Jak se zbavit datla, který dělá díry do fasády domu

Zabydlel se u vás datel a dělá nepěkné díry do fasády vašeho domu? Nejste v tom sami, neboť tento problém je dnes stále víc rozšířený a jeho řešením se zabývají ornitologové i ekologové.

Dospělý datel v hnízdě ve stromě

Jak se tedy můžete zbavit nevítaného datla?

Datlům se líbí fasádní materiál

V první řadě je třeba si říct, proč datli vytvářejí díry ve fasádách lidských příbytků. Důvodů může být samozřejmě víc a mohou se lišit případ od případu. Datli si jen hledají potravu, o které si myslí, že se pod fasádou nachází, místo na hnízdění nebo ďobáním akusticky upozorňují na svoje teritorium.

Materiál používaný na fasádní zateplování jim totiž rezonuje podobně jako stromy v jejich přirozeném prostředí. Ďobáním datli dokážou zhodnotit, zda je strom tvrdý a pro ně neproniknutelný, dutý, a tedy se v něm může nacházet skrytá potrava, nebo měkký a vhodný na vyďobání díry na hnízdění.

V souvislosti s tím bude pravděpodobně nutné v budoucnosti používat novou technologii a materiály na zateplování obytných domů. Ochráníme tak nejen svoje příbytky před ničením datly, ale i samotné ptactvo. Jsme to totiž my lidé, kteří svojí činností zasahují do přirozeného prostředí živočichů a matou je svými vynálezy.

Jak zaplašit zabydleného datla?

Zaplašení už zabydleného datla nebude jednoduché. Jsou to totiž velmi učenliví a teritoriální ptáci, ktoří se svého místečka jen tak nevzdají. Avšak každý jedinec je jiný a co zabralo na jednoho, nemusí na druhého a naopak. Vyzkoušet tedy můžete různé zaplašovací metody, i když jejich účinnost je ve většině případů mizivá až nulová:

  • Umístění plašičů (například uvázané PET lahve, které do sebe ve větru narážejí)
  • Makety dravců ( dravci, sovy, vrány)
  • Zvukové nahrávky

Maketa datla na odplašenie datla

Pokud se datel zaměřuje jen na určité místo, můžete mu k němu zamezit přístup a místo ohradit mřížkou nebo síťkou.

Odchyt datla a preventivní opatření

Pokud na datla žádné plašicí metody nezaberou, bude nutný jeho samotný odchyt. Ten může provést jen oprávněný ornitolog s potřebným vybavením a licencí na odchyt a tato služba vás bude stát kolem 2500 korun. Odchyty se však mohou dělat až když datlovi skončí období hnízdění a vyvede z hnízda svoje mláďata.

Jelikož jsou datli teritoriální ptáci, zůstávají na místě svého vypuštění a nevyhledávají nové lokality. Může se však u vás objevit úplně nový jedinec. Odchytem a přemístěním datla tedy proces nekončí a je potřebné udělat další preventivní opatření na zaplašení nových zájemců.

Etický odchyt datla jako prevence vůči ničení fasády

Jak jsme už uváděli, datli jsou teritoriální ptáci. Přestože na zabydlené jedince různé makety a plašiče nezabírají a jedinou účinnou metodou je jejich odchyt, nové jedince mohou pomoci odradit. K tomuto účelu se používají makety samotných datlů, které se rozmístí po fasádě na kritická místa tak, aby si jich datel všiml a vyhnul se už zabranému teritoriu.

Jak datly určitě nevyhánět?

Datli jsou zákonem chránění živočichové a jejich hubení je trestné, proto se datla určitě nepokoušejte zbavit pomocí vzduchovky, petard nebo jiných drsných metod. Období jeho hnízdění budete muset nějak vydržet a potom se už o jejich odchyt postará odborník.

Když se datla zbavíte, opravte díry ve fasádě, umístěte teritoriální makety a zabraňte tak příchodu nových jedinců, ktoré by vaše fasáda mohla lákat. Pokud neuděláte tato preventivní opatření, pravděpodobně budete už brzy řešit ten samý problém s novým datlem.

Svoji fasádu také můžete ochránit vysazením popínavých rostlin, které ji izolují před dotěrnými datly a zároveň zkrášlí dům svou zelení. To je už však věcí vkusu.

Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.Publikováno dne: 26.01.2019
Hodnocení článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak využít skořápky z vajec? Na zahradě do kompostu a na květy jako hnojivoJak využít skořápky z vajec? Na zahradě do kompostu a na květy jako hnojivo

Všemožným používáním skořápek postupně zjistíte, že nemusíte kupovat výživu pro slípky, pro rostliny, drahé a chemické čisticí prostředky... Nabízíme vám pár horkých tipů jak je co...

Jak chránit domácí spotřebiče při bouřce?Jak chránit domácí spotřebiče při bouřce?

I při krátké bouřce může udeřit blesk a vážně poškodit televizor, router, počítač či kuchyňské spotřebiče. Dnes vám poradíme s tím, jak chránit vaše domácí spotřebiče před tím, aby je...

Rezavá voda z vodovodu – příčiny kalné pitné vodyRezavá voda z vodovodu – příčiny kalné pitné vody

Rezavá, hnědá nebo kalná voda z vodovodu představuje nepříjemnou starost a klidně se může vyskytnout i ve vaší domácnosti. Co tento jev způsobuje a jak se dá proti němu bojovat, vám...