Jak se zbavit mravenců

Tato drobná stvoření se častokrát vydávají na potulky po našich příbytcích, balkónech nebo ničí právě vysazené lilie v zahrádce. Jsou to drobní hrdinové, kteří odnesou padesátinásobek své váhy, ale zároveň umí udělat pořádnou neplechu a často až nevyčíslitelné škody, nejen venku v našich zahradách, ale i uvnitř našich příbytků, když se dobývají za kouskem potravy. 

Jak se zbavit mravenců

Na cestu za potravou se vydávají škvírami ve dveřích či oknech, protože jsou malí a poměrně rychlí, najdou si cestu téměř všude.

Jak proti nim bojovat? Sesbírali jsme ověřené rady, které vám jistě pomohou s bojem proti tomuto hmyzu.

Jak na mravence v bytě

1. Prevence

Prvořadá je prevence. Pokud se jim umíte bránit, potom s nimi nebudete muset bojovat. Pokud se ocitli ve vašem bytě, můžete si být jistí, že jejich cílem je jídlo. Umí ocenit jakékoliv jídlo, pro ně je drobeček jako drobeček, nevybírají si a vůbec nejsou vybíraví.

Je zásadní, abyste zabalili potraviny dostatečně dobře, nejlépe do tašek, alobalu, plastových misek či skla. Mravenci se totiž umí dostat skrz papírové obaly, a proto se nejednou může stát, že si pochutnají například na mouce, těstovinách či cukru, které v papírovém obalu pro ně nepředstavují téměř žádnou bariéru.

Zejména v letních měsících se během větrání oken dostávají do domu, tehdy je vhodné, abyste si opatřili síťku na okno a snadno jim tak odřízli přístupnou cestu.

2. Útok

Co ale dělat v tom případě, že si už našli cestu do vašeho bytu či domu? Zkuste nejdříve sáhnout po domácích radách, dříve než začnete běžet do obchodu po drahý, chemicky upravovaný přípravek. Jako první vezměte do rukou koření a přísady, které mravence odradzují a působí na ně dráždivě. Sledujte jejich cestičky a posypte je solí, černým kořením či sodou bikarbonou, vhodné je zvolit i droždí či kypřící prášek. Velmi nepříjemné jsou pro ně aromatické produkty jako skořice, majoránka, bazalka či hřebíček, ale mravenci vysloveně nesnesou mátu peprnou. Naruší totiž označení jejich cestiček a vzájemnou komunikaci. Musíte si však vyrobit speciální postřik, jehož základem je mátový esenciální olej. Budete potřebovat 30 kapek esenciálního oleje z máty peprné, 30 kapek esenciálního oleje z hřebíčku, mýdlo, 2 dcl vody a láhev s rozprašovačem. Nejdříve rozpusťte ve vodě trošku mýdla a až potom přidejte oleje a zamíchejte. Váš postřik je připravený na použití.

Můžete vyzkoušet i v 500 ml vody rozpustit 1 lžičku cukru a 2 lžičky droždí, tuto směs následně nalejte do plochých misek a rozmístěte po příbytku.

Jako poslední rada je použití houby s drsnějším povrchem, která má ideálně více dírek. Namočíte ji do cukrové vody a položíte blízko mraveniště. Mravenci by se tam měli přilepit.  

Mravenec faraón

V bytoch sú najrozšírenejšie mravce faraónske

Jak se zbavit mravenců v zahradě

Ani v zahrádce, mezi našimi oblíbenými květinami, nebereme mraveniště na lehkou váhu. Nejdříve by se nám sice mohlo zdát, že jeden kopeček mraveniště nezpůsobí větší problémy, ale opak je mnohokrát pravdou. Mravenci si vytvářejí totiž chodbičky a kladou vajíčka často na ta nejnevhodnější místa, jako jsou například dlaždice chodníků. V květináči nadělají samé škody a rostliny usychají a hynou, protože jsou i roznašeči mšic.

 

Jak se před nimi bránit?

