Jak si vybrat tu správnou postel?

Uvažujete nad koupí nové postele, ale ještě stále nejste rozhodnutí? Kvalitní postel představuje vysokou investici a patří k nábytku, jehož výběru se vyplatí věnovat čas a peníze.

Výběru nové postele věnujte dostatek času

V konečném důsledku ovlivňuje i naše zdraví, zejména výběrem vhodné matrace předejdeme problémům se špatným spánkem či bolestem zad. Pojďte se s námi podívat na to, jko vybrat tu správnou.

Jaký rozměr postele zvolit?

Rozměr postele byste si měli zvolit na základě těchto kritérií:

a) délka postele by měla o 25 cm převyšovat délku spícího člověka

b) šířka by měla být 80 a víc cm na člověka

Typy postelí

  • Jednolůžko

Tento typ postele je nejčastěji pořizovaný do dětských pokojů. Její rozměry se pohybují v rozmezí 80 x 200 cm, pro větší pohodlí najdete i jednolůžkovou postel s rozměry 120 x 200 cm. Existuje také speciální typ, a to dětské postele, které jsou vyráběné se zábranami, aby dítě chránily před případným pádem. Jejich rozměry jsou kolem 70 x 140 cm.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie jednolůžkové postele
  • Dvojlůžko

Mezi dvojlůžkové postele se řadí i „větší postel pro 1 osobu“, protože z dlouhodobého hlediska je 140 x 200 cm víc prospěšná na spánek pro jednu osobu než dvě. Na dlouhodobé spaní pro dvě osoby je vhodná manželská postel, nejčastěji se vyskytuje v rozměrech 160 x 200 cm a 180 x 200 cm. Najdete je v různych variantách a provedeních, záleží už jlen na vašem vkusu, jestli dáte přednost dřevěné před čalouněnou. Pro starší lidí se doporučuje pořídit si vyšší postel, přece jn náročné ohýbání se není pro ně ideální.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie manželské postele

Materiál a provedení

Postele jsou nejčastěji vyráběné ze 3 materiálů – dřeva, kovu a dřevotřísky. Nevyšší kvalitu nám poskytují masivní dřevěné postele, které mají dlouhou životnost a navíc nám nabízejí možnost vybrat si světlejší či tmavší design. Jejich jedinou nevýhodou je vyšší cena. 

Hnědá masivní postel ze dřeva

Postele z dřevotřísky jsou sice levnější, ale odráží se to na jejich kvalitě. Kovové postele jsou vhodné pro těžší lidi, jsou moderní a právě proto jsou oblíbené u množství lidí.

Rošty – máte vícero možností

Existuje velké množství postelí, které obsahují rošt jako součást postele. Najdete však víc těch, které se dodávajú bez roštu, případně je koupě roštou jednou z volitelných možností nákupního procesu. Pokud se vyberete touto druhou cestou, cena postele bude pravděpodobně vyšší. Odměnou vám bude možnost volby nastavitelného roštu pro váš maximální komfort a pohodlí.

Na základě čeho vybírat rošt?

  • Zdravotní stav – Čím vyšší věk máte, tím větší podporu v oblasti kříže potřebujete. Nejčastěji se vyskytují zdravotní problémy s páteří nebo otékání končetin - polohovatelným roštem odbouráte bolest. Vícezónový polohovatelný rošt je vhodný pro lidi, kteří trpí problémy se stavbou těla.
  • Volný čas – Pokud rádi v posteli trávíte i volný čas, například čtením knihy, tak sáhněte po polohovatelné matraci.
  • Na cesty – Jestli plánujete kupovat rošt do postele, kterou máte v autě, potom bude vhodný skládací rošt. Ten se totiž snadno složí a znovu rozloží.

Polohovatelný rošt do postele

Typy roštů

1. Pevný rošt – Laťkový rošt je většinou vyráběný ze smrkového dřeva a bývá neoddělitelnou součástí mnohých nových postelí. Laťky by neměly být od sebe dál než 4 cm, jinak dochází k deformaci matrace. Vhodné matrace na tento typ roštu jsou lamelové a pružinové.

2. Lamelový rošt – Lamelové rošty se skládají z lamel, které se vyrábějí z umělých materiálů, bukového nebo březového dřeva. Pokud máte náročnější požadavky na rošt a očekáváte větší pohodlí, potom sáhněte po tomto typu. Průměrný počet lamel je přibližně 28, u luxusnějších typů je to až 42 lamel.

