Jak sladit barvy v obýváku? Co s čím ladí? Kombinace barev na stěny

Obývací pokoj - nejfrekventovanější místnost bytu či domu. Je to místo, kde se obvykle setká celá rodina po náročném dni v práci či ve škole a tráví spolu čas. Také právě do obývacího pokoje si lidé většinou vodí návštěvy a v zásadě je to, jaké si epicentrum domova. Právě domů je klíčové slovo. Jaké barvy se hodí ke své sedačce? Jaká kombinace barev je vhodná do malého obývacího pokoje? A co modrá sedačka, zelená sedačka nebo tmavá podlaha?

Sladění barev v obýváku

Polemizování o tom, jaké trendy jsou ve světě barev, jaké barevné kombinace jsou nejlepší nebo zda dokážeme vybrat moderní barvy na zeď, dokážou malování obývacího pokoje pořádně zkomplikovat. Máme pro vás několik tipů, které vám mohou při výběru barvy na zeď pomoci. Také vás mohou zaujmout některé z naší inspirací.

Poznejte barvy na zeď

První krok k tomu, abyste dokázali správně sladit barvy, je poznat barvy, z nichž si můžete vybírat a které můžete kombinovat. Říká vám něco tzv. Heringův barevný kruh? Ne? Je to kruh, který je po celém světě uznávaný jako základní barevný systém. Obsahuje 12 barev, z nichž každá obsahuje další odstíny. Tye proti sobě se považují za nejvíc kontrastní. Což ale neznamená, že se nedají kombinovat. Právě naopak, pokud je spojíte, vzájemně se posílí.   

Když už si vyberete, kterou barvu byste tak přibližně chtěli a chystáte se koupit nátěr, neunáhlete se. Navštivte některou prodejnu a vezměte si nejdříve vzorkovník. Ten si klidně přineste domů, abyste si lépe uměli představit, jak by barva ladila v prostoru. Porovnejte ji s materiálem, který máte na nábytku, abyste si byli jistí, že zvolená barva se vám tam bude opravdu hodit.  

Pokud chcete přemalovat stěny v obýváku, v němž se už nachází nábytek, musíte postupovat opatrněji než při úplně prázdné místnosti. Ne všechno se hodí ke všemu. Pokud však máte bílý nábytek, klidně volte barevné stěny nebo doplňky. V případě, že máte světlý nábytek, avšak ne bílý, nepokazíte nic bílými stěnami. Pokud byste ale měli odvahu, můžete zkusit i krémovou nebo světlezelenou jak na stěny, tak i na doplňky. No a pro tmavý nábytek jsou jako stvořené světlé odstíny. Tato kombinace bude dýchat luxusem.  

Heringův barevný kruh

Jaké barvy se hodí do obývacího pokoje?

Pokud bychom si výběr chtěli usnadnit, řekli bychom, že byste měli vsadit na kontrast. Rozhodně ano, kontrastní barvy jsou v příapdě obývacího pokoje skvělou volbou a není třeba se jich bát. I zde ovšem pozor, kombinace dvou barev nemusí vytvořit požadovaný efekt.

Kombinace barev při dvoubarevnosti nemusí být nutně o kontrastu. Právě kontrastnost totiž někdy může způsobit, že prostor bude působit sterilně. Do kontrastu se vyplatí dávat tmavé a světlé barvy. Co byste však řekli na šedou sedačku v obýváku a šedou stěnu? Všechno bude v pořádku, pokud k šedé stěně zvolíte bledší šedou sedačku nebo naopak. Podstatné je, aby byl oditeň jen o pár stupňů odlišný. Nevznikne tak kontrast, ale plynulý přechod barev.

Vzorník barev na vymalování obýváku

Pravidlo 60-30-10

Vybrat si barvy, které se vám líbí, je jen jeden krok k úspěchu. Důležité je také to, jak je rozložíte. Jak je zkombinovat tak, aby nepůsobily chaoticky, ale aby byly vyvážené? Existuje na to pravidlo 60-30-10, díky němuž interiéroví designeři tvoří dokonale harmonické prostory. Šedesát procent barvy obýváku by mělo být dominantní barvou, třicet procent sekundární a deset procent doplňkovou barvou. Stále však mějte na paměti, že se barvy k sobě musí hodit. 

Obývák vymalovanej na fialovo

Přirozené světlo v obýváku

Možná jste si sice už vybrali barvu, která se vám líbí a zároveň by se hodila i k vašemu nábytku. Ale jsou zde i další kritéria, která je třeba zvážit. Jsou to: 

  • Světlý obývák

Pokud do vašeho obýváku proudí dostatek světla, vyvarujte se odstínů žluté a oranžové. Sáhněte spíše po barvách jako je hnědá, šedá nebo světlešedá, zelená a modrá.  

