Jak správně socializovat štěně nebo staršího psa s lidmi a s jinými psy a zvířaty

Zanedbaná socializace psa hned od začátku patří k největším chybám při výchově psa. Nezáleží přitom, zda si adoptujete šteňátko, nebo dospělého jedince – na socializaci se dá zapracovat v každém věku.

Jak socializovat psa se psem

Pokud se chcete dozvědět, v jakém věku začít psa socializovat, jste na správném místě. Dozvíte se také, jakým způsobem je třeba začít a co dělat, když se vyskytnou problémy.

Co znamená socializovat psa

Socializace znamená, že pes se učí vhodně chovat v reálném, ne izolovaném prostředí, v němž potkáte jiné lidi, psy a zvířata. Znamená to, že pes bude v různých typech prostředí dostatečně sebevědomý, aby nevykazoval známky strachu a ohrožení, které mohou vést až k agresi proti ostatním, nebo se prokážou jako úzkost až paralyzující strach. Při socializaci si pes zkrátka zvyká na různé zvuky, místa, zkušenosti a na to, že pohybovat se mezi jinými lidmi a zvířaty je v pořádku a v nových situacích se nemusí cítit ohroženě.

Proč je potřebné psa socializovat

Socializace psa má klíčovou roli pro vás jako majitele, pro samotného psa i pro vaše okolí. Toto je několik výhod, které pro psa socializace přináší.

 • Snadněji zvládne nové situace. Pro psy mohou být nové situace velmi stresující, hlavně když jde o nové prostředí a změny. Socializací to proběhne snáze a pes bude mít méně stresu a úzkosti např. v parku s jinými psy, v rušném centru nebo pokud ho během dovolené dáte někomu pohlídat.
 • Bude se umět chovat v přítomnosti nových lidí a zvířat. Každý zodpovědný majitel chce vychovat psa, který nebude mít agresívní projevy proti ostatním nebo úzkostné stavy. A právš v tom dokáže pomoci socializace, kterou můžete předejít podobnému problémovému chování.
 • Bude sebevědomější. O sebevědomí se většinou bavíme u lidí, ale je důležité i pro naše čtyřnohé mazlíčky. V praxi to znamená, že pes nebude tak často vystresovaný, polekaný nebo se cítit ohrožený. Sebevědomý pes lépe zvládá být sám doma, nemá destrukční a agresívní chování a nelekne se v hlučném a rušném prostředí.
 • Lépe zvládne návštěvy u veterináře. Návštevy u veterináře bývají pro mnohé psy traumatické. Někteří psi se chvějí, vyjí, snaží se schovat, pomočí se, ale mohou také kousat. Prohlídky jsou pro psy stejně důležité jako pro lidi, proto je potřebné, aby si pes co nejdříve začal zvykat na nové prostředí a lidi, čímž lépe zvládne i návštěvy u veterináře.
 • Zvykne si na česání a další péči. Každý pes potřebuje čas od času učesat, vykoupat, příp. ostříhat, vyčistit uši nebo zkrátit drápky. Na tyto činnosti bude lépe připravený právě díky socializaci, kdy si zvykne, že mu nic nehrozí, když mu držíte tlapku nebo utíráte ouško.
 • Cestování bude méně stresující. Pokud pes není socializovaný, cestování třeba i na menší výlet může být pro něj příliš stresující. Socializovaný pes nebude mít takový problém zvládnout jízdu v autě, v autobuse nebo ve vlaku, dokonce ani v letadle.

Kdy začít se socializací

I když si to možná neuvědomujeme, socializace štěňátka začíná úplně odmalička. V prvních týdnech svého života je štěňátko v úzkém kontaktu se svou mámou a sourozenci. Jak roste a získává nové zkušenosti, učí se spolužití se svými sourozenci, matka usměrňuje jeho chování a zvyká si i na kontakt s lidmi či dalšími zvířaty v domácnosti.

Socializace štěňátka

Většina štěňat se k novým majitelům dostane v 8. týdnu života. Tehdy je dobré začít se socializací v rámci vaší domácnosti. Na socializaci mimo domov je potřebné počkat aspoň do 1. kola vakcinací v 8. týdnu. Na socializaci na místech s vyšší koncentrací si počkejte do přibližně 12. týdne, kdy štěně získá všechny potřebné vakcinace a bude odčervené. Vakcinace je důležitá, když budete štěně brávat na místa s vyšší koncentrací cizích psů, aby bylo chráněné před možnými nemocemi.

Pokud si adoptujete několikaměsíčního, či dokonce několikaročního psa, který neprošel socializačním tréninkem a nové prostředí a lidé mu dělají problém, neznamená to, že je na socializaci pozdě. Platí staré známé „lépe úpzdě než nikdy“. Socializace dospělého psa může trvat déle a být náročnější, ale přesto se vyplatí být trpěliví a vynaložit na ni dostatek času.

