Jak se zbavit červotočů ve dřevě nebo trámech?

Slyšíte divné zvuky, i když jste doma sami? Právě jste douklízeli a na polici se objevil jemný dřevěný prach? Dříve, než začnete řešit svoje psychické zdraví, zjistěte, zda se ve vašem nábytku neusídlil červotoč, a zbavte se ho dříve, než se zmocní celého vašeho nábytku.

Dřevěný nábytek napaden červotočem

Víte, kdo to ten červotoč je, co všechno dokáže a jak se ho zbavit?

Nechtěný domácí host

Červotoč má rád dřevo. Když zjistíte, že ochutnal i to vaše, pusťte se do boje dříve, než dojde k jeho úplné destrukci. Pro dřevo není nebezpečný jen dospělý jedinec, ale i larvy. Požírají dřevo a vytvářejí si různé chodbičky. Drobné dírky, které na nábytku vidíte, když si ho lépe prohlédnete, jsou jen výletové otvory a nemusí jich být hodně. V nábytku už pravděpodobně udělal větší škody. Síť chodeb oslabuje dřevo a je také vstupní branou pro vodu a dřevokazné houby. Červotoč v dřevě přežije tři a více roků. Rozsah poškození dřeva by měl proto posoudit odborník.

Dřevokazný hmyz

Červotoč patří mezi hmyz, který nejvíc škodí zabudovanému dřevu. Vajíčka klade do prasklin nebo do chodbiček po svých předchůdcích. Má 8 až 11 tykadel a jednotlivé druhy se liší podle toho, zda napadají čerstvé nebo zabudované dřevo a zda upřednostňují jehličnaté nebo ovocné stromy.

Larva červotoče ve dřevě

V biologii se setkáme s osmi rody, které se dělí na další druhy. Je ich dost. V našich končinách se nejvíc vyskytuje červotoč pruhovaný a červotoč umrlčí.

Červotoč pruhovaný

Červotoč pruhovaný dosahuje délky 3–7 mm. Poznáte ho podle světle až tmavohnědého zabarvení a tečkovaných rýh. Tento červotoč zůstává tam, kde se vylíhl, nebo v blízkosti tohoto místa. Samičky kladou vajíčka (20 až 50 vajíček) do drobných poškození nábytku nebo do starých výletových dírek a nejvíc mu chutná jehličnaté dřevo.

Není to tajnůstkář. Nábytek napadá jen z vnější strany. Je ho vidět. Vyvíjí se 1 až 3 roky, záleží to na okolní teplotě, druhu dřeva a vlhkosti. Ideální podmínky má při vlhkosti 15–18 %, 30 a víc stupňová horka nezvládá a –18 °C je pro něho smrtelných.

Červotoč umrlčí

Tělo tohoto červotoče je hnědé až černé a zdobí ho zlatožluté skvrnky na obou stranách zadních nohou. Je o 1 až 2 mm větší než červotoč pruhovaný a větší jsou také jeho chodby a výletové otvory.

Červotoč umrlčí - Hadrobregmus pertinax

Pro příznivý vývoj potřebuje 19% vlhkost dřeva a chladno. Čerstvé dřevo mu nechutná, ale přivést si ho můžete ve starém nábytku. Rád se usadí ve stropních trámech a střešních krovech. Vede skrytý noční život a chutná mu dřevo listnatých a jehličnatých stromů.

Jak se zbavit červotočů ve dřevě?

Odhalili jste červotoče? Jednejte. Ne zítra, dnes! Červotoč vrtá, dokud je do čeho. Nedovolte mu zajít až do útrob nábytku a přeskočit na jeho další části. Podle rozsahu poškození zvolte způsob zásahu proti škůdcům, způsob jeho ochrany a v nejhorším případě i výměnu nábytku.

Boj s červotočem v nábytku

Ničení červotočů nezabere příliš času. Dá se porovnat s velkým uklízením a nanášením ochranného laku. Nábytek, který se dostal do rukou tímto malým škůdcům důkladně zkontrolujte a oddělte ho od ostatního nábytku, aby nenadělal ještě víc škody.

Na starou dobrou klasiku je červotoč slabý

Vsaďte na babské recepty a využijte to, co doma máte. Do koncentrovaného octa přidejte přípravek na umývání nádobí v poměru 10 : 1 a přidejte dávku černého koření. Všechno spolu pořádně promíchejte a vzniklým roztokem potřete napadená místa.

Impregnace dřeva proti červotočem

Tento způsob boje s červotočem je rychlý a levný. Účinným pomocníkem je také louhované mýdlo, odvar ze soli a černého nebo bílého koření, česneku, feferonek a horké vody.

Chemická ochrana dřeva před červotočem

Účinným bojovníkem proti červotočům je impregnace dřeva proti škůdcům. Najdete ji v každé dobré drogerii. Předtím, než ji na poškozené místo nanesete, přečtěte si návod na použití. Něktoré můžete nanést na dřevo přímo, jiné je třeba ředit

Jak nanést nátěr proti červotočům?

