Jak správně pěstovat prvosenky venku i v bytě

U prvosenek se často setkáváme s označením symbol jara, protože mezi polními a lesními květy začínají růst jako první. Právě tento fakt nám naznačuje, že prvosenkám se bude dařit i v poměrně chladném prostředí.

Pěstování petrklíče v květináči

Jak se však starat o tyto pěkně vypadající květiny s příznivými zdravotními účinky? Pokud se rozhodnete pro koupi a pěstování prvosenek, tak hned první potěšující věc je, že nabídka barevných variací je skutečně široká, a proto si můžete vybrat podle svého gusta.

Při zakoupení si určitě zkontrolujte, v jakém stavu jsou listy a květní pupeny. Ideální je, když jsou listy bez skvrn a květ má dostatek pupenů. 

Při jaké teplotě pěstovat prvosenky?

Jak už bylo uvedené, tak prvosenkám nevadí ani relativně chladnější prostředí, a proto doporučená teplota na jejich pěstování je přibližně od 10 °C do 15 °C. Problémem by neměla být ani mírně zvýšená teplota (přibližně o 5 °C), ale v těchto případech je dobré, když se na noc teplota sníží, respektive když se v prostorech pravidelně větrá 

Co se týká teploty, tak platí univerzální pravidlo, že je dobré vyhýbat se oběma extrémům, tzn. příliš velkému chladu a příliš velkému teplu. V těchto případech květ přestává růst, vadne, až nakonec odumře. 

Na jakém místě pěstovat prvosenky?

Výběr místa pro prvosenky úzce koresponduje s jejich teplotní snášenlivostí. Protože i ve volné přírodě rostou na jaře mezi prvními, tak v domácnosti je můžete vyložit na balkon či terasu dříve než ostatní balkonové rostliny.  

Růžové petrklíče na balkoně

Všeobecně je proto dobré, když je budete pěstovat na mírně chladnějším místě – výborným místem je například chodba, kde bývá teplota nižší než v ostatních místnostech a zároveň budou prvosenky plnit svoji estetickou funkci hned u vchodu.  

Při výběru místa je také potřebné vzít do úvahy, že prvosenky nesmí být dlouhodobě vystaveny přímému slunci – spíše preferují rozptýlené, tedy nepřímé světlo. Určitě je nedávejte nad radiátor, protože suchý vzduch a teplo jim škodí.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie květináče

Zalévání a přesazování prvosenek

I při zalévání platí „zlatá střední cesta“. V překladu se tedy musíte postarat o to, aby vaše květina nebyla příliš „přelitá“, ale zároveň dávejte pozor, aby úplně nevyschla. Pokud je zemina příliš vlhká, tak začíná žloutnout a hnít, a pokud je venku nebo vystavená na chladu, tak může dojít k podchlazení. Při vyschnutí, samozřejmě, dochází k vadnutí. Na zalévání je ideální dešťová voda nebo odstátá voda z vodovodu. 

Přesazování petrklíčů do velkého květináče

Jako většina květů, tak i prvosenky se v obchodech obvykle prodávají v malých květináčích, které prakticky celé zaplní kořeny. Proto je vhodné hned po koupi přesadit květ do hlubšího květináče nebo jiné nádoby, aby měly kořeny prostor na růst. Nové květiny se musí přesazovat velmi opatrně, ale vzhledem na jejich růst v následujících dnech je větší nádoba nutná. Po přesazení jim nezapomeňte dopřát dostatek vody, ale nepřežeňte to. 

Hnojení a péče o prvosenky

Jako většina květů, tak i prvosenky uvítají, když jim čas od času dopřejete i nějaké to hnojivo. Na různých diskuzních fórech najdete rozdílné pohledy na tuto tematiku, ale asi nejčastěji panuje názor, že prvosenky by se měly hnojit jednou za dva týdny, nebo dvakrát za měsíc. 

Během pravidelného zalévání a občasného hnojení nezapomínejte párkrát měsíčně zkontrolovat vzhled vaší květiny a v případě potřeby odstraňte odkvetlé květy a zbavte ji zežloutlých a zvadlých spodních listů. Touto péčí podpoříte další kvetení. 

Jak se prvosenky rozmnožují?

Co se týká rozmnožování prvosenek, tak v klasických bytových prostorech se velmi těžce vytvářejí podmínky na pohlavní, tedy generativní rozmnožování, ze kterého vznikají nové a pestřejší výhonky. Pokud však plánujete vytvořit z prvosenek záhon z vlastních zásob, tak rozmnožování vegetativním způsobem je ideální volbou.

Mechanické dělení petrklíčů

Při tomto rozmnožování musíme mechanicky odstranit část původní rostliny, která je schopná zakořenit a vytvořit jí prostor v dostatečně zavodněné zemině. Můžeme také použít hnojivo, aby náš „nový“ výhonek dostával dostatek živin. 

Co s prvosenkou po odkvetení?

Rozšířeným názorem je, že po odkvetení prvosenkových květů si ji můžete přesadit do zahrádky, kde by měla při dobré péči bez problémů přezimovat a ve svém období opět rozkvést. Pojďme se však podívat na faktory, kterých je třeba si všímat. 

V první řadě záleží na tom, jak jste se o rostlinu starali. Pokud jste dodržovali pravidla vyjmenovaná v článku – chladnější místo, dostatek nepřímého světla, dostatek vláhy, tak při optimálním zdravotním stavu jsou připravené na přesazení na zahrádku, kde přezimují. Pokud zpozorujete na rostlině známky choroby, například skvrny na listech/stonku, tak se přesazení moc nevyplatí. To samé platí i při udržování v teple a na suchém vzduchu. 

Pokud nemáte zahrádku, tak nezoufejte, protože odkvetlou prvosenku můžete přesadit do čerstvého substrátu. Důležité je, aby byl takto odkvetlý květ udržovaný ve vláze a pravidelně hnojený. Během zimy můžete květináč obalit fólií. Pokud přesazujete na zahradku, tak hledejte místo ve stínu a během tuhých mrazů jemně přikryjte květ větvičkami. 

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie květináče

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.Publikováno dne: 27.10.2018
Hodnocení článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody? Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...