Jak se zbavit datla, který dělá díry do fasády domu

Zabydlel se u vás datel a dělá nepěkné díry do fasády vašeho domu? Nejste v tom sami, neboť tento problém je dnes stále víc rozšířený a jeho řešením se zabývají ornitologové i ekologové.

Dospělý datel v hnízdě ve stromě

Jak se tedy můžete zbavit nevítaného datla?

Datlům se líbí fasádní materiál

V první řadě je třeba si říct, proč datli vytvářejí díry ve fasádách lidských příbytků. Důvodů může být samozřejmě víc a mohou se lišit případ od případu. Datli si jen hledají potravu, o které si myslí, že se pod fasádou nachází, místo na hnízdění nebo ďobáním akusticky upozorňují na svoje teritorium.

Materiál používaný na fasádní zateplování jim totiž rezonuje podobně jako stromy v jejich přirozeném prostředí. Ďobáním datli dokážou zhodnotit, zda je strom tvrdý a pro ně neproniknutelný, dutý, a tedy se v něm může nacházet skrytá potrava, nebo měkký a vhodný na vyďobání díry na hnízdění.

V souvislosti s tím bude pravděpodobně nutné v budoucnosti používat novou technologii a materiály na zateplování obytných domů. Ochráníme tak nejen svoje příbytky před ničením datly, ale i samotné ptactvo. Jsme to totiž my lidé, kteří svojí činností zasahují do přirozeného prostředí živočichů a matou je svými vynálezy.

Jak zaplašit zabydleného datla?

Zaplašení už zabydleného datla nebude jednoduché. Jsou to totiž velmi učenliví a teritoriální ptáci, ktoří se svého místečka jen tak nevzdají. Avšak každý jedinec je jiný a co zabralo na jednoho, nemusí na druhého a naopak. Vyzkoušet tedy můžete různé zaplašovací metody, i když jejich účinnost je ve většině případů mizivá až nulová:

  • Umístění plašičů (například uvázané PET lahve, které do sebe ve větru narážejí)
  • Makety dravců ( dravci, sovy, vrány)
  • Zvukové nahrávky

Maketa datla na odplašenie datla

Pokud se datel zaměřuje jen na určité místo, můžete mu k němu zamezit přístup a místo ohradit mřížkou nebo síťkou.

Odchyt datla a preventivní opatření

Pokud na datla žádné plašicí metody nezaberou, bude nutný jeho samotný odchyt. Ten může provést jen oprávněný ornitolog s potřebným vybavením a licencí na odchyt a tato služba vás bude stát kolem 2500 korun. Odchyty se však mohou dělat až když datlovi skončí období hnízdění a vyvede z hnízda svoje mláďata.

Jelikož jsou datli teritoriální ptáci, zůstávají na místě svého vypuštění a nevyhledávají nové lokality. Může se však u vás objevit úplně nový jedinec. Odchytem a přemístěním datla tedy proces nekončí a je potřebné udělat další preventivní opatření na zaplašení nových zájemců.

Etický odchyt datla jako prevence vůči ničení fasády

Jak jsme už uváděli, datli jsou teritoriální ptáci. Přestože na zabydlené jedince různé makety a plašiče nezabírají a jedinou účinnou metodou je jejich odchyt, nové jedince mohou pomoci odradit. K tomuto účelu se používají makety samotných datlů, které se rozmístí po fasádě na kritická místa tak, aby si jich datel všiml a vyhnul se už zabranému teritoriu.

Jak datly určitě nevyhánět?

Datli jsou zákonem chránění živočichové a jejich hubení je trestné, proto se datla určitě nepokoušejte zbavit pomocí vzduchovky, petard nebo jiných drsných metod. Období jeho hnízdění budete muset nějak vydržet a potom se už o jejich odchyt postará odborník.

Když se datla zbavíte, opravte díry ve fasádě, umístěte teritoriální makety a zabraňte tak příchodu nových jedinců, ktoré by vaše fasáda mohla lákat. Pokud neuděláte tato preventivní opatření, pravděpodobně budete už brzy řešit ten samý problém s novým datlem.

Svoji fasádu také můžete ochránit vysazením popínavých rostlin, které ji izolují před dotěrnými datly a zároveň zkrášlí dům svou zelení. To je už však věcí vkusu.

Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.Publikováno dne: 26.01.2019
Hodnocení článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výhody inteligentní domácnosti ocení každý. Jak si vytvořit smart home? Výhody inteligentní domácnosti ocení každý. Jak si vytvořit smart home?

Inteligentní domácnost už dávno není tak drahou záležitostí. Víte, které činnosti vám smart domácnost zjednoduší, zda můžete systém nainstalovat svépomocí a jaká je nabídka těchto...

Nechat či nenechat spát psa ve svojí posteli? Prozradíme vám plusy i mínusy Nechat či nenechat spát psa ve svojí posteli? Prozradíme vám plusy i mínusy

Pejskaři často řeší otázku, zda pustit psa do postele, nebo ne? Odpověď není jednoznačná, v článku se však dozvíte všechna pro a proti. 

Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů? Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů?

Pokud milujete psy, avšak bydlíte v malém bytě, nemusíte se obávat. Některá plemena jsou do bytu vysloveně vhodná. Která to jsou, se dozvíte v článku.