Nejlepší sušičky prádla podle testů a recenzí. Poradíme, jak vybrat

Sušička je spotřebič moderní generace. Ještě nedávno totiž nebyla takovým přirozeným prvkem domácnosti, jakým se stala za posledních pár let. A přestože ji starší dámy považují za absolutní zbytečnost, ty mladší si uvědomují, že jde o výjimečně praktickou pomůcku do domácnosti.

Nejlepší sušičky prádla do domácnosti

Zapomeňte na sušák, který zabírá příliš mnoho prostoru a vyberte si svou (pravděpodobně první) sušičku. Tento moderní spotřebič má hned několik výhod. Šetří čas, ochraňuje barvy a kvalitu oblečení, parní programy eliminují nutnost žehlení.

Jaké typy sušiček nám nabízí trh a kterou si vybrat, aby byla pro nás tou ideální? Poradíme vám v našem článku!

Nejprodávanější sušičky na trhu

Umístění sušičky

V první řadě je třeba si promyslet kam sušičku umístíme. Máme pro ni vyhrazené místo v koupelně, v kuchyňské lince nebo ji umístíme do technické místnosti či prádelny? Výběr místa je totiž důležitým parametrem, který nám pomůže rozhodnout se pro samostatně stojící sušičku nebo sušičku kombinovanou s pračkou.

 • samostatná sušička - je vhodná pro ty, kteří již mají doma pračku, ale i pro ty, kteří mají dostatek prostoru na umístění 2 spotřebičů (vedle sebe či nad sebe)
 • pračka se sušičkou - její výhodou je úspora místa v bytě či menším domě

Prádelna s pračkou a sušičkou nad sebou

Recenze sušiček a nejlepší modely podle testů

Teorii, jak vybrat sušičku prádla, byste už měli mít zvládnutou, pokud jste pozorně četli. Nyní vám nabízíme přehledný seznam produktů z této kategorie, které můžeme s klidným svědomím označit jako ty nejlepší sušičky, co se týká kvality, ale i poměru ceny a kvality.

Žebříček je sestavený na základě uživatelských recenzí, odborných testů a našeho redakčního porovnávání parametrů.

Nejlepší volně stojící sušičky

Nejlepší kombinované pračky se sušičkou

Na jaké parametry přihlížet?

Před výběrem konkrétního modelu je dobré vědět co od nového spotřebiči očekáváme. Při výběru proto třeba přihlížet i na několik důležitých parametrů konkrétní sušičky:

 • kapacita bubnu - pokud bydlíte samotě, případně pouze s partnerem, pak si pravděpodobně vystačíte s menší kapacitou než 4 členná rodina. Na trhu najdete modely s kapacitou náplně do 6 kg, ale i modely, do kterých se vejde až 10 kg prádla. Zlatou střední cestou je sušička prádla s kapacitou bubnu 8 kg.
  Pokud se rozhodnete pro výběr pračky se sušičkou, pak si všímejte 2 parametry - max. kapacitu bubnu při praní a max. kapacitu bubnu při sušení. Ve většině případů platí, že objem prádla na sušení je 50% z plně naložené pračky.
 • energetická třída - praní a sušení oblečení je jednou z nejčastějších činností v domácnosti, proč si tedy nevybrat úsporný spotřebič, jehož provoz nezatíží rodinný rozpočet.
 • Nezapomínejte však na to, že lepší energetická třída (A +++ / A ++ / A +) se odrazí i na ceně samotného spotřebiči. Pokud hledáte co možná naúspornejší model, pak se poohlédněte po kondenzační sušičce s tepelným čerpadlem.
 • třída účinnosti kondenzace - určuje, jaké množství vody se v prádle nacházelo před začátkem sušení a jaké po jeho ukončení - tzn. kolik vody najdeme v nádobě na kondenzát.
 • inteligentní technologie a speciální programy - přejete si, aby měla vaše nová sušička 6. smysl nebo jinou technologii, která ušetří energii a usnadní vám práci? Pak si pořádně prostudujte popis každého výrobku, abyste se ujistili, že jste si vybrali model s takovými funkcemi, po jakých toužíte.