Nanášejte ho štětcem nebo postřikem, ale buďte důslední. Větší poškození vyžaduje vstřikovat přípravek hlouběji do dřeva, aby se k larvám vůbec dostal. Poškozené dřevo můžete máčet přímo v účinné látce. Chemický přípravek nechte na poškozeném místě nějaký čas působit. Nanášejte ho v dobře větratelné místnosti, nejlépe mimo obývané části, protože má velmi výraznou a nepříjemnou vůni. Cílem chemické ochrany dřeva je prodloužit funkčnost a životnost dřevěných konstrukcí a výrobků.

Ničení červotočů - insekticidy i záření

Larvy se brání. Když se cítí ohrožené, prohryžou se hlouběji do nábytku a na to už může být krátký i ten nejkvalitnější chemický přípravek. Na trhu se setkáte s několika impregnačními přípravky.

Mezi nejvyhledávanější patří insekticid BOCHEMIT PLUS. Tento přípravek na ošetření napadeného dřeva funguje jako čtyřfázová likvidace hmyzu (vajíčko, larva, kukla, dospělý jedinec). Kromě toho poskytuje prevenci vůči plísním, houbám a ostatnímu hmyzu.

BOCHEMIT PLUS - OŠETRENIE NAPADNUTÉHO DREVA

Existují insekticidy, které po nanesení larvy sežerou spolu s dřevem a znamenají pro ně jistou smrt, nebo hormonální insekticidy, jejichž konzumaci larva přežije, ale zabrání jí v dalším vývoji a růstu.

Mikrovlnné záření

Jedním z účinných prostředků, jak se červotoče zbavit, je mikrovlnné záření. Jde o ohřev za pomoci elektromagnetického vlnění od 300 MHz. Na to, abyste se červotoče zbavili, potřebujete kolem 2500 MHz. Toto záření je v boji proti červotočům velmi účinné, ale nezabrání červotoči se do dřeva vrátit.

Po záření natřete nábytek impregnací proti škůdcům. Pro jistotu. Tento druh ochrany nepoužívejte u nábytku citlivého na teplo, u lakovaných výrobků a starožitností. Odstraňování červotoče mikrovlnným zářením svěřte do rukou odborníka.

Gama záření

Ionizující gama záření červotoči nedá šanci. Působí jen na larvy a nepoškozuje dřevo. Je vhodné u nábytku nebo rozebraných dřevěných prvcích stavby (schody). Poškozený nábytek se dává do komory, takže jeho velikost je omezená. I v tomto případě je potřebná následná impregnace ochranného roztoku.

Nestačí se červotoče jen zbavit

Dřevo, které navštívil červotoč, ztrácí soudržnost a kromě toho, že se zbavíte škůdce, napustěte poškozené místo zpevňujícím roztokem nebo nahraďte celou poškozenou část.

Ošetřování nábytku před napadením červotoči

V nejhorším případě se vám nábytek zachránit nepodaří a musíte ho vyhodit. Pokud však chcete zachránit kousek nábytku, na kterém vám opravdu záleží, potom se vyplatí aspoň to zkusit.

Jak se před červotočem bránit?

Při stavbě domu používejte dřevo se sníženým obsahem vlhkosti a upřednostňujte dřevo z listnatých stromů. Ty červotoč napadá jen výjimečně. Základní povrchová úprava nábytku by měla z preventivního hlediska stačit. Když kupujete nábytek z druhé ruky, pořádně ho zkontrolujte. Nechcete si domů přinést i nechtěného návštěvníka.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.Publikováno dne: 13.02.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(90.8%)

V této kategorii najdete i:

Biomasa jako zdroj energie – výhody a nevýhody topení biomasouBiomasa jako zdroj energie – výhody a nevýhody topení biomasou

Topení biomasou se dostává do popředí, a to díky své uhlíkové neutralitě, čímž výrazně konkuruje tradičním fosilním palivům. Jaké jsou výhody topení biomasou?

Dřevěné brikety vyhřejí váš domovDřevěné brikety vyhřejí váš domov

Hoření smrkového dřeva v krbu je oblíbeným způsobem, jak rychle vytvořit teplo a útulnou atmosféru v místnosti. Jaké jsou další výhody používání dřevěných briket?

Kyselé, kvašené, nakládané zelí, zavařené zelí na sladko, s červenou řepou, v sladkokyselém nálevu – receptyKyselé, kvašené, nakládané zelí, zavařené zelí na sladko, s červenou řepou, v sladkokyselém nálevu – recepty

Jak nakládat zelí, jak uchovat zelí prostřednictvím zavaření? Podívejte se na recepty na nejlepší zavařené a kvašené zelí.