtradičněji je zeleno-červená kombinace, ale šlechtěním se podařilo vytvorit nové různobarevné odrůdy od žluté až po fialovou. Můžete ji tak ladit k interiéru nebo k vánoční výzdobě.

Bílo-žlutá vánoční růže

Péči o vánoční hvězdu je však třeba začít už před tím, než si ji donesete domů. Vybírejte si jen ty rostliny, které nemají promočený substrát a ani pokrčené a suché listy. Přenos domů by měl proběhnout zabalený v novinách, protože změny teploty vánoční růži nedělají ani trochu dobře. Teplotu vyžaduje od 15 do 22 stupňů Celsia a čím bude stabilnější, tím se růži bude u vás víc líbit.

Jak zalévat? Skromná zálivka postačí

Samotné pěstování vánoční růže není vůbec nijak náročné. Stačí ji umístit někde na stolek, na světlé místo, ale ne nad sálavé teplo. Prostředí z radiátoru jí nedělá dobře. Stejně tak nepřežije v zakouřeném prostředí. Substrát stačí udržovat vlhký. Zalévání nastavte na dva až třikrát do týdne. V misce nenechávejte stát vodu. Mohlo by dojít k odumírání kořínků a úhynu rostliny.

Po dokvetení ji nevyhazujte

V březnu nebo dubnu se vánoční růže pomalu rozloučí se svou krásou. Tehdy nechte opadnout nejen barevné, ale také zelené listy. To je přesně ta doba, kdy rostlinu výrazně ořežte na větvičky ne delší než jeden centimetr a přestaňte se zaléváním. Místo jí najděte na suchém a teplém místě.

Po měsíci začne opět pučet a to je čas na přidání zálivky, přidání hnojiva. Přesuňte ji do polostínu, můžete ji přesadit i do většího květináče. Substrát udržujte vlhký a na konci září ji zakryjte kbelíkem nebo krabicí, aby měla tmu 10–14 hodin denně. pokud tento postup dodržíte, po zhruba třech týdnech začnou pučet první žluté kvítky a listy se začnou zbarvovat do krásných barev. Růže je připravená na další Vánoce.

Je vánoční růže jedovatá?

Odpověď je, že při dotyku s vánoční růží vám nic nehrozí. Ale na pozoru byste se měli mít, pokud se objeví bílá tekutina, kterou rostlina vylučuje při poranění, řezání a teče z odřezků. Toto mléko je jedované a je nutné si chránit pokožku a oči. Při ořezávání je vhodné používat rukavice. Také je důležité, aby byla vánoční růže umístěná mimo dosah malých dětí.

Rozmnožování vánoční růže

Rozmnožování vánoční růže je velmi jednoduché. Po tom, když vám rostlinka znovu začala růst a nabrala nový dech po období odpočinku, je potřebné ji udržovat ve velikosti zhruba pěti výhonků. Zbylé výhonky můžete využít právě na rozmnožení. Ideální na množení jsou odřezky délky do 10 centimetrů se třemi listy.

Mléko vytékající z rostliny utřete a namočte stonek do růstového stimulátoru. Zasaďte do směsi rašeliny a písku a za pár týdnů máte hotové a živé vánoční dárky pro blízké z rodiny.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.Publikováno dne: 01.12.2018
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody? Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...