Jak se zbavit vinných mušek a smutnic?

Kupujete si ovoce a neustále v něm máte mušky? Někdy dokážou tito malí tvorové udělat víc škody, než byste předpokládali. Právě proto byste měli vědět, jak se jich zbavit.

Vinná muška - Drosophila

V našem článku vám poradíme jak na to...

Rozdíl mezi vinnými muškami a smutnicemi

Zásadní rozdíl mezi dvěmi černými muškami – vinnými muškami a smutnicemi, je ten, že vinné mušky mají raději plody. Od toho, co mají nejraději, se odvodil i jejich název. Smútnice preferují vlhkou hlínu. Také se vyskytují i v půdách květináčů. Další rozdíl mezi těmito muškami je i ten, že tye vinné se velmi rychle množí. Právě proto dokážou snadno zamořit domácnost.

 

Vinné mušky – jak na ně?

Vinné mušky, nebo také ovocné mušky se často vyskytují u kontejnerů, protože mají velmi rády shnilé ovoce. Snadno se pak dostanou do domů a budou vás uvnitř neustále otravovat. Pokud se jich chcete zbavit, chce to trochu trpělivosti.

V první řadě je důležité, abyste měli vždy uklizeno. Uvnitř, zejména v kuchyni, dbejte na to, aby v míse s ovocem nebylo nic shnilého. Nezapomínejte ani na odpadkový koš. Ten by měl být vždy zavřený, aby vinné mušky nic necítily. Mnohým se určitě zalíbí octová past, která je jednoduchým trikem. Budete potřebovat jen trochu octa, který nalejete do poháru. Ten následně obalíte igelitovým sáčkem a uděláte pár dírek, aby se do něj mušky mohly lehce dostat. Pokud vám vadí vůně octa, potom si udělejte past ze zbytků ovoce, která funguje stejně dobře.

V případě, že chcete bojovat proti těmto otravným "spolubydlícím" účinněji, vsaďte na vysavač. Ten můžete použít tehdy, když se na jednom místě vyskytuje víc mušek. Jednoduše je povysáváte a pytlík hned vyhodíte.

Vhodný je také elektrický lapač, který mušky naláká a následně usmrtí. Za nejlacinější lapač na hmyz zaplatíte cca 7 eur.

Elektrický lapač vinných mušek

Jak se zbavit mušek smutnic?

Dalším druhem mušek jsou smutnice.  Zbavit se jich není až takový problém, jak to na první pohled vypadá. Pokud jste si však mysleli, že můžete použít stejný plán, jako u vinných mušek, musíme vás zklamat.

Pokud se chcete smutnic zbavit navždy, musíte nechat půdu vyschnout. Vaši rostlinu zalévejte zespodu, odkud si kořeny vezmou dostatek vody. Půda vyschne a díky tomu usmrtíte i všechny živé tvory. Dobrým řešením je také zasypat povrch půdy v květináči křemičitým pískem. Rostlině se nic nestane, ale larvy vyhynou. Do substrátu můžete zamíchat i tabák. Dávejte však pozor, abyste to zbytečně nepřehnali. Takto se zbavíte velmi snadno dalších potomků, kteří by vám mohli páchat škodu.

Někdy však nastane větší problém. Tyto malé černé mušky máte v bytě. V tomto případě vám pomohou lepicí pásky na mušky, do nichž se chytí.

Žluté lepicí destičky na hmyz do květináče

Tip redakce TopByvanie.sk: Do květináčů, v nichž pozorujete výskyt smutnic, vložte žluté lepicí destičky na hmyz.

Autor článku

Naďa Černá

Jsem bloggerka a copywriterka, která miluje psaní článků, fotografování a práce na sociálních sítích. Kromě toho, že stále studuji a píšu, velmi...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.Publikováno dne: 19.05.2018
Hodnocení článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní? Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní?

Abyste měli z lyžování co nejlepší zážitek, měli byste se o lyže pravidelně starat. V opačném případě se mohou zhoršit jejich jízdní vlastnosti i o více než polovinu.

Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla

Zamrzlé sklo na autě, zamrzlé dveře či odešlá baterka jsou během mrazivých zim každodenní starostí lidí s autem bez garáže. Poradíme vám, jak přežít rozmrazování oken bez stresu.

Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4? Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4?

Sněhové řetězy na auto sice nefigurují na seznamu povinné výbavy vozidla, ale na zasněžených a zledovatělých vozovkách jsou bezkonkurenčním pomocníkem. Poradíme vám jak si je vybrat!