Jak se zbavit použitého kuchyňského oleje

Řízky, smažený květák, šišky... Až se vám sliny sbíhají, že? Připravené pochoutky zkonzumujete, použitý rostlinný olej však zůstane. A s ním i jeden menší zádrhel. Co s ním?

Použitý kuchyňský olej v pánvi

Přemýšlíte, jak se zbavit použitého kuchyňského oleje? Slyšeli jste už o sběrných dvorech? Existuje však i jiná, jednoduchá a dostupná možnost ekologické likvidace kuchyňského oleje, která je navíc zdarma. Čtěte dál.

Proč použitý rostlinný olej sbírat?

Přepálený olej u nás nejčastěji směřuje do výlevky nebo do záchodu, čož často vede k ucpání potrubí a znečištění vodypůdy. Zbytky olejů a jídla, které spláchnete, se biologicky rozkládají a kromě toho, že mají hnilobný zápach, jsou živnou půdou pro hlodavce, kteří dají potrubí také pořádně zabrat. Čištění a deratizace potrubí vás sice nepálí, ale odpadové hospodářství to něco stojí. Jsou to peníze, které jdou i z vaší kapsy a určitě by se daly využít i jinde.

Olej na odevzdání připravte

Použitý kuchyňský olej před odevzdáním přeceďte, nalejte ho do průhledné PET lahve a dobře ji uzavřete. Klidně můžete použít jakoukoliv plastovou lahev i původní balení oleje. Množství oleje, které odevzdáte, není omezené.

Nesbírá se jen použitý rostlinný olej. Odevzdat můžete i olej, který sloužil jako nálev potravin (sušená rajčata, sýr, ryby, zelenina...), ale také musí být důkladně přecezený.

Konzervované ryby v oleji

Použitou vepřovou šťávu a kokosový olej do sběrného dvora nenoste. Na další zpracování nejsou vhodné.

Jaká je jeho další cesta?

Sběr oleje, který poskytují vesnice a města, je bezplatný, ale jsou i společnosti, které olej odkupují, aby z něho mohly vyrobit biopalivovou složku. Tato složka snižuje emise CO2 a obsahuje také nižší množství jiných nebezpečných látek a jako palivo se přidává do nafty. Z jednoho litru použitého konzumního oleje je možné vyrobit 0,90–1,00 litr biopaliva.

Sběr použitého kuchyňského oleje

Restaurace, hotely a jídelny mají separování oleje stanovené zákonem a i to podléhá pravidelným kontrolám ze strany státu. Domácnosti se takto zkontrolovat nedají. Je na každém z nás, jak s vypáleným olejem naloží.

Cezení použitého kuchyňského oleje

V době, kdy se stále víc začíná mluvit o nutnosti separování odpadů a ochraně životního prostředí, by však měl být i tento jednoduchý úkon samozřejmostí.

 Náš tip: Olej je možné jednoduše přecedit i přes obyčejný papírový ubrousek. Ten potom vyhoďte do směsného komunálního odpadu.

Kde použitý kuchyňský olej odevzdat?

Sběr použitého rostlinného oleje by měla zajistit obec a město, v nichž bydlíte. Obraťte se na příslušný obecní nebo městský úřad. Zaměstnanci vám informace o sběru oleje rádi poskytnou. Druhou možností je odnést ho přímo do sběrného dvora

Pokud v obci nebo městě, které sběrný dvůr provozuje, nemáte trvalý pobyt, potom si pro jistotu ověřte, jestli v něm můžete olej odevzdat. Provozní řád sběrného dvora byste měli najít na webové stránce obce/města.

Sběr použitého kuchyňského oleje na Slovnaftu
zdroj obr.: slovnaft.sk

Dá se na přepáleném oleji vydělat?

Cena za přepálený olej se pohybuje od 0,05 eurúkg do 0,30 eur/kg a závisí na kvalitě použitého oleje, jeho množství a místě, kam olej odnesete. Díky propagaci projektu „I kapka oleje se počítá“ se množství nasbíraného přepáleného oleje rok od roku zvyšuje. Do této prospěšné akce se skutečně vyplatí zapojit.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentářPublikováno dne: 13.01.2019
Hodnocení článku:
(87.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Zařízení terária pro hada je levné – chov hada pro začátečníky Zařízení terária pro hada je levné – chov hada pro začátečníky

Pro mnohé lidi jsou hadi odporní, pro jiné jsou to   fascinující stvoření, z nichž se stali jejich domácí miláčci. Víte, jak mu zařídit terárium?

Jak zařídit terárium pro chameleona? Zařízení pro začátečníky Jak zařídit terárium pro chameleona? Zařízení pro začátečníky

Jako budoucí majitel chameleona se musíte pořádně připravit, abyste mu vytvořili co možná nejvíc identické prostředí, v němž žije v přírodě. 

Jaký ohřev bazénu? Solární, nebo elektrický svépomocí Jaký ohřev bazénu? Solární, nebo elektrický svépomocí

Ohřev bazénu je skvělou možností, jak si koupací sezónu prodloužit na jejím začátku nebo konci. Je elektrický ohřev bazénu výhodný? Jak funguje solární ohřev bazénu? Poradíme vám jak na...