Jak se starat o živý vánoční stromek v květináči?

Řezaný, nebo umělý? To je nejčastější vánoční dilema. Dokonce dělí společnost na ty, co nechtějí o živém ani slyšet, a ty, kteří se bez živého neobejdou.

Živý vánoční stromek v květináči

Máloco na Vánoce rozděluje lidi tak jako debaty o vánočním stromku. Ale kde se dva hádají, živý stromek v květináči vyhrává. Řešení, které je zajímavé, trvanlivé i krásné.

Smrk nebo jedle v květináči? Základem je výběr dřeviny

Místem, kde se dá sehnat vánoční stromek v květináči, je obvykle běžný hypermarket se zahradní technikou, nebo specializovaný obchod s bonsajemi. Záleží, kolik jste ochotní do živého stromku investovat. Běžné dřeviny jako borovice a smrk, si obstaráte klidně i do 10 eur.

Pokud budete chtít trochu exotiky v podobě bonsaje, ceny se pohybují od 50 eur výše. Pokud nejste speciálně vysazení na klasický tvar, můžete využít i jalovec, modřín nebo další jehličnaté dřeviny.

Umístění – do interiéru nebo exteriéru

Živý vánoční stromek v květináči představuje pěstovatelskou výzvu. Už při jeho koupi byste měli mít jasno, jestli si kupuje dřevinu ven nebo do interiéru. I vnější může posloužit pár dní uvnitř a následně na jaře poputuje na zahradu.

Vánoční stromek v květináči

Mezi vnější typy patří jalovec, jedle, borovice i tis, který se také dá vytvarovat na pěkný vánoční stromek. Tyto druhy vám dlouho v interiéru nevydrží. Ale nemusíte je vysadit ven, stačí když budou přebývat ve větším truhlíku a pár let je můžete přesouvat na Vánoce divnitř. Vnější stromy je možné zčásti pěstovat doma, ale nikdy nedosáhnou svého plného potenciálu.

Jehličnany v květináči

V interiéru vám spíše přežijí exotické jehličnany, které se sice od klasických vánočních smrků liší, ale jsou krásné, živé, trvanlivé a také se dají ozdobit. Příkladem je borovice halepská nebo borovice karibská, které můžete celoročně pěstovat za okny.

Vyznačují se příjemnou vůní mízy, takže i takto zodpovědně plní roli vánočního stromku. Tyto jehličnany v květináči jsou vhodné také pro celoroční pěstování v bytě. Zejména jejich působivý vzhled vynikne v keramických nádobách.

Pozor na přenos

U stromů v květináčích je třeba dávat pozor na změny teploty. Nic neuškodí víc než radikální propad teploty. To je důležité zohlednit už při jeho koupi. Kupujte si stromky, které se nacházejí v interiéru. Pokud byste si domů donesli ty z vnějšího pěstování, v suchém a teplém vzduchu bytu mohou zahynout ještě před koncem adventu.

Pěstujte vánoční bonsaj

Výhodou vánočního stromku v květináči je to, že po skončení vánočních svátků si ho můžete přeměnit na bonsaj. Můžete ho tvarovat nebo nechat jako samorost.

Vánoční stromek - bonsai

Stačí, pokud dáte stromu dostatečně výživnou půdu s propustnou a vzdušnou strukturou. Pravidelnou zálivku a dostatek hnojení. Poctivým zastřiháváním nemusí ani přerůst přijatelné rozměry.

Je lepší než umělý stromek

Vánoční stromky v květináčích jsou také výborným dárkem. Dokonce i pro lidi, kteří se nechtějí o stromek dlouhodobě starat. Je vhodnou alternativou pro ty, kteří si nechtějí dělat starosti s velkým živým stromkem, ale nudí je umělý, nebo se jim nechce tento rok se výzdobou příliš zatěžovat.

Tehdy je stromek v květináči vhodné řešit i jako sezónní záležitost. Rozhodně má svoji půdu i živiny, takže takavý vánoční stromek v květináči vydrží nejen do Tří králů, ale možná i pár měsíců či let. Stačí jen nezapomenout, že péče o živý stromek je složitější než v případě umělého modelu nebo řezané jedličky, která v lednu skončí vyhozená u kontejnerů.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...Publikováno dne: 02.12.2018
Hodnocení článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody? Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...