Jak se zbavit hadů na zahradě? Co odpuzuje hady? Postřik proti hadům funguje

Nastěhovali se vám na zahradu hadi? Existuje množství nenásilných způsobů, kterými můžete nezvané hosty vyhnat ze svého pozemku a nemusíte nutně sahat hned po pastích či otravách.

Užovka v trávě

Poradíme vám, jak s hady usídlenými na vaší zahradě naložit.

Tip na plašič hadů

Název Hodnocení Detail
Deramax cvrček 0300Zobrazit produkt

Jací hadi žijí na Slovensku?

Než se pustíme do praktických rad, tak si řekněme něco o tom, s jakými hady se můžete setkat. Na Slovensku je fauna v tomto směru velmi chudá, žijí u nás jen užovky a zmije.

Přestože je to všeobecně známý fakt, tak stojí za připomenutí, že užovky nejsou jedovaté, mírně jedovaté jsou jen zmije. Pokud vás uštkne zmije, tak není třeba panikařitť. Jejich jed je velmi slabý a ublížit může jen člověku se slabým zdravím/imunitou nebo dítěti. Jednoduše stačí kontaktovat nejbližší pohotovost a ti vám poradí další postup.

Důležitým dodatkem je, že zmije se vyskytují jen na severu a západě naší země – v ostatních částech se s nimi sotva setkáte. Protože u nás žijí jen menší hadi (chválabohu), tak jejich uštknutí nejsou bolestivá.

Jak se zbavit hada přirozenou cestou?

Hadi jsou známí svojí plachostí, rádi se zdržují ve stínu nebo u vody a všeobecně se pohybují na místech, kde jsou dobře skrytí. Vyjmenujeme vám několik tipů, pomocí nichž by hadi z vaší zahrady mohli odejít sami bez přímého kontaktu s nimi.

Také dodáváme, že hadi jsou u nás chráněni a i právě proto byste je z pozemku měli dostat lidskou cestou a nehnat se do extrémních možností jako jsou pasti, jedy či zabíjení.

Zmije obecná

Trávník udržujte pokosený

Zahradu nebo trávník je třeba pravidelně kosit a to nejen proto, aby dobře vypadaly a váš pozemek tak byl pěknou vizitkou vaší péče, ale může to pomoci i k vyhnání hada. Je to způsobené tím, co jsme právě uvedli výše - hadi jednoduše nemají rádi otevřená prostranství a na krátce posekaném trávníku se cítí zranitelně.

Udržujte pořádek

Hadi jsou velmi předvídavá zvířata a dokážou se zašít prakticky všude. Šanci na to, aby se u vás usídlili, můžete minimalizovat tím, že váš dvůr nebo zahrada bude jednoduše uklizený.

Pod touto radou máme na mysli to, abyste odstranili nebo reorganizovali různé plechy, dřevo, vysypaný kompost/hnůj nebo starý nábytek nebo jiné objekty. Samozřejmě, nemůžete eliminovat úplně všechny možnosti, kde se had může skrýt, ale jako prevence je to vhodný krok.

Krmení ptáků nebo domácích mazlíčků

Problémem, resp. lákadlem pro hady by mohla být i krmítka pro ptáky. Ptáci jsou totiž pro hady velkou pochoutkou. Kromě toho se může krmivo dostat na zem, to přitahuje hlodavce, no a to obratem zase přitáhne hada. Podobně je to i s chováním psů nebo koček, kterí také obvykle jídlo roztrousí.

Lákadlem jsou i jezírka

Jezírko je určitě krásným zpestřením zahrady, ale má to jednu nevýhodu – přitahuje hady. Ne úplně přímým způsobem, ale jezero je velmi bujným živým ekosystémem, u kterého se mohou zdržovat například žáby a ty jsou na jídelním lístku hada.

Užovka v jezírku

Plašiče hadů

Jednoduchá, ale zato stále humánní cesta, jak se zbavit hadů, je koupit si různé plašiče. Ty obvykle fungují tak, že vysílají zvukové vlny s velmi nízkou frekvencí, které hady odpuzují z daného místa pryč. Hadi jsou plaší, takže kvalitní plašiče by měly zabrat.

Proč byste neměli hada vyhánět?

Chápeme, že hadi mohou působit velmi nepříjemným, ba až odstrašujícím dojmem, ale existují důvody, pro které byste za ně na zahradě měli být rádi. Hadi se totiž živí potkany a myšmi a z toho vyplývá, že přítomnost hada dokáže výrazně omezit přítomnost těchto škodlivých hlodavců.

S myšmi a potkany vám mohou pomoci i kočky, ale problémem jsou hraboši. S nimi si žádná kočka neporadí, hadům však nedělá problém dát si hraboše "na zub". Proto, když budete mít na zahradě hada, tak se dvakrát zamyslete, zda ho chcete skutečně vyhnat, nebo využít jeho přítomnosti. Hadi nejsou agresívní zvířata a pokud je přímo neohrozíte, tak na vás nebudou útočit.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Komentáre

06/06/2020 13:52
Jana Mandíková

Dobrý den Jaroslave,
bydlím na vesnici od 1996 a letos poprvé spadl mé 87leté matce had skoro na hlavu. Spadl ze stříšky nad vchodem dovnitř do chodbičky. Ona ho duchapřítomně vyhodila holí ven. Teď se bojí otvírat a větrat, že jí tam had vleze. Bylo to asi mládě asi jako prst a dl 20cm.
Přemýšlím, že tu má skvělé podmínky. Mám zateplenou půdu, a na ní spoustu krámů, co my sem dcery odložily. Chodím tam jen věšet prádlo, když je venku mokro. Když prší, má i své jezírko, pže na ploché střeše je obrácený spád, zedník se s tím netrápil. Soused má na dvoře 4 velké voliéry s ptáky a myši a potkany druhý soused občas tráví jedem. Máme jen v králíkárně malého králíčka. Psa nemáme.
Teď mi prosím poraďte jak hady vypudit. K hadům mám odpor a respekt, nechci je tu. Nemám ráda překvapení, že bych třeba na půdě s něčím hnula a vykoukl by na mě had. Měla jsem v úmyslu letos půdu uklidit, teď se bojím.
Děkuji za odpověď Jana Mandíková

09/06/2020 07:06
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
odporúčame vám vyskúšať jeden z plašičov hadov, napr. Deramax Cvrček 0300.

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...Publikováno dne: 29.04.2020
Hodnocení článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak využít skořápky z vajec? Na zahradě do kompostu a na květy jako hnojivoJak využít skořápky z vajec? Na zahradě do kompostu a na květy jako hnojivo

Všemožným používáním skořápek postupně zjistíte, že nemusíte kupovat výživu pro slípky, pro rostliny, drahé a chemické čisticí prostředky... Nabízíme vám pár horkých tipů jak je co...

Jak chránit domácí spotřebiče při bouřce?Jak chránit domácí spotřebiče při bouřce?

I při krátké bouřce může udeřit blesk a vážně poškodit televizor, router, počítač či kuchyňské spotřebiče. Dnes vám poradíme s tím, jak chránit vaše domácí spotřebiče před tím, aby je...

Rezavá voda z vodovodu – příčiny kalné pitné vodyRezavá voda z vodovodu – příčiny kalné pitné vody

Rezavá, hnědá nebo kalná voda z vodovodu představuje nepříjemnou starost a klidně se může vyskytnout i ve vaší domácnosti. Co tento jev způsobuje a jak se dá proti němu bojovat, vám...