Mezi nejúčinnější způsoby patří likvidace mravenčí královny. Je to trošku náročnější způsob, ale pokud se vám ho podaří dotáhnout do konce, mraveniště by měly na vaší zahradě ustoupit. Podstatou je nastavit pasti mravencům, kteří nosí potravu královně, a tím způsobíte její smrt. Nejpoužívanější směsí je prášek do pečiva nebo soda bikarbona spolu s práškovým cukrem.

Můžete se také pokusit vysadit na zahrádce aromatické bylinky, například mátu peprnou, jejíž zápach mravenci nesnesou a automaticky by se měl minimalizovat jejich počet na zahrádce. Pokud použijete sušené droždí a mravenci ho zkonzumují, uhynou.

Netradiční volbou je i zajímavý hormonální přípravek, který přiláká mravence na účinnou látku. Přinesou ji k mravenčí královně, která následkem toho přestane klást vajíčka. Pokud se tak stane, mravenčí rodina by měla zahynout.

Otravy a jedy na mravence

Možná nepatříte mezi ty, kteří chtějí zkpoušet „babské řeči“ a raději rovnou saháte po oveřených přípravcích. Pro vás tu máme pár rad a doporučení na produkty, které jsou ověřené časem a uživateli. Pokud byste měli postřeh nebo otázku, použijte komentáře.

  • Otrava na mravence domek Bayer – Nástraha má podobu uzavřených krabiček a dokáže velmi účinně ničit mravence a jejich hnízda. Provedení ve tvaru takzvaného domečku na mravence zaručuje 100% bezpečnost pro domácí zvířata. Přípravek je určený na hubení mravenců v bytech a domech.  Nástrahu mravenci přímo konzumují a také ji zanášejí do hnízd, kde působí na celou kolonii, včetně královny a larev. Účinek  otravy se projeví do 2 týdnů, nečekajte tedy okamžité řešení. Dôvodem je zajištění distribuce ke všem členům mravenčí kolonie.
  • Granulovaná nástraha proti mravencům BG –  Insekticidní nástraha pro spotřebitele ve formě granulí určená na ničení mravenců (Mravenec černý a příbuzné druhy) v objektech a jejich okolí. Jed vyhubí celé hnízdo a má dlouhodobý efekt. Vhodné pro domy, byty, chodby, terasy, chodníky.
  • Bros granule proti mravencům - Jed na mravence vo formě granulí. Obsahuje vysoce účinnou návnadu. Účinkuje při prvním použití. Likviduje i celá hnízda.

 Otravy a jedy na mravence

Zajímavé rady na závěr

  1. Rozmixujte kůru z pomeranče v šálku teplé vody a roztok pomalu nalejte okolo mraveniště i do něj Mravenci tímto odejdou.
  2. Do rozprašovače nalejte stejné množství vody i octa, postříkejte tím mraveniště i místa jejich nejčastějšího výskytu. Ocet doslova nesnášejí, pokud je jich mnoho, klidně můžete použít i čistý ocet bez ředení.
  3. Do skleníků či fóliovníků se nedostanou, pokud okolo vchodu nakreslíte čáru křídou. Tato křída je speciálně proti mravencům a obsahuje uhličitan vápenatý, který je odrazuje.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.Publikováno dne: 31.01.2018
Hodnocení článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se zbavit špačků na zahradě?Jak se zbavit špačků na zahradě?

Máte zahrádku plnou sladkého ovoce a nic z úrody si nevychutnáte, protože vám ji rok co rok obere špaček? Podívejte se s námi na to, jak těžce vypěstovanou úrodu ochránit účinně a...

Jak ušetřit  vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodouJak ušetřit vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodou

Spotřeba vody představuje vedle elektřiny a topení značnou položku na účtech v domácnostech. Proto jsme si pro vás připravili několik účinných, ale zato jednoduchých tipů a rad, které...

Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?

Čištění desky z tvrzeného skla je jednoduché. Stačí znát pár postupů a triků a deska bude stále jako nová. Poradíme vám, jak na to.