Jak správně koupat miminko? Jak držet novorozence, v kolik ho koupat, teplota vody

Koupání miminka je velkým strašákem pro čerstvé maminky prvorodičky i čerstvé tatínky. Nemusíte se toho bát, všechno se postupně naučíte a velmi rychle se z mámy amatérky stane máma profík.

Jak správně koupat miminko?

Základem je přistupovat ke všemu s láskou, a potom to už jde samo. No dobře, ne úplně samo, ale takříkajíc od ruky. Chcete vědět, jak na to?

Oblíbené dětské vaničky na koupání

První koupání novorozence

První zkušenosti s koupáním miminka budoucí máma, krátce po porodu, ještě v nemocnici za asistence sestřičky. Úkolem mámy je pozorně sledovat, poslouchat a klást otázky. Jedna zkušenost není vždy postačující, a proto si přečtěte návod, jak miminko správně koupat. Budete se tak cítit připravenější a jistější.

Jak často koupat miminko?

Novorozenec má úplně odlišné hygienické potřeby než větší děti nebo dospělí. Nemusíte ho koupat každý den, klidně stačí, když miminko vykoupáte každý třetí den. Někteří pediatři doporučují každý 2. den, jiní zase jednou za týden. Závisí to na matce a jejích hygienických návycích, ale je dobré vědět, že novorozenec má tenkou a citlivou pokožku. Častým umýváním se pokožka rychle podráždí a vysuší. Navíc miminko se nemá ani kde ušpinit, takže každodenní koupání není potřebné, ale každý den byste mu měli umývat tvářičku a hygienickými utěrkami určenými pro novorozence utírat intimní partie.

Pokud má miminko zapařeniny, což se často stává, potom se koupe častěji. Denně můžete koupat i během velkých letních veder. Někteří odborníci na dětskou hygienu doporučují při přebalovíní děťátka opláchnout zadeček pod vlažnou tekoucí vodou.

Před tím, než začnete miminko koupat

Před samotným aktem si dejte záležet, abyste měli na bezpečné a pohodlné koupání miminka všechno připravené.

Na koupání miminka potřebujete:

 • malou vaničku s vodou ideální teploty,
 • ideální teplotu okolního prostoru, 
 • ručník,
 • čistou plenku a oblečení,
 • když je to potřebné, i krém na zapařeniny.

Mydlo alebo inú kozmetiku na umývanie nepotrebujete, pretože tým, že bábätko má tenkú pokožku, všetky látky z mydla rýchlo prenikajú do telíčka bábätka, čo môže v konečnom dôsledku urobiť viac škody ako úžitku.

Krok po kroku, jak koupat miminko ve vaničce

Potom, co si všechny věci připravíte, svlečte miminko, umyjte mu zadeček pod tekoucí vodou a jemně vložte miminko do vaničky. Děťátko neustále držte v podpaží, hlavička musí být vždy na vašem předloktí. Při této poloze zaujměte postoj, při kterém co nejbezpečněji držíte novorozence. Miminko je takto jištěné vaší rukou a vy se druhou rukou můžete věnovat oplachování. Miminku začněte oplachovat tvářičku, pokračujte ke krku a směrem dolů, až mu umyjete celé tělo. Zaměřte se hlavně na kožní záhyby, kde by se mohly tvořit a množit bakterie, které způsobují kožní zapařeniny. Na závěr umyjte miminku zadeček a intimní části.

Koupání miminka ve vaničce

Když jde o děvčátko, umývejte tak, abyste nečistoty z konečníku nepřenesli do intimních partií, tedy zepředu dozadu (= od pochvy ke konečníku). Chlapečkům při umývaní penisu nestahujte předkožku, mohlo by to vést ke vzniku srůstů. Předkožku nechávejte v přirozené poloze až do 3 roků. Stejně jako u děvčátka je třeba umývat zepředu dozadu. Vlásky umývejte jemně, oplachováním, bez použití šampónu nebo jiných kosmetických prostředků. Po vykoupání můžete vatovou tyčinkou očistit i ouška a nosík, ale nikdy nezacházejte do hloubky, abyste nepoškodili zvukovody a nosní kanálky, čistěte jen zvenku. Vlásky přečešte jemně kartáčem pro miminka.

Další poloha miminka při koupání

Miminko nemusí být jen hlavičkou opřené o vaše předloktí. Další polohou, jak držet novorozence při koupání, je koupání miminka otočeného zády k vám. Jde o polohu, ve které nejlépe umyjete zadeček mimnka, přičemž ho držíte jednou rukou pod jeho ramínky, ručičky má na vaší ruce a záda má otočená k vám. Vypadá to, jako by se miminko drželo vaší ruky. Pokud vám je tato poloha nepříjemná, potom ji zvolte jen v závěru, kdy se chystáte umývat záda a zadeček.

Když je miminko okoupané...

Hned potom, když jste miminko umyli, ho opatrně vytáhněte z vaničky bez toho, aby se hlavička dostala do nevhodné polohy, a položte ho na připravený ručník. Zabalte ho a utřete do sucha. Věnujte pozornost záhybům, zajistěte, aby v nich nezůstala voda, která vlivem tření způsobí svrbivé vyrážky. Dejte mu plenku a pokud je třeba, zadeček ošetřete tenkou vrstvou krému proti zapařeninám a co nejdříve ho oblečte. Ačkoliv se doporučuje nechat miminko trochu na vzduchu, bez plenky, pokud jde o novorozence, ne ní třeba to přehánět, aby jeho zvlhlé tělíčko neofoukal jemný vánek, takže ho rychle oblečte a zabalte do tepla.

Když vaše miminko nemá žádné vyrážky a zapařeniny, není nutné ho krémovat, jeho pokožka je čistá a zdravá. Některá miminka však mají po koupání suchou pokožku, především na nožičkách nebo na dlaních. V tom případě naneste jen jemnou, tenkou vrstvu přírodního mandlového oleje.

Užitočná poznámka: Pri pokladaní bábätka na uterák je nutné vždy pokladať najprv sedaciu časť, až potom chrbátik a hlavičku.

Jakou vaničku koupit pro novorozence?

Je úplně jedno, jakou vaničku koupíte pro svoje miminko, hlavně ať je taková, abyste s ní byli spokojení vy. Vašemu miminku to bude zpočátku jedno, protože ho po celý čas držíte. Takže to, jestli bude z plastu, z keramiky, bude mělčí, hlubší, větší nebo menší, je jen na vás. Miminko můžete klidně koupat i ve větší misce, avšak rodiče nejčastěji kupují dětskou vaničku, kterou mohou používat déle, i při koupání čtyřměsíčního miminka.

Pomůcky, které vám ulehčí koupání

Pokud máte před koupáním novorozence respekt a třesou se vám ruce strachem a nervy, potom doporučujeme koupání miminka na speciálních podložkách, jsou to:

Koupání miminka na podložce

Tato pomůcka se vyrábí v různých barvách a velikostech. Může být z pevného materiálu nebo i z měkčího. Je anatomická, snadno se přizpůsobí specifickým proporcím těla každého miminka, čímž zajišťuje maximální pohodlí miminku. Podložka se položí na dno vaničky, do které se napustí voda a miminko se na podložku položí hlavičkou nahoru. Podložka je na jedné straně vyvýšená, což zajišťuje vyšší polohu hlavičky a zbytek těla směřuje dolů, miminko je v šikmé poloze.

Vanička s podložkou ke koupání

Koupání miminka na lehátku

Lehátko nebo ležadlo není to samé jako vanička. Lehátko, na rozdíl od podložky, vypadá jako klouzačka a vyrábí se z látky nebo plastu. Podobá se klasickému lehátku na opalování. Může mít ergonomický tvar, který zajišťuje správné držení těla a oporu miminka. Lehátko se pokládá na dno vaničky, ke které se pomocí přísavek přilepí. Vrchní část, na které leží miminko, je vybavená protiskluzovým povrchem, který bráni sklouznutí miminka. Výhodou látkových ležadel je snímatelný potah, který jednoduše vyperete v pračce. Doporučujeme si tyto pomůcky koupit v lékárnách. Cena podložky nebo lehátka se pohybuje do 10 €.

Stojan na vaničku

Když už budete kupovat vaničku, obstarejte si i podstavec nebo stojan k vaničce. Slouží k tomu, aby se maminka nebo tatínek nemuseli při koupání miminka sklánět. Stojan je bezpečný, k vaničce pevně upevněný, dá se rychle složit, pohodlně přesunout i s vaničkou. Jedinou nevýhodu je, že podle velikosti vaší vaničky musíte koupit i velikost stojanu. Jinak je to super prostředek, který zefektivní vaše koupání a stojí kolem 20 €.

