Jak správně skladovat pneumatiky mimo sezónu? Poslouží stojan či služba uskladnění pneumatik

Výměna pneumatik je každoroční tradicí, resp. povinností, která se opakuje. Ať už přezouváme pneumatiky v zimním, nebo letním období, druhé obutí je potřebné někde uskladnit.

Skladování pneumatik

Správné uskladnění pneumatik je z hlediska udržení kondice dezénu pneumatiky velmi důležité. Pokud se chcete dozvědět, jak správně skladovat sady pneumatik, čtěte dál.

Praktičtí pomocníci pro uskladnění a ošetření pneumatik

Ošetření pneumatik

Dříve než pneumatikám najdete správné místo, nezapomeňte je očistit od nečistot, případně zbavit dezén kamínků nebo zaschlých nečistot, které mohou během doby skladování způsobit deformaci dezénu. Důležité je zkontrolovat také případné trhliny nebo tlouštku samotného dezénu. Zákonem předepsaná minimální hloubka dezénu letních pneumatik je 1,6 mm a pro zimní pneumatiky platí hloubka dezénu 3 mm.

Špatně neuděláte ani v případě, když po umytí pneumatik vlažnou vodou, ošetříte pneumatiky renovačním sprejem. Tento sprej koupíte za přibližně 4–5 eur v oddělení autokosmetiky. Vytvoříte tak jakousi ochrannou nanovrstvu, která zvýší odolnost materiálu (směsi pneumatik). Ošetření zimních pneumatik před skladováním je o něco důležitější, protože směs zimních pneumatik je měkčí a dezén má větší tendenci se deformovat.

Na ležato či na stojato?

Nejčastějším dohadem při skladování sezónního přezutí je právě poloha, ve které pneumatiky skladovat. Pokud bychom měli mluvit slovy odborníka, doporučujeme vám používat stojany na pneumatiky nebo závěsné háky na stěnu. Avšak i tady je potřebné rozlišovat skladování pneumatik bez disku nebo s diskem.

Pokud skladujete obuté pneumatiky na discích, můžete je zavěsit nebo poukládat ideálně do dvou sloupců po párech. Případně když máte k dispozici stojan nebo závěsné háky, můžete je využít. Nikdy však pneumatiky na discích neskladujte ve svislé poloze. Snadno by se mohly zdeformovat.

Uskladnění pneumatik

Co se týká pneumatik bez disků, tedy neobuté sady pneumatik, skladovat byste je měli ve svislé poloze. To znamená, že v žádném případě je neukládat na sebe do sloupce a ani je nevěšet na stěnu. Neměli by se opírat ani o stěnu a každý měsíc byste měli aspoň jednou změnit jejich polohu. Ať ke spánku ukládáte zimní, nebo letní pneumatiky, uděláte dobře, když pneumatiky dofoukáte aspoň o půl baru.

Ideální místo pro uskladnění

Nyní už víte, jak pneumatiky skladovat. Jediné, co vám zůstává, je najít jim ideální místo, kde přečkají léto/zimu. Na uskladnění zimních nebo letních pneumatik se hodí ideálně chladnější a tmavé prostory. Garáže (ne plechové) nebo sklepy, kde teplota nepřesáhne více než 25 °C. Ideální teplota pro skladování pneumatik je 12 až 18 °C. Důležité je, aby se teplota neustále neměnila.

Podstatné je, aby nebyly vystavené neustálému přímému slunci a aby nepřicházely do styku s chemikáliemi, mazadly, oleji nebo ředidly. Podklad může být klidně podlaha, případně si můžete pomoci kusem kartonu. Pokud nemáte garáž, sklep a nemáte jiné místo, kde byste mohli pneumatiky uskladnit, určitě využijte služby autoservisů. Mnohé z nich vám pneumatiky za určitý poplatek ochotně uskladní.

Praktičtí pomocníci při uskladnění a ošetření pneumatik

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikováno dne: 27.10.2019
Hodnocení článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se zbavit špačků na zahradě?Jak se zbavit špačků na zahradě?

Máte zahrádku plnou sladkého ovoce a nic z úrody si nevychutnáte, protože vám ji rok co rok obere špaček? Podívejte se s námi na to, jak těžce vypěstovanou úrodu ochránit účinně a...

Jak ušetřit  vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodouJak ušetřit vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodou

Spotřeba vody představuje vedle elektřiny a topení značnou položku na účtech v domácnostech. Proto jsme si pro vás připravili několik účinných, ale zato jednoduchých tipů a rad, které...

Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?

Čištění desky z tvrzeného skla je jednoduché. Stačí znát pár postupů a triků a deska bude stále jako nová. Poradíme vám, jak na to.