Jak si vybrat tu nejlepší vanu? Důležitá je nejen velikost, ale i materiál

Zařizování domu či bytu se týká i koupelny. Tato místnost v bytě či domě je pravděpodobně místem, kde si s prostorem člověk vyhraje asi nejvíc. Dispoziční řešení koupelny totiž předurčuje její následné zařizování. Tentokrát se nezaměříme na všechny doplňky, které se do vaší koupelny hodí.

Žltá vaňa

Základem je kvalitní a pohodlná vana, která vám umožní dopřát si horkou koupel a chtěný relax po náročném dnu. Jak vybrat vanu? Jaké jsou standardní rozměry vany? Je důležitý materiál vany? Jaké funkce luxusní vany nabízejí?

Oblíbené produkty

Možnosti koupelny

Dříve než se vydáte do obchodů a koupelnových studií, mějte v hlavě přibližnou představu, jak by vaše koupelna měla vypadat. Druhým bodem, který je nutné zvážit, je reálná představa. Ne každý má možnost si dát do koupelny právě jacuzzi. Zvažte proto dispoziční řešení vaší koupelny. Později se totiž můžete snadno zklamat.

Vaňa v zelenej kúpeľni

Výběr vany vyžaduje zvážení velkého množství faktorů. Nejlepší je nechat si vypracovat 3D návrh koupelny, který vám reálně napoví, jaké jsou vaše prostorové možnosti. Pokud máte jakés takés prostorové vidění, správně změřené rozměry, nebude pro vás problém určit správné rozměry vany. Nezapomeňte i na vodovodní rozvody. Jejich přístupnost je také velmi důležitá.

Velikost a tvar vany

U tohoto parametru rozlišujeme ve světě van tři základní druhy:

  • obdélníkové vany
  • asymetrické vany
  • rohové vany

Velikost i tvar vany jsou ovlivněné možnostmi, které vaše koupelna nabízí. Do některých se rohová vana jednoše nevejde. Stejně tak asymetrické vany mohou rušit motoriku v prostoru. Obdélníková je klasikou, kterou známe už dlouhé roky, ačkoliv i jejich design prošel značnými změnami.

Rohové vany – patří mezi nejpreferovanější. Obsadí sice jeden roh koupelny, ale když je na to prostor, jde o nejpraktičtější řešení. Rohové vany jsou prostrornější, mohutnější a disponují i praktickým sedadlem, které využijete při sprchování. Standardním rozměrem jsou vany 140 x 140 cm či 150 x 150 cm. Rohové vany jsou vhodné i pro dva lidi. Pochopitelně, vyberte si ideální rozměr.

Asymetrické vany – různé tvary a designová řešení jsou v případě asymetrických van běžné. Svoje místo si najdou i v malých koupelnách. Dno bývá obvykle široké a ploché. Jsou větší než obdélníkové a působí velmi moderně. Nejsou to právě vany určené pro dvě osoby, ale když se uskrovníte, možná tento účel splní. Umístěné bývají vždy u stěny a mají pravé (pravoúhlé) nebo levé provedení.

Vaňa v modrej kúpeľni

Obdélníkové vany – jsou jakýmsi kompromisem. Jde o tradiční a osvědčené řešení. Pro klasické koupání určitě postačí, ale to není všechno. Všímejte si toho, zda má vana dno ploché nebo oválné. Pokud je dno ploché, zaměřte se na boční lem a možnost instalace skleněné zástěny. V tom případě můžete rázem z obdélníkové vany na koupání mít i praktickou sprchu.

Vana pro dva

Výběr vany pro dva sice nemá samostatnou kategorii, ale výrobci van už dávněji pochopili, že umožnit koupání ve dvojici může být praktickým marketingovým tahem. Užít si společnou relaxační koupel má něco do sebe. Tyto vany mají pochopitelně větší rozměry a odtok umístěný vždy ve středu s mírným spádem. Oba konce vany jsou přizpůsobené na ležení.