  • Tmavý obývák

Možná byste si řekli, že do obýváku, který je chudší na sluneční paprsky, se tmavé barvy nehodí. Opak je pravdou. Mimořádně se do těchto prostor hodí teplé odstíny, které možní sice opticky prostor zmenší, ale bude působit mnohem útulněji. Volte tedy odstíny červené, oranžové, bordo, žluté, skořicové nebo ružově hnědé. 

  • Malá místnost

Pokud nemáte příliš velký prostor v obýváku, vyhněte se chladným odstínům.  

  • Velký prostor

Patříte do skupiny lidí, kterým plocha obývacího pokoje nabízí velkorysý prostor? V tom případě si s barvami můžete víc vyhrát. Ale pozor! Stále je třeba být opatrný, aby to nepůsobilo rušivě či nevýrazně.  

  • Obývák jako místo relaxu, nebo naopak místnost pro aktivní využití času?

Útulný prostor v teplých tónech

Pokud svůj obývák využíváte jak přes den, tak i večer, volte kombinaci teplých barev. Například lososová, jantarová, tykvovitá nebo zlaté a zemité odstíny jsou ideální pro vytvoření příjemného prostoru. Vyzdvihují pohodlí, které místnost nabízí, a zároveň nepůsobí tmavě. Pozor byste si však měli dát na výraznou červenou či oranžovou. Ty nechte jen jako doplňkové barvy, pokud byste je použili jako dominantní, působilo by to rušivě až přehnaně.

Obývák v červeném odstínu 

Zrelaxujte pomocí studených odstínů

V případě, že v obýváku trávíte čas zejména večer, studené tóny jsou ideální volbou. Perfektně při nich zrelaxujete a uklidníte svoji mysl. Sáhněte po modré, studené fialové nebo šedé a vytvořte si perfektní místo pro relax.

Moderní a elegantní bílý obývací pokoj

Držení se stejného barevného schématu

Sladěním svého obýváku se sekundární či doplňkovou barvou docílíte krásně sjednocený prostor. Moderní nábytek a doplňky budou skvěle ladit s moderními barvami jako např. bílá, černá nebo šedá. Naopak v obýváku laděném do venkovského stylu si můžete pohrát i se sytými odstíny barev, které se k nim budou krásně hodit.

Světlý moderní obývací pokoj

Bílá barva na zeď je cestou

Myslíte si, že bílá barva na stěnách v obýváku je nudná? Nemusí být. Bílá barva signalizuje čistotu. Váš obývák bude dýchat čistotou a elegancí. Jestliže však máte i nábytek bílý, dejte pozor na to, aby váš obývák nepůsobil až příliš sterilně. Pohrejte si s barevnými doplňky ve formě polštářů, závěsů, svíček nebo květů.

Bílý obývák v severském stylu

Přírodní barvy

Interiéry laděné do tlumených odstínů přírodních barev vnesou do prostoru klid a osobitý styl. Také stěny s motivem kamene, cihly nebo dřeva působí velmi stylově. Co se týká dominantní barvy, ideální je světle hnědá nebo šedá barva. Naopak tmavé odstíny skvěle poslouží jako doplňkové barvy na dotvoření prostoru. No a co by byla příroda bez rostlin a květů? Pokud se vám nechce starat o ty živé, klidně zvolte umělé. Dnes už se dají sehnat v podobě k nerozeznání od živých.

Obývák v hnědých odstínech s přírodními materiály

Obývák s přírodními prvky

Nebojte se kontrastu

Jak už bylo výše uvedeno, základním barevným schématem je tzv. Heringův barevný kruh. Pomocí něho dokážete odhadnout, které barvy se k sobě hodí. Jsou to vzpomínané protikladné barvy, které se pěkně doplňují. Avšak existuje také pravidlo, kdy teorie barev počítá se třemi barvami, které k sobě ladí. Jsou to také barvy, které jsou v rámci Heringova barevného kruhu ve stejné vzdálenosti. Například žlutá, růžová a modrá dokážou vytvořit pěknou a zajímavou kombinaci. Dejte ale pozor na sytost odstínů. Většinou je vhodné vybírat tlumené odstíny.

Studené barvy nejsou špatné

Možná jste už slyšeli o principu tmavších barev v ložnici. Tedy ten, že tmavší barvy, které vnímáme před spánkem nás neruší a umožňují nám lépe usnout. Teď si představte tmavý obývací pokoj, ve kterém dominuje tmavě hnědá sedačka a stěny jsou doplněny o tmavé dřevité tóny, které na první možná působí chladně, ale na druhé straně taková kombininace barev může být doplněna o světlé bílé stěny nebo hřejivé dekorace. Takový prostor je k odpočinku jako stvořený.

