Jak se zbavit hmyzu na balkóně? Pomůže svíčka proti hmyzu i květy proti komárům a mouchám

Léto, to není jen doba, kdy vás konečně hladí horké sluneční paprsky, je to i doba, kdy se kromě lidí a rostlin probouzí i dotíravý hmyz. Ten vás svojí otravností donutí vstát a zavřít se opět uvnitř. Pokud vás na vaší terase a balkóně otravuje nepříjemný hmyz, od kterého máte štípance na každém milimetru své pokožky, je čas radikálně zakročit.

Jak se zbavit hmyzu na balkoně?

Obrňte se vhodnými prostředky, povíme vám, které to jsou.

Oblíbené elektrické lapače hmyzu

Otravný, ale potřebný hmyz

Hmyz umí být pořádně nepříjemný a někdy i život ohrožující, často se ho bez rozmýšlení snažíme zaplašit, odehnat a v tom horším případě i zabít. Neuvědomujeme si však, že hmyz, přestože nám znepříjemňuje život, je nesmírně důležitý. Nepoužívejte drastické metody na hmyz v podobě různých agresivních chemikálií, zkuste přírodní prostředky, které hmyz nezahubí, ale jen odlákají. Jak se tedy „jemným“ způsobem zbavit hmyzu nebo aspoň snížit jeho výskyt kolem vašeho balkónu? Vyzkoušejte následující doporučení.

Ošetřete svoje květy

Výsadba nových květů, které si dáte na balkón, alebo rostliny, které připravujete na výsadbu do zahrádky, jsou nejčastějším přitahovačem hmyzu. Proto, abyste eliminovali hmyz, který ruší v odpočinku vás, ale také ničí vaše rostlinky, měli byste ho důkladně ošetřit. Zahradníci s dlouholetými zkušenostmi doporučují zeminu před jejím použitím pomalu upéct v troubě. Takto se zbavíte jakýchkoliv larev a vajíček v půdě, ze kterých se vyvíjejí mušky, červíci. Je to nejspolehlivější způsob, protože volným okem je často přehlédnete a stačí jedna jediná larvička na to, aby udělala pořádnou mrzutost.

Pokud se stane, že nějaká rostlinka je napadena hmyzem, ošetřete ji vhodnými prostředky nebo ji vyhoďte, hlavně jednejte rychle, protože můžete přijít i o další rostliny, a v tom horším případě se hmyz z balkónu dostane do kuchyně a už se ho nezbavíte.

Proti hmyzu pomohou i květy

Pokud nepomohly výše uvedené tipy, jak se zbavit komárů, much a dalšího hmyzu, jděte na to jinak. Použijte přírodní zbraně, vždyť se říká, že příroda poskytuje odpověď na všechno, tak možná, že i na toto. Vysaďte si na balkóně nebo terase rostliny, které hmyzu vůbec nevoní, právě naopak, odpuzují ho. Vysaďte si tyto květy:

Aksamitník (Tagetes taula)

Tuto letničku určitě pozná každý člověk, dokonce i děti. Je to nenáročná letnička, která má specifickou vůni, pokud to aroma, co uvolňuje kolem sebe, lze vůbec nazvat vůní. Právě ta totiž způsobuje, že se v její blízkosti nevyskytují komáři, mouchy, noční motýli a další malé potvory. Vypěstujete si ji jednoduše buď ze semínka, nebo si ji kupte jako hotovou rostlinu v květinářství. Její cena se pohybuje kolem 4 € a kromě odhánějící funkce má milé květnaté hlavičky v různých barvách, díky kterým bude na vašem balkónu působit i jako okrasa. Kdybyste ji chtěli pěstovat, stačí jí slunce, propustná půda, pravidelná zálivka, občas přihnojení a odstraňování suchých květů a listů. Přestože je to letnička, těšit se z ní budete moci až do pozdního podzimu. S aksamitníkem budete mít od hmyzu klid.

