Medvídek obecný – krtonůžka v zahradě. Jak se zbavit medvídků?

Medvídek obecný, krtonůžka obecná, Gryllotalpa gryllotalpa nebo lidově nazývaný také šťour. Kdo už některé z těchto pojmenování slyšel, zřejmě věděl, proč pomoc hledá. Dostat se do kříže s tímto extrémně odolným a poměrně velkým škůdcem určitě není nic příjemného a zahrádkáři to vědí velmi dobře. Jaký prostředek proti medvídkům použít? Všechno podstatné se dočtete v našem článku.

Štúr - Medvídek obyčejný

Štír v zahradě skutečně znamená nemalý problém a někdy ani doporučená ochrana proti medvědíkem nezabere podle představ. Jak tedy s tímto škůdcem bojovat? Jaké existují přípravky proti medvědíkům? Je možné medvědíka obecného zlikvidovat úplně? Co je Talparaus na medvědíky? Pokud chcete tohoto nepřítele zničit, musíte vědět jak vypadá, jak se chová nebo proč se štír vyskytuje právě u vás.

Oblíbené produkty proti medvídkům


Medvídek obyčejný - jak vypadá?

Krtonůžka obecná (Gryllotapla gryllotalpa) je velmi neobvyklý druh hmyzu. Jedná se o poměrně velkého škůdce, který dosahuje velikosti od 5 až do 7 cm. Tělo hnědé barvy je pokryto jemnými chloupky a přední nohy má přizpůsobené pro hrabání v zemi. Břicho má šedohnědou barvu a tělo je válcovitého tvaru. Na hlavě si všimnete poměrně hrubých tykadel. Na jeho těle jsou patrné dva páry křídel, které však k létání používá jen velmi zřídka. Jedná se především o noční živočichy.

Většinu času tráví medvídek obyčejný v chodbičkách v podzemí, které si sám vyhrabává svými malými „rýpadly“. Přední nohy má silné uzpůsobené k hrabání. Takové chodby vyhrabává samozřejmě v zahradách, skalkách a všude, kde má přístup k potravě. Stejně tak má v oblibě místa, kde je dostatek vláhy.

Krtonůžka se živí drobnějším hmyzem, ale především kořeny rostlin, listy či samotnými plody. Doménou samcí je typické cvrlikání, které je poměrně vytrvalé a hlasité. Jejich nadčeledí jsou cvrčci. Samička vytváří kulaté hnízdo v zemi v hloubce 5 až 25 cm, do kterého klade 100 až 400 vajíček. Larvy medvídka přezimují v hloubce 0,5 až 2 metry. Jejich vývoj do dospělého stádia trvá až 2 roky, ale i v ostatních stádiích dokáží napáchat velké škody. Sezónní jsou aktivní hlavně v letních měsících.

Jaké škody krtonůžka obyčejná způsobuje?

Jedná se o významného škůdce v zahradě. Napadá široké spektrum plodin a vůbec není vybíravý. Typicky se vyskytuje při výsadbě kořenové zeleniny, mrkve, petržele, ale i při okurkách, rajčatech, zelí či luštěninách. V zemi kousají kořeny rostlin a způsobují jejich úhyn, případně je požírají na povrchu přes noc. Objevují se i v sazenicích, které požíráním poškodí a způsobí jejich odumření.

Jak se zbavit medvídka obecného v zahradě

Projdeme si všechny možnosti, rady a tipy, které je možné využít při likvidaci štíra. Od ruční likvidace medvědíka obecného až po chemickou ochranu Talparaus nebo odpudzovač na medvědíky. Také vám mohou pomoci i námi sesbírané rady lidí, kteří s tímto druhem škůdce mají různé zkušenosti.

Myslete na prevenci

V zásadě jde spíše o činnosti, které můžete aplikovat pro snížení rizika, že vám medvědíci zahradu zamoří. I když mnoho zahrádkářů tyto zásady dodržuje, ne vždy to přinese chtěný efekt. Jestli vaši půdu medvědíci jednoduše nají rádi, prevence nemusí účinkovat.

Nejdříve se však soustřeďte na hnojení. Je totiž známo, že tento hmyz se vyskytuje v půdě, která je přihnojovaná čistým kravským hnojem. Práve tento hnůj je ideálním místem pro množení se těchto jedinců. Malé larvy se totiž nejdříve živí humusem. Až v pozdějším věku se odhodlají na kořeny nebo plody rostlin. Snažte se tedy půdu hnojit také jiným druhem hnojiva, nejen čistým kravským. Stejně tak kompostoviště držte dál od samotné zahrady. Opět jde o ideální podmínky pro štíra a kladení larev. 

V období, kdy se půda prokypřuje (podzim, jako),to dělejte důsledně. Snažte se rýt co nejhlouběji, aby se půda provzdušnila. Hnízda krtonožek se nacházejí zhruba 10–15 cm pod zemí a máte tak šanci je zničit ručně. Tam se to však nekončí.