Jak socializovat štěně

Výchova psa není vždy jednoduchá, a tak to je i v případě socializace. Při tréninku není důležité jen to, co děláte, ale i jak to děláte. Držte se proto vždy následovných zásad:

 1. Buďte trpěliví – Každý, kdo se učí něco nového, dělá chyby. A tak to bude i v případě vašeho psa. Někteří psi se učí rychleji, jiní pomaleji, proto tempo přizpůsobte schopnostem vašeho psa.
 2. Buďte pozitivní – Pokud se vám při tréninku nedaří, nebuďte frustrovaní a psa netrestejte, bude to mít přesně opačný efekt. Naopak, buďte pozitivní, protože pes se spíše naučí na základě pozitivní motivace a efekt bude trvat déle.
 3. Nepřehánějte to – Pamatujte, že pracujete se štěnětem, které má omezenou pozornost. Trénujte každý den, ale jeden trénink nenatáhněte na více než 15 minut. Lépe častěji a pravidelně nežo dlouho a chaoticky.
 4. Když je třeba, vraťte se o krok zpátky – Pokud něco štěněti nejde, neposouvejte se v tréninku dál, ale vraťte se o krok zpět. Např. když nezvládá stříhání drápků, vraťte se k seznamování se s kleštěmi. Když při zazvonění zvonku štěká, vraťte se ke zvonění s otevřenými dveřmi.
 5. Oslavujte úspěch – Pokud se štěněti podaří dosáhnout očekávaného cíle, odměňte ho pochvalou, pamlskem nebo hračkou. Těšte se z jeho úspěchu a vytvořte prostředí, ve kterém se bude rádo učit a postupovat kupředu.

Socializace psa s lidmi

I když je pes zvyklý na přítomnost členů vaší domácnosti, neznamená to, že je zvyklý na lidi. Cizí lidé pro něj mohou představovat hrozbu. Je proto důležité, aby se od malička setkával i s jinými lidmi. Socializace s lidmi znamená, že pes si musí zvyknout na různé typy lidí – někteří psi se totiž bojí např. vysokých lidí, mužů nebo dětí. Při poznávání nových lidí mu proto umožněte potkat muže, ženy i děti, starší i mladší, vyšší i nižší. Různorodost by měla být i v tom, co mají oblečené a doplňky, takže i barevné oblečení, kapuce, ruksaky a tašky, hůl na chůzi apod.

Socializace psa s lidmi

 • Nejlepším způsobem socializace s lidmi jsou časté procházky, při kterých měňte trasy. Projděte se po rušnější ulici, v parku nebo po trase, kam si lidé chodí zaběhat.
 • Pozvěte si k sobě návštěvu. Takto si pes zvykne na jiné lidi v domácnosti. Pozvěte si i rodinu s dětmi, vyšší lidi a muže, aby si pes zvykl na různé lidi.
 • Projděte se po nákupním centru. Když už pes zvládá procházky a běžní chodci mu nedělají problém, projděte se po rušnějším prostředí, kde se setká s davy lidí.
 • Naopak, když má pes s lidmi problém, vraťte se o krok zpět a dovolte mu je poznávat spíše z dálky při procházce. Při návštěvě si pozvěte jen jednu osobu a postupně se dopracujte k nabytí důvěry.

Socializace s jinými psy a zvířaty

Na socializaci psa s jinými psy jsou výborné kurzy základního výcviku pro štěňata. V rámci kurzu se setká s dalšími psy různých velikostí a plemen, s nimiž se naučí si hrát a vhodně se chovat. Pokud se na takový kurz nechystáte, psa můžete socializovat v parku s dalšími psy nebo si dohodnout setkání s někým ve vašem okolí, kdo vlastní psa. Při poznávání jiných psů je také důležitá různorodost. Nejdříve se může poznat s jinými štěňaty, potom i s dospělými psy, malými plemeny i většími psy, klidnějšími i energickými jedinci.

Při setkání s jinými psy svého psa nejdříve pozorujte, jak se mění jeho chování, zda se bojí jiných psů, je hravý nebo útočný. Nechte ho nejdříve pozorovat a až potom se rozhodnout, zda se chce do hry s dalšími psy zapojit, nebo zůstat v bezpečí. Když je opatrnější, dopřejte mu víc času. Pokud si s ostatními hraje příliš agresívně, vezměte ho na chvíli stranou a vrátit se mu umožněte, až když se uklidní. Naučí se, že takovéto chování vede k přerušení zábavy.

