Jak se zbavit hadů na zahradě? Co odpuzuje hady? Postřik proti hadům funguje

Nastěhovali se vám na zahradu hadi? Existuje množství nenásilných způsobů, kterými můžete nezvané hosty vyhnat ze svého pozemku a nemusíte nutně sahat hned po pastích či otravách.

Užovka v trávě

Poradíme vám, jak s hady usídlenými na vaší zahradě naložit.

Tip na plašič hadů

Jací hadi žijí na Slovensku?

Než se pustíme do praktických rad, tak si řekněme něco o tom, s jakými hady se můžete setkat. Na Slovensku je fauna v tomto směru velmi chudá, žijí u nás jen užovky a zmije.

Přestože je to všeobecně známý fakt, tak stojí za připomenutí, že užovky nejsou jedovaté, mírně jedovaté jsou jen zmije. Pokud vás uštkne zmije, tak není třeba panikařitť. Jejich jed je velmi slabý a ublížit může jen člověku se slabým zdravím/imunitou nebo dítěti. Jednoduše stačí kontaktovat nejbližší pohotovost a ti vám poradí další postup.

Důležitým dodatkem je, že zmije se vyskytují jen na severu a západě naší země – v ostatních částech se s nimi sotva setkáte. Protože u nás žijí jen menší hadi (chválabohu), tak jejich uštknutí nejsou bolestivá.

Jak se zbavit hada přirozenou cestou?

Hadi jsou známí svojí plachostí, rádi se zdržují ve stínu nebo u vody a všeobecně se pohybují na místech, kde jsou dobře skrytí. Vyjmenujeme vám několik tipů, pomocí nichž by hadi z vaší zahrady mohli odejít sami bez přímého kontaktu s nimi.

Také dodáváme, že hadi jsou u nás chráněni a i právě proto byste je z pozemku měli dostat lidskou cestou a nehnat se do extrémních možností jako jsou pasti, jedy či zabíjení.

Zmije obecná

Trávník udržujte pokosený

Zahradu nebo trávník je třeba pravidelně kosit a to nejen proto, aby dobře vypadaly a váš pozemek tak byl pěknou vizitkou vaší péče, ale může to pomoci i k vyhnání hada. Je to způsobené tím, co jsme právě uvedli výše - hadi jednoduše nemají rádi otevřená prostranství a na krátce posekaném trávníku se cítí zranitelně.

Udržujte pořádek

Hadi jsou velmi předvídavá zvířata a dokážou se zašít prakticky všude. Šanci na to, aby se u vás usídlili, můžete minimalizovat tím, že váš dvůr nebo zahrada bude jednoduše uklizený.

Pod touto radou máme na mysli to, abyste odstranili nebo reorganizovali různé plechy, dřevo, vysypaný kompost/hnůj nebo starý nábytek nebo jiné objekty. Samozřejmě, nemůžete eliminovat úplně všechny možnosti, kde se had může skrýt, ale jako prevence je to vhodný krok.

Krmení ptáků nebo domácích mazlíčků

Problémem, resp. lákadlem pro hady by mohla být i krmítka pro ptáky. Ptáci jsou totiž pro hady velkou pochoutkou. Kromě toho se může krmivo dostat na zem, to přitahuje hlodavce, no a to obratem zase přitáhne hada. Podobně je to i s chováním psů nebo koček, kterí také obvykle jídlo roztrousí.

Lákadlem jsou i jezírka

Jezírko je určitě krásným zpestřením zahrady, ale má to jednu nevýhodu – přitahuje hady. Ne úplně přímým způsobem, ale jezero je velmi bujným živým ekosystémem, u kterého se mohou zdržovat například žáby a ty jsou na jídelním lístku hada.

Užovka v jezírku

Plašiče hadů

Jednoduchá, ale zato stále humánní cesta, jak se zbavit hadů, je koupit si různé plašiče. Ty obvykle fungují tak, že vysílají zvukové vlny s velmi nízkou frekvencí, které hady odpuzují z daného místa pryč. Hadi jsou plaší, takže kvalitní plašiče by měly zabrat.

Proč byste neměli hada vyhánět?

Chápeme, že hadi mohou působit velmi nepříjemným, ba až odstrašujícím dojmem, ale existují důvody, pro které byste za ně na zahradě měli být rádi. Hadi se totiž živí potkany a myšmi a z toho vyplývá, že přítomnost hada dokáže výrazně omezit přítomnost těchto škodlivých hlodavců.

S myšmi a potkany vám mohou pomoci i kočky, ale problémem jsou hraboši. S nimi si žádná kočka neporadí, hadům však nedělá problém dát si hraboše "na zub". Proto, když budete mít na zahradě hada, tak se dvakrát zamyslete, zda ho chcete skutečně vyhnat, nebo využít jeho přítomnosti. Hadi nejsou agresívní zvířata a pokud je přímo neohrozíte, tak na vás nebudou útočit.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...Publikováno dne: 29.04.2020
Hodnocení článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se zbavit špačků na zahradě?Jak se zbavit špačků na zahradě?

Máte zahrádku plnou sladkého ovoce a nic z úrody si nevychutnáte, protože vám ji rok co rok obere špaček? Podívejte se s námi na to, jak těžce vypěstovanou úrodu ochránit účinně a...

Jak ušetřit  vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodouJak ušetřit vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodou

Spotřeba vody představuje vedle elektřiny a topení značnou položku na účtech v domácnostech. Proto jsme si pro vás připravili několik účinných, ale zato jednoduchých tipů a rad, které...

Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?

Čištění desky z tvrzeného skla je jednoduché. Stačí znát pár postupů a triků a deska bude stále jako nová. Poradíme vám, jak na to.