Aksamitník pěstovaná na balkoně kvůli hymzu

Molice (Plectranthus)

Molice je další, na pohled velmi známá rostlinka, která se nachází téměř na každé skalce. Je to letnička, která má malé zelené lístky ohraničené bílou barvou. Hmyz odpuzuje svým výrazným aromatem, které člověku voní, ale hmyzu zapáchá. Je to šikovná rostlinka, jejíž pěstování zvládnou i úplní zelenáči v „zahradničení“. Stačí, když jí dopřejete trochu slunce, vody a sem tam ji přihnojíte univerzálním hnojivem. Protože má ráda vodu, nejlepší půda bude pro ni humózní a dobře propustná. Aby měla pěkný, kulatý tvar, můžete jí zastříhávat dlouhé výhonky.  Pěstovat ji můžete klasicky, a to buď ze semínka, nebo si ji kupte v květinářství nebo v zahrádkářství, za ne více než 4 eura.

Levandule (Lavandula agnustifolia)

Levandule má příjemnou terapeutickou vůni, na hmyz působí odpudivě. Právě její výrazná a pronikavá vůně způsobuje, že k vaší terase se hmyz ani nepřiblíží. Po jejím odkvetení si můžete vyrobit aromatické dárkové sáčky nebo sušenou dekoraci do vázy. Levandule pro svoji prosperitu vyžaduje slunce, dobře propustnou půdu, pravidelný řez, a protože se nachází na mnohých územích, kde často neprší, stačí jí minimum vody.

Muškát (Pelargonium)

Muškáty jsou srdeční záležitostíu mnohých žen. Není však muškát jako muškát. Některé druhy nebudou zkrášlovat jen vaše bydliště, ale také zpríjemňovat pohodu bez hmyzu. Existují muškáty, které nemají až tak atraktivní květy, ale zato jejich listy jsou silně aromatické, což není atraktivní pro hmyz. Obsahují pyretrin, látku, která způsobuje citrusovou vůni a na hmyz působí jako přírodní repelent. Nemějte obavy, pro hmyz je sice vůně silná a nepříjemná, ale pro člověka je naopak sympatická. Nechte mu pořádně narůst listy a po hmyzu nebude ani stopy. Tak ako jiné letničky i muškát potřebuje teplo, slunce, vodu a propustný typ půdy.

Mušky na balkoně na odstranění hmyzu

Máta (Mentha piperita)

Dobrý ledový čaj z máty, exotický drink nebo taková osvěžující mátově-citronová limonáda během letních dnů. To je to, co léto dělá létem. Nekupujte lístky máty nebo neplaťte za mátové drinky moc peněz, vlastně neplaťte nic. Vypěstujte si mátu doma na balkónu. Potom budete mít nejen čerstvé lístky přímo na dosah, ale zmizí i komáři a další letní hmyz. V dostatečné vzdálenosti od vás budou díky mátě i pavouci. Během léta ji najdete v každé prodejně se zahradními potřebami, v zahrádkářstvích i v supermarketech, buď jako hotovou rostlinku, nebo jako semínko. Máta pro svoji prosperitu potřebuje slunce, ale i stín, vláhu, půdu s obsahem humusu a pravidelné zastřihávání, nebo ještě lépe otrhávání lístků do uvedených limonád. Jinak, uvedla jsem, že vám po ní bude svěžestí provoněný celý balkón a terasa?

Bezinka (Sambucus nigra, Black Lace a Black Beauty)

Bezinka s těmito názvy je netypický keř, který má buď zlatožluté, nebo purpurové listy. Korunu tvoří růžové květy, téměř totožné s bezinkou, kterou sbíráme na vaření bezinkového sirupu. Je to dřevina, která se často vysazuje u dobytku, protože má mimořádné schopnosti v dezinfekci vzduchu, odhání mouchy a odstraňuje zápach. Je sice atraktivní, ale není vhodná na konzumaci, plní spíše okrasnou, dezinfekční a hmyz odpuzující funkci.