Odchyt medvídka obecného - krtonožky

Chemické přípravky proti medvědíkům – TalpaRaus

Asi nepřekvapí, že chemická ochrana je vůči tomuto škůdci tou nejlepší alternativou. Existuje více druhů granulátů, které obecně mají odpuzovat kousavý hmyz či hlodavce. Účinným proti krtonůžce je však chemický přípravek s názvem TalpaRaus, který je rostlinného původu.

Obsahuje lisovaná semínka ricinu obyčejného a jiné alkaloidové látky, které se rovnoměrně rozsypou do půdy a mírně zahrnou hlínou. Případně tento přípravek můžete rozhodit po zahradě po rýlování. Jedná se o dusíkaté hnojivo, které vytváří pro hmyz a hlodavce nepříjemný zápach. Působí tak jako odpuzovač medvídků a jiných druhů hmyzu či hrabošů. Balení o hmotnosti 1,2 kg vás vyjde zhruba na 160 Kč. Jedno balení by mělo vystačit na plochu velkou přibližně 8 m2. Použít můžete i jiné postřiky na medvídka obyčejného, ale TalpaRaus je jediným specializovaným na tento druh škůdce.

Použít můžete i Metarex či Mesurol, které jsou sice určeny k likvidaci šneků, ale u lidí v zahradě zabírají i na medvídky. Jedná se o granule, které krtonožky pojí a následně zahynou. Pokud použijete tekutou verzi přípravků proti mravencům, nalijte ho do děr a počkejte, dokud přiotrávené nepovylézají ven.

Dobrou radou je také použít k hubení medvídků směs ze 3 lžíc medu, nějaké marmelády, dětské krupice a přípravku BI 58 EC (postřik proti mšicím a třásněm). Z medu, povidla a dětské krupice vytvořte hustší směs ak ní přilijte 5 ml přípravku. Pokud se vám zdá směs řídká, zahustěte ji dětskou krupicí. Ze směsi vytvořte malé kuličky (přibližně ve velikosti hrášku) a poházejte je do dírek. Jelikož se jedná o chemii, nezapomeňte použít při přípravě rukavice.

Pokud budete mít cestu do Maďarska, pořiďte si Arvalin-LR. Tento přípravek je na medvídky mimořádně účinný, musíte jej však použít v dubnu/květnu, kdy ještě nemají krtonožky vytvořená hnízda. Do vlhké půdy zapracujte za soumraku granulát kolem chodeb do hloubky cca 5 cm. Přípravek účinkuje přibližně dva týdny. Medvídci je třeba během toho ze země průběžně vysbírat a postup o 2 týdny znovu zopakovat.

Půdní insekticid Force 1,5G, který obsahuje účinnou látku tefluthrin ze skupiny pyrethroidů, hubí škůdce opravdu účinně. Výpary tefluthrinu prostupují půdou, pronikají do kutikuly hmyzu, narušují vodivost nervů a způsobují smrt zasaženého hmyzu.

Talparaus na medvídci, Štúr

Odchyt jedinců a likvidace hnízd medvídka

Inu, někdy není nad manuální práci. Krtonůžku chytejte hlavně během večerních hodin. Pokud alespoň tušíte, kde má škůdce hnízdo, zkuste místo vytopit vodou. Tak donutíte škůdce vylézt a můžete jej okamžitě zneškodnit či chytit. Lidé jsou však kreativní a existují různé způsoby, jak tohoto škůdce chytit. Samotná hnízda můžete identifikovat i podle odumřelých rostlin nebo míst, kde úroda prostě nevzešla.

Jarová voda

Tuto metodu používali už naše babičky. Někdy bylo totiž zamoření tímto hmyzem velmi časté. Jar a voda tak určitě účinkují. Stačí když v místech nebo přímo do děr, kde se medvědíci vyskytují, nalejete jarovou vodu a postupně je budete zabíjet.

Plastová lahev a návnada

Může se to zdát jako zbytečné, ale opak je pravdou. Tento trik používá mnoho zahrádkářů. Plastovou lahev přeřežte v polovině a zakopejte do země o něco níže, než je úroveň země. Na spodku udělejte malou dírku, aby se tam nehromadila voda. Jako návnadu použijte semínka obilí nebo trochu sirupu. Krtonožka půjde za potravou, spadne dovnitř a ven už nevyleze. Stejně tak můžete nastražit také kelímky od jogurtu.

Mokrá deka na medvídky v zahradě?

Někomu tento trik možná pomůže. Deku namočte do vody a pohoďte volně na plochu do vaší zahrady. Medvídkům by se takové vlhké a tmavé prostředí mělo zalíbit ao den později byste tak měli nalézt pod dekou možná i celé hnízdečko těchto potvůrek.

Odplašte medvídka

Vyzkoušejte dát do země kovovou tyč a na ni umístit prázdné plastové láhve nebo plechovky od nápojů. Vlivem větru budou vydávat zvuk, který krtonožky z vašeho políčka odplaší.

Pochytejte je na mašťalový hnůj

Krtonůžky mají v oblibě hnůj – s ním se i nejčastěji do zahrady dostanou. Vyzkoušejte je na něj nalákat. Na podzim vyhloubejte několik půlmetrových jam, dejte do nich hnůj, případně kompost a ten zasypte zeminou. Místa si označte, abyste na jaře věděli, kde jste je umístili. Pak jen stačí hnůj či kompost is nedospělými larvami vyjmout a nalezené medvídci opařit horkou vodou.

