Jak se zbavit medvědíka (štíra)?

Medvědík obecný, Krtonožka obecná, Gryllotalpa gryllotalpa nebo lidově nazývaný také štír. Kdo už některé z těchto pojmenování slyšel, zřejmě věděl, proč pomoc hledá. Dostat se do křížku s tímto extrémně odolným a škodícím hmyzem je skutečnou noční můrou.

Štúr - Medvídek obyčejný

Štír v zahradě skutečně znamená nemalý problém a někdy ani doporučená ochrana proti medvědíkem nezabere podle představ. Jak tedy s tímto škůdcem bojovat? Jaké existují přípravky proti medvědíkům? Je možné medvědíka obecného zlikvidovat úplně? Co je Talparaus na medvědíky? Pokud chcete tohoto nepřítele zničit, musíte vědět jak vypadá, jak se chová nebo proč se štír vyskytuje právě u vás.

Seznamte se s Medvědíkem obecným

Nebo Krtonožka obecná (Gryllotapla gryllotalpa) je velmi neobvyklý druh hmyzu. Jde o poměrně velkého škůdce, ktorý dosahuje velikosti od 30 až do 60 mm. Tělo hnědé barvy je pokryté jemnými chloupky a přední nohy má přizpůsobené na hrabání se v zemi. Jde o druh cvrčka, který většinu času tráví v podzemí, které si sám vyhrabává svými malými „rypadly“. Tyto chodby vyhrabává samozřejmě v zahradách, skalkách a všude, kde má přístup k potravě. Stejně tak má rád místa, kde je dostatek vláhy.

Krtonožka se živí drobnějším hmyzem, ale především kořeny rostlin, listy nebo samotnými plody. Jde o okřídlený hmyz, který létá hlavně v noci. Jeho doménou je také cvrlikání, které je poměrně vytrvalé, ale ne tak hlasité jako u klasických cvrčků. Samička vytváří hnízdo v zemi. Larvy medvědíka klade po stovkách, přičemž dokážou bez problémů i přezimovat. Sezónně jsou aktivní hlavně v letních měsících.

Jak správně a účinně zlikvidovat medvědíka?

Projdeme si všechny možnosti, rady a tipy, které je možné využít při likvidaci štíra. Od ruční likvidace medvědíka obecného až po chemickou ochranu Talparaus nebo odpudzovač na medvědíky. Také vám mohou pomoci i námi sesbírané rady lidí, kteří s tímto druhem škůdce mají různé zkušenosti.

 

Myslete na prevenci

V zásadě jde spíše o činnosti, které můžete aplikovat pro snížení rizika, že vám medvědíci zahradu zamoří. I když mnoho zahrádkářů tyto zásady dodržuje, ne vždy to přinese chtěný efekt. Jestli vaši půdu medvědíci jednoduše nají rádi, prevence nemusí účinkovat.

Nejdříve se však soustřeďte na hnojení. Je totiž známo, že tento hmyz se vyskytuje v půdě, která je přihnojovaná čistým kravským hnojem. Práve tento hnůj je ideálním místem pro množení se těchto jedinců. Malé larvy se totiž nejdříve živí humusem. Až v pozdějším věku se odhodlají na kořeny nebo plody rostlin. Snažte se tedy půdu hnojit také jiným druhem hnojiva, nejen čistým kravským. Stejně tak kompostoviště držte dál od samotné zahrady. Opět jde o ideální podmínky pro štíra a kladení larev. 

V období, kdy se půda prokypřuje (podzim, jako),to dělejte důsledně. Snažte se rýt co nejhlouběji, aby se půda provzdušnila. Hnízda krtonožek se nacházejí zhruba 10–15 cm pod zemí a máte tak šanci je zničit ručně. Tam se to však nekončí.

Chemické přípravky proti medvědíkům – TalpaRaus

Asi nepřekvapí, že chemická ochrana je vůči tomuto škůdci tou nejlepší alternativou. Existuje více druhů granulátov, které všeobecně mají odpuzovat hryzavý hmyz či hlodavce. Účinným proti krtonožce je však chemický přípravek s názvem TalpaRaus, který je rostlinného původu.

Talparaus na medvídci, Štúr

Obsahuje lisovaná semínka ricinu obecného a jiné alkaloidové látky, které se rovnoměrně rozsypou do půdy a mírně zahrnou hlinou. Případně tento přípravek můžete rozhodit po zahradě po rytí. Jde o dusíkaté hnojivo, které vytváří pro hmyz a hlodavce nepříjemný zápach. Působí tak jako odpuzovač medvědíků a jiných druhů hmyzu nebo hrabošů. Balení s hmotností 1,2 kg vás vyjde zhruba na 8 eur. Jedno balení by mělo vystačit na plochu velkou přibližně 8 m2. Použít můžete také jiné postřiky na medvědíka obecného, ale Talparaus je jediným specializovaným na tento druh škůdce.

Použít můžete také Metarex, který je sice určený na likvidaci slimáků, ale u lidí v zahradě zabírá i na medvědíky. Cenově se pohybuje na úrovni 9 eur.

Odchyt jedinců

Takže, někdy není nad ruční práci. Krtonožku chytejte hlavně během večerních hodin. Pokud aspoň tušíte, kde má škůdce hnízdo, zkuste místo vytopit vodou. Tak donutíte škůdce vylézt a můžete ho okamžitě zneškodnit nebo chytit. Lidé jsou však kreativní a existují různé způsoby, jak tohoto škůdce chytit.

Jarová voda

Tuto metodu používali už naše babičky. Někdy bylo totiž zamoření tímto hmyzem velmi časté. Jar a voda tak určitě účinkují. Stačí když v místech nebo přímo do děr, kde se medvědíci vyskytují, nalejete jarovou vodu a postupně je budete zabíjet.

Plastová lahev a návnada

Může se to zdát jako zbytečné, ale opak je pravdou. Tento trik používá mnoho zahrádkářů. Plastovou lahev přeřežte v polovině a zakopejte do země o něco níže, než je úroveň země. Na spodku udělejte malou dírku, aby se tam nehromadila voda. Jako návnadu použijte semínka obilí nebo trochu sirupu. Krtonožka půjde za potravou, spadne dovnitř a ven už nevyleze. Stejně tak můžete nastražit také kelímky od jogurtu.

Mokrá deka

Někomu tento trik možná pomůže. Deku namočte do vody a pohoďte volně na plochu do vaší zahrady. Medvědíkům by se takové prostředí mělo zalíbitť a o den později byste tak měli najít možná i celé hnízdečko těchto potvůrek.

Psi a kočky pomůžou

Divné? Ani ne, vždyť jde přece o teritorium vašich zvířat a ne nějakého hmyzu. Jde o poměrně velký druh hmyzu, takže přehlédnout jej je téměř nemožné.  Se zvířecími smysly je to ještě jednodušší. Pes nebo kočka si tedy často najdou zábavu v jeho likvidaci. Občas však na to může doplatit vaše zahrádka.

Galéria obrázkov

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.Publikováno dne: 08.05.2018
Hodnocení článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelněBojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelně

Když vybíráte vytápěcí systém do domu či bytu, možná vás napadlo, že s průtokovým ohřívačem byste mohli ušetřit nějaké to euro. Na rozdíl od bojleru totiž ohřívá vodu jen tehdy, když to...

Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak...

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.