Mezi další rostlinky, které vám pomůžou s hmyzem bez toho, abyste ho zabíjeli a odháněli, patří také meduňka, eukalyptus, bazalka, šanta, alojsie, saturejka, tymián, měsíček, bobkový list, rozmarýn, zázvor...

Chyby, kterými přitahujete hmyz

Člověk ve většině případů bojuje s hmyzem a přitom ho svými nedbalostmi sám přitahuje. Mnohokrát si to ani neuvědomujeme, ale jídlo na kuchňské lince, pohár od malinovky na balkónu, sladké vůně různých esenciálních olejů nebo parfémů, to všechno může přitahovat různé druhy hmyzu. Buďte proto opatrní a snažte se dodržovat pár zásad, díky kterým bude hmyzu ve vaší blízkosti o něco méně.

Útulný letní balkon s květinami, které odpuzují hmyz

Udržujte čistotu

Hygiena a pravidelné uklízení je tou nejlepší prevencí a způsobem, jak se zbavit hmyzu. Pořádek a maximální čistota, to je to, co člověka přitahuje a naopak hmyz odpuzuje. V případě komárů, ačkoliv nejraději mají lidskou krev, ale přitahují je feromony, a to nejen ty vaše, ale také ty, které se šíří z vašich otevřených voňavek. Mají rádi i sladké vůně a jídla, sem tam ochutnají ze sladkých kompotů nebo ovoce, takže určitě vhodně uskladňujte sladké potraviny.

Odkládejte jídlo a kontrolujte svoje prádlo

Většinu hmyzu, včetně much a nočních motýlů, přitahuje jídlo na sporáku nebo na stole a v dřezu. Neumyté nádobí má výraznější vůni, resp. zápach, což je pro hmyz hotovým rájem na zemi. Proto nikdy nenechávejte špinavé nádobí příliš dlouo neumyté, odkládejte a dobře uzavírejte jídlo, které jste právě dovařili, i to, co máte v ledničce. Na kuchyňské lince dobře uzavírejte všechny potraviny, hlavně ty moučné, aby se k nim nedostali potravinoví moli, kterých se tak snadno nezbavíte. To, co je už pokažené nebo napadené hmyzem, vyhoďte. Myslete i na šatnový hmyz, proto větrejte, větrejte a ještě jednou větrejte, perte oblečení co možná na nejvyšší teplotě nebo využívejte čisticí služby.

Pasti na hmyz

Pod pojmem pasti na hmyz nemyslíme pasti, které vypadají jako ty na myši, ale přírodní pasti, resp. lapače hmyzu. Jedním z nich je i lapač na bázi cukru a kvasnic. Na přípravu kvasnicové pasti budete potřebovat sušené kvasnice, plastovou lahev s objemem min. 2 litry, lepicí pásku, vodu, cukr.

Lapač hmyzu na bázi cukru a kvasnic

Klasickým způsobem připravte kvasnice, tedy do teplé vody přidejte cukr a po rozpuštění cukru přidejte asi 1 gram kvasnic. Z lahve uřežte část vršku, nalejte do ní připravenou směs a lahev přikryjte odřezanou vrchní částí tak, aby bylo hrdlo lahve na původním místě a oblepte obě části lahve lepicí páskou. Lahev neuzavírejte vrškem. Tak a je to hotovo. Totiž, jak jsme už uvedli, sladká vůně hmyz přitahuje, ať jde o komáry, mouchy, mušky nebo noční motýly. Ucítí pronikavou vůni „kvasnicového pamlsku“, neodolají a vletí do lahve, ze které se už tak snadno nedostanou. Namísto světla a vůně vašeho těla je bude přitahovat silnější kvasnicové aroma.

Síťky a elektrické lapače hmyzu

Používejte síťky na okna. Nemusíte je mít na všech oknech. Stačí, když ji umístíte jen na jednu polovinu dvojkřídlých oken. Při nočním nebo večerním větrání budete otevírat jen tu čásť okna, která je zabezpečená síťkou. Existují i síťky na míru, přesně podle vašich oken. Budou krásně ladit s okny nebo si můžete koupit i originální síťky s různými vzory a barvami. Síťkou můžete opatřit i váš balkon, vždyť jde jen o hustou, ale jemnou síťovinu, která, s minimálními rozdíly, propustí vzduch, ale hmyz ne.

