Levné sněžnice nabízí Decathlon i Alza. Jak si ale vybrat?

Pokud vás láká náročná turistika zasněženou krajinou, tak byste svoji výbavu měli rozšířit také o sněžnice. Sněžnice jsou jednoduchá, ale zato účinná pomůcka umožňující snazší chůzi sněhem.

Jak vybrat sněžnice?

Náš článek vám poradí, jak si nejlépe vybrat – na jaké parametry se soustředit a kolik eur investovat.

Co jsou to sněžnice?

Zimní turistika v náročných teplotních podmínkách nepatří mezi jednoduché aktivity, ale pohled na krásně zasněženou krajinu to okamžitě kompenzuje. A protože se tento typ turistiky dostává do popředí, tak se tomu patričně přizpůsobili i výrobci, kteří nabízejí různé užitečné pomůcky a vybavení. Nás dnes budou zajímat sněžnice.

Sněžnice se jednoduše připevní k botám a díky unikátnímu plochému tvaru a konstrukci usnadňují chůzi zasněženým terénem.

Jejich výběr je ovlivněný různými faktory. Nejdříve si musíte určit, jak často plánujete chodit na túry, do jakých terénů a zároveň ohodnotit vaše schopnosti. Jiné sněžnice bude potřebovat rekreační turista a jiné zase sportovec. Od toho se následně budou odvíjet dané vlastnosti a parametry sněžnic.

Oblíbené modely

Materiál a nosná plocha

Na konstrukci sněžnice se nejčastěji využívá plast, kov, hliník nebo dřevo či kůže. Poslední dva jmenované, dřevo a kůže, se nejčastěji používají u napodobenin tradičních sněžnic.

Kůže nebo plachtovina se díky celistvosti nezaboří hluboko do sněhu, ale fungují podobně jako lopata a nabírá velké množství sněhu, které je těžší setřást. Proto je lepší, když má nosná plocha sněžnice díry.

Nejideálnějším materiálem je zřejmě plast. Má mnohé výhody – je odolný, pružný, lehký a dá se z něho velmi dobře setřást sníh. Je vhodný i na strmé kopce či do jiného náročného terénu.

Tvar a velikost

Základním tvarem sněžnic je ovál nebo slza a od toho se odvíjejí specifické modely. Pokud plánujete jít na kopce, tak doporučíme kratší a menší typy. Jsou obratnější a také dobře poslouží na pevném sněhu. Výhodou je, když se jim dá zablokovat pata. Velikost zároveň koresponduje s vaší váhou – čím jste těžší, tím větší sněžnici potřebujete.

Jaké parametry si všímat při výběru sněžnic?

Pokud hledáte lepší stabilitu, tak by vám nejlépe měly posloužit sněžnice s protaženým tvarem směrem vzad. Nevýhodou může být, že se v nich hůře couvá. Větší a širší sněžnice jsou dobré i v případech, když nesete těžké batohy nebo jiný náklad. Na sportovní aktivity zde jsou plastové úzké sněžnice.

Maximální nosnost/zatížení

Pokud jste na turistice, tak je logické, že s sebou máte i batoh, který někdy může vážit pár pěkných kil. Proto je důležité tuto hmotnost patřičně zohlednit při výběru nosnosti sněžnice. Připomeňme si, že na větší zátěž byste měli vybírat větší rozměry sněžnic.

Vázání

Vázání je nejdražší část celého výrobku a také jedna z nejdůležitějších. Na správném vázání závisí vaše pohodlí a také bezpečnost při túře. Jaké máme tedy možnosti? V první řadě musí být vázání pevné, stabilní a musí být přizpůsobené terénu a také způsobu chůze.

Vázání může být vyřešené v různých provedeních, ale všeobecně můžeme vyčlenit dva základní způsoby:

  • Volné vázání – vhodné do hlubokého sněhu, ale do náročného terénu, kde je potřebné překonávat překážky, je nedoporučujeme. Zvládnou mírné svahy, kde na cestě nejsou žádné překážky. Pohyb je však pohodlný. Volné vázání najdete hlavně u levnějších modelů.
  • Pevné vázání – strmé kopce, neupravený a náročný terén – to řeší sněžnice s pevným vázáním. Zvládnete s nimi i těžké zdolávání překážek.

Zuby a jiné doplňky

Sněžnice mají mnohé vychytávky a vylepšení. Mezi asi nejužitečnější patří zuby na špičce nebo na patě. Ty jsou využitelné zejména při stoupání/klesání na zamrzlém ledu a sněhu, protože se do něho zaboříte a budete mít větší stabilitu. Oblíbeným je také přídavný ocas, který lépe rozkládá váhu a túra je tak pohodlnější.

Levné sněžnice do přírody

Při dlouhých a namáhavých trasách zase využijete, když si budete moci podepřít patu zdvihací hrazdou nebo si ji zafixovat. To se využívá hlavně při překážkách nebo při příliš zamrzlém sněhu, kde je nutná velká stabilita.

Jaké jsou ceny sněžnic?

Sněžnice nepatří mezi nejlevněší záležitosti a o to větší pozornost byste měli věnovat jejich výběru. Kupovat můžete v Alze, Decathlonu, ale i na Heurece nebo v jiných obchodech se zaměřením na sport a turistiku. Nejlevnější modely najdete přibližně za 60 až 80 eur, ale tato suma se může vyšplhat až na 300 eur.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.Publikováno dne: 12.11.2019
Hodnocení článku:
(92.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Půjčovna lyží. Kolik stojí půjčení? Porovnejte si ceníkPůjčovna lyží. Kolik stojí půjčení? Porovnejte si ceník

Láká vás lyžování, ale nevíte, zda je tento sport pro vás to pravé? Pro začátek si výstroj opatřete v půjčovně lyží. Na co je třeba si dát pozor a kolik vlastně půjčení výbavy stojí?...

Jak vybrat lyžařské rukavice? Reuch, Leki, Gore Tex nebo RossignolJak vybrat lyžařské rukavice? Reuch, Leki, Gore Tex nebo Rossignol

Ochrana proti zimě, sněhu a větru je základní funkcí lyžařského oděvu. Dnes vám poradíme, jak vybrat ty nejlepší lyžařské rukavice.

Dětské sáňky s fusakem a opěradlem nebo boby s volantem a brzdou?Dětské sáňky s fusakem a opěradlem nebo boby s volantem a brzdou?

Jaká by to byla zima bez sáňkování? Poradíme vám, které parametry jsou důležité, a prozradíme, podle čeho saně či boby vybrat, aby bylo dítě spokojené a zároveň v bezpečí. Čtěte dál.