Psa můžete podobně zvykat i na další zvířata jako kočky a malé domácí mazlíčky (zajíce, křečky, hlodavce, ptáky), ale také zvířata z farmy, slepice, koně, krávy apod. podle toho, v jakém prostředí žijete. Při socializaci mějte psa stále pod dozorem, ale postupujte pomalu, nejdříve z délky, a když pes reaguje klidně, tak i zblízka. Chvalte a odměňujte ho za klidné chování, ale když je příliš rozrušený nebo útočný, dopřejte mu čas na uklidnění.

Socializace k dotykům

Tento druh socializace se týká zvykání si na různé druhy dotyků a manipulace se psem. Je potřebná proto, aby pes zvládal koupání, česání, medicínské úkony, návštěvy u veterináře či návštěvy salonů. Když je pes klidný, zkuste mu jemně chytit tlapku a dotýkejte se bříšek prstů, prostor mezi nimi apod. Všímejte si, kolik vám pes dovolí, a přestaňte, když mu je to nepříjemné. Postupem času si na podobné doteky zvykne a bude zvládat i stříhání drápů.

Socializace dotykem

Podobným způsobem zkoušejte dotyk uší (pro čištění uší), dotyk úst, dásní a zubů z vnitřní i vnější strany (pro čištění zubů), dotyk nosu, ocasu apod. (pro veterinární prohlídku). Na koupání ho můžete navyknout nejdříve dotykem vlhkým ručníkem, postupně použitím vody. Psa nechte vždy seznámit se s jakýmikoliv nástroji, které budete používat, jako kartáč na česání, kleště na drápy, postroj, obojekvodítko nebo ručník na osušení po koupeli.

Další možnosti socializace

Socializace je o poskytnutí co největšího množství zážitků a zkušeností, z nichž se pes může učit a získat tak do budoucnosti mnohem klidnější a vyrovnanější chování. Proto se socializace týká i poznávání různých zvuků, povrchů nebo situací.

 • Psí bývají citliví na zvuky, proto štěňátko zvykejte na zvuk zvonku, vysavače, pračky, sušičky, televize, hlasitého rozhovoru a jiných zvuků ve vaší domácnosti. Trénujte ve dvojici – jeden zabaví štěňátko hrou a pamlsky, druhý zazvoní nebo zaklepe na dveře. Pokud štěně udrží pozornost na vás, odměňte ho pamlskem a pochvalou. Mimo domov jde především o zvuky jako provoz, sirény, hromy během bouřky nebo ohňostroje během oslav Nového roku.
 • Pro psa je důležité, aby zvládal jízdu v autě, hlavně pokud se chystáte ho brávat na výlety. Pokud si na jízdu zvykne odmalička, je menší pravděpodobnost, že mu bude při jízdě špatně z pohybu auta nebo že se bude bát. Pokud se ho chystáte převážet v hromadné dopravě, zkoušejte nejdříve krátké trasy, jen pár zastávek.
 • Štěňátko zvykejte na chůzi po různých druzích povrchů, jako jsou hladké podlahy, kachlíčky, betonové podlahy, koberce i schody. V exteriéru travnaté plochy, nerovné povrchy či mokré chodníky po dešti.
 • Svého psa socializujte i na různé situace, které se mohou v jeho okolí dít. Např. že budou kolem dvora nebo okna procházet chodci, cyklisté, běžci nebo pošťák. Seznamte ho s běžnými činnostmi, které nezkušeného psa mohou polekat, např. otevření deštníku, kopnutí míče, natřásání deky, zametání s koštětem, otevírání koše apod.

Jak socializovat staršího psa

Socializace dospělého psa je náročnější, chybějí mu totiž zkušenosti, které by si měl zažít už jako štěně. V praxi to může vypadat tak, že při střetu jiných psů během venčení na ně vrčí, štěká nebo se ze strachu stáhne a skrývá za vámi. Může to vypadat i tak, že nekontrolovaně štěká při zazvonění zvonku, vyběhne za pošťákem nebo všechno, co vidí za oknem, považuje za hrozbu. Cílem socializace ve starším věku je odstranit tyto návyky a dosáhnout klidné chování.

Jak socializovat staršího psa

Při socializaci staršího psa dodržujte 2 zásady – jděte na to pomalu a buďte trpěliví. Za svůj život už pes získal různé zkušenosti, proto má už určité zažité vzorce chování. V jiných situacích, než na které je zvyklý, může zažívat úzkost a stres, proto je potřebné postupovat pomalu. I když nedělá hned velké pokroky, buďte trpěliví a zůstaňte pozitivní. Psa nikdy netrestejte ani neztrácejte motivaci. Chce to jen čas a vhodný trénink.