Síťka na hmyz na balkónové dveře

Pokud už máte hmyzu plné zuby a chystáte se použít drastické metody, jednou z nich je i koupě elektrického lapače hmyzu. Je to přístroj, který funguje na základě UV světla, které přitahuje hmyz. Světlo se nachází ve středu zařízení a je obklopené vlákny se slabým elektrickým napětím. Po dotyku s vláknem dochází k usmrcení hmyzu. Elektrický lapač neohrožuje život člověka, protože jde o napětí, které sice zahubí hmyz, ale člověku neublíží, jen vás jemně zamravenčí. Cena mechanických lapačů se pohybuje od 10 do 100 eur, závisí na velikosti  typu napájení apod. Je to sice spolehlivá zbraň, jak zlikvidovat hmyz, ale zase je důležité si uvědomit, zda je tento způsob opravdu nezbytný. Potom už raději zvolte strojky do zásuvky, buď ty na zakroucení tekuté lahvičky, nebo na vkládání papírků. Jsou sice dražší, ale hmyz neusmrcují, jen odpuzují.

Tipy, triky a babské rady, jako biologicky bojovat proti hmyzu

 • Používejte světla, která odpuzují hmyz. Na terasu si místo bílého jasného světla dejte žluté osvětlení. Jde o žárovky, které bývají označené i nálepkou, která naznačuje, že nepřitahují hmyz.
 • Pokud máte v lince něco otevřeného a nemáte dózu, do které byste to umístili, použijte kolíčky na sušení prádla.
 • Důkladně vysávejte každý kout a záhyb ve vaší domácnosti, na balkónu a na terase, používejte různé nástavce na vysavač.
 • Větrejte skříně, pravidelně je umývejte a perte i oblečení, které jste dlouho neměli oblečené.
 • Třiďte oblečení, co nepotřebujete nebo už delší dobu nenosíte, vyhoďte nebo darujte.
 • Pokud nejste příliš na květy, v obchodech si kupte sáčkové polštářky nebo minibatůžky s bylinkami, které odpuzují hmyz, nebo si je jednoduše udělejte doma. Odlákáte hmyz a zároveň vyzdobíte terasu, balkon, kuchyni. Nezapomeňte si jich dát pár i do skříně.
 • Snažte se minimalizovat počet věcí, čím méně nábytku a zbytečných sošek či fotorámečků a dalších „extrémně důležitých“ věcí budete v bytě a na terase mít, tím bude údržba bytu rychlejší a preciznější. I hmyzu bude méně a bude mnohem jednodušší ho polapit.
 • Na odpuzování hmyzu si opatřete difuzer a použijte esenciální oleje, např. na komáry je dobrá už uvedená levandule nebo pačule, které vám zlepší náladu i zdravotní stav.
 • Na mravence zabere výsadba chryzantém, které vám budou kvést, dokud nezamrznou.
 • Odpudit hmyz se vám podaří i pomocí protlačeného česneku nebo rozkrojené cibule.
 • Hmyz všeobecně nemá rád citrusovou vůni, proto účinnou zbraní proti dotíravému hmyzu jsou i citronové svíčky, které lze běžně dostat koupit v různých obchodech. Jsou to ty žluté svíčky, často se prodávají i v kbelících a ve skle. Podobně funguje také rozkrojený citron nebo limetka, do kterých napícháte sušené hřebíčky.
 • Na mravence zabírá skořice, ale pozor, ne skořicový cukr, ten má na mravence opačné účinky, ale čistá skořice. Pro udržení pořádku a čistoty použijte míesto strouhané skořice surové skořicové dřívko.
 • Ani s octem se moc hmyz nekamarádí, proto umývejte terasu, balkon, ale i poličky v kuchyňské lince a v šatníku, nejlépe s neředěným octem.
 • Na noční motýly a hmyz v šatníku nebo v kuchyni zabírají i klasické noviny, resp. tisková barva na novinách. Proto si trochu novin umístěte i na terasu, do poliček, zásuvek, do šatníku. Podobně funguje i aroma tabáku a jedlový olej.
 • Když poprášíte svůj balkon alebo i interiér sodou bikarbonou a následně ji po pár dnech povysáváte, spolehlivě zlikviduje i hmyz, který se ukrýval v těch nejmenších škvírách.
 • Rozdrobené čili koření svou štiplavou vůní odpoutává hmyz, nadrobte ho na mističku nebo usušte vcelku a budete mít balkonovou dekoraci, přísadu do polévek. Nebo ještě lépe, zasaďte si čili papričky rovnou na balkón.

