Jak se zbavit mšic. Pomohou postřiky i berušky

Mšice jsou malí a nevinně vypadající živočichové, kteří svými rozměry jen zřídka přesáhnou víc než půl centimetru. Ve skutečnosti však hovoříme o jednom z nejrozšířenějších druhů hmyzu, který parazituje na užitkových, ale i okrasných rostlinách a je postrachem pro všechny zahrádkáře. Obvykle se proti němu bojuje přípravky na to určenými, ale existuje také množství domácích rad a triků.

Mšice je malý hmyz žijící v koloniích a velikost jedince se pohybuje v rozmezí jednoho až pěti milimetrů. Živí se sáním rostlinných šťáv, přičemž vůbec nejsou vybíravé a rády si pochutnají na různých druzích zeleniny, ovoce, ale nepohrdnou ani růžemi a jinými okrasnými květinami.

Dělíme je podle rostlin, kterými se živí, a vzhledem na jejich pestrý apetit rozeznáváme velkou řadu rozličných druhů. Jako příklad si uvedeme, že existují mšice švestkové, broskvoňové, makové, chmelové, ale také zelné nebo salátové.

Bílé mšice

Jak mšice škodí rostlinám?

První problém je ten, že mšice sají rostlinnou šťávu rychle a ve velkém množství. Běkem sání šťávy z poupat a vrcholků rostlin vstřebávají především bílkoviny, což znamená, že z jejich těla se vylučuje nezpracovaný cukr a ten přiláká další živočichy a další problémy. Lepkavá hmota se usadí na stonku a listech rastliny a zachytává z okolí výtrusy čerňovek (houba), které na rostlině vytvářejí černé tečky a skvrny.

Při napadení je nutné část rostliny odtrhnout a spálit, neboť v této fázi se proti tomu už nedá bojovat. Jak je uvedené výše, sladká hmota přiláká jiné živočichy, jako například mravence, kteří se často o mšice začnou starat, ochraňovat je před beruškami, a dokonce je dokážou i přesouvat na jiné rostliny, kde by se jim mohlo dařit lépe.

Mšice na listech

Mšice ubližují květinám i nepřímo, protože přenášejí virové onemocnění – šarku. Tato nemoc postihuje především meruňky, broskve a nektarinky, ale také třešně, višně nebo jablka. Nákaza je, bohužel, neléčitelná a může vést až k uhynutí stromu.

 

Jak se proti mšicím bránit?

Existuje vícero způsobů, jak můžeme bojovat proti mšicím. Pomohou postřiky, lepivé destičky, tabík, ale také berušky. Podívejme se na každou možnost podrobněji.

Postřiky proti mšicím

Postřiky uvádíme v našem seznamu na prvním místě, ale ve skutečnosti se často doporučuje, aby se používaly až v krajních situacích. Na trhu najdeme množství instekticidů vyvinutých na likvidaci konkrétních druhů, avšak je potřebné si uvědomit, že i když najdeme přesný typ postřiku na „naše“ mšice, tak tento postřik má negativní vliv na rostlinu a takté může zabít jejich přirozené predátory – berušky.

Postřik proti mšicím

Také berušky pomohou

Slunéčka sedmitečná jsou přirozeným predátorem mšic, a proto je to nejpřirozenější cesta, jak proti nim bojovat. Ideální by bylo, pokud by se v okolí rostlin vytvořilo optimální prostředí pro život berušek.

Berušky pomohou zbavit se mšic

Lepivé destičky/štítky/pásky na mšice

Na trhu se dají koupit různé bio ochrany v podobě lepicích štítků a pásků do skleníků, fóliovníků, ale i do místností. Tyto štítky se doporučuje používat tehdy, když jsou mšice usazené u rostliny. Lepicí pás eliminuje mravence, což dá prostor beruškám.

Lepové destičky na mšice

Tabák a tabákový výluh proti mšicím

Klasický tabák je velkým postrachem mšic, neboť jeho zápach je pro ně velmi odpuzující. Jako prevenci si můžete pár rostlin zasadit na zahradu, ale pokud už si mšice našly svoje místo, tak můžete vyzkoušet tabákový výluh.

Přibližně 150 gramů tabaku smíchejte s asi 3 litry vody a tuto směs přiveďte k varu. Přibližně po hodině přeceďte tento umělý postřik přes jemné sítko, přidejte pár kapek mýdla nebo jaru, nalejte do postřikovací lahve spolu s vodou v poměru přibližně 1:1 a aplikujte na spodní část rostlin.

Kopřivový výluh proti mšicím

Opěť přírodní způsob jak bojovat proti mšicím, který se doporučuje použít ihned po jejich objevení. Desetilitrové vědro naplníme přibližně do jedné čtvrtiny kopřivami, zalejeme to vodou a necháme louhovat jeden den. Vylouženou směs nalejeme do rozprašovače a použijeme na rostliny. Tato směs se také může používat jako hnojivo pro růže.

Mšice v bytě i na zahradě

Česnekový výluh proti mšicím

Podobně jako tabák, tak i česnek má typický zápach, který je odpudivý i pro hmyz. Domácí postřik se dělá následovně: rozdrtíme si přibližně 150 gramů (nebo 25 stroužků) česneku, zalejeme vřící vodou a necháme louhovat opět 24 hodin a opět v desetilitrovém vědru. Do postřiku se mohou přidat i 2 lžičky parafínu nebo včelího vosku. Výluh nezatěžuje půdu ani rostliny a používá se jako prevence.

Mechanická likvidace mšic

Pokud mšice ještě nejsou přemnožené, tak je můžete prostě rozmačkat mezi prsty nebo spláchnout proudem silné vody. Voda se doporučuje používat brzy ráno, respektive večer, aby stihla vyschnout, než vyjde slunce.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. 

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.Publikováno dne: 05.09.2018
Hodnocení článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Sázení mrkve, hrachu, fazole, cibule či kedlubnů – kdy a jakSázení mrkve, hrachu, fazole, cibule či kedlubnů – kdy a jak

Máte zahradu, ale nemáte příliš velké zkušenosti s pěstováním plodin? Rádi vám s tím pomůžeme. Připravili jsme si pro vás souhrnný návod pěstování nejrozšířenějších rostlin v našich...

Pěstování okurek v květináči i na záhonech – odrůdy, sázení, zaštípnutí, zalévání, chorobyPěstování okurek v květináči i na záhonech – odrůdy, sázení, zaštípnutí, zalévání, choroby

Pokud se chcete pustit do pěstování vlastních okurek, poradíme vám, jak rozlišovat mezi jednotlivými odrůdami, jak se o ně starat a před jakými hrozbami je chránit.

Pěstování papriky – sázení, hnojení, vylamování, choroby, škůdciPěstování papriky – sázení, hnojení, vylamování, choroby, škůdci

Paprika, to je zelenina desítek tvarů, barev i chutí. Pěstování papriky není žádná věda, v článku vám poradíme, jak se o ně starat, jaké odrůdy jsou vhodné na pěstování a jak předcházet...