Který vánoční stromek je hezčí? Živý, nebo umělý?

Ozdobený stromek a pod ním hromada dárků. Neodmyslitelný obraz každých Vánoc. Koupě takého stromku však může nadělat pěkné starosti, protože prodejci lákají pestrým výběrem. 

Vánoční stromek

Pokud chcete, aby volba správného stromu proběhla hladce a jednoduše, následující tipy jsou právě pro vás.

Krásné husté umělé vánoční stromky

Jaké máme možnosti?

Rozhodování standardně začína soubojem mezi živým a umělým stromkem. Nejnověji se však v domácnostech stále víc objevuje kompromis těchto dvou možností - stromek v květináči. Každá alternativa má samozřejmě svoje pro a proti.

Umělý stromek

Koupě umělého stromu představuje investici do budoucna, protože vám vydrží do té doby, dokud nedojde k jeho mechanickému poškození nebo pokud není příliš opotřebovaný. Moderní umělé stromky jsou vyráběné tak, že je často ani nerozeznáte od živých verzí.

Kvalitní umělý stromek

Mezi jejich hlavní výhody patří trvanlivost a to, že téměř neopadávají, takže vám po nich nezůstane velký nepořádek. Nevýhody jsou asi zřejmé. I když se výrobci snaží umělými stromy co nejvíc napodobit jejich živý protějšek, je to stále jen imitace a vůně a vzhled řádných stromů nikdy nemůže být úplně nahrazená. Ceny se pohybují v rozmezí od 800 až po 2500 či 5000 korun.

Živý stromek

Pokud nejste fanouškem umělých napodobenin a chtěli byste podpořit jedinečnou atmosféru Vánoc, uvažujte o koupi živého stromku. Nejčastěji se prodávají smrky, borovice nebo jedle. Živý stromek není jen hezčí, ale také ekologický. Při výrobě umělých stromků vznikají vedlejší škodlivé látky.

Pokud kupujete živý stromek, dejte si pozor na pofidérní prodejce, kteří číhají před obchodními centry a často prodávají stromky z ilegální těžby. Běžným jevem je také to, že jsou stromy už několik dní staré. Kvůli kontrole zkuste s nimi trochu zatřást, abyste viděli, kolik jehličí z něho opadne. Větvičky by měly být měkké a živé.

Výběr živého vánočního stromku

Doma dejte pod stromek fólii, abyste se rychleji zbavili jehličí. Samozřejmostí je udržovat ho v nádobě s vodou, aby vydržel co nejdéle. Také můžete z kořene odřezat několik centimetrů - prodlužuje to jeho životnost. Ceny jsou nižší, takže se v pohodě vejdete i do 1300  korun.

Stromky v květináči

Pokud máte cit k přírodě a nepreferujete porážení stromků na jednorázové použití kvůli Vánocům, třetí možnost je pro vás ideální. Stromky v květináči jsou výborné v tom, že vám při správné péči poslouží až na několik sezón. Během roku je pak můžete dál pěstovat na balkonu nebo zahradě.

Vánoční stromek v květináči

Jejich cena je vzhledem na jejich životnost přímo zanedbatelná, protože menší stromky najdete už za 250 korun. Pokud však kupujete už vyrostlý strom v květináči i se zeminou, cena bude pochopitelně vyšší než u klasických živých stromů.

Na velikosti záleží

Výška a šířka stromku je klíčovým faktorem při jeho výběru. Před tím, než se pustíte do nakupování, vyměřte si místo, kde se bude strom nacházet.  Ideální je najít poměr mezi dostatečnou výškou a šířkou.

Vánoční stromek

Nedá se přesně určit, jaké rozměry jsou ty nejlepší – záleží na preferencích. Všeobecným pravidlem však je, že pokud máte strom až po strop, tak by neměl být úzký, protože se jeho krása úplně ztrácí a kazí celkovou výzdobu. 

Vzhled a výzdoba

I když bude vánoční stromek ve vaší domácnosti jen několik týdnů, jeho výzdoba a vzhled jsou důležité. U živých stromků dbejte na jejich čerstvost a udržujte je ve vláze.

Umělé stromky mají tvarovatelné větve, které byste měli nadesignovat tak, aby strom vypadal co nejhustěji a neměl v sobě "prázdná místa". Pokud kupujete umělý stromek, najdete i modely s námrazou na koncích větviček či různými jinými doplňky. Proč tuto možnost nevyužít? Spolu s pestrými ozdobami bude tento stromek skutečnou dominantou vaší místnosti.

Výzdoba vánočního stromku

Při zdobení se snažte postupovat tak, aby byly jednotlivé části ozdobené rovnoměrně a strom tak vytvářel jeden soudržný celek. Pokud nemáte dostatek ozdob, stále můžete využít starý dobrý trik – vynechte zdobení části, která je u stěny a téměř není vidět.

Krásné husté umělé vánoční stromky

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.Publikováno dne: 07.12.2019
Hodnocení článku:
(91.2%)

V této kategorii najdete i:

Tiffany lampy a lustry do interiéruTiffany lampy a lustry do interiéru

Potřebujete nové svítidlo do vaší domácnosti? Vsaďte na jistotu a kupte si Tiffanyho lampu nebo lustr, elegantní svítidlo, které se hodí do každé místnosti. 

Fasáda na dům – jaké máme možnosti?Fasáda na dům – jaké máme možnosti?

Budete překvapení, z jakých rozličných materiálů se dnes vyrábějí fasády a které jsou ty naj. Všechno podstatné se dozvíte v našem článku. Čtěte dál.

Ekologické organické vinylové podlahy bez PVCEkologické organické vinylové podlahy bez PVC

Napadlo vás někdy, že vaše migréna může být spojená právě s podlahou? Vyměňte proto podlahy s obsahem PVC (polyvinylchloridem) za ekologickou a zdravotně nezávadnou variantu.