Jak se zbavit slimáků bezdomovců

Jsou ničiteli úrod a obavou mnohých zahrádkářů. Tito malí slizcí tvorové bez ulity se vyskytují na místech s vysokou vlhkostí, protože většina jejich těla je tvořená vodou, a produkují obrovské množství hlenu.

Plzáků - škůdce zahrad

V našich podmínkách se můžeme setkat zejména s druhem Arion lusitanicus (plzák španělský), Bielzia coerulans (plzák karpatský) a Limax cinereo-niger (plzák pásový). Slimáci bez ulity nazývaní také plži (lidově také slimáci bezdomovci) jsou nejvíc aktivní v noci, kdy dokážou doslova zdevastovat úrodu. Jak se zbavit jejich dotěrnosti v zahrádkách?  

Babské rady jak na plzáky

1. Bylinky                

Vysaďte ve své zahrádce aromatické rostliny, jako je cibule, pažitka, česnek, šalvěj nebo tymián. Svou vůní plzáky přirozeně odpuzují.

2. Zalévejte ráno

Zřejmě tuto zásadu už dávno dodržujete, zkuste však omezit zalévání ve večerních hodinách. Tento jednoduchý trik naruší optimální prostředí pro přežívání slimáků bezdomovců.

3. Sbírejte a nastražte pasti

Tento proces je náročnější na čas, protože se každý večer vydáváte na lov. Když všechny slimáky ve vaší zahrádce posbíráte, nastává těžší část, kdy je musíte preříznout, hodit do PET láhve, počkat až se rozloží a polít jimi kompost.

Slimáci bez ulit si rádi pochutnají na pivních kvasinkách, které jsou zároveň jejich zkázou. Jednoduchou past vyrobíte ze spodní části plastové láhve nebo z kelímku od jogurtu, který naplníte do poloviny pivem. Případně si v zahrádkářských potřebách kupte plastovou past na plzáky, jejíž návnadu také tvoří lahodné pivko. Slimáci vůni piva neodolají a utopí se v něm. 

4. Kávová sedlina  

Káva je dokonalou pomůckou v boji proti těmto škůdcům. Nasypte kolem své úrody kávovou sedlinu a máte vystaráno.

5. Pomohou slípky

Pokud máte doma slípky nebo kačeny, neváhejte je vypustit na zahradu. V podstatě jim tím nabídnete malý dezert a obě strany budou spokojené.

 

Chemická ochrana proti plzákům

Pokud se chcete zbavit slimáků pomocí chemických přípravků, nabízíme vám nejvyužívanější a najověřenější z nich.  Buďte však opatrní při jejich používání a důkladně si přečtěte návod na použití.

Granule proti slimákům Ferramol

Tento chemický přípravek je v podobě granulí, které jsou na bázi fosforečnanu železitého. Rozsypete je po zahrádce, do oblastí, kde se slimáci vyskytují nejčastěji. Po jejich snědení se stáhnou do podzemních úkrytů, kde uhynou. Cena granulí Ferramol je 10 euro za kilové balení.

Granule proti slimákům

Prášek na slimáky Nemaslug

Přípravek je ve formě prášku, ředí se čistou vodou a nalévá se do půdy. Obsahuje mikroskopické hlístice, které napadají slimáky. Ti během 3–5 dni  přestávají jíst a následně hynou.

Natria Sepiolit - přírodní bariéra proti slimákům

Natria – Sepiolit

Představuje přírodní bariéru proti slimákům. Natria je přírodní jílovitý minerální kámen, produkt působí na principu vysušování, čímž vytváří podmíenky pro slimáky nepříznivé a dehydruje je. Po kontaktu s tímto materiálem se stáhnou zpět. Nepředstavuje nebezpečí pro lidi či domácí miláčky.

 

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.Publikováno dne: 22.02.2018
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní? Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní?

Abyste měli z lyžování co nejlepší zážitek, měli byste se o lyže pravidelně starat. V opačném případě se mohou zhoršit jejich jízdní vlastnosti i o více než polovinu.

Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla

Zamrzlé sklo na autě, zamrzlé dveře či odešlá baterka jsou během mrazivých zim každodenní starostí lidí s autem bez garáže. Poradíme vám, jak přežít rozmrazování oken bez stresu.

Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4? Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4?

Sněhové řetězy na auto sice nefigurují na seznamu povinné výbavy vozidla, ale na zasněžených a zledovatělých vozovkách jsou bezkonkurenčním pomocníkem. Poradíme vám jak si je vybrat!