Jak správně skladovat pneumatiky mimo sezónu? Poslouží stojan či služba uskladnění pneumatik

Výměna pneumatik je každoroční tradicí, resp. povinností, která se opakuje. Ať už přezouváme pneumatiky v zimním, nebo letním období, druhé obutí je potřebné někde uskladnit.

Skladování pneumatik

Správné uskladnění pneumatik je z hlediska udržení kondice dezénu pneumatiky velmi důležité. Pokud se chcete dozvědět, jak správně skladovat sady pneumatik, čtěte dál.

Praktičtí pomocníci pro uskladnění a ošetření pneumatik

Ošetření pneumatik

Dříve než pneumatikám najdete správné místo, nezapomeňte je očistit od nečistot, případně zbavit dezén kamínků nebo zaschlých nečistot, které mohou během doby skladování způsobit deformaci dezénu. Důležité je zkontrolovat také případné trhliny nebo tlouštku samotného dezénu. Zákonem předepsaná minimální hloubka dezénu letních pneumatik je 1,6 mm a pro zimní pneumatiky platí hloubka dezénu 3 mm.

Špatně neuděláte ani v případě, když po umytí pneumatik vlažnou vodou, ošetříte pneumatiky renovačním sprejem. Tento sprej koupíte za přibližně 4–5 eur v oddělení autokosmetiky. Vytvoříte tak jakousi ochrannou nanovrstvu, která zvýší odolnost materiálu (směsi pneumatik). Ošetření zimních pneumatik před skladováním je o něco důležitější, protože směs zimních pneumatik je měkčí a dezén má větší tendenci se deformovat.

Na ležato či na stojato?

Nejčastějším dohadem při skladování sezónního přezutí je právě poloha, ve které pneumatiky skladovat. Pokud bychom měli mluvit slovy odborníka, doporučujeme vám používat stojany na pneumatiky nebo závěsné háky na stěnu. Avšak i tady je potřebné rozlišovat skladování pneumatik bez disku nebo s diskem.

Pokud skladujete obuté pneumatiky na discích, můžete je zavěsit nebo poukládat ideálně do dvou sloupců po párech. Případně když máte k dispozici stojan nebo závěsné háky, můžete je využít. Nikdy však pneumatiky na discích neskladujte ve svislé poloze. Snadno by se mohly zdeformovat.

Uskladnění pneumatik

Co se týká pneumatik bez disků, tedy neobuté sady pneumatik, skladovat byste je měli ve svislé poloze. To znamená, že v žádném případě je neukládat na sebe do sloupce a ani je nevěšet na stěnu. Neměli by se opírat ani o stěnu a každý měsíc byste měli aspoň jednou změnit jejich polohu. Ať ke spánku ukládáte zimní, nebo letní pneumatiky, uděláte dobře, když pneumatiky dofoukáte aspoň o půl baru.

Ideální místo pro uskladnění

Nyní už víte, jak pneumatiky skladovat. Jediné, co vám zůstává, je najít jim ideální místo, kde přečkají léto/zimu. Na uskladnění zimních nebo letních pneumatik se hodí ideálně chladnější a tmavé prostory. Garáže (ne plechové) nebo sklepy, kde teplota nepřesáhne více než 25 °C. Ideální teplota pro skladování pneumatik je 12 až 18 °C. Důležité je, aby se teplota neustále neměnila.

Podstatné je, aby nebyly vystavené neustálému přímému slunci a aby nepřicházely do styku s chemikáliemi, mazadly, oleji nebo ředidly. Podklad může být klidně podlaha, případně si můžete pomoci kusem kartonu. Pokud nemáte garáž, sklep a nemáte jiné místo, kde byste mohli pneumatiky uskladnit, určitě využijte služby autoservisů. Mnohé z nich vám pneumatiky za určitý poplatek ochotně uskladní.

Praktičtí pomocníci při uskladnění a ošetření pneumatik

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.Publikováno dne: 27.10.2019
Hodnocení článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak zazimovat vířivku? Svépomocí, nebo zavolat odborníka? Jak zazimovat vířivku? Svépomocí, nebo zavolat odborníka?

Zazimování vířivky se může zdát někomu jako zvláštní úkon. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou pro to důvody a na co při této činnosti nezapomenout. Přečtěte si naše rady a nezapomenete...

Jak zazimovat letní šatník? Pomohou úložné boxy a vakuové obaly Jak zazimovat letní šatník? Pomohou úložné boxy a vakuové obaly

Teplé letní dny jsou nenávratně pryč. Zazimování letního oblečení proto nelze vůbec odkládat. Kam však uložit množství oblečení, se ktorým máme plány i budoucí rok? Poradíme vám!

Jako dlažbu a obklady zvolit do koupelny nebo sprchovacího koutu? Jako dlažbu a obklady zvolit do koupelny nebo sprchovacího koutu?

Chystáte se zařizovat koupelnu a neumíte si poradit s výběrem obkladu a dlažeb? Poradíme vám. Podívejte se, čeho všeho si při výběru všímat.