Jak se v zimě starat o psí tlapky?

V zimě bývají zledovatělé chodníky posypané nánosy soli. Zatímco ta nás chrání před uklouznutím, na naší obuvi se z ní tvoří nehezké skvrny. Když víme, jak agresívně působí sůl na boty, představme si, jak asi musí trpět psí tlapky, které capají po solí ošetřeném chodníku bez jakékoliv ochrany.

Jak pečovat o psí tlapky v zimě?

Tlapky jsou citlivou částí těla a vyžadují si zvýšenou péči zejména v zimě. V následujících řádcích si proto představíme několik tipů, jak se o ně v zimních měsících postarat.

Jakým rizikům jsou psí tlapky v zimě vystavené?

V zimě se počasí mění – jednou sněží, potom přijde tání, kašovitý sníh opět zamrzne a vznikne ledovka, kterou zase vystřídá déšť se sněhem. Všechno to dává pořádně zabrat nejen nám, lidem, ale i psům, kteří sice mají teplý kožíšek, ale část jejich těla se sněhu a ledu bezprostředně dotýká. Psi jsou v zimě vystavení hned několika rizikům.

Tak, jako chlad vysušuje naši pokožku, podobně působí i na citlivé psí tlapky. Suchá kůže může svrbět, popraskat a zanítit se. Sůl, kterou jsou posypané cesty a chodníky, může psy štípat, dráždit a také způsobit svrbění či popraskání kůže. Kromě soli se na posyp používají i jiné toxické chemikálie, které tlapky dráždí a mohou způsobit ranky.

Velmi ostře působí na psí tlapky sníh, který po tání opět zamrzne, i led, který částečně roztopí posypová sůl. Oboje může psí tlapky poranit a způsobit krvácení. Kromě poranění tlapek vznikají i jiné problémy. Když si tlapky psík olizuje, do trávicího traktu se mu dostane sůl, případně jiné chemikálie, ale také nečistoty nebo zbytky výkalů jiných zvířat, které mohou trávení podráždit, způsobit průjem, zvracení nebo zavést parazita.

Ošetření ran způsobených solí a chladem

Podcenění těchto zimních procházek může mít za následek popraskání kůže polštářků na tlapkách, ekzém a podráždění kůže a zánět. Pomoci mohou protizánětové masti a balzámy i dezinfekční přípravky pro psy. Pokud se poranění na tlapkách zhorší, vyhledejte pomoc veterináře, který může předepsat speciální masti, léky či antibiotika.

Boty pro psy ochrání citlivé tlapky v zimě

Psa, kterému už na tlapkách vznikla poranění, je potřebné až do úplného vyléčení lépe chránit. Kromě natírání balzámů může pomoci také nošení speciální obuvi určené psům. Na psí boty se někdy psům hůře zvyká, proto mu před procházkou dopřejte dostatek času si novou obuv zkusit už doma.

Před tím, než se vydáte na procházku

  • Postarejte se o to, aby srst vašeho psa byla stále upravená. V dlouhé srsti se může zachytávat nečistota, sníh, sůl a jiné chemikálie, což může vést k vysoušení a podráždění pokožky. Důležité je zastřihávat zejména srst na tlapkách a zastřižené drápky by také měly být samozřejmostí.
  • Srst je nutné také pravidelně vyčesávat, aby se nezamotala a nezachytávala hodně sněhu, soli a nečistot. Česání je důležité, protože v zimě by se koupání psa mělo snížit na minimum, aby se předešlo dalšímu vysušování pokožky.
  • Před procházkou můžete tlapky natřít balzámem určeným pro psy. Balzám dokáže tlapky vyživit, hydratovat a vytvořit jakousi ochrannou vrstvu. Vyhněte se používání krému na lidskou pokožku a vždy používejte jen balzám k tomu určený.
  • Délku a místo procházky přizpůsobte aktuálnímu počasí. Pokud mrznete vy, určitě mrzne i váš čtyřnohý kamarád. Tehdy dlouhé procházky nahraďte kratšími a častějšími a snažte se vyhnout zledovatělým místům, chodníkům posypaným solí a cestám s ledem a ostrým štěrkem.
  • Během chladných zimních procházek spálí pes víc kalorií než v teplém počasí. Proto je potřebné, aby dostával o něco větší porce jídla. Nezapomeňte ani na hydrataci a ujistěte se, že má vždy přístup k dostatku vody, díky které nebude pokožka tlapek tak suchá.
  • Ve skutečně mrazivém počasí zvažte koupi psích bot a oblečení. Boty ochrání nejen před zimou, ale i před solí, ostrým povrchem a chemikáliemi. Svetřík zase zahřeje i pomůže předcházet vysušování pokožky.

Pravidelná péče o tlapky po venčení

Po venčení by mělo být samozřejmostí, že se psovi tlapky důkladně umyjí od soli a jiných nečistot. Tlapky stačí umýt vlažnou vodou. Tím předejdete štípání a dalším nežádoucím reakcím kůže při kontaktu s chemikáliemi.

Čištění psích tlapek od soli a zimních nečistot

Umývání tlapek je důležité hlavně tehdy, když už k poranění došlo, protože popraskané tlapky štípou víc. Dalším ošetřujícím krokem může být opět aplikace balzámu pro psy, který tlapky znovu hydratuje a suchou kůži promaže. Podobně pomůže i natírání vazelínou nebo dětským olejíčkem.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...Publikováno dne: 05.11.2020
Hodnocení článku:
(88.6%)

V této kategorii najdete i:

Jak vyčistit akvárium od řas – černá řasa, zelená řasa, žabí vlas. Jak si s nimi poradit?Jak vyčistit akvárium od řas – černá řasa, zelená řasa, žabí vlas. Jak si s nimi poradit?

Jak mít krásné a prosperující akvárium bez otravných řas? Základem je rovnováha. V našem článku vám o čištění akvária od různých druhů řas povíme všechno podstatné!

Chov drůbeže a jiných zvířat – jaká je legislativa?Chov drůbeže a jiných zvířat – jaká je legislativa?

Víte, jaké rozdíly chovu vyplývají z toho, jestli bydlíte na vesnici, nebo ve městě? Pokud neovládáte legislativu, potom si prostudujte náš článek, ve kterém jsme shrnuli všechno...

Vulkanické kameny pro psy nebo jak neutralizovat psí močVulkanické kameny pro psy nebo jak neutralizovat psí moč

Skvrnitý, vypálený nebo vyschlý trávník je často důsledkem provádění malé potřeby vašeho domácího miláčka. Vulkanické kameny tento problém vyřeší bez toho, abyste museli psa něčemu učit...