Jak se zbavit špačků na zahradě?

Máte zahrádku plnou sladkého ovoce a nic z úrody si nevychutnáte, protože vám ji rok co rok obere špaček? Nejste v tom sami. S tímto okřídleným nezbedníkem bojují zahrádkáři po celém Slovensku. V ohrožení jsou jahody, třešně, bezinky, ale také hrozny. Špaček má skutečně vybrané chutě.

Párek špačků lesklých sedících na stromě

Existuje několik způsobů ochrany před tímto, na první pohled neškodným ptáčkem. Podívejte se s námi na to, jak těžce vypěstovanou úrodu ochránit účinně a jednoduše.

Jak poznat špačka

Pokud se neřadíte mezi odborníky na ptactvo, asi jste se nikdy příliš nezamýšleli nad tím, jací ptáčci žijí ve vašem okolí. Aspoň ne do té doby, dokud vám nesnědli všechnu úrodu. Špaček je malý pták s rozměrem kolem 20 cm. Často si ho lidé pletou s drozdem, ale rozdíl mezi drozdem a špačkem je poměrně výrazný. Špaček je mnohem menší a má ocelově modré zbarvení s bílými flíčky na křídlech. Vydává nepříjemné skřípavé zvuky, které je slyšet už z dálky.

Jaký plašič špačků se používá?

Existuje nespočet rad a triků na to, jak se zbavit špačků na zahradě. Některé jsou finančně náročné a za zvážení stojí spíše ve velkých sadech. Jiné nestojí skoro nic a v malé zahrádce bohatě postačí. Celkově můžeme způsoby plašení špačků rozdělit na mechanické, biologické a zvukové. Mechanické spočívají v ochraně síťkami, CDčky či strašáky. Biologické se využívají zejména ve velkých sadech nebo vinohradech, protože na ně potřebujete skutečné dravé ptáky. No a ke zvukovému plašení zase sloužé plašičky, jejichž zvuku se špačci bojí.

Špaček sedící na stromě

CDčka a PET lahve

Nejběžnějším trikem, který je levný a účinný, je použití starých CD nosičů nebo podomácky vyrobených plašiček z PET lahví. CDčka stačí zavěsit na strom či révu. Ve slunných dnech se od nich bude odrážet světlo, kterého se ptáci bojí. Ovoce tak bude v bezpečí. Podobně fungují i plastové lahve. Rozvěšte je na strom a zvuk, který lahve ve větru vydávají, zaručeně škůdce vyplaší. Někteří zahrádkáři však tvrdí, že po pár dnech si ptáci na plašení zvyknou a přestanou se bát. Za vyzkoušení však nic nedáte.

Síťky a záclony

Ve velkých sadech ovoce je běžné, že ovocnáři zahalují stromy do hustých sítěk. Síťka zamezí ptactvu pohostit se na úrodě a zároveň je bezpečná pro strom, který má pod ní dostatek světla, aby mohl růst. Pokud se vám chce, můžete si zasíťovat stromy i u sebe doma. A co ovoce, které roste u země? Super trik, jak ochránit jahody před ptáky, je obyčejná záclona. Řádek s ovocem stačí překrýt záclonou, kterou uchytíte kolíky k zemi a stará nepotřebná látka poslouží jako funkční síťka na jahody.

Starý dobrý strašák

Určitě znáte klasického strašáka, který stojí ve středu kukuřičného pole. Podobného, většího či menšího, si můžete udělat i u sebe doma. Stačí vám delší hůl, staré oblečení a staré dobré CD nebo lahve. Vybavit ho můžete také igelitkami, které vydávají ve vánku pro ptactvo nepříjemné zvuky a na odstrašení údajně fungují i reflexní prvky. Dbejte na to, aby byl strašák na ptáky umístěný strategicky tak, aby chránil celou zahradu. Při výrobě strašáka se navíc zabavíte a můžete zapojit i děti.

Strašák na ptáky

Makety dravců

Když se projdete po městě, na mnohých budovách jsou umístěné makety dravých ptáků. Slouží na plašení holubů. Můžete je však využít i na špačky. Dravci se dají umístit na střechy, do květináčů na balkóně, ale také na strom. Stačí si vyzkoušet, které místo zabírá u vás nejlépe. Výhodou je, že tyto plašičky můžete nechat na místě celoročně a nemusíte se zabývat měněním jako v případě CD, lahví nebo sítěk.

Zvukové plašičky

Pokud u vás nezabírají vizuální formy plašení ptactva, jděte na to jinak. Vsaďte na zvuky. Prodávají se různé druhy plašiček, které vydávají zvuk jako dravé ptactvo. Dokonce koupíte i makety dravců, které jsou vybavené zvukovými efekty. Velmi účinný je také solární plašič ptáků. Nabíjí ho slunce a funguje tak, že vydáva ultrazvuk, který člověk neslyší, ale pro zvířata je nepříjemný. Díky tomu tak do prostoru, který plašič pokrývá, žádní zvíře nevstoupí. Úrodu ochráníte nejen před ptáky, ale také hlodavci či jinými škůdci.

Živí dravci na zahradě

Poslední z možností, která funguje, je dravý pták na zahradě. Tato varianta plašení ptactva je finančně velmi nákladná a využívá se primárně ve velkoplošných sadech či vinohradech. Dravci se dají pronajmout na delší dobu a v době dozrávání pomáhají chránit ovoce. Pronajímat sokoly si asi nepůjdete, pokud však na svojí zahradě náhodou zbystříte dravého ptáka, určitě ho nevyhánějte. Neublíží vám a udělá dobrou službu. Na škůdce dobře zabírají také kočky. Pokud máte nějakou na zahradě, počet ptactva i hlodavců se sám od sebe přirozenou cestou sníží.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!Publikováno dne: 03.06.2020
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelněBojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelně

Když vybíráte vytápěcí systém do domu či bytu, možná vás napadlo, že s průtokovým ohřívačem byste mohli ušetřit nějaké to euro. Na rozdíl od bojleru totiž ohřívá vodu jen tehdy, když to...

Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak...

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.