Jak se starat o živý vánoční stromek v květináči?

Řezaný, nebo umělý? To je nejčastější vánoční dilema. Dokonce dělí společnost na ty, co nechtějí o živém ani slyšet, a ty, kteří se bez živého neobejdou.

Živý vánoční stromek v květináči

Máloco na Vánoce rozděluje lidi tak jako debaty o vánočním stromku. Ale kde se dva hádají, živý stromek v květináči vyhrává. Řešení, které je zajímavé, trvanlivé i krásné.

Smrk nebo jedle v květináči? Základem je výběr dřeviny

Místem, kde se dá sehnat vánoční stromek v květináči, je obvykle běžný hypermarket se zahradní technikou, nebo specializovaný obchod s bonsajemi. Záleží, kolik jste ochotní do živého stromku investovat. Běžné dřeviny jako borovice a smrk, si obstaráte klidně i do 10 eur.

Pokud budete chtít trochu exotiky v podobě bonsaje, ceny se pohybují od 50 eur výše. Pokud nejste speciálně vysazení na klasický tvar, můžete využít i jalovec, modřín nebo další jehličnaté dřeviny.

Umístění – do interiéru nebo exteriéru

Živý vánoční stromek v květináči představuje pěstovatelskou výzvu. Už při jeho koupi byste měli mít jasno, jestli si kupuje dřevinu ven nebo do interiéru. I vnější může posloužit pár dní uvnitř a následně na jaře poputuje na zahradu.

Vánoční stromek v květináči

Mezi vnější typy patří jalovec, jedle, borovice i tis, který se také dá vytvarovat na pěkný vánoční stromek. Tyto druhy vám dlouho v interiéru nevydrží. Ale nemusíte je vysadit ven, stačí když budou přebývat ve větším truhlíku a pár let je můžete přesouvat na Vánoce divnitř. Vnější stromy je možné zčásti pěstovat doma, ale nikdy nedosáhnou svého plného potenciálu.

Jehličnany v květináči

V interiéru vám spíše přežijí exotické jehličnany, které se sice od klasických vánočních smrků liší, ale jsou krásné, živé, trvanlivé a také se dají ozdobit. Příkladem je borovice halepská nebo borovice karibská, které můžete celoročně pěstovat za okny.

Vyznačují se příjemnou vůní mízy, takže i takto zodpovědně plní roli vánočního stromku. Tyto jehličnany v květináči jsou vhodné také pro celoroční pěstování v bytě. Zejména jejich působivý vzhled vynikne v keramických nádobách.

Pozor na přenos

U stromů v květináčích je třeba dávat pozor na změny teploty. Nic neuškodí víc než radikální propad teploty. To je důležité zohlednit už při jeho koupi. Kupujte si stromky, které se nacházejí v interiéru. Pokud byste si domů donesli ty z vnějšího pěstování, v suchém a teplém vzduchu bytu mohou zahynout ještě před koncem adventu.

Pěstujte vánoční bonsaj

Výhodou vánočního stromku v květináči je to, že po skončení vánočních svátků si ho můžete přeměnit na bonsaj. Můžete ho tvarovat nebo nechat jako samorost.

Vánoční stromek - bonsai

Stačí, pokud dáte stromu dostatečně výživnou půdu s propustnou a vzdušnou strukturou. Pravidelnou zálivku a dostatek hnojení. Poctivým zastřiháváním nemusí ani přerůst přijatelné rozměry.

Je lepší než umělý stromek

Vánoční stromky v květináčích jsou také výborným dárkem. Dokonce i pro lidi, kteří se nechtějí o stromek dlouhodobě starat. Je vhodnou alternativou pro ty, kteří si nechtějí dělat starosti s velkým živým stromkem, ale nudí je umělý, nebo se jim nechce tento rok se výzdobou příliš zatěžovat.

Tehdy je stromek v květináči vhodné řešit i jako sezónní záležitost. Rozhodně má svoji půdu i živiny, takže takavý vánoční stromek v květináči vydrží nejen do Tří králů, ale možná i pár měsíců či let. Stačí jen nezapomenout, že péče o živý stromek je složitější než v případě umělého modelu nebo řezané jedličky, která v lednu skončí vyhozená u kontejnerů.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.Publikováno dne: 02.12.2018
Hodnocení článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...

Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování