Jak sladit barvy v obýváku? Co s čím ladí? Kombinace barev na stěny

Obývák – nejfrekventovanější místnost domova. Je to místo, kde se obvykle střetne celá rodina po náročném dnu v práci nebo ve škole. Také právě do obýváku si lidé většinou vodí návštěvy.

Sladění barev v obýváku

Proto by měl působit příjemným a útulným dojmem. A přesně tomu můžete napomoci správně zvolenými barvami. 

Poznejte barvy

První krok k tomu, abyste dokázali správně sladit barvy, je poznat barvy, z nichž si můžete vybírat a které můžete kombinovat. Říká vám něco tzv. Heringův barevný kruh? Ne? Je to kruh, který je po celém světě uznávaný jako základní barevný systém. Obsahuje 12 barev, z nichž každá obsahuje další odstíny. Tye proti sobě se považují za nejvíc kontrastní. Což ale neznamená, že se nedají kombinovat. Právě naopak, pokud je spojíte, vzájemně se posílí.   

Heringův barevný kruh

Když už si vyberete, kterou barvu byste tak přibližně chtěli a chystáte se koupit nátěr, neunáhlete se. Navštivte některou prodejnu a vezměte si nejdříve vzorkovník. Ten si klidně přineste domů, abyste si lépe uměli představit, jak by barva ladila v prostoru. Porovnejte ji s materiálem, který máte na nábytku, abyste si byli jistí, že zvolená barva se vám tam bude opravdu hodit.  

Vzorník barev na vymalování obýváku

Pokud chcete přemalovat stěny v obýváku, v němž se už nachází nábytek, musíte postupovat opatrněji než při úplně prázdné místnosti. Ne všechno se hodí ke všemu. Pokud však máte bílý nábytek, klidně volte barevné stěny nebo doplňky. V případě, že máte světlý nábytek, avšak ne bílý, nepokazíte nic bílými stěnami. Pokud byste ale měli odvahu, můžete zkusit i krémovou nebo světlezelenou jak na stěny, tak i na doplňky. No a pro tmavý nábytek jsou jako stvořené světlé odstíny. Tato kombinace bude dýchat luxusem.  

Pravidlo 60-30-10

Vybrat si barvy, které se vám líbí, je jen jeden krok k úspěchu. Důležité je také to, jak je rozložíte. Jak je zkombinovat tak, aby nepůsobily chaoticky, ale aby byly vyvážené? Existuje na to pravidlo 60-30-10, díky němuž interiéroví designeři tvoří dokonale harmonické prostory. Šedesát procent barvy obýváku by mělo být dominantní barvou, třicet procent sekundární a deset procent doplňkovou barvou. Stále však mějte na paměti, že se barvy k sobě musí hodit. 

Obývák vymalovanej na fialovo

Na co je třeba myslet? 

Možná jste si sice už vybrali barvu, která se vám líbí a zároveň by se hodila i k vašemu nábytku. Ale jsou zde i další kritéria, která je třeba zvážit. Jsou to: 

  • Světlý obývák

Pokud do vašeho obýváku proudí dostatek světla, vyvarujte se odstínů žluté a oranžové. Sáhněte spíše po barvách jako je hnědá, šedá nebo světlešedá, zelená a modrá.  

  • Tmavý obývák

Možná byste si řekli, že do obýváku, který je chudší na sluneční paprsky, se tmavé barvy nehodí. Opak je pravdou. Mimořádně se do těchto prostor hodí teplé odstíny, které možní sice opticky prostor zmenší, ale bude působit mnohem útulněji. Volte tedy odstíny červené, oranžové, bordo, žluté, skořicové nebo ružově hnědé. 

  • Malá místnost

Pokud nemáte příliš velký prostor v obýváku, vyhněte se chladným odstínům.  

  • Velký prostor

Patříte do skupiny lidí, kterým plocha obývacího pokoje nabízí velkorysý prostor? V tom případě si s barvami můžete víc vyhrát. Ale pozor! Stále je třeba být opatrný, aby to nepůsobilo rušivě či nevýrazně.  

  • Obývák jako místo relaxu, nebo naopak místnost pro aktivní využití času?

Útulný prostor v teplých tónech

Pokud svůj obývák využíváte jak přes den, tak i večer, volte kombinaci teplých barev. Například lososová, jantarová, tykvovitá nebo zlaté a zemité odstíny jsou ideální pro vytvoření příjemného prostoru. Vyzdvihují pohodlí, které místnost nabízí, a zároveň nepůsobí tmavě. Pozor byste si však měli dát na výraznou červenou či oranžovou. Ty nechte jen jako doplňkové barvy, pokud byste je použili jako dominantní, působilo by to rušivě až přehnaně.