Další pomůcky

Vanička nebo ležadlo nejsou jediné pomůcky, které při koupání můžete použít. Při koupání vám může pomoci i froté rukavice, malý ručník nebo nějaká měkká pomůcka na koupání novorozence, se kterou bude oplachování jednodušší a rychlejší.

V čem všem můžete koupat miminko?

Nejlepší je koupání miminka ve vaničce. Je to bezpečný a ověřený způsob, který funguje dlouhé roky. Koupat miminko můžete také:

Ve vaně

Koupání miminka je možné i ve vaně, ale nedoporučujeme to, protože se při tom hrbíte a velmi snadno se může stát, že uklouznute nebo uklouzne vaše miminko. Už sami víte, že při tomto aktu je důležité, abyste zaujali stabilní polohu, kterou vám nejlépe zajistí vanička umístěná na stole nebo stojanu.

V umyvadle

Další variantou je koupání miminka v umyvadle, což je praktické a rychlé i relativně bezpečné. Vás nebolí v kříži, a když je umyvadlo větší, potom je pro dítě koupání i pohodlné.

V Tummy tub

Momentálně je trendem koupání miminka ve vědýrku. Nejde však o ledajaké vědýrko, je to speciální vědýrko, které nese název Tummy tubVědýrko má plno výhod:

 • miminku ve vědýrku nespadne hlavička,
 • je v přirozené skrčené poloze, nemá šanci sklouznout a napít se nebo vdechnout vodu,
 • Tummy tub připomíná miminku dělohu, protože v poloze, ve které se ve vědýrku nacházejí, se nacházela i v maminčině bříšku,
 • stěny vědýrka brání prochladnutí nebo ofouknutí hlavičky miminka,
 • vědýrko představuje maximální bezpečnost,
 • s vědýrkem se snadno manipuluje,
 • má kompaktní rozměry, můžete si ho přibalit na cesty do auta bez toho, aby vám zabralo moc místa,
 • nevyžaduje ani stojan jako vanička, pohodlně si ho můžete umístit na stůl v kuchyni.

Sprchování miminka

Většina matek svoje miminka jen koupe, přitom sprchování je mnohem hygieničtější. Důvod je stejný jako při sprchování se dospělého člověka, všechna špína a nalepené bakterie okamžitě putují z těla miminka pryč.

Sprchování miminka

Mezi další výhody sprchování patří:

 • prokrvuje tělo miminka víc než koupání,
 • hlavice s různými nástavci dokáže příjemně masírovat tělo miminka,
 • pokožka miminka je kratší dobu vystavená vodě,
 • je to rychlejší a praktičtější.

Kúpanie a sprchovanie by ste, podľa nás, mali obmieňať. Bábätko sa tak naučí na jedno a aj na druhé a oba varianty mu budú príjemné.

S jakou vodou a jak dlouho koupat miminko?

Někteří odborníci doporučují koupat miminko v převařené vodě, kvůli měkkosti. Není to však nutné, vždyť i pokožka potřebuje získat svoji imunitu. Důležitější je, jakou teplotu vody si vyžaduje koupání miminka. Voda by měla mít přibližnou teplotu těla, kolem 37 °C, a teplota v místnosti by měla dosahovat 22 až 25 °C. Na změření teploty vody vám poslouží teploměr do vody, který je běžně dostupný v online prodejnách s bazénovou technikou, nebo použijte rychlou metodu a ponořte loket do vody. Pokud je vám voda příjemná, ani chladná, ani horká, potom bude dobrá i pro miminko.

Pokožka miminka je citlivá a křehká, a ačkoliv se každým dnem extrémně rychle vyvíjí, úplně postačí, když miminko pobude ve vaničce kolem 5 až 7 minut, aby se nezpomalil jeho vývin. Tento čas se doporučuje dodržovat až po dobu 6 měsíců.

Kdy začít koupat miminko?

První koupání miminka po porodu se provádí až po uplynutí minimální doby 24 hodin (to, že sestřičky osprchují miminko hned po porodu, se ještě nepokládá za koupání). Je to proto, že miminko, resp. jeho tělo se přizpůsobuje vnějšímu prostředí, zvyká si na okolí, učí se regulovat a přizpůsobovat svoji tělesnou teplotu prostředí, v němž se nachází. Aby se tento proces nenarušil, miminko se během prvních 24 hodin utírá jen hygienickým hadříkem. Po přečkání této doby se miminko poprvé vykoupe a je jen na mamince, jaký koupací režim miminku nastaví, buď dennodenní, nebo obdenní.

