Jak si vybrat nejlepší karimatku na cvičení, na jógu nebo do hor?

Výlet do hor nebo cvičení v pohodlí domova. Při obou těchto aktivitách se vám hodí právě kvalitní karimatka. Není však karimatka jako karimatka. Jinou budete potřebovat při stanování pod spací vak a jinou na cvičení jógy.

Karimatka na cvičenie

Proto je důležité vědět, z čeho máme na výběr. Jaké druhy karimatek známe? V čem se jednotlivé druhy liší? Čtěte dál a dozvíte se víc.

Oblíbené karimatky

Proč je karimatka důležitá?

Karimatka na cvičení má svůj jasný účel. Její úlohou je, abyste se při určitých druzích cviků cítili pohodlně a zároveň si neničili svoje zdraví. Různé cviky na břicho, strečing nebo samotná jóga. Pouze zlomek cvičení, kde je vaše tělo v přímém kontaktu se zemí. Je tedy přirozené, že karimatka na cvičení se určitě hodí. Ideální karimatka na cvičení je vyrobená z pěnového materiálu.

V případě karimatek určených pro outdoor je hlavní funkcí izolace tepla. Izolovat vaši tělesnou teplotu od chladné země nezvládne spací vak sám. Pohodlí během spánku vám poskytne právě karimatka, která je nejlepším izolantem. Každému, kdo se chystá stanovat, tedy doporučujeme, aby karimatku pod spací vak ze své výbavy nevynechal. Jde o váš komfort a zdraví.

Důležité parametry při výběru

Při výběru karimatky na cvičení, ale také karimatky na turistiku se zohledňuje více parametrů. Dříve než si rozebereme jednotlivé druhy karimatek, měli byste vědět, že při výběru rozhodují i vaše individuální preference:

 • Rozměry (délka, šířka);
 • Tlouštka (4, 8, 10, 16 mm...);
 • Skladnost – typ karimatky (rolovací, skládací, samonafukovací).

Druhy karimatek

Karimatky na cvičení – v kategorii karimatek na cvičení nejčastěji natrefíte na pěnové karimatky, které se liší rozměry a strukturou. Jednovrstvé, dvojvrstvé či trojvrstvé. Mezi nejoblíbenější patří karimatky na jógu, pilates či aerobik. Obvykle jde o rolovací nebo skládací karimatky, jejichž tlouštka je od 4 mm do 1 cm.

Karimatky na jogu

Karimatky na turistiku – pro turisty je důležité ušetřit v batohu co nejvíc místa. Proto jsou turistické karimatky menších rozměrů a mají nízkou hmotnost. Jejich tlouštka se pohybuje kolem 2 cm, přičemž délku a šířku vybírejte na základě vašich fyzických parametrů. Samozřejmě, menší rozměry a nižší hmotnost jsou na úkor izolačních vlastností. V zimě tak určitě budete muset sáhnout po jiném druhu karimatky.

Kempinkové karimatky – větší, méně skladné a s vyšší hmotností. Avšak tento druh karimatky nabízí kvalitní tepelný komfort. Všechno je to způsobené hrubší vrstvou materiálu, a tedy mají lepší tepelný odpor. Ačkoliv často karimatka tohoto druhu váží víc než 1,2 kg a její tlouštka je kolem 5 až 7 cm, nabídne nejlepší izolační vlastnosti a skutečné pohodlí.

Ultralehké karimatky – je zřejmé, že tento druh karimatky bude jedinečný práve tím, že zabere nejméně místa. Nízká hmotnost, jednoduchá skladnost jsou určitou devízou. Avšak opět je to na úkor izolačních vlastností.

Expediční karimatky – jsou nejdražší, ale zároveň nabízejí nejlepší parametry. Tepelný odpor, skladnost a také hmotnost jsou v poměru ke kvalitě přímo úměrné. Zabírají málo místa a jsou odolné i vůči mechanickému poškození. Jejich tlouštka je po rozložení, resp. nafouknutí 6–7 cm.

Karimatky na pláž – jde o specifický druh karimatky, jejímž účelem je posloužit spíše relaxačně. Určitě se nechystáte přespat na pláži, ale pohodlná skládací či rolovací karimatka s příjemným látkovým potahem určitě při pobytu na pláži potěší. Zaměřte se především na její rozměry, abyste si dopřáli dostatečné pohodlí.

Pěnové karimatky

Lehké a levné. Jsou odolné, ale nemají takovou tvarovou stálost. Klasický pěnový materiál však ani zdaleka nemá tak dobré izolační vlastnosti. Svoji úlohu pěnová struktura splní, ale možná v chladném letním ránu. Při zimním stanování už budete pociťovat, že tlustší ponožky a kvalitnější spacák by byl lepší volbou. Na výběr máte množství tlouštek, barev i rozměrů.

Výhody

 • Odolnost
 • Nízká cena
 • Nízká hmotnost

Nevýhody

 • Velký objem
 • Tepelný odpor (izolace)
 • Nedrží tvar

Materiál EVA

Charakterově se materiál EVA také řadí mezi pěnové karimatky. Avšak s výrazným rozdílem. EVA materiál má mnohem lepší izolační vlastnosti a vyšší životnost i odolnost materiálu. Z tohoto materiálu jsou často vyráběné i podložky – karimatky na cvičení. Cena bývá vyšší, ale investice do této karimatky je dlouhodobější. Navíc jsou skladnější, pružnější a dobře vyrovnávají i nerovnosti.

Výhody

 • Skladnost
 • Tepelná izolace
 • Nízká hmotnost
 • Variabilní využití

Nevýhody

 • Vyšší cena

Samonafukovací karimatky

Poskytují největší pohodlí a nejlepší tepelnou izolaci. Při stanování nebo kempinku jsou tedy jasnou volbou. Určitě však počítejte s vyšší cenou. Platíte však za vyšší pohodlí. Ačkoliv najdete v nabídce obchodů i levnější kusy, myslete na to, že jejich odolnost nebude tak vysoká. Pozor tedy na levné karimatky, které mají často problémy s ventily nebo mají zeslabená místa, která po nafouknutí pomalu propúštějí vzduch a nedrží tvar.

Výhody

 • Pohodlí
 • Tepelná izolace
 • Kompaktnost

Nevýhody

 • Problémové ventily
 • Vyšší hmotnost

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(87.8%)

V této kategorii najdete i:

Nejlepší vibromasážní stroje na hubnutí? Gymbit vibroshaper v top 3Nejlepší vibromasážní stroje na hubnutí? Gymbit vibroshaper v top 3

Dobrým pomocníkem při rýsování svalstva je tzv. vibromasážní stroj, se kterým dosáhnete díky reflexivnímu stahování svalů lepší výsledky. Přečtěte si o něm všechno podstatné.

Jakou cykloelektroniku si opatřit? Sporttester, tachometr i navigaciJakou cykloelektroniku si opatřit? Sporttester, tachometr i navigaci

Pokud jste pocítili někdy touhu měřit svoje výkony při jízdě na kole, určitě vás jako první napadlo sáhnout po klasickém tachometru. Podívejte se, jak vybrat tachometr na bicykl a jaké...

Jak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybaveníJak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybavení

Cesty už dávno nepatří jen autům, motocyklům a bicyklům. Velkou oblibu si získávají také nejrůznější osobní dopravní prostředky na elektrický pohon, např. elektroboardy. Poradíme vám,...