Displej sušičky na prádlo

Pračka a sušička v jednom (2 v 1)

Je dokonalým řešením pro lidi, kteří chtějí ušetřit prostor. Nevýhodou je vyšší spotřeba vody, odborníci upozorňují i na nižší kvalitu sušení. Nezapomínejte na to, že kapacita pračky ji větší než kapacita sušičky. Pokud pračku zcela naplníme prádlem, tak musíme před sušením část prádla vybrat a sušit na více etap.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie pračky se sušičkou

Ventilační sušička

Funguje na principu sušení prádla pomocí teplého vzduchu, který nasává z místnosti. Vzduch následně ohřeje a vpustí do bubnu. Horký vzduch je spolu s párou vypuštěn ven pomocí větrací trubice.

Sušení prádla v sušičce

Velkou výhodou takové sušičky jsou nejnižší náklady na provoz. Trubice musí být napojena na větrací otvor ve zdi či okně, musí být minimálně 1,20 m dlouhá a umístěna 30 cm od stěny.

Kondenzační sušička

Sušička tohoto typu funguje na principu kondenzace, což znamená, že vodní páru přeměňuje na vodu. Všechno to probíhá v uzavřeném obvodu, ohřátý vzduch se sytí vodní párou, následně se zchlazuje a výsledná voda se odvádí do sběrné nádobky, kterou je třeba pravidelně před použitím sušičky vylít. Kondenzační sušičku můžete napojit i na odpad - nasbíraná voda se bude odvádět sama.

Tento typ sušičky je velmi praktický a na trhu najdeme až tři varianty:

» Kondenzační sušička s přímým ohřevem

Pokud chcete využívat sušičku často, pak vám nedoporučujeme sahat po tomto typu. Jde o starší model, který je vhodný pro příležitostné využití. Na ohřev využívá elektrickou energii, má vyšší spotřebu, což by se nepěkně podepsalo na vašem účtu. Její výhodou je nízká cena.

Čisté a suché prádlo z kondenzační sušičky

» Kondenzační funkce s parní funkcí

Sušení probíhá pomocí horké páry, přičemž buben se netočí. Přestože si za tento typ připlatíte, výsledek vás opravdu potěšíte. Poradí si s každým záhybem na vašem oblečení a konečně můžete říct sbohem žehličce. Prádlo je čistá a voňavá, bez zápachu a navíc se nešuchorí.

» Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem

Čerpadlo suší prádlo při nižších teplotách a vodu kondenzuje tím, že vzduch rovnou chladí. Nazývá se to i princip obrácené chladničky. V podstatě to znamená, že zbytkové teplo se vrací zpět do bubnu a je opětovně využívány. Má nízkou spotřebu, to představuje až 3 násobnou úsporu oproti jiným kondenzačním sušičkám. Jde o nejprodávanější sušičky, protože jsou vhodné pro lidi, kteří perou často a pravidelně.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie sušičky prádla

Cena odráží kvalitu

Při koupi sušičky sa nevyplatí šetřit, z dlouhodobého hlediska je prospěšné koupit dražší sušičku A+++ třídy, kde se cena pohybuje okolo 15 000 Kč. Po letech užívání se vám to jednoznačně vrátí, hlavně pokud perete pravidelně a mnoho. 

Výhody sušiček

 • prádlo nemusíme věšet na věšák, stačí jen poskládat a uložit do skříně
 • žádná žehlička, prádlo bude krásně rovné
 • oproti sušení na slunci si oblečení zachovává krásné, jasné barvy
 • žádné alergeny a pyly
 • vlasy a chloupky po vašich mazlíčcích nezůstanou na oblečení

Nevýhody sušiček

 • v některých případech vyšší cena
 • hluk, který je však snesitelný

Starší modely, které se již neprodávají

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.Publikováno dne: 04.03.2018
Hodnocení článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo ZelmerNejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo Zelmer

Pokud máte doma víc koberců, určitě jednou za čas hledáte způsob, jak je vyčistit.   Pomůže vám s tím tepovač, resp. vysavač na tepování koberců a my vám poradíme, jak si ten vhodný...

Nejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a GorenjeNejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a Gorenje

Kombinovaný sporák s plynovou vrchní deskou a elektrickou troubou představuje vhodný kompromis mezi kvalitou vaření a energetickou úsporností. Víte, podle čeho si vybrat?

Nejlepší ruční vysavač? Recenze a test chválí Bosch, Sencor i RowentuNejlepší ruční vysavač? Recenze a test chválí Bosch, Sencor i Rowentu

Ruční vysavač je nenahraditelným pomocníkem při náhlé nehodě v domácnosti, např. když se vám rozsype mouka nebo strouhanka v kuchyni, když děti přinesou bláto nebo písek na botách do...