Jak často impregnovat turistickou obuv a oblečení? Péče o outdoorové vybavení je důležitá

Podzimní sezóna se pro turisty nese ve znamení horských lijáků, bouřek či častých přeháněk. V tomto období dostává outdoorové vybavení pořádně zabrat. Důležité je proto se o naše vybavení starat. Především ho musíme chránit před možným vsáknutím vlhkosti.

Naimpregnovaná turistická obuv

Impregnace obuvi a impregnace oděvů je velmi důležitým prvkem. Jako často impregnovat obuv? Jaký impregnační přípravek používat? Všechno o impregnaci turistického vybavení se dozvíte v následujícím článku.

Kvalitní přípravky na impregnaci obuvi a oblečení

Proč impregnovat?

Možná se tak ptáte i vy. Vždyť přece výrobce slibuje nepromokavost oděvů i obuvi, proč bych měl tedy outdoorové vybavení opětovně impregnovat? Každé turistické boty nebo oděvy jsou ve výrobě impregnované. Časem, působením vody a vlivem počasí se impregnační vrstva ztrácí. Ať jde o textil, kůži nebo syntetiku, je vhodné ho impregnovat v určitém pravidelném intervalu. Například impregnace kožené obuvi je velmi důležitá z hlediska její životnosti. Kůža totiž může vyschnout a popraskat.

Při impregnaci máme více možností. Používat se mohou impregnační spreje, oleje nebo vosky. Všechno však záleží na konkrétním druhu vybavení i materiálu. Zvolit přitom správný impregnační přípravek je velmi důležité.

Čeho impregnací dosáhneme?

Impregnace je proces, při kterém je za pomoci chemických přípravků vytvářená neviditelná ochranná nano vrstva. Impregnace se neprovádí vždy před použitím vybavení. Je dobré ji však v období pravidelné turistiky aplikovat aspoň každé 2-3 týdny u oděvů a dvakrát ročně u obuvi. Impregnace je důležitým prvkem pro udržení nepremokavé funkce oblečení i obuvi.

Turistická bunda naimpregnovaná sprejem

Základem impregnace je tedy fakt, že má zajistit, aby voda nevsákla, ale stekla po povrchu. Pokud je impregnační vrstva oslabená, membrány vodu propustí a materiál zvlhne. Mokré ponožky zřejmě nechce mít nikdo.

Impregnace turistické obuvi

Nejpodstatnější je fakt, že impregnační přípravek vždy nanášíme na důkladně vyčištěný povrch. Je potřebné zbavit obuv prachu, bláta nebo zaschlých nečistot. Klidně můžete použít kartáč nebo navlhčený hadřík. Žádný saponát používat nemusíte.

Následně obuv dobře vysušte. Utřete do sucha, nechte uschnout na vzduchu. Ani náhodou při sušení nepoužívejte výhřevná tělesa jako fén nebo tepelné ventilátory. Příliš rychlé sušení může poškodit povrchovou úpravu bot. Pokud jsou boty mokré zevnitř, doporučujeme dovnitř vložit hygienické sáčky, které postupně vlhkost vstřebají.

Rozlišujte však dva typy turistické obuvi, které vyžadují různý postup při její impregnaci. Celokožené a syntetické. Nebo může jít o kombinaci. Syntetická turistická obuv se nejčastěji impregnuje jednoduše sprejem. Vosky či oleje nejsou doporučené.

Impregnace kožené obuvi

Celokožená obuv vyžaduje vyšší úroveň péče. Kůža se totiž dělí na broušenou useň, tzv. nubuk, a hladkou useň, tzv. suede. Při impregnaci hladké kůže lze také použít impregnační spreje a roztoky. Olej ani vosk není ideální. U broušené kůže můžete používat i vosky či olej. V zásadě platí, že při impregnaci byste měli používat přípravek, který použil i výrobce. Lépe řečeno, měl by mu být co možná nejvíc podobný.

Na základě doporučení doporučujeme spreje Holmenkol, Nikwax, Granger´s nebo Hey. Proces impregnace je dobré zopakovat aspoň dvakrát po sobě, ať přípravek dobře vsákne. Opakovaný proces dělejte bezprostředně po sobě, aby první vrstva nezaschla.

