Jak se zbavit nápisů nebo graffiti na stěně nebo plotě?

Graffiti nebo grafity je novodobý druh výtvarného vyjadřování se, které vypadá fascinujíce jen tehdy, pokud se nenachází na vašem domě nebo plotě. Pokud máte na domě graffiti, cena vaší nemovitosti výrazně klesá.

Jak se zbavit graffiti?

Netrapte se, prozradíme vám, jak graffiti odstranit tak, aby po nich nebylo ani stopy.

Tipy a triky, jak se zbavit graffiti

Nejlepším a nejspolehlivějším řešením je zavolat si na pomoc firmu, která se vyzná v dané problematice a graffiti odstraní z různých povrchů bez toho, aby byl původní povrch poškozený. Háčkem však je, že těchto firem je málo a jsou drahé. Cena firemních prací závisí na rozměrech, na tom, zda jde o prostory interiéru nebo exteriéru, na použitých sprejích, na tom, jak dlouho se graffiti nachází na daném místě apod. Abyste se vyhnuli zbytečným poplatkům, nabízím vám tipy, které by vám mohly pomoci s odstraňováním graffiti.

Když jsou graffiti na stěně/plotě jen pár hodin

Prvním řešením, když mají graffiti jen pár hodin, může být použití wapky s vysokým tlakem. Když to nepůjde, zkuste použít prací prostředek na skvrny nebo mýdlo. Buďte však opatrní a prostředky vyzkoušejte nejdříve na malé části, aby vašemu plotu, stěně neublížily.

Komerčně dostupné prostředky

Nejčastěji se při tvorbě graffiti používají tekuté barvy ve spreji, vyrobené na bázi aerosolů. Jsou dlouho trvalé a tím pádem se těžko odstraňují. Naštěstí se na trhu nachází množství produktů, které vám slibují odstranění graffiti. Před tím, než produktem zasáhnete velké plochy, vyzkoušejte jeho účinnost na malé ploš. Může se totiž stát, že barva při styku s povrchem změní svoji strukturu a konzistenci a odstraňující přípravek, který je většinou transparentní, v tomto případě změní barevný odstín.

Potom, když se přesvědčíte, že prostředek je spolehlivý, ho používejte přesně podle návodu, nechte působit a následně umyjte vysokým tlakem vody. Tlakový čistič také pro jistotu vyzkoušejte, abyste vlivem vysokého tlaku vody nepřišli o zeď nebo o obklad na ní.

Chemické rozpouštědlo odstraní graffiti

Ne všechny způsoby, jak odstranit graffiti, jsou vhodné u každého typu povrchu. Jeden způsob může na 100 % zabrat v případě graffiti na plechu, ale s graffiti na omítce nebo na zdi ani nepohne. Podobně je to i v případě použití chemického rozpouštědla. Rozpouštědlo odstraní grafity jen na plechovém plotě.

Odstraňování grafity pomocí chemického rozpouštědla

Práce s chemickým rozpouštědlem je úplně jednoduchá, jen ho naneste na hadřík a na malém kousku vyzkoušejte, zda se dají graffiti bezpečně odstranit. Pokud ano, pokračujte v práci a místo pořádně navlhčete rozpouštědlem. V závěru plochu umyjte tlakovým čističem, abyste zlikvidovali pozůstatky rozpouštědla. Nevýhodou je, že když je povrch porézní, tedy není rovný, ale pórovitý, rozpouštědlo graffiti neodstraní dokonale a vám zůstanou jen 2 možnosti, buď zvolit jiný způsob odstranění, nebo plot přetřít novou barvou. Pokud jde o křiklavé barvy, které svítí i na 100 km, potom bude nutné vytvořit z nátěru hrubší vrstvu vícenásobným přetřením.

Speciální ubrousky

Netrapte se únavným odstraňováním graffiti prostřednictvím způsobu pokus-omyl, použijte speciální ubrousky. S ubrousky Graffiti Safewipes vyčistíte graffiti z lakovaných, barevných a hladkých povrchů. Poradí si s posprejovanými dveřmi, sklem ve výkladech, popsanými poštovními schránkami, s auty... Jde o výborného pomocníka nejen při odstranění graffiti, ale i při čištění nábytku a různých ploch od per, fixek, pastelek, voskovek, mastnoty. Jeden ubrousek postačí na 1 m² a stojí kolem 50 Kč.

Pozrite si viac produktov z kategórie automatické kávovary

Udělejte preventivní opatření

Graffiti jsou pro nechtěného „majitele" tohoto umění postrachem. Existuje několik opatření, která vám pomohou graffiti zabránit, některá vám zase pomohou při jejich odstraňování.

Kamerový systém

Velmi spolehlivým preventivním krokem je vyvěsit si na plot nebo na budovu oznámení, že je objekt monitorovaný kamerovým systémem. To, zda je tomu opravdu tak, nebo ne, nemusí nikoho zajímat, a i když nemáte na to, abyste si kamerový systém obstarali, díky tomuto upozornění bude delikventů kolem vašeho domu určitě méně.

Speciální antigraffiti nátěr

Jde o speciální nátěr, který se snadno aplikuje a je šetrný k přírodnímu prostředí. Graffiti se z tohoto povrchu snadno smývají jen pomocí čisté vody. Myslete však na to, že spolu s graffiti smyjete i nátěr, proto ho na povrch budete muset natřít znovu. Jeho výhodou je, že se může použít i v interiérech.

Weber antigraffiti program

Jednou ze spolehlivých metod, jak ochránit stěny před graffiti, je program Weber antigraffiti. Jde o permanentní ochranu proti graffiti v podobě ochranného nátěru. Graffiti odstraníte snadno a rychle bez toho, abyste nátěr opakovaně museli aplikovat.

Odstraňování grafitů ze zdi pomocí brusky

Nevýhodou je, že jde o náročnější postup nanášení nátěru, a protože za kvalitu se platí, i cena je vyšší.  Program sestává ze 3 přípravků/nátěrů (Scalp antigraffiti 49, Antigraffiti systém, Scalpnet EDJ 28), které je potřebné nanést všechny. 

Pojistěte si nemovitost a plot

Další možností, jak se obrnit proti „graffiťákům“ je pojistit si vnější zdi domu nebo plot. V případě poškození vám pojišťovna za škodu aspoň něco zaplatí.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?Publikováno dne: 28.10.2022
Hodnocení článku:
(88.4%)