Medvídek obecný v zahradě

Ohraďte si svoji úrodu

Nenáročnáčasově i finančně – a přitom 100 % ochrana proti krtonůžkám je sklovláknitá fasádní síťka. Nastříhejte si z ní čtverce a povkládejte je do jamek na sázení. Nezapomeňte na to, že ohrazený by měl být i stonek, proto dejte síťku tak, aby sahala pár centimetrů nad zem. Kořeny rostlinky mají prostor pro růst, krtonůžka se k nim však nedostane. Někteří zahrádkáři používají k tomuto účelu také krabice od mléka či džusu, ale i plastové láhve.

Přirození predátoři krtonožky

Pomoci by vám mohla i vaše kočka či pes. Divné? Ani ne, vždyť přece jde o teritorium vašich zvířat a ne nějakého hmyzu. Jedná se o poměrně velký druh hmyzu, takže přehlédnout jej je téměř nemožné. Se zvířecími smysly je to ještě jednodušší. Pes či kočka si tedy často najdou zábavu v jeho likvidaci. Občas však na to může doplatit vaše zahrádka.

Medvídci nepřežijí ani nájezdy slepic, krtečka nebo ježka. Slepice jsou sice velmi nápomocné při boji proti šťourům, avšak zlikvidují i vaši úrodu. Krteček by vám zase mohl nadělat nevzhledné krtince na vašem políčku či zahrádce. Máte-li tu možnost, nechte na místech zamořených medvídkem pobíhat ježka.

Hlístice nebo bilogická likvidace

Biologickou ochranu proti škůdcům jsou i parazitické hlístice, které se v půdě aktivně pohybují a čichem vyhledávají vhodné hostitele. Trávicím nebo dýchacím ústrojím se dostanou do těla škůdců a ti po několika dnech zahynou. Hlístice se v uhynulých larvách budou dále množit, díky čemuž si zajistíte dlouhodobou biologickou ochranu ve své zahradě.

Medvídek obyčejný jako návnada na ryby

Všechno špatné je k něčemu dobré a platí to i v tomto případě. Pokud se vám konečně podařilo pochytat medvídky obyčejné, nevyhazujte je. Tyto tvory totiž slouží jako skvělá návnada na ryby, údajně se s nimi nejlépe chytají sumci či kapři. Pokud máte v rodině nějakého rybáře, svůj úlovek mu posuňte, určitě se vám pak odmění čerstvě chycenou rybou.

Nejčastější otázky – FAQ

Máte zkušenosti s tímto škůdcem v zahradě? Jak jste se krtonožky obyčejné v zahradě zbavili? Proč je medvídek obyčejný tak odolným škůdcům? Máte-li nápady, inspirace nebo účinné prostředky proti medvídkům, podělte se o vaše zkušenosti v diskusi. Pomůžete tak i ostatním zahrádkářům.

Jak vypadá larva medvídka obyčejného?

Larva medvídka obyčejného má světle žlutou barvu. Tělo ještě není pokryto chloupky, takadla jsou vlásečnicová a vyvinuty ještě nejsou ani páry křidel.

Je medvídek obyčejný brouk?

Krtonůžka obecná nebo medvídek obecný je rovnokřídlý hmyz, který žije především v podzemí. Patří do čeledi krtonožkovité a nadčeledi cvrčků. Mylně je někdy označován za chroust nebo kačírku obyčejného.

Jaké díry dělá medvídek?

Medvídek obyčejný je schopen vyhloubit díru do hloubky až několika metrů. Pro účely hnízdění samiček vykope hnízdo do hloubky 5 až 25 cm. Následně larvy přezimují v původu, a to v hloubce 0,5 až 2 metry.

Galéria obrázkov

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!Publikováno dne: 08.05.2018
Posledná aktualizácia: 20.04.2023
Hodnocení článku:
(90%)

V této kategorii najdete i:

Mulčovat, nebo kosit – výhody mulčování trávníku, co s pokosenou trávouMulčovat, nebo kosit – výhody mulčování trávníku, co s pokosenou trávou

Díky mulčování se půda stane chráněnou, postaráte se o její strukturu a podpoříte i půdní organismy. Podívali jsme se na výhody a nevýhody mulčování trávy.

Matrace, deky a polštáře Dormeo – zkušenosti a recenze říkají anoMatrace, deky a polštáře Dormeo – zkušenosti a recenze říkají ano

Pokud máte špatný nekvalitní spánek, problémem může být špatná matrace nebo polštář. Co tak zkusit Dormeo, firmu, která slibuje boj s nekvalitním spánkem a záruku toho nejlepšího spánku?

Jak a kde získat list vlastnictví podle jména zdarma?Jak a kde získat list vlastnictví podle jména zdarma?

List vlastnictví je doklad, kterým se prokazuje vztah vlastníků k nemovitosti. Existují však dva typy listu vlastnictví – jeden zdarma, druhý za poplatek. Jaký je mezi nimi rozdíl?...