Nejideálnější čas na koupání

Už víte, jak často miminko koupat, kdy ho vykoupat poprvé a teď se dozvíte, kdy je nejvhodnější čas na koupání. Každá máma by si na koupání svého dítěte měla stanovit fixní čas, hodinu, ve které bude miminko koupat. S pevně stanoveným časem si miminko zvykne na svůj koupací rytmus. Nejideálnější je koupání večer před spánkem, protože voda miminko uklidní. Mnoho matek se ptá, zda koupat miminko před nebo po krmení, nájděte jakýsi střed mezi tím. Miminko by nemělo jít do vodičky s plným bříškem a ani ne s příliš prázdným, aby neplakalo hlademu. Kupte ho před krmením, přibližně 30 min., abyste celý proces koupání stihli bez stresu, bez shonu a hlavně bez pláče.

Nejvhodnější doba ke koupání novorozence

Proč je koupání miminka tak důležité?

Je jasné, že koupáním zajišťujete miminku čistotu a maximální hygienu. Miminko se po koupeli cítí svěže, hlavně když je venku horké počasí. Věděli jste však, že koupání má pro miminko i tyto účinky?

 • Udržuje čistou a zdravou pokožku,
 • zlepšuje stav pokožky,
 • zmírňuje stres miminka, působí uvolňujíce a relaxačně,
 • zmírňuje bolest při břišních kolikách,
 • prokrvuje tělo miminka a prokrvováním se zvyšuje činnost orgánů,
 • snadněji se mu ve vodě pohybuje, čímž rozvíjí hrubou motoriku (celého těla) i jemnou motoriku (pohyb prstů),
 • ve vodě se miminko cítí jako doma, tedy jako v děloze,
 • utužuje rodinné vztahy,
 • zlepšuje kontakt dítěte s okolím a se svými nejbližšími.

Rady nad zlato

 1. Při napouštění vody do vaničky začněte studenou vodou a až potom teplotu vyrovnávejte s horkou vodou do té doby, dokud teplota vody nedosáhne 37 °C. Na tuto teplotu je miminko zvyklé i z dělohy, protože je to přirozená teplota těla, kterou mělo i mámino bříško.
 2. Před tím, než miminko začnete ve velkém oplachovat a umývat, ho vodou trochu svlažte, aby se neleklo, ale zvyklo si a bylo na vodu připravené. Až potom, když ho trochu svlažíte, mu začněte pomalu ponořovat nožičky a tělíčko.
 3. Po koupání dopřejte miminku jemnou masáž, která nejenže miminko uklidňuje a je mu příjemná, ale podporuje trávení, prokrvuje celé tělo, podporuje imunitní systém i rozvoj svalů. Vymasírované miminko bude lépe a déle spinkat.
 4. U novorozence, až do cca 3 měsíců, nepoužívejte žádnou dětskou kosmetiku ani dětské mýdlo či šampon, mohly by dráždit pokožku miminka a způsobovat kožní alergie.
 5. Některé maminky propagují koupání miminka v heřmánku. Není to správné, může to vážně škodit pokožce a zdraví miminka. Nedělejte to a nepoužívejte ani žádné bylinky bez doporučení lékaře. Bylinky by mohly miminku ublížit.
 6. Miminko umývejte jen čistou vodou.
 7. V místnosti, kde se koupe miminko, by neměl být žádný vánek a už vůbec ne průvan, proto zavřete všechna okna i dveře.

Slovo na závěr

Při prvních pokusech koupat miminko se možná necítíte sebevědomě, ale čím víc koupání proběhne, tím to bude lepší. Při koupání miminko nikdy nenechávejte o samotě – bez dozoru, ani ve vaničce a ani na ručníku. I to nejmenší miminko se hýbe a ani nevíte jak a může sklouznout tam, kam nechcete. A protože opatrnosti nikdy není dost, pozor si dejte i při vytahování děťátka z vody, kdy vám snadno může vyklouznout. Mimochodem, když budete při koupání vašeho děťátka spolu se svým partnerem, bude se miminko i vy cítit lépe, bezpečněji a milovaněji.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba

Oranžová bude vyzařovat příjemné teplé světlo ať ji umístíte kamkoli. Pokud ji ani vy nemáte ve své kuchyni, je nejvyšší čas to změnit.

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.Publikováno dne: 29.12.2021
Hodnocení článku:
(92%)