Jak na silikonování vany, dlažby, umyvadla, sprchového koutu a rohů koupelny

Silikonové tmely, používané zejména v koupelnách a na WC, se časem opotřebují, vznikají v nich trhlinky a usazuje se v nich vlhkost, což má za následek vznik plísní.

Silikonování vany

Výměna silikonu utěsňujícího vanu, sprchový kout nebo umyvadlo však není nic, co byste nezvládli svépomocí. Přinášíme vám stručný návod, jak na to.

Oblíbené produkty

Typy silikonů

Většina dnešních silikonových tmelů je kvalitních a zároveň cenově dostupných. V malířských potřebách nebo stavebninách jich však najdete více druhů, přičemž ne každý je vhodný na použití v koupelně – některé se používají na utěsnění skla, oken nebo při stavebních pracích.

Použitím nesprávného silikonu může dojít mezi ním a materiálem k chemické reakci, při které bude silikon postupně degradovat a ztrácet svoje vlastnosti, což může vést až k narušení jeho povrchu a ztrátě těsnicí funkce.

Typy silikonových tmelů:

  • Acetátové silikony – Poznáte je podle typické nakyslé vůně. Používají se na utěsňování neporézních materiálů jako sklo, glazované obkládačky nebo kovy a není nutné s nimi použít primerový nátěr.
  • Oximové silikony – Nemají kyselou vůni a používají se na lepení a utěsňování dřevěných okenních rámů, které mají povrch upravený syntetickými nebo polyuretanovými laky. Dobře přiléhají k oceli, nerezavějící oceli, hliníku a sklu. Nereagují s kovy a nezpůsobují jejich oxidaci.
  • Sanitární silikony – Tzv. sanitární neutrální silikony jsou určené na použití ve vlhkých prostorech – koupelna, WC, kuchyně, u bazénů apod. Jsou výjimečné tím, že obsahují speciální přísady zabraňující tvorbě plísní a odolávají také působení agresívních čisticích prostředků. Tento druh se používá jako silikon na umyvadlo, tmel na vanu nebo na utěsnění škár v okolí WC, bidetu, kuchyňské linky nebo obkladaček. Mají skvělou přilnavost ke smaltu, sklu, dlaždicím (i glazovaným), a to i bez použití primerového nátěru.
  • Speciální silikony – Mohou se používat např. na lepení akvárií, těsnění požárních systémů, utěsňování izolačních dvojskel apod.

Pomůcky na silikonování

Většina silikonů je dodávaná v tubách, na jejichž použití potřebujete aplikační pistoli (cena do 10 eur). Existují ale také silikony, které jsou z tuby vytlačované tlakem plynu (podobně jako spreje). Cena sanitárního silikonu je kolem 3–10 eur za běžnou 300ml tubu.

Špachtle na silikon

Kromě pistole budete potřebovat úzkou papírovou lepicí pásku (nazývaná také malířrská nebo krycí páska – cena cca 1 euro). S odstraněním starého silikonu vám pomůže škrabka na silikon nebo obyčejný ořezávač (cena pár eur). Na vyhlazení nového silikonu vám poslouží speciální špachtle na silikon, která je tvarovaná tak, aby pasovala do rohů (cca 2 eura).

Příprava povrchu – základem je čistota

Silikon na silikon nepatří, proto před nanesením nového musíte nejdříve odstranit ten starý z daného povrchu. Můžete to udělat kovovou špachtlí nebo nožem, musíte s nimi však zacházet skutečně opatrně, abyste nepoškodili povrch obkládaček, resp. vany nebo umyvadla.

Před samotným mechanickým odstraňováním si můžete pomoct tzv. odstraňovačem silikonu. Je to speciální chemický přípravek, který naruší strukturu starého silikonu, změkčí ho a tím pádem ho budete moci mechanicky odstranit bez vyvíjení příliš velké síly a bez obav, že byste ostrým předmětem poškodili okolí. Odstraňovač silikonu se nanáší štětcem (u některých přípravků najdete tento štětec v balení).

Očištěné kusy silikonu nesplachujte do kanalizace, protože by se mohla snadno ucpat. Místa s odstraněným silikonem je vhodné ještě očistit saponátem a následně odmastit, aby se nový silikon co nejspolehlivěji přichytil k povrchu.

Na vyhlazení můžete použít i prst

Při silikonování pochopitelně chcete, aby byla šířka vrstvy co nejmenší. Při vytlačování z pistole se silikon roztahuje do šířky, proto si můžete pomoci jednoduchým trikem. Na obě boční strany mezery, kterou chcete utěsnit, nalepte krycí papírovou lepicí pásku (jaké používají malíři, avšak postačí užší verze).

Před aplikací byste si měli nachystat papírové ubrousky nebo aspoň kousek novinového papíru na očištění zašpiněných prstů. Potom odřežte vrchní kus plastu na hrdle tuby se silikonem, a na její výstup našroubujte přiložený plastový nástavec – konec některých nástavců je nutné před vytlačením silikonu také odřezat. Nakonec umístěte tubu do aplikační pistole.

Aplikační pistole na silikonování

Začněte vytlačovat silikon postupně od okraje přes rohy, až po celém obvodu vany, umyvadla, resp. celku, který chcete utěsnit. Silikon potom uhlaďte speciální stěrkou – pokud ji nemáte, můžete také použít prst namočený v mýdlové vodě. Vyhlazujte po částech, po několika centimentrech zase prst namočte do mýdlové vody, takto postupujte dále až na konec.

Pokud silikon není nanesený rovnoměrně a někde jsou viditelné mezery, naneste silikon na toto místo z pistole opět a opět ho vyhlaďte. Nakonec opatrně strhněte papírovou pásku a zůstane vám pěkná tenká vrstva ve škárách.

Jak dlouho schne silikon? Většinou úplně vytvrdne za cca 8 hodin v závislosti na typu, okolní teplotě a vlhkosti vzduchu. Pomoci mu můžete obyčejným nebo teplovzdušným ventilátorem.

Pokud vám po skončení zůstal v tubě nespotřebovaný silikon, odšroubujte úzké aplikační hrdlo a konec tuby uzavřete např. kouskem papíru nebo igelitu, který upevníte pomocí gumičky. Zabráníte tím vyschnutí zbytku silikonu a budete ho moci opětovně použít.

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.Publikováno dne: 30.01.2020
Hodnocení článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Krémová chemická injektáž zdiva svépomocí? Vyzkoušejte Aqua Stop CreamKrémová chemická injektáž zdiva svépomocí? Vyzkoušejte Aqua Stop Cream

Slyšeli jsete už o tzv. injektáži zdiva? Představíme vám účinný způsob, který vám pomůže vyřešit vlhkost stěn a zdí. A pokud patříte k šikovnějším mistrům, zvládnete to i sami.

Špárovačka – jak vybrat škárovací hmotu na dlažbu, kámen, cihlový obkladŠpárovačka – jak vybrat škárovací hmotu na dlažbu, kámen, cihlový obklad

Plánujete obkládat kuchyni, koupelnu nebo jinou místnost? V tom případě byste rozhodně neměli podcenit výběr škárovací hmoty. Poradíme vám, jak si správně vybrat škárovací maltu tak, aby...

Jak vybrat WC – závěsné, nebo klasické stojící? Rozhoduje cena, rozměry a montážJak vybrat WC – závěsné, nebo klasické stojící? Rozhoduje cena, rozměry a montáž

Čeká vás rekonstrukce koupelny? Určitě jste už přemýšleli nad tím, jaký zvolíte obklad, která vana či sprchový kout se vám do nové koupelny vejde, ale nezapomínejte ani na toaletu. Doba...