Jak se zbavit vinných mušek a smutnic?

Kupujete si ovoce a neustále v něm máte mušky? Někdy dokážou tito malí tvorové udělat víc škody, než byste předpokládali. Právě proto byste měli vědět, jak se jich zbavit.

Vinná muška - Drosophila

V našem článku vám poradíme jak na to...

Rozdíl mezi vinnými muškami a smutnicemi

Zásadní rozdíl mezi dvěmi černými muškami – vinnými muškami a smutnicemi, je ten, že vinné mušky mají raději plody. Od toho, co mají nejraději, se odvodil i jejich název. Smútnice preferují vlhkou hlínu. Také se vyskytují i v půdách květináčů. Další rozdíl mezi těmito muškami je i ten, že tye vinné se velmi rychle množí. Právě proto dokážou snadno zamořit domácnost.

 

Vinné mušky – jak na ně?

Vinné mušky, nebo také ovocné mušky se často vyskytují u kontejnerů, protože mají velmi rády shnilé ovoce. Snadno se pak dostanou do domů a budou vás uvnitř neustále otravovat. Pokud se jich chcete zbavit, chce to trochu trpělivosti.

V první řadě je důležité, abyste měli vždy uklizeno. Uvnitř, zejména v kuchyni, dbejte na to, aby v míse s ovocem nebylo nic shnilého. Nezapomínejte ani na odpadkový koš. Ten by měl být vždy zavřený, aby vinné mušky nic necítily. Mnohým se určitě zalíbí octová past, která je jednoduchým trikem. Budete potřebovat jen trochu octa, který nalejete do poháru. Ten následně obalíte igelitovým sáčkem a uděláte pár dírek, aby se do něj mušky mohly lehce dostat. Pokud vám vadí vůně octa, potom si udělejte past ze zbytků ovoce, která funguje stejně dobře.

V případě, že chcete bojovat proti těmto otravným "spolubydlícím" účinněji, vsaďte na vysavač. Ten můžete použít tehdy, když se na jednom místě vyskytuje víc mušek. Jednoduše je povysáváte a pytlík hned vyhodíte.

Vhodný je také elektrický lapač, který mušky naláká a následně usmrtí. Za nejlacinější lapač na hmyz zaplatíte cca 7 eur.

Elektrický lapač vinných mušek

Jak se zbavit mušek smutnic?

Dalším druhem mušek jsou smutnice.  Zbavit se jich není až takový problém, jak to na první pohled vypadá. Pokud jste si však mysleli, že můžete použít stejný plán, jako u vinných mušek, musíme vás zklamat.

Pokud se chcete smutnic zbavit navždy, musíte nechat půdu vyschnout. Vaši rostlinu zalévejte zespodu, odkud si kořeny vezmou dostatek vody. Půda vyschne a díky tomu usmrtíte i všechny živé tvory. Dobrým řešením je také zasypat povrch půdy v květináči křemičitým pískem. Rostlině se nic nestane, ale larvy vyhynou. Do substrátu můžete zamíchat i tabák. Dávejte však pozor, abyste to zbytečně nepřehnali. Takto se zbavíte velmi snadno dalších potomků, kteří by vám mohli páchat škodu.

Někdy však nastane větší problém. Tyto malé černé mušky máte v bytě. V tomto případě vám pomohou lepicí pásky na mušky, do nichž se chytí.

Žluté lepicí destičky na hmyz do květináče

Tip redakce TopByvanie.sk: Do květináčů, v nichž pozorujete výskyt smutnic, vložte žluté lepicí destičky na hmyz.Publikováno dne: 19.05.2018
Hodnocení článku:
(92.6%)

Autor článku

Naďa Černá

Jsem bloggerka a copywriterka, která miluje psaní článků, fotografování a práce na sociálních sítích. Kromě toho, že stále studuji a píšu, velmi...

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vyčistit žehličku od vodního kamene a připálenin? Jak vyčistit žehličku od vodního kamene a připálenin?

Žehlička je pomocník, který se vám za správnou péči revanšuje věrnou službou. Nejdůležitější zásadou je vyhýbat se usazení vodního kamene a žehlicí plochu zbavovat připálenin. Jak na to?

Jak vyčistit granitový dřez? Vyzkoušejte čisticí prostředek na kameninové dřezy Jak vyčistit granitový dřez? Vyzkoušejte čisticí prostředek na kameninové dřezy

Nejlepší filtrační konvice - Recenze, test a vaše zkušenosti Nejlepší filtrační konvice - Recenze, test a vaše zkušenosti

Filtrační konvice může být praktickým doplňkem do kuchyně. Jak filtrační konvice funguje? Proč filtrační konvici vůbec používat? Všechno podstatné se dozvíte v následujících řádcích.


Přidat komentář