Jak čistit LCD obrazovku, LED a OLED TV? Pomůže utěrka a vhodný prostředek na čištění obrazovky

Otisky prstů, prach, množství špíny a bakterie, to všechno denně sedá na povrch elektroniky i do jejího vnitřku. Všechny tyto nečistoty ohrožují a snižují životnost spotřebičů a elektroniky a v neposlední řadě škodí i vám. Neviditelná místa a zákoutí v počítači, v televizoru, v kávovaru jsou plná prachu, nečistot a bakterií.

Jak čistit TV?

Elektronika je neodmyslitelnou součástí běžného života. Nejčastěji se vyskytujícím prvkem, který má snad každá domácnost, je televizor. Aby vám vydržel co nejdéle, musíte se o něj pravidelně starat. Jak to však dělat tak, abyste televizor nepoškodili, když ty nejnovější jsou pomalu tenké jako papír? Poradíme vám.

Oblíbené modely televizorů

Proč a jak často čistit televizor?

V první řadě proto, že čištění zajistí televizoru vyšší životnost, ušetří peníze za servis a opravy, odstranění nečistoty vás ušetří od alergií a dalších zdravotních komplikací. Pro dosažení těchto důležitých aspektů je potřebné, aby se na televizor používaly vhodné pomůcky a prostředky. Může jít o sprej, gel, chňapku nebo různé hadříky či jednorázové ubrousky, pozor však, musí být k tomu určené. S dobrou výbavou zajistíte, aby televizor sloužil dlouhé roky bez kazivosti a servisu.

Televizor a další elektroniku, která má displej, se doporučuje při běžném používání čistit 2krát za týden. Celkem pracné, že? Hlavně pokud to teď děláte jednou za měsíc. Pravidelné čištění může prodloužit životnost vašeho TV i o pěkných pár roků.

Nikdy nečistite elektroniku vo vnútri, je to záležitosť servisov. Ubezpečujeme vás však, že ak sa budete pravidelne starať o jej vonkajšok, "vnútorných problémov" bude oveľa menej.

S čím (ne)čistit televizor?

Také na televizor, podobně jako na koupelnu nebo nádobí, existují různé speciální dezinfekční a čisticí prostředky, se kterými očistíte televizor tak, že bude fungovat a vypadat jako nový. Na jednotlivé typy obrazovek a televizotů se vyrábějí i konkrétní prostředky, např. utěrky, ubrousky, čisticí sady a náčiní. Nejsou cenově náročné a je lepší je mít, protože o televizor můžete s použitím jiných čisticích prostředků přijít a záruka vám při reklamaci nebude schválená.

Při čištění televizoru proto zapomeňte na používání prostředků, se kterými běžně uklízíte. Jde o prostředky, které jsou chemické a při styku s obrazovkou TV mohou zareagovat nechtěně. Když se rozhodnete TV utírat hadříkem, myslete na to, aby byl z měkkého materiálu, který nepoškodí povrch obrazovky. Neměl by být lemovaný šitým okrajem, protože i nit může snadno poškrábat povrch televizoru.

Čisticí pomůcky podle typu obrazovky

Při čištění TV byste měli vědět, jakým typem obrazovky disponuje. Když totiž použijete čisticí prostředek, který je určený pro LED obrazovku, na televizor s technologií CRT, potom se s TV můžete rozloučit. Prostředek na LED obrazovku obsahuje i látky, které nejsou s CRT kompatibilní. Čištění může způsobit poškození povrchu obrazovky, protože ničí antireflexní vrstvu, která zajišťuje jasný a čistý obraz.

Vhodné čisticí prostředky na TV

[table2]

Ubrousky

Čisticí ubrousky koupíte v každé prodejně s PC technikou, ale i v lepším papírnictví. Jejich cena se pohybuje od pár eur až po několik desítek eur. Záleží na tom, kolik kusů se v jednom balení nachází a čím vším možným je ubrousek napuštěný. Většinou balení obsahuje 100 kusů, což vám při optimálním čištění (2krát týdně) postačí i na celý rok. TV a PC ubrousky se od běžných antibakteriálních a pleťových ubrousků odlišují tím, že neobsahují žádný alkohol a namísto látek, které by obrazovku mohly poškodit, obsahují látky antistatické.

Čištění televizoru hadříkem z mikrovlákna

Hadřík z mikrovlákna

Tento hadřík má extrémně jemnou strukturu. Nenacházejí se na ní žádné lemy a nitky, které by televizor mohly poškodit. Je to výborný způsob, jak čistit mastný displej, prach a otisky. Pokud je nečistota na obrazovce náročná na očištění, netlačte na ni utěrkou, postačí, když ji trochu namočíte vlažnou vodou a opatrně utřete. Hadřík stojí od 2 eur výše a vydrží vám opravdu dlouho. Kvalitní hadřík poznáte tak, že při mnutí v ruce nešustí. Šustění je znakem, že se v ní nacházejí drsná vlákna. Po použití hadříku jej uskladněte do speciální krabičky, aby se nezanesl nečistotami a prachem.

Výhody hadříku z mikrovláken:

 • extrémně jemný materiál,
 • šetří povrch obrazovky, neškrábe,
 • zachytává prach,
 • výborná cena,
 • dostupnost,
 • vhodný na suché i mokré čištění,
 • spolehlivě odstraňuje různé nečistoty = otisky prstů, mastnotu.

Čisticí soupravy

Pokud toužíte dát obrazovce svého televizoru to nejlepší, potom neváhejte a namísto ubrousků si obstarejte rovnou celou čisticí soupravu. Ta většinou obsahuje houbičku, čisticí prostředek, např. ve formě gelu nebo spreje, hadřík z mikrovláken a antistatický kartáč. Sada je výhodná v tom, že je určená pro konkrétní značku a typ televizoru, nestojí moc peněz (kolem 6 €). Tyto čisticí sady odstraní i odolnější nečistoty téměř bez námahy, a co je nejdůležitější, bez poškození TV.

Pozrite si viac produktov z kategórie pečící pánve

Prach je postrachem televizorů

Největším nepřítelem televizoru je prach. Pro televizor je mnohem zákeřnější než otisky prstů. Důvod je jednoduchý, protože se běžně vyskytuje v domácnosti, ukládá se nejen na povrch televizoru, ale i dovnitř. Právě prach způsobuje nejčastěji problémy s televizorem. V případě velkého nánosu televizor nefunguje tak, jak má, hlasitost je také slabší, obrazovka ztrácí barvy a ani ovladač nereaguje, i když jsou v něm nové baterky. Za všechny tyto problémy může prach. Navíc prach obsahuje leccos možného i nemožného, mezi tím i částečky, které mohou televizor poškrábat, a to jak zvenku, tak i zevnitř. Při čištění obrazovky je proto úplně prvním krokem odstranit vrstvu prachu a až potom použít utěrky.

Krok za krokem, jak vyčistit televizor

Čištění televizoru nezabere moc času a není namáhavé, přestože TV pravidelně čistí jen málo lidí. Tady je podrobný postup, jak televizor vyčistit tak, abyste se vyhnuli poškození.

 1. Nejen u televizoru, ale i u každé elektroniky postupujte tak, že ji nejdříve vypnete a pár minut počkáte, dokud úplně nevychladne.
 2. Obrazovku a další části (zadní stranu, podstavec, rám) před použitím čisticího prostředku zbavte prachu, abyste TV při čištění nepoškrábali prachovou částicí. Použijte jemný a tenký štětec, se kterým to sice bude trvat déle, ale je to nejspolehlivější metoda, jak odstranit co největší množství prachu. Pokud si práci chcete urychlit, použijte fén se studeným vzduchem, a to ve vzdálenosti min. 20 cm. Můžete také hadříkem mávat před obrazovkou nebo vyfukovat vzduch, ale opatrně, abyste obrazovku nezamočili slinami.
 3. Po odstranění prachu použijte speciální prostředky pro daný typ obrazovky nebo televizoru. V případě tekutého prostředku ho vždy nanášejte na hadřík, ne přímo na obrazovku.

Prach vždy odstraňujte nasucho a najlepšie tak, aby ste sa pri tom nedotkli obrazovky.

Nezabudnite, že aj čistiaci prostriedok (handričku) treba tiež očisťovať. V prípade, že ste sa rozhodli pre handričku z mikrovlákien, potom sa odporúča ju po každom použití prepláchnuť vo vode s čistiacim prostriedkom na riad alebo podľa pokynov od výrobcu.

Čítajte etikety a návody na použitie prostriedkov.

Ak je na obrazovku určený tekutý čistiaci prostriedok, potom pred samotnou údržbou vypnite televízor zo zásuvky, aby ste eliminovali akékoľvek možné nebezpečenstvo. 

Jak vyčistit OLED TV?

OLED TV mají ultratenké obrazovky, o které je nutné se adekvátně starat tak, abyste si kvalitu OLED obrazu mohli užít co nejdéle. Jak postupovat?

Čištění televizoru od prachu

 1. Odpojte televizor od elektrického zdroje.
 2. OLED televizor by měl být během pár vteřin chladný, ale pro jistotu ještě chvilku počkejte.
 3. Nastříkejte speciální prostředek na hadřík z mikrovláken a krouživými pohyby, s minimálním tlakem, utřete obrazovku a další části televizoru.
 4. Utřete TV do sucha a chvilku počkejte. Tento čas můžete využít na vyčištění ovladače podobným způsobem jako samotný televizor.
 5. Zapněte televizor.

