Jak se zbavit plísně na stěnách?

Nejčastěji se vyskytují na stěnách našich obydlí, v koutech stěn nebo u oken, kde mají dokonalé podmínky pro svoje parazitování. Způsobují nemálo problémů po estetické, ale hlavně po zdravotní stránce.

Plíseň na stěně

Pleseň na stene, zdroj: www.podrezavaniemuriva.sk

Plísně obsahují toxiny, které mohou vést k alergiím a kožním problémům, proto není vhodné je podceňovat, hlavně pokud máte doma malé dítě.

Příčiny vzniku plísní a prevence

Jedna z nejzávažnějších příčin vzniku plísní spočívá ve špatném rozložení tepelných mostů, které vznikají při výstavbě. Zdivo zvlhne, plísně se rozmnožují a dostávají do ovzduší. Vhodné je dům zateplit a tím předcházet tomuto problému.

Druhý důvod vzniku plísní je ve špatném odvádění vlhkosti. Příčinou může být nekvalitní izolace nebo nedostatečné odvádění zvýšené vlhkosti nesprávným topením a větráním.

Vlhké zdivo

Vlhkost zdiva, zdroj: www.podrezavaniemuriva.sk

Vhodné je větrat několikrát denně a zejména intenzívně. Pouze tak vyměníte vlhkost za čerstvý vzduch. Také se doporučuje nechat otevřené dveře mezi místnostmi, aby se zajistilo proudění vzduchu. Vhodnou prevencí je také pravidelné topení a odstraňování prachu v domácnosti.

Typy plísní

  1. Malé plísně v rozích stěn

Tento typ plísně se vyznačuje tím, že je pomerně malá a bez zápachu. Používá se na ni likvidační chemický přípravek (například SteriSolan), který se nastříká na plíseň a nechá působit přibližně 3 hodiny. Po uplynutí doby se vyčistí hadříkem a nastříká se další vrstva, která slouží zejména jako prevence.

  1. Rozsáhlá plíseň na vícerých místech

Pre tuto plíseň je charakteristické, že pokrývá větší plochy na vícerých místech stěn. Na zničení této plísně se v prvním kroku také využívá dezinfekční prostředek SteriSolan (postupujeme jako v prvním případě) a jako prevenci proti dalším plísním použijeme protiplísňovou barvu na stěny, která v sobě obsahuje fungicid. Kombinace obou přípravků poskytuje dlouhotrvající, v některých případech i trvalou ochranu.

Plíseň na stěně a podlaze

Plíseň na stěně a podlaze, zdroj: www.podrezavaniemuriva.sk

  1. Větší, agresívní a rozsáhlé plísně

Jsou způsobené vysokou vlhkostí v domě, špatným větráním, špatným topením a podobně. Odborníci doporučují na tento typ plísně použít dvousložkový Bioni Systém, který poskytuje mimořádnou dlouhodobou až trvalou ochranu.

 

Domácí rady v boji proti malým plísním

  1. Ocet

Je vynikající bojovník v boji proti plísním, dokáže zneškodnit až 82 % plísní a 99 % bakterií. Bílý destilovaný ocet přelijte do rozprašovače a následně nastříkejte na plíseň. Necháte působit kolem 1 hodiny a plíseň setřete obyčejným handrem navlhčeným v čisté vodě.

  1. Peroxid vodíku

V poměru 1:1:1 smíchete: sodu bikarbonu, ocet a peroxid vodíku. Znovu použijte rozprašovač, nastříkejte na fleky od plísně a nechte působit 15 min. Plíseň nakonec setřete hadrem.

  1. Čajovníkový olej

Smíchejte 2 čajové lžičky tea tree oleje ve 2–3 dcl vody, nalijte do rozprašovače a pořádně pretřepte. Protože rozpustnost oleje je malá, můžete přidat i trošku mýdla, které tomu pomůže. Postříkejte místo a směs nechte zaschnout, doporučuje se setřít plíseň až po niěolika dnech.

Odstranění plísně a jejích příčin

Odstranění plísní je časově i finančně náročná záležitost. Na likvidaci se používají protiplísňové přípravky s chlorem, aldehydy, alkoholy a kyselinami. Správný výběr přípravku však záleží na druhu plísně a postiženého místa. Avšak pro trvalé odstranění je nutné zjistit primární příčinu vzniku plísně a následně problém eliminovat.

Pokud vlhnou stěny v horních částech, příčinou jsou takzvané tepelné mosty. Řešením je pak zateplení nebo odstranění tepelných mostov jiným způsobem, například speciálními nátěry.

Pokud vlhnou stěny od podlahy, řešením je buď podřezání zdiva nebo aplikace speciálních chemických přípravků přímo do stěny, které zabrání nasávání vody. Stačí stěnu navrtat a aplikovat do děr speciální přípravek. Ten se ve stěně rozšíří, vytvoří krystalky a ty zabrání nasávání vody. Funguje to perfektně. Řešení je rychlé, ale finančně náročné.

Podřezávání zdiva domu

Podřezávání zdiva domu, zdroj: zdroj: www.podrezavaniemuriva.sk

Při podřezávání zdiva je nejdůležitější si zvolit kvalitní firmu se zkušenostmi. V opačném případě můžete napáchat víc škody než užitku.

Plísně na dřevěných částech stěny

Součástí stavby je často dřevo, ať už v podobě dřevěného obkladu, nebo jako nosná konstrukce. Dřevo bývá také často napadené plísní. Patří sem zejména dřevomorka. Je to plíseň, která začíná pod povrchem dřeva. Časem se dostává i na povrch, v zárodku se vyznačuje bílými body a jemnou pavučinovou plísní, později se mění na šedobílé blány, které připomínají papír a mají různé barvy. V posledním stádiu mění velikost a tvar.

V tom případě, že už je dřevomorka v pokročilém stádiu, nábytek ze dřeva musíme spálit, protože tento boj je ve většině případů předem prohraný.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.

Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba

Oranžová bude vyzařovat příjemné teplé světlo ať ji umístíte kamkoli. Pokud ji ani vy nemáte ve své kuchyni, je nejvyšší čas to změnit.Publikováno dne: 21.02.2018
Hodnocení článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jako dlažbu a obklady zvolit do koupelny nebo sprchovacího koutu? Jako dlažbu a obklady zvolit do koupelny nebo sprchovacího koutu?

Chystáte se zařizovat koupelnu a neumíte si poradit s výběrem obkladu a dlažeb? Poradíme vám. Podívejte se, čeho všeho si při výběru všímat.

Elektrické deky, vyhřívací podložky a papuče zpříjemní zimní dny Elektrické deky, vyhřívací podložky a papuče zpříjemní zimní dny

Elektrické deky, podložky a ostatní pomůcky vás příjemně zahřejí a pomohou i s mnohými zdravotními těžkostmi. Poradíme vám, jak si vybrat správně.

Tvrdá voda v domácnosti. Jak si s ní poradit? Tvrdá voda v domácnosti. Jak si s ní poradit?

Tvrdá voda je problémem mnoha domácností. Jak si s ní poradit, aby vaše spotřebiče vydržely déle? S následujícími radami si s tvrdou vodou určitě poradíte.