Vyrobte si domácí repelenty a odpuzovače hmyzu

Na závěr vám nabízíme recepty na přípravu domácích produktů, které jsou někdy spolehlivější než ty z obchodu. Navíc všechny jsou z přírodnin, takže vám nepoškodí zdraví.

Domácí repelent a odpuzovač hmyzu

Připravte si domácí repelent

Výhodou výroby domácího repelentu z přírodních zdrojů je nižší riziko vzniku kožních alergií než u těch z obchodu, které jsou plné chemikálií. Co potřebujete na jeho přípravu? Určitě rozprašovač, aby bylo používání repelentu co nejpraktičtější; převařenou vodu; vanilínový extrakt a esenciální olej, nejlépe takový, co hmyz odpuzuje, a ne přitahuje, např. levandule, tea tree olej, máta, eukalyptus, pačula.

Postup: Převařte 500 ml vody, nakapejte do ní 50 ml vanilinového extraktu a asi 50 kapek esenciálního oleje. Všechno smíchejte, nalejte do rozprašovače a máte hotový repelent, který si můžete nastříkat na tělo. Takto připravený repelent neublíží ani vašim rostlinkám, právě naopak, ochrání je před hmyzem, tak jako i vás. Před aplikací repelent vždy protřepte.

Dekorační odpudzovač

Zkrášlit balkon a zlepšit na něm atmosféru můžete i vyhotovením zajímavých, esteticky přitažlivých dekoračních repelentů. Potřebujete skleněné lahve, nejlépe ze zavařenin, éterický olej, plátky citronu, lístky máty a jednu čajovou svíčku. Na přípravu můžete samozřejmě použít i jiné bylinky, které zaplaší hmyz.

Postup: Do pohárů nalejte vodu, nakapejte cca 40 kapek éterického oleje, přidejte plátky citronu, lístky máty a na hladinu umístěte čajovou svíčku. Tak a romantika bez hmyzu je na světě.

Oblíbené elektrické lapače hmyzu

Vybíráme z katalogu

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?Publikováno dne: 15.02.2021
Hodnocení článku:
(90.4%)

V této kategorii najdete i:

Co s nasbíranými houbami? Sušené (v troubě, na slunci, v sušičce), mražené, vařené houby + receptyCo s nasbíranými houbami? Sušené (v troubě, na slunci, v sušičce), mražené, vařené houby + recepty

Přinesli jste si z procházky lesem plný košík hub a najednou ani nevíte, co si s takovým množstvím počít? Poradíme vám, co s nasbíranými houbami, jak je uskladnit, zamrazit, sterilizovat...

Jak vybrat jezírkový vysavač?Jak vybrat jezírkový vysavač?

O zahradní jezírko je třeba se starat během celého roku, především během jara, léta a podzimu. Nejlepším a zároveň nejrychlejším způsobem, jak mít jezírko kvalitně vyčištěné, je koupení...

Kam umístit postel: Podle světových stran, pod okno či podle feng šuej?Kam umístit postel: Podle světových stran, pod okno či podle feng šuej?

Nespí se vám dobře? Důvodem může být nesprávné umístění vaší postele. Ať už se rozhodnete orientovat podle Feng shui, Vastu shastra nebo čistě pragmatických řešení, nejdůležitější je váš...