Jak si vyrobit eko rostlinné terárium? S vhodnými rostlinami to zvládnete jednoduše!

Pěstování pokojových rostlin v domácnosti s sebou přináší mnoho výhod. Je to nenáročné hobby, jsou prospěšné pro lidský organismus a k tomu všemu i dobře vypadají.

Rastlinné terárium

Pokud vás klasické květináče už nebaví, tak vám přinášíme praktický návod na to, jak pěstovat rostliny ve skle a vytvořit si tak originální živé zelené terárium.

Nádoba na minizahrádku ve skle

Věci potřebné na vytvoření minizahrádky si dokážete sehnat velmi snadno a mnohé z nich i z vlastních zdrojů. Úplným základem všeho je skleněná nádoba. Její velikost nebo tvar závisí na tom, kolik rostlin chcete pěstovat a kolik prostoru budou potřebovat. Musí být pevná a ideální je, když má široké a stabilní dno.

Využít můžete skleněné lahve, zavařeninové sklenice, ale pokud plánujete zasadit jen jednu menší rostlinu, tak vám dobře poslouží i skleněný obal od svíčky nebo stará žárovka. Důležité je, aby bylo sklo průhledné, protože zabarvené stěny nepropouštějí dobře slunce. Můžete využít také akvárium pro rybičky, ale to musíte dodatečně přikrýt dalším sklem, aby z něho neunikala vlhkost.

Jaké rostliny do terária?

Vybrali jste si nádobu a na řadu přichází výběr rostlin. Protože operujete na malém prostoru, tak musíte volit menší typy, které terárium nepřerostou. Zároveň když budete pěstovat víc než jeden druh, tak se musí vzájemně dobře snášet, mít stejné potřeby na vláhu a péči a celkově by měly být nenáročné.

 • Tip na pěstování: Kaktusy, sukulenty, mechy, begonie, fitonie, jonátky, přesličky, bonsaje.

Vybavení terária

Na vytvoření živého a "funkčního" systému budete potřebovat:

 • Kamínky, štěrk nebo recyklované kousky skla;
 • Aktivní uhlí;
 • Půdu/substrát vhodný pro vaši rostlinu – klidně ji můžete smíchat s hlínou nebo rašelinou;
 • Mech na dekoraci;
 • Kůru ze stromů.

Vyjmenované předměty skvěle dotvoří vaše malé terárium, poskytnou rostlinám živnou půdu vhodnou na jejich růst a vývoj a také poslouží jako skvělá dekorace.

Sklenené terárium na kvety

Upozorňujeme však, že kůra stromů může být zrádná. Je to z toho důvodu, že pokud je v místnosti nebo nádobě vlhko, tak na kůře velmi rychle začnou růst houby. Nezapomínejte také na nářadí a pomůcky – hodí se vám lopatka/lžíce, nůžky a rukavice.

Jak postupovat?

 1. Nádobu na začátku umyjte, odstraňte z ní případné nálepky nebo etikety, aby byla průzračná, a počkejte, až se vysuší.
 2. Na dno nádoby nasypte kamínky, které můžete smíchat s říčním pískem, štěrkem nebo dřevěným uhlím. Tento mix bude sloužit jako odvodňovací vrstva. Výška kamínků by měla mít 2–5 centimetrů nebo 1/4 velikosti nádoby.
 3. Po směsi kamínků, štěrku nebo uhlí nebo kůry přichází na řadu zemina. U ní byste rozhodně neměli šetřit a vrstva by měla být natolik velká, aby v ní kořeny rostliny měly dostatek prostoru. V číslech se bavíme přibližně o velikosti 5–8 centimetrů.
 4. Když je zemina umístěná, tak je na čase zasadit rostliny. Větší rostliny sadíme do středu, menší zase po bocích. Díru na zasazení si jemně vyrobíme pomocí lopatky a u menších nádobek si vystačíte například i s tužkou. Zasazený květ mírně polejte.
 5. Teď máte možnost vaše terárium vyzdobit, přidat do něj různé dekorace – jednoduše pustit uzdu fantazie.

Péče o rostliny ve skle

Rostliny ve skle není nutné zalévat tak, jako je to u květináčů. Stačí jen malá dávka vody – například pomocí rozprašovače. Výhodou je, že rostliny tuto vodu nasáknou, a když se během noci ochladí, tak ji vypařují, pára se na skle zkondenzuje opět na vodu a ta drží rostliny ve vláze. Polévat stačí opravdu mírně. Čas od času rostlinu důkladně prohlédněte a ostříhejte odumřelé části.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat nejlepší dětský turistický nosič? Hlavně ergonomický, který má dobré recenzeJak vybrat nejlepší dětský turistický nosič? Hlavně ergonomický, který má dobré recenze

Patříte mezi aktivní turisty a toužíte po tom, aby se do turistiky zamilovaly i vaše děti? Berte je s sebou hned, jak to bude možné. S turistickým nosičem pro děti to zvládnete.

Prací prášky pro alergiky jsou bez zbytečné chemie a obsahují minimum dráždivých látekPrací prášky pro alergiky jsou bez zbytečné chemie a obsahují minimum dráždivých látek

Prací prášky a aviváže jsou plné parfémů, fosfátů a dalších chemických látek, které mají prokázat co nejvyšší prací sílu. Mohou však způsobovat klasické alergické reakce v podobě rýmy a...

Solární nabíječka na mobil, notebook nebo autobaterii? Recenze pomohouSolární nabíječka na mobil, notebook nebo autobaterii? Recenze pomohou

Solární nabíječka vám pomůže nabít vaše elektronické přístroje jako smartphone, tablet, fotoaparát a také dobíjitelné akumulátory. Poradíme vám, podle jakých parametrů solární nabíječku...