Jak se zbavit potkanů

Zřejmě máloktorá domácnost ještě nezažila situaci, kdy do rodiny přibyl tak trochu nechtěný člen. Ano, hovoříme o potkanech a všeobecně i o jiných hlodavcích.

Potkan přenáší různé infekční choroby

Avšak potkan je vskutku specifický tvor, který dokáže vyvolat strach, udělat nepořádek nebo způsobit nemalé škody. Pojďme to ukončit! Tady máte nejlepší rady, jak se potkana zaručeně zbavit.

Potkan obecný (Rattus norvegicus)

Tento „malý“ hlodavec se vyskytuje na 80 % území naší země, a to v poměrně hojném počtu. Jak poznat, že máme doma potkana? Potkan obecný se vyznačuje hrubým šupinatým ocasem, zaoblenou hlavou, malýma očima a dlouhý je zhruba 150 až 200 mm, větší jedinci však nejsou výjimkou. Většinou je zbarvený do šedo-hněda, ale občas má nádech až černé barvy. Dožívá se zhruba 3 až 4 let. Potkani se mohou pářit zhruba ve věku 6–7 týdnů svého života. Gravidita u samičky trvá průměrně 22 dní. Zajímavostí je, že samička má za svůj život 7–12 vrhů, přičemž v jednom vrhu může mít 8–12 mláďat. Živí se mateřským mlékem a osamostatňují se zhruba ve 4. až 5. týdnu.

Potkan sa obvykle zdržuje na místech, která jsou klidná, tmavá a zároveň mu poskytují útočiště. Klasické hnízdo má vyhrabané v zemi. V přírodě sa snaží být v blízkosti pitného zdroje, protože mu nedělá problém ani „rekreační“ plavání. V domácnosti to však mohou být pravidelné návštěvy suterénu, podkroví nebo spíže. Potkan je všežravec a kromě různych semen, obilnin, zeleniny se odváží i na ptačí vejce a v případě velkého hladu je schopný zaútočit i na jiné hlodavce. Častým případem je výskyt, pokud chováte nějaká užitková zvířátka. Ideální podmínky pro hnízdění a rozmnožování. Stejně tak je přenašečem mnohých infekčních nemocí.

To o potkanovi víme. Jak sa ho ale zbavit? Možností máme hned několik. Některé jsou humánnější, jiné trochu drastictější. Se škůdci si však nelze hrát a raději udělat rázný konec. Jak na to?

 

Pasti na potkany

Jde o zaručenou pomoc, kterou lidé používají už věky. Nejde o žádný humánní způsob, ale smrt je poměrně rychlá a bez útrap. Dnes však už existují i pasti, které potkana pouze uvězní a můžete ho vypustit daleko, daleko od svého domova. Tyto pasti vás budou stát zhruba 20 až 30 euro.

Past na krysy

Za klasické pasce dáte od 3-10€. Ušetriť môžete na podomácky vyrobenej pasci, napríklad z plastovej fľaše. Úspešný výsledok je však pri potkanovi málo pravdepodobný. Čo použiť ako návnadu? Ľudia často používajú syr, orechy, zrno alebo kúsok mäsa. Najlepšou možnosťou sú však špeciálne „pamlsky“ pre hlodavce. S lepidlom to na potkany radšej ani neskúšajte. Úspešnosť je skutočne nízka.

Jed na potkany

Alternativou k pasti je rozhodně účinný jed. V tomto případě tu je pouze jedna možnost, a to potkana zabít. Nejvíce doporučené jsou otrávené granule nebo perličky. Účinnou otravou, která má 100% účinek, je například Ratimor (parafinové kostky).

Jed na krysy Ratimor

Prijatelná cena od 3 do 5 euro. Stačí je umístit na místa, kde jste potkana viděli, případně pokud znáte jeho skrýš, je to ideální. Potkan otravu jednoduše sežere a dochází k pomalé smrti. Je třeba však dbát na bezpečnost, pokud máte domácí zvířátka a také menší děti.

Zvířátkami proti potkanům

Je známé, že potkan je agresivní a nedělá mu problém postavit se kočce nebo psovi. Tak či onak, pokud máte psa, je velká šance, že potkan se do vašeho revíru tak snadno nedostane. Nejenže ho pes dokáže zaplašit, ale nejednou ho může i usmrtit. Kočka je naopak prostředkem, který dokáže potkana zneškodnit, respektive chytit. Nezapomeňte ale vaše miláčky očkovat.

Kočka s chyceným potkanem

Možná vás překvapí, že účinným prostředkem proti potkanům jsou mořská prasátka. V říši hlodavců jsou morčata potkanům nadřazená a v případě, že by se potkan pokusil dostat na jejich území, okamžitě ho zaplaší.

Rady z davu

Na internetu se dočtete o různých tipech a radách. Jednou z nich je například nápad, že do děr budete potkanům házet hlučnou pyrotechniku. Existují také elektronické plašiče, které však spíše slouží na prevenci, a pokud už potkany máte, plašič stačit nebude. Cena sa pohybuje kolem 25 euro.

Pokud už si neumíte skutečně poradit, možnost padá na odborníka. Deratizace je pomoc, pokud dlouhodobě nedokážete odstranit váš přetrvávající problém.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. 

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.Publikováno dne: 27.02.2018
Hodnocení článku:
(87.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní? Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní?

Abyste měli z lyžování co nejlepší zážitek, měli byste se o lyže pravidelně starat. V opačném případě se mohou zhoršit jejich jízdní vlastnosti i o více než polovinu.

Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla

Zamrzlé sklo na autě, zamrzlé dveře či odešlá baterka jsou během mrazivých zim každodenní starostí lidí s autem bez garáže. Poradíme vám, jak přežít rozmrazování oken bez stresu.

Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4? Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4?

Sněhové řetězy na auto sice nefigurují na seznamu povinné výbavy vozidla, ale na zasněžených a zledovatělých vozovkách jsou bezkonkurenčním pomocníkem. Poradíme vám jak si je vybrat!