Jak vyčistit LCD obrazovku?

Před čištěním obrazovky, ať už té na monitoru počítače, nebo televizoru, si buďte 100procentně jistí, že jde skutečně o LCD obrazovku. Buď použijte speciální prostředky a produkty na LCD obrazovku, nebo si obstarejte jemný, měkký hadřík z mikrovláken. Trochu jej namočte do vlažné vody, do které přidáte pár kapek prostředku na nádobí, vyždímejte a jemně, bez tlaku, utřete displej, obrazovku, monitor, ale ne krouživými pohyby, ale táhlými, pás po pásu.

Jak vyčistit plazmové monitory a obrazovky?

Plazma je mnohem citlivější než LCD displej. Ačkoliv je tvořená sklem, podobně jako obrazovka starých televizorů, čistí se úplně jinak. Nejlepším řešením je koupit si speciální ubrousky, určené na tento druh obrazovek. Pokud máte lesklý rám plazmové obrazovky, potom použijte utěrku z mikrovláken. Odstraňte prach, na hadřík nastříkejte speciální bezalkoholový čistič, který působí antistaticky, a jemnými táhlými pohyby, pás po pásu, očistěte obrazovku.

Jak vyčistit matný displej?

Mnoho lidí žije v mylné představě, že matná obrazovka se čistí jinak než tradiční lesklá obrazovka. Není to však pravda. Matnou obrazovku dokážete vyčistit stejnou metodou jako lesklé displeje. Můžete používat ty samy prostředky a produkty, které využíváte u lesklých obrazovek, ale přece jen je tu jeden rozdíl. Při větší špíně je nutné použít destilovanou vodu. Utěrku z mikrovlákna namáčejte výlučně jen do destilované vody, ne do běžné vody z vodovodu a nepoužívejte ani saponáty. Navlhčeným hadříkem poutírejte displej, netlačte příliš na znečištěné místo, raději ho přejděte vícekrát. V závěru použijte ještě suchý hadřík, s nímž se postaráte o dokonalé odstranění vlhkosti.

Nezabudnite, že ak je obrazovka veľmi znečistená prachom, treba odstrániť najprv ten (napr. fénom) a až potom prejsť k čisteniu pomocou handričky.

Toto určitě nedělejte

 • Nepoužívejte čisticí prostředky na typy obrazovky, které nejsou určené pro váš TV.
 • Neodstraňujte nečistoty pomocí papírového servítku nebo toaletního papíru, jsou drsné a snadno poškrábou displej.
 • Nečistěte obrazovku, dokud je teplá, protože čisticí prostředek může při aplikaci zanechávat šmouhy.
 • Při čištění jakékoliv obrazovky se vyhněte vyvíjení tlaku, velmi snadno vzniknou promáčknutí, která sice nejsou citelná na dotyk, ale určitě je zaznamenáte při zapnutí televizoru. Poznáte je podle chyb v obrazu. Nejčastěji se objevují jako tmavé fleky na LCD obrazovce.
 • V žádném případě nepoužívejte prostředky, které jsou napuštěné alkoholem a ani žádné jiné, které nemají napsané v popisu, že je lze použít na obrazovky.
 • Neutírejte obrazovku po domácky vyrobenými hadříky, např. ze starých triček. Přestože to zní nesmyslně, ale vzpomeňte si na svoje sluneční brýle, také je potřebné je utírat speciálním hadříkem, aby se nepoškrábaly. Párkrát je očistíte oblečením nebo servítkem a potom se divíte, odkud vznikly ty škrábance, když si dáváte na ně takový pozor.
 • Čisticí prostředky nikdy neaplikujte přímo na obrazovku, ale jen na hadřík, protože monitory a obrazovky nejsou vyrobené tak, aby odolávaly tekutým prostředkům. Přímým nastříkáním tekutina rychle steče nebo pronikne na místa, která může poškodit.
 • Je absolutně nepřípustné používat přípravky, které obsahují amoniak, etylalkohol, aceton, etylacetát nebo ocet. Pozor, protože tyto látky se často nacházejí i v univerzálních čističích nebo ubrouscích.

Co dělat, když jsem už obrazovku poškodil nevhodným čištěním?

Pokud jste poškodili obrazovku, monitor nebo jiný displej na elektronice, potom vám nezbývá nic jiného, jen ji zanést do servisu. V případě použití nevhodné čisticí techniky nebo realizace nevhodného postupu čištění vám reklamace neprojde. V každém případě, někdy je oprava výhodnější než koupě nového televizoru. Určitě se však nesnažte škodu napravit svépomocí, např. dalším čištěním. Mohlo by to vést, a často i vede, k ještě horšímu výsledku.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!Publikováno dne: 17.12.2021
Hodnocení článku:
(89.6%)