Péče o turistické oděvy

Oblečení, ve kterém chodíte do přírody, čelí mnohým nástrahám. Jednou z nejčastějších je déšť. Outdoorové vybavení v podobě oblečení si vyžaduje také svoji péči. Opět je to impregnační vrstva, která se stará o funkci nepromokavosti.

Ještě před impregnací je v případě oděvů důležité čištění, respektive praní tohoto oblečení. Impregnovat navlhlé a špinavé oblečení je opravdu zbytečné. Někdo se tento druh oblečení bojí prát, protože má obavy, že zničí membrány a oblečení tak už nikdy nebude nepromokavé. Není to však pravda, odstraněním nečistot membrány nepoškodíte. Právě naopak. Zbavíte ji solí, nečistot, ale i nepříjemného zápachu od potu.

Voděodolná bunda Nasprejování impregnačním sprejem

Při praní nepoužívejte bělidlo nebo aviváže. Používat byste na praní měli speciální přípravek pro praní membránových oděvů. Například Ganger´s Performance, Tarrago High Tech Performance a doporučit na základě zkušeností lidí můžeme také Jack Wolfskin Universal. Program pracího cyklu by měl být šetrný pro syntetiku (40 °C). Při pravidelném používání se nebojte prát tato oblečení klidně i jednou za 2 týdny.

Následně přichází proces impregnace. Impregnovat oděvy můžete nejčastěji s pomocí sprejů. Sprej nanášejte ze vzdálenosti 15 až 30 cm na čisté a vlhké oblečení. Naneste a nechte zaschnout, potom zbytky setřete suchým hadříkemProces impregnace zopakujte aspoň dvakrát.

Tepelná aktivace impregnace

Jak jsme psali výše, po očištění nečistot a před nanášením impregnační vrstvy je nutné, aby byl povrch úplně suchý. Sušení tepelnými zdroji však nepřichází do úvahy. Po nanesení impregnační vrstvy je však tepelná aktivace velmi dobrým krokem.

Ideální je, když je oděv vložený do sušičky na proces pomalého sušení po dobu 20 až 30 minut. Alternativou může být žehlička nebo fén na vlasy. Dělejte to však opatrně, funkční průdušné oděvy s membránou jsou poměrně citlivé. Pozor také na plastové části oděvu.

Správné zásady impregnace

  • impregnujte vždy důkladně vyčištěný povrch
  • impregnační vrstvu v případě oděvů nanášíme na mírně vlhké oblečení. V případě bot nanášíme impregnační vrstvu na suchý povrch
  • impregnaci udělejte vždy aspoň 2x po sobě. Sprej nanášejte ze vzdálenosti aspoň 20 cm. Vosk či olej vždy roztírejte rovnoměrně
  • po impregnaci nechte povrch dobře uschnout. V případě oděvů (bundy, kalhoty) klidně využijte možnost tepelné aktivace
  • nejlépe hodnoceným impregnačním přípravkem je Granger´s 2 in 1 Wash + Repel

Kvalitní přípravky na impregnaci obuvi a oblečení

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...Publikováno dne: 31.07.2019
Hodnocení článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat zimní brusle na led pro děti a pro dospělé? Jak vybrat zimní brusle na led pro děti a pro dospělé?

Patří bruslení k vašim oblíbeným aktivitám? V jednoduchém průvodci vám vysvětlíme, jak vybrat správné brusle pro děti i pro dospělé.

Jak vybrat lyžařskou přilbu: Recenze a test poradí ty nejlepší Jak vybrat lyžařskou přilbu: Recenze a test poradí ty nejlepší

Přilba není jen na to, aby ochránila hlavu v případě pádu. Ochrání proti větru, sněhu, chladu či nečekanému nárazu. Jak vybrat nejkvalitnější?

Nejlepší lyžařské brýle podle testu: Fotochromatické do mlhy, nebo s vyměnitelnými skly? Nejlepší lyžařské brýle podle testu: Fotochromatické do mlhy, nebo s vyměnitelnými skly?

Na trhu najdete desítky až stovky lyžařských brýlí. Víte, jakých parametrů je třeba si všímat při jejich výběru? Poradíme vám, jak si vybrat správné lyžařské brýle, které vám sednou a...