Jak se zbavit potkanů

Zřejmě máloktorá domácnost ještě nezažila situaci, kdy do rodiny přibyl tak trochu nechtěný člen. Ano, hovoříme o potkanech a všeobecně i o jiných hlodavcích.

Potkan přenáší různé infekční choroby

Avšak potkan je vskutku specifický tvor, který dokáže vyvolat strach, udělat nepořádek nebo způsobit nemalé škody. Pojďme to ukončit! Tady máte nejlepší rady, jak se potkana zaručeně zbavit.

Potkan obecný (Rattus norvegicus)

Tento „malý“ hlodavec se vyskytuje na 80 % území naší země, a to v poměrně hojném počtu. Jak poznat, že máme doma potkana? Potkan obecný se vyznačuje hrubým šupinatým ocasem, zaoblenou hlavou, malýma očima a dlouhý je zhruba 150 až 200 mm, větší jedinci však nejsou výjimkou. Většinou je zbarvený do šedo-hněda, ale občas má nádech až černé barvy. Dožívá se zhruba 3 až 4 let. Potkani se mohou pářit zhruba ve věku 6–7 týdnů svého života. Gravidita u samičky trvá průměrně 22 dní. Zajímavostí je, že samička má za svůj život 7–12 vrhů, přičemž v jednom vrhu může mít 8–12 mláďat. Živí se mateřským mlékem a osamostatňují se zhruba ve 4. až 5. týdnu.

Potkan sa obvykle zdržuje na místech, která jsou klidná, tmavá a zároveň mu poskytují útočiště. Klasické hnízdo má vyhrabané v zemi. V přírodě sa snaží být v blízkosti pitného zdroje, protože mu nedělá problém ani „rekreační“ plavání. V domácnosti to však mohou být pravidelné návštěvy suterénu, podkroví nebo spíže. Potkan je všežravec a kromě různych semen, obilnin, zeleniny se odváží i na ptačí vejce a v případě velkého hladu je schopný zaútočit i na jiné hlodavce. Častým případem je výskyt, pokud chováte nějaká užitková zvířátka. Ideální podmínky pro hnízdění a rozmnožování. Stejně tak je přenašečem mnohých infekčních nemocí.

To o potkanovi víme. Jak sa ho ale zbavit? Možností máme hned několik. Některé jsou humánnější, jiné trochu drastictější. Se škůdci si však nelze hrát a raději udělat rázný konec. Jak na to?

 

Pasti na potkany

Jde o zaručenou pomoc, kterou lidé používají už věky. Nejde o žádný humánní způsob, ale smrt je poměrně rychlá a bez útrap. Dnes však už existují i pasti, které potkana pouze uvězní a můžete ho vypustit daleko, daleko od svého domova. Tyto pasti vás budou stát zhruba 20 až 30 euro.

Past na krysy

Za klasické pasce dáte od 3-10€. Ušetriť môžete na podomácky vyrobenej pasci, napríklad z plastovej fľaše. Úspešný výsledok je však pri potkanovi málo pravdepodobný. Čo použiť ako návnadu? Ľudia často používajú syr, orechy, zrno alebo kúsok mäsa. Najlepšou možnosťou sú však špeciálne „pamlsky“ pre hlodavce. S lepidlom to na potkany radšej ani neskúšajte. Úspešnosť je skutočne nízka.

Jed na potkany

Alternativou k pasti je rozhodně účinný jed. V tomto případě tu je pouze jedna možnost, a to potkana zabít. Nejvíce doporučené jsou otrávené granule nebo perličky. Účinnou otravou, která má 100% účinek, je například Ratimor (parafinové kostky).

Jed na krysy Ratimor

Prijatelná cena od 3 do 5 euro. Stačí je umístit na místa, kde jste potkana viděli, případně pokud znáte jeho skrýš, je to ideální. Potkan otravu jednoduše sežere a dochází k pomalé smrti. Je třeba však dbát na bezpečnost, pokud máte domácí zvířátka a také menší děti.

Zvířátkami proti potkanům

Je známé, že potkan je agresivní a nedělá mu problém postavit se kočce nebo psovi. Tak či onak, pokud máte psa, je velká šance, že potkan se do vašeho revíru tak snadno nedostane. Nejenže ho pes dokáže zaplašit, ale nejednou ho může i usmrtit. Kočka je naopak prostředkem, který dokáže potkana zneškodnit, respektive chytit. Nezapomeňte ale vaše miláčky očkovat.

Kočka s chyceným potkanem

Možná vás překvapí, že účinným prostředkem proti potkanům jsou mořská prasátka. V říši hlodavců jsou morčata potkanům nadřazená a v případě, že by se potkan pokusil dostat na jejich území, okamžitě ho zaplaší.

Rady z davu

Na internetu se dočtete o různých tipech a radách. Jednou z nich je například nápad, že do děr budete potkanům házet hlučnou pyrotechniku. Existují také elektronické plašiče, které však spíše slouží na prevenci, a pokud už potkany máte, plašič stačit nebude. Cena sa pohybuje kolem 25 euro.

Pokud už si neumíte skutečně poradit, možnost padá na odborníka. Deratizace je pomoc, pokud dlouhodobě nedokážete odstranit váš přetrvávající problém.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.Publikováno dne: 27.02.2018
Hodnocení článku:
(87.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější

Kosmetika z Německa, rakouská drogerie a celkově dovoz drogerie ze Západu se stává u nás trendem. Je skutečně drogerie z Rakouska či Německa kvalitnější? Prozradíme vám to v našem článku.

Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware

Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano

Přišli jste na chuť asijské kuchyni? Kromě kvalitních surovin a přísad si opatřete správné nádobí. Na co je wok dobrý, v čem se liší od běžné pánve a čeho si při jeho koupi všímat?...