Obývák v červeném odstínu 

Zrelaxujte pomocí studených odstínů

V případě, že v obýváku trávíte čas zejména večer, studené tóny jsou ideální volbou. Perfektně při nich zrelaxujete a uklidníte svoji mysl. Sáhněte po modré, studené fialové nebo šedé a vytvořte si perfektní místo pro relax.

Moderní a elegantní bílý obývací pokoj

Držení se stejného barevného schématu

Sladěním svého obýváku se sekundární či doplňkovou barvou docílíte krásně sjednocený prostor. Moderní nábytek a doplňky budou skvěle ladit s moderními barvami jako např. bílá, černá nebo šedá. Naopak v obýváku laděném do venkovského stylu si můžete pohrát i se sytými odstíny barev, které se k nim budou krásně hodit.

Světlý moderní obývací pokoj

Pokud se vám nechce vymýšlet, zvolte bílou

Myslíte si, že bílá barva na stěnách v obýváku je nudná? Nemusí být. Bílá barva signalizuje čistotu. Váš obývák bude dýchat čistotou a elegancí. Jestliže však máte i nábytek bílý, dejte pozor na to, aby váš obývák nepůsobil až příliš sterilně. Pohrejte si s barevnými doplňky ve formě polštářů, závěsů, svíček nebo květů.

Bílý obývák v severském stylu

V souladu s přírodou

Interiéry laděné do tlumených odstínů přírodních barev vnesou do prostoru klid a osobitý styl. Také stěny s motivem kamene, cihly nebo dřeva působí velmi stylově. Co se týká dominantní barvy, ideální je světle hnědá nebo šedá barva. Naopak tmavé odstíny skvěle poslouží jako doplňkové barvy na dotvoření prostoru. No a co by byla příroda bez rostlin a květů? Pokud se vám nechce starat o ty živé, klidně zvolte umělé. Dnes už se dají sehnat v podobě k nerozeznání od živých.

Obývák v hnědých odstínech s přírodními materiály

Obývák s přírodními prvky

Nebojte se kontrastu

Jak už bylo výše uvedeno, základním barevným schématem je tzv. Heringův barevný kruh. Pomocí něho dokážete odhadnout, které barvy se k sobě hodí. Jsou to vzpomínané protikladné barvy, které se pěkně doplňují. Avšak existuje také pravidlo, kdy teorie barev počítá se třemi barvami, které k sobě ladí. Jsou to také barvy, které jsou v rámci Heringova barevného kruhu ve stejné vzdálenosti. Například žlutá, růžová a modrá dokážou vytvořit pěknou a zajímavou kombinaci. Dejte ale pozor na sytost odstínů. Většinou je vhodné vybírat tlumené odstíny.

Buďte sami sebou

Ať už se vašim kamarádům a známým nebo tchýni líbí cokoliv, důležité je to, co se líbí vám. Je to přece váš obývák, a proto si jej musíte zařídit podle vašeho vkusu. To, jak pohodlně se v něm budete cítit vy, odrazí vaši celkovou spokojenost.  

Pokud se při zařizování a ladění barev ve vašem obýváku budete řídit radami výše, určitě z něho vykouzlíte nádherný prostor, v němž se budete cítit dobře jak vy, tak i lidé, kteří k vám přijdou. A cítit se někde dobře a příjemně je to nejdůležitější.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie obývací stěny

Autor článku

Veronika Filipová

Jsem toho názoru, že psaní musí být vášní. Je rozdíl, pokud text napíše někdo, kdo musí a nebaví ho to, jako když ho napíše někdo, koho psaní...


Přidat komentářPublikováno dne: 05.10.2018
Hodnocení článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Stírací mapa světa na stěnu: Ukážeme vám ta nejkrásnější místa Stírací mapa světa na stěnu: Ukážeme vám ta nejkrásnější místa

Jste vášnivým cestovatelem? Díky stírací mapě si můžete dokumentovat, které části světa jste už poznali, a které poznat teprve plánujete.

Solární zahradní sprchy se zásobníkem jsou skvělé nejen k bazénům Solární zahradní sprchy se zásobníkem jsou skvělé nejen k bazénům

Mít během horkých letních dnů k dispozici zahradní sprchu na osvěžení je k nezaplacení! I vy byste jednu chtěli? Poradíme vám, jak si správně vybrat.

Popisovací tabulová barva na stěnu nejen do dětského pokoje Popisovací tabulová barva na stěnu nejen do dětského pokoje