Vhodné matrace na tento typ roštu jsou tzv. líné či studené pěny, také sendvičové a latexové matrace.

3. Talířový rošt – Anatomické zóny podporují ideálně rozložení váhy těla na matraci, což z něj dělá nejlepší rošt na trhu. Zajišťuje správnou polohu páteře a je tou správnou volbou pro zákazníky, kteří trpí rozdíly v proporcích postavy.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie rošty

Čelo a bočnice postele

Čelo na vrchu postele je dobrou pomůckou. Chrání vás proti chladu, průvanu a navíc může sloužit jako opěrka při čtení knihy. Během spánku zabraňuje padání polštáře  a působí dekorativně. Bočnice postele jsou vhodné zejména tehdy, když máte postel u studené stěny.

Kvalitní matrace je důležitá

Výběr té správné matrace je důležitou součástí koupě postele. Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru matrace je tvrdost, která se pohybuje v rozmezí od 1 do 7 (1 představuje nejměkčí typ matrace). To ocení zejména lidé s problémy kloubů či senioři.

Typ matrace záleží na tom, pro koho je určená – student, důchodce nebo batole. Důležitým bodem při koupi je nosnost. Nosnost matrace by měla převyšovat hmotnost člověka aspoň o 5 kilogramů.

Materiál matrace

1. Studená pěna – Výborná elasticita, tvarová stálost a dlouhá životnost  je specifická pro tento typ matrace. Studená pěna má velké póry, odvádí teplo a navíc je prodyšná.

2. Viskoelastická pěna – Pokud trpíte bolestmi zad, potom je pro vás tento typ matrace ideální. Je vyrobený z polyuretanové pěny, která se při kontaktu s tělesným teplem přizpůsobuje anatomii těla. Díky polyuretanové pěně s otevřenou buňěčnou strukturou se mění tvrdost v závislosti na teple. Matrace se pomalu vrací do původního stavu, tento protitlak tak zabraňuje proleženinám.

3. Biopěna – Na výrobu matrací z biopěny se využívají nejmodernější materiály na bázi přírodních produktů. Materiál, který je použitý na výrobu matrací, je ekologický a nahrazený surovinami z přírodních olejů. Má to pozitivny dopad na matraci, je více elastický, tvarově stálý a oplývá výbornými ortopedickými schopnostmi.

4. Latex – Spojuje směs umělých a přírodních vláken, což se prejavuje na jeho měkkosti a pružnosti.

Typy matrací

1. Gelové – Obsahují ploché gelové segmenty, které pomáhají uvolnit svalstvo, přispívají k relaxaci a kvalitnějšímu spánku.

2. Taštičková pružina – Patří mezi ty nejlepší z pružinových matrací. Obsahují velké množství pružin, které zaručují optimální rozložení hmotnosti.

3. Pružinové  – Pokud máte vysoké nároky na pružnost a tvrdost matrace, potom je pro vás ideální. Obsahuje pružiny, které jsou spojené pérky, aby nedocházelo k jejich uvolňování.

Prohlédnout si další krásné postele

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.Publikováno dne: 28.02.2018
Hodnocení článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak levně zařídit byt nebo dům? Praktické tipy i pro malý bytJak levně zařídit byt nebo dům? Praktické tipy i pro malý byt

Byt si můžete zařídit či zútulnit i bez toho, abyste investovali tisíce korun. Nabízíme vám pár tipů a triků, jak levně zařídit svůj příbytek.

Jak vybrat moderní obraz na stěnu, nad sedačku v obýváku, do ložnice či dětského pokoje?Jak vybrat moderní obraz na stěnu, nad sedačku v obýváku, do ložnice či dětského pokoje?

Obraz oživí každou místnost v domácnosti. V obýváku nebo pracovně je obraz samozřejmostí, vyhýbat se mu však nemusíte ani v kuchyni či ložnici.

Jak vybrat osvětlení do každé místnosti? Bodová světla jsou stále populární.Jak vybrat osvětlení do každé místnosti? Bodová světla jsou stále populární.

Věděli jste, že do každé místnosti se hodí jiný typ osvětlení? Podívejte se, podle čeho si v jednotlivých místnostech osvětlení vybírat.