Materiál vany

Materiál vany není podstatným faktorem pouze z hlediska designu. Jeho výběr dříve či později může ukázat, zda jste vybrali dobře. Barvíte si vlasy, koupete se ve slané vodě nebo chcete mít protiskluzový povrch vany, povrch, který vydrží co nejvíc? Možná rádi ležíte ve vaně hodiny a hodiny a chcete se cítit co nejvíc pohodlně. Přesně všechno toto zohledňuje výběr materiálu. Ve zkratce si nyní popíšeme vlastnosti materiálů, z nichž se vany vyrábějí.

Akrylátové vany – nejvíc zastoupený materiál, ze kterého jsou vany konstruované. Důvodem je i to, že patří mezi nejlevnější materiály. Vyráběné jsou z něho rohové, asymetrické i klasické obdélníkové vany. S materiálem se velmi snadno pracuje, proto existují stovky variací, které vám umožní vybrat si tu ideální pro vás. Nevýhodou je to, že relativně snadno se poškrábe, protože jeho struktura je měkká. Je však velmi lehká.

Rohová vaňa

Při výběru si všímejte, zda akrylátová vrstva není porušená. Kvalitnější akrylátové vany jsou vyztužené sklolaminátem. Levné akrylátové vany mají povrch zpevněný ABS plastem, který při poškození nelze nijakým způsobem opravit. Z výrobců doporučujeme Ravak nebo Kolo.

Smaltované vany – druhou frekventovanou možností jsou kovové, resp. smaltované vany. Smalt je podobný svými vlastnostmi sklu. Je hladký a velmi příjemný na dotyk. Odolá i chemickým přípravkům, takže se nemusíte bát barvení vlasů. Je však velmi křehký, proto je třeba dávat pozor na prudké nárazy. Smalt je v případě porušení vrstvy opravitelný. Smaltované vany jsou však přirozeně dražší. Ještě víc, když hledáte vanu s protiskluzovou úpravou.

Vany z quarylu – quaryl je obdobný druh materiálu jako akrylát. Jde o materiál 21. století. Jde o jednolitý materiál bez pórů. Je tedy neporézní a disponuje vysokým leskem. Je velmi odolný vůči oděrům i dalšímu mechanickému poškození. Není třeba používat žádné speciální čisticí prostřidky. Jeho povrch je protiskluzový a má vynikající termoizolační vlastnosti, takže horká koupel bude skutečně horká.

Vany z litého mramoru – kdo na to má, ten si ji dá. Vana spojená s přírodou. I tak by se dala nazvat vana z litého mramoru. Je pravdou, že za luxus se platí a mramorová vana skutečně rozpočet zatíží. Paradoxně, vana z přírodního mramoru je poměrně náchylná na chemické čisticí prostředky, včetně procesu barvení vlasů. Tyto vany jsou vyráběné odléváním ve formách. Jde o syntetickou živici a dolomit. Tlouštka stěn je kolem 2,5 cm. Existují i levnější varianty umělého mramoru.

Víc než vana

Vana vám kromě pravidelné hygieny nabízí i určitou přidanou hodnotu. Uváděný relax a oddech k vaně jednoduše patří. Vychutnat si horkou vanu plnou pěny ještě můžete ozvláštnit různými moderními vychytávkami, na které se u výrobců určitě informujte. Za komfort se, pochopitelně, něco platí.

  • Integrované sedadlo ve vaně
  • Odtok situovaný uprostřed
  • Ergonomicky tvarovaný povrch
  • Hydromasážní systém – preferovaná možnost hlavně u akrylátových van, protože s materiálem se jednoduše pracuje a instalace hydromasážních systémů je vskutku jednoduchá
  • Vanová zástěna
  • Držadla
  • Osvětlení

O hydromasážních vanách byste měli vědět ještě tolik, že tato vana není levná záležitost. Na trhu najdete i levnější vířivé vany, řekněme od sumy 800–900 eur. Bát se jich nemusíte. Jsou kvalitní a spolehlivé. Masáže se od nich příliš nedočkáte. Bublinky však mít budete a k relaxu někdy stačí i to. Postupovat při montáži však musíte podle návodu.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelněBojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelně

Když vybíráte vytápěcí systém do domu či bytu, možná vás napadlo, že s průtokovým ohřívačem byste mohli ušetřit nějaké to euro. Na rozdíl od bojleru totiž ohřívá vodu jen tehdy, když to...

Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak...

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.