Kromě toho, že je potřebné postupovat pomaleji a opatrněji, se socializace moc neliší od socializace štěňat. Psa je potřebné brávat na procházky, do parků s jinými psy, zvyknout ho na návštěvy, různé lidi, psy, zvířata, místa a situace. Všímejte si, které situace jsou pro něj náročnější a které jednodušší. Možná dobře zvládá setkání s jinými lidmi a zvířaty, ale problém mu dělají velcí psi. Problémové situace řešte o to opatrněji a trpělivěji. Když je to potřebné, vraťte se o krok zpět a psovi dopřejte dostatek času na zvládnutí stresové situace.

Chyby, kterým se vyhněte

Socializace nemusí dopadnout dobře, pokud majitel psa dělá chyby, kterými vytváří pro psa negativní zkušenosti. Proto je potřebné poznat, jakému chování se při výchově psa vyhnout.

 • Nepoznáte svého psa – Jako majitel byste měli poznat základní řeč těla psa a vědět, kdy se bojí a je vystresovaný. Nikdy nenuťte svého psa do situací, ve kterých jeho řeč těla ukazuje, že se cítí nekomfortně.
 • Nutíte ho postupovat rychle – Každý pes se učí svým tempem, někomu to jde přirozeně dobře, jiný potřebuje víc času. Pokud na něj příliš rychle vytvoříte tlak a příliš brzy ho vezmete do velkého davu nebo situace, která je na něj příliš, trénink bude kontraproduktivní.
 • Nepočkáte na vakcinaci – Vzít 8týdenní štěně do parku nebo na jiné místo s vysokou koncentrací psů je nezodpovědné. Když nemá všechny vakcinace, snadno může dojít k přenosu onemocnění přímým kontaktem s jinými psy.
 • Nesnažíte se o nápravu chování – Když pes štěká nebo vrčí, přirozeně nejde o žádaný projev klidného psa. Tréninkem byste měli usilovat o nápravu chování, ne mávnout nad ním při každé příležitosti rukou.
 • Nenastavíte žádné hranice – Není v pořádku, aby byl pes ke každému nepřátelský, ale neměl by být ani důvěřivý ke každé osobě. Při výcviku nedovolte, aby ho hladil každý kolemjdoucí. Všímejte si řeči těla svého psa a respektujte jeho hranice.

Často kladené otázky

Jak dlouho trvá socializace psa?

Proces je velmi individuální a záleží na povaze psa i množství a kvalitě příležitostí, které mu na socializaci poskytujete. Zatímco někteří psi to zvládnou za měsíc, jiní potřebují i 3 a víc měsíců. Nejlepší je se socializaci věnovat až do ukončení 1. roku psa, protože jde o velmi důležité zručnosti, ze kterých budete benefitovat vy i váš pes po celý život.

Dá se socializovat i agresívní pes?

Socializace štěněte je mnohem jednodušší než dospělých psů, ale ještě náročnější je to tehdy, když má pes za sebou mnoho špatných zkušeností a uchyluje se k agresívnímu chování. I v tom případě se však dá se psem pracovat, ale je třeba být v postupu opatrní. Pokud si nejste jistí socializací, určitě vyhledejte pomoc odborníka.

Co se stane, když se pes nesocializuje?

Pes bez socializace není klidný a vyrovnaný společník. Naopak v situacích, které jsou mu nepříjemné, je buď ustrašený a zažívá úzkost, nebo se uchyluje k agresivitě a destruktivnímu chování.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.Publikováno dne: 17.03.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(88.4%)

V této kategorii najdete i:

Jaké vybavení pro kočku? Potřebujete pelech, odpočívadlo, granule, misky, škrabadlo i toaletuJaké vybavení pro kočku? Potřebujete pelech, odpočívadlo, granule, misky, škrabadlo i toaletu

Předtím, než si domů přinesete kočku, je potřebné si připravit základní výbavu. Nabízíme vám seznam toho, na co všechno je v rámci výbavy pro kočku potřebné myslet.

Vulkanické kameny pro psy nebo jak neutralizovat psí močVulkanické kameny pro psy nebo jak neutralizovat psí moč

Skvrnitý, vypálený nebo vyschlý trávník je často důsledkem provádění malé potřeby vašeho domácího miláčka. Vulkanické kameny tento problém vyřeší bez toho, abyste museli psa něčemu učit...

Jak odnaučit psa štěkat v noci, když je sám doma, na lidi a jiné psy. Jsou obojky proti štěkání účinné?Jak odnaučit psa štěkat v noci, když je sám doma, na lidi a jiné psy. Jsou obojky proti štěkání účinné?

Jak skutečně odnaučit psa nadměrně štěkat? Dá se spolehnout na obojky proti štěkání, nebo poznáme účinnější metody?