Tmavé barvy v obýváku

Tapety do obývacího pokoje za televizor

Pokud už půjdeme k moderním trendům, v obýváku televizor chybět nemůže a vzhledem k jeho centrálnímu postavení v místnosti je dobré jeho pozici zvýraznit. Uvažovali jste o tapetách za televizi či kvalitním obkladu? Takový prvek v prostoru napáchá velmi kreativní změny. Tapety mohou mít různou barvu, pokrýt jimi můžete odlišnou plochu nebo může mít dekor dřeva, kamene a chybou nemusí být ani fototapeta.

Buďte sami sebou

Ať už se vašim kamarádům a známým nebo tchýni líbí cokoliv, důležité je to, co se líbí vám. Je to přece váš obývák, a proto si jej musíte zařídit podle vašeho vkusu. To, jak pohodlně se v něm budete cítit vy, odrazí vaši celkovou spokojenost.  

Pokud se při zařizování a ladění barev ve vašem obýváku budete řídit radami výše, určitě z něho vykouzlíte nádherný prostor, v němž se budete cítit dobře jak vy, tak i lidé, kteří k vám přijdou. A cítit se někde dobře a příjemně je to nejdůležitější.

Nejčastější otázky – FAQ

Máte kreativní nápady, které mohou obývací místnosti dodat impuls? Budeme rádi za vaše inspirace a názory. Jaké barvy jste kombinovali vy? Podle čeho jste se řídila, jaké faktory byly při výběru barvy a jejich kombinaci rozhodující? Zapojte se do diskuse.

Je dobrý nápad dát do obývacího pokoje barevný strop?

V rámci kombinace barev neplatí žádné zásadní pravidlo o barevnosti stropu. Záleží tak na vkusu a preferencích. Barevný strop ovlivňuje vnímání v pristoeru a je vhodné jej využívat v menších místnostech. Ve velkých obývácích může působit velmi jednolitě, není-li texturován. Barevný strop v dobré kombinaci dvou nebo tří barev oproti stěnám může dotvářet velmi příjemnou atmosféru.

Jak malovat strop?

Na strop používejte malairský váleček, přičemž se snažte o plynulé nanášení barvy. Dávejte pozor, aby nezůstávaly kapky, které by mohly způsobit vznik textury. Případně je vhodné použít vzorované pěnové válečky, které cíleně vytvoří vystupující textru stropu.

Co je to ombré efekt na stěnách?

Jedná se o efekt barevnosti, který na stěně využívá více odstínů jedné barvy. Od dolní části stěny vystupuje tamvý barevný tón hnědé, modré, oranžové (dle vkusu) až postupně bledne a zakončený je téměř do ztracena až bílá. Tento princip malování stěny je velmi pěkný a estetický, ale zároveň je tato technika poměrně náročná. Pokud je však řeč o trendech v barvách na zeď, jedná se o jeden z nejzajímavějších vůbec.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie obývací stěny

Autor článku

Veronika Filipová

Jsem toho názoru, že psaní musí být vášní. Je rozdíl, pokud text napíše někdo, kdo musí a nebaví ho to, jako když ho napíše někdo, koho psaní...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.Publikováno dne: 05.10.2018
Posledná aktualizácia: 20.04.2023
Hodnocení článku:
(89.2%)

V této kategorii najdete i:

Upcyklace v domácnosti – přeměna odpadových materiálů na něco užitečnéhoUpcyklace v domácnosti – přeměna odpadových materiálů na něco užitečného

Setkali jste se už s pojmem upcycling nebo upcyklace? V článku vám prozradíme, co tento pojem znamená a co všechno můžete upcyklovat.

Jak vyrobit netradiční vánoční stromek z papíru, ze šišek, ze dřeva, palet, větviček, na stěnuJak vyrobit netradiční vánoční stromek z papíru, ze šišek, ze dřeva, palet, větviček, na stěnu

Vánoční stromek si můžete zhotovit i doma. S použitím toho, co už máte doma, nebo za pomoci několika šikovných nápadů to snadno zvládnete i sami.

Živý, nebo umělý? Jak si vybrat vánoční stromek, kde koupit, jak ho skladovatŽivý, nebo umělý? Jak si vybrat vánoční stromek, kde koupit, jak ho skladovat

Vánoční stromek patří ke klasickým symbolům Vánoc, bez kterého si tyto svátky už ani nedokážeme představit. Jak si poradit s výběrem živého a umělého vánočního stromku?