Jak se zbavit zápachu z myčky nebo pračky

Máte doma myčku nádobí nebo pračku, která po otevření vždy smrdí? Proti tomuto problému se dá velmi snadno bojovat, jen musíte vědět jak.

Čištění špíny pod těsněním v pračce

Máme pro vás dnes pár tipů a rad, díky kterým se zápachu zbavíte navždy!

Jak odstranit zápach z myčky?

Nemusíte se divit, když vám z myčky jde smrad. Každý den tam vkládáte špinavé nádobí, které má svůj vlastní zápach. Bez pravidelného čištění vaší myčky můžete zapomenout na příjemnou vůni. Na odstranění zápachu existuje několik rad, které můžete využít i vy.

Ocet si poradí se zápachem i vodním kamenem

Skvělým pomocníkem je například ocet, který stačí nalít do šálku, položit do vrchního koše myčky a pustit celý mycí cyklus na nejvyšší teplotu. Jednoduše si tak vyčistíte myčku nádobí octem.

Nesmíte však zapomenout ani na tu největší špínu, která je usazená na viditelných místech. Tu můžete jednoduše setřít navlhčeným hadříkem. Nezabráníte tím tak jen nepříjemnému zápachu, ale také bakteriím, které by se mohly rozšiřovat dál.  

Odpad organického původu

Nejhlavnější důvod zápachu z myčky je zejména ten, že jsou po bocích a na spodku usazené bakterie, které rozkládají zbytky jídla. Jídlo tak zůstává v myčce a smrdí každým dnem víc. Zápach dělá i nádobí, které vkládáte do myčky, protože jsou na něm nalepené zbytky jídla. Proto vždy, když skončí mycí cyklus, vyčistěte filtr, do kterého se jídlo zachytilo. Odstraňte spodní koš, filtr vyjměte a opláchněte jej pod horkou vodou. Potom jej omyjte teplou mýdlovou vodou, pomoci si můžete např. starým zubním kartáčkem. Filtr vraťte na místo a přetřete i vnitřek myčky nádobí. Použít můžete přípravky na čištění myčky nádobí (Finish, Jar, Somat).

Oblíbené přípravky pro čištění myčky nádobí


Jak se zbavit nepříjemného zápachu z pračky?

Vytahujete každý den smrdící prádlo z pračky a chcete, aby to skončilo? Prozradíme vám, jak se toho problému zbavit.

Vyčistěte gumové těsnění na pračce

Na těsnění se často drží voda a tvoří se tam plíseň. V případě, že je gumové těsnění kolem dvířek zaneseno, pračka může zapáchat. Nejvhodnější je čistit těsnění po každém praní, popřípadě alespoň jednou za měsíc. K čištění můžete použít suchý měkký hadřík, případně jej namočte do octa. Z těsnění odstraňte všechny nečistoty a vytřete jej dosucha. Nejvhodnější je nechávat dvířka otevřená, aby se na těsnění nedržela voda.

Vyčistěte zásobník na prací prášek a aviváž

Jelikož v zásobníku zůstávají zbytky prášku a aviváže, často se tam tvoří plíseň. To způsobuje nepříjemný zápach. Budete-li dávkovač pravidelně čistit a nánosy odstraňovat, zápachu se vyhnete.

Zásobník vyjměte a opláchněte pod tekoucí teplou vodou. Zaschlé zbytky pracího prášku můžete vyčistit starým zubním kartáčkem. Zásobník poté otřete dosucha, uložte na místo a nechte jej pootevřený. Nejvhodnější je čištění (oplachování) po každém praní, důkladnější stačí jednou za měsíc.

Čištění zásobníku pracího prostředku v pračce

Vyčistěte filtr

V pračce se nacházejí dva základní filtry – vodní a odtokový. Vodní je v místě napájení přívodové hadice na vodu. Zachycuje nečistoty, které by se do pračky mohly dostat z vodovodního potrubí. Stačí jej mýt jednou ročně. Odtokový filtr ve spodní části pračky je třeba čistit častěji, alespoň dvakrát do roka. Zachycuje totiž pevné nečistoty, jako vlasy, chlupy, prach či předměty, které vám vypadly z kapes praného oblečení. Návod, jak jej vybrat, naleznete v manuálu k pračce. Hrubé nečistoty odstraňte rukou, případně hadříkem, poté jej propláchněte čistou vodou.

Vyčistěte buben pračky

K čištění bubnu, resp. vnitra pračky jsou nejlepší speciální čističe (Savo, Sanytol, Calgon apod.). Stačí s nimi pustit pračku naprázdno na co nejvyšší teplotu (60 nebo 90 °C) a buben bude spolehlivě čistý. Zbaví ho nejen nánosů z čistících prostředků, ale také vodního kamene.

Perte při vyšší teplotě

Horká voda je dobrým prostředkem k boji se špínou a mastnými usazeninami, které způsobují zápach. Zvolte alespoň párkrát do měsíce program na 90 °C, například při praní ručníků. Prací cykly byste tedy měli střídat a neprat stále při nízké teplotě.

Používejte správné prací prostředky

Usazeniny v pračce jsou výsledkem častého používání pracích gelů a změkčovadel, ze kterých se tvoří v pračce sliz. Zejména při praní při nízkých teplotách se nerozpustí dostatečně a usazují se v útrobách pračky. Sliz je častým zdrojem zápachu z pračky. Doporučujeme měnit nejen prací cykly, ale také prací prostředky.

Osvědčená dvojka – ocet a soda bikarbona

Ocet stačí nalít do bubnu nebo jej přidat k pracímu prášku a spustit nejdelší cyklus s co nejvyšší teplotou. Po doprání pračku neotevírejte a nechte roztok působit např. celou noc. Potom spusťte krátký program pro pročištění. Soda bikarbona (ale také kyselina citrónová v prášku) má stejnou funkci. Tu je třeba nasypat do přihrádky na prášek.

Můžete je použít i spolu. Sodu nasypte místo prášku a ocet nalijte do přihrádky na aviváž. Zapněte pračku a zopakujte postup popsaný výše.

Oblíbené přípravky pro čištění pračky

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy jsem hledala způsob, jak kreativní cestou vyjádřit představy a myšlenky, které ve mně dřímali. Přivedlo mě to k psaní a od té doby miluji, že...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...Publikováno dne: 12.06.2018
Posledná aktualizácia: 15.03.2023
Hodnocení článku:
(91%)

V této kategorii najdete i:

Společné partnerské nebo oddělené matrace? Plusy a mínusy obou možnostíSpolečné partnerské nebo oddělené matrace? Plusy a mínusy obou možností

Kopit partnerskou matraci, nebo jsou lepší volbou oddělené matrace? Každá z těchto možností má svoje plusy i mínusy.

Jak odhlučnit byt v panelákuJak odhlučnit byt v paneláku

Tímto nepříjemným a velmi obtěžujícím problémem trpí většina z nás, kdo žijeme v panelácích. Přečtěte si několik rad, díky kterým se vaše bydlení výrazně zlepší.

Nejlepší tablety do myčky nádobí – test, využití, vyzkoušejte Jar, Somat nebo SanytolNejlepší tablety do myčky nádobí – test, využití, vyzkoušejte Jar, Somat nebo Sanytol

Tablety do myčky nádobí nemají jen čistit, ale také uvolňovat zbytky jídla, odmašťovat a leštit. Co by měly kvalitní tablety či kapsle do myčky nádobí splňovat a podle čeho se při koupi...