Jak správně větrat během zimy?

Venku se pomalu ochlazuje, okna se zavírají, topení se zapíná. Kdo by ve vlastním bytě mrznul? Vyvětrat je třeba, i když vám zuby drkotají už při pomyšlení na to, že máte v té zimě na pět minut otevřít okno.

Správné větrání v zimě

Prozradíme vám, jak správně větrat během zimy, aby bylo větrání účinné a aby se u vás neusadila vlhkost a plísně.

Proč pravidelně větrat?

Určitě jste se už ocitli v místnosti, kde byl vydýchaný a těžký vzduch. Vzpomenete si, jak jste se v ní cítili? Zívali jste o 106 a spánek byl to jediné, na co jste mysleli. Podobně se můžete cítit i doma, když dlouho nevyvětráte. Oxid uhličitý musí jít ven, ať se vám to líbí, nebo ne. Spolu s ním se zbavíte i bakterií a virů, které vyvolávají různá onemocnění.

V létě jste sušili prádlo venku, v zimě upřednostňujete sušení na chodbě nebo v ložnici. Venku byste se suchého prádla nedočkali. V místnosti je hned víc vlhkosti a od plísně na stěnách jste už jen krůček. Na to, abyste ji odhalili, potřebujete čas.

Až se vám ukáže, potrápí vás kašel, alergie nebo ekzém, jichž se nebudete umět zbavit. Přítomnost plísně výrazně oslabuje imunitu, snižuje kvalitu života a organismus pomalu chřadne.

Jak větrat během zimních měsíců?

Ventilačku v zimě nepoužívejte. Poškodíte těsnení a při dlouhodobě otevřeném okně vám bude unikat teplo a začnou vlhnout stěny a s vlhkostí stěn do domu přichází plíseň. Upřednostňujte kratší intenzívní větrání (max. 5 minut) aspoň třikrát denně, nejlépe ráno, když vstanete, po obědě, když přijdete z práce, a večer, předtím než půjdete spát.

Otevřené okno v zimě a výměna vzduchu

V dobře vyvětrané místnosti se vám bude spát lépe. Okno nechte otevřené tak dlouho, až se orosí. Samo vám prozradí, že už je té zimy dost.

Stačí vyměnit vzduch

Cílem intenzívního větrání je ochladit a vyměnit vzduch. Vychlazené podlahy a stěny budete muset opět ohřát a topení automaticky zapnete silněji. Vytvořte průvan, aby se vzduch v místnosti vyměnil rychleji. Koupelnu a kuchyni vyvětrejte i častěji, aby se v nich výpary nedržely zbytečně dlouho. 

Když jste zpozorovali první plíseň, nesušte prádlo v domě. Nechte vzduch v místnostech volně proudit a vlhkost jim zbytečně nepřidávejte. V kuchyni nadměrnou vlhkost odvede digestoř. Nezapomeňte ji při každém vaření zapnout!

Dnes chybí přirozené větrání

Problém s vlhkostí a častý výskyt plísní nastal po výměně starých dřevěných oken za nová plastová, která lépe těsní, což se odráží na nižší faktuře za energie. Právě lepší těsnění zabíjí přirozené větrání a přívod čerstvého vzduchu i bez toho, abyste okno otevřeli. Nezapomínejte na to a pravidelně si všechny místnosti vyvětrejte. Čerstvý vzduch nepomůže jen vám. Nadýchnout se potřebuje i podlaha a stěny.

Větrání novostavby v zimě

Novostavbu intenzívně větrejte i častěji. Než se dopracuje k optimální vlhkosti (neměla by překračovat 50 %), nějaký ten rok to potrvá.

Větrání novostavby v zimě

Vypustěte nahromaděnou vlhkost pryč a pomožte novostavbě schnout i v zimě. Plesnivé mapy a vlhké stěny v novostavbě nepotěší nikoho.

S vlhkostí nebojuje jen větrání

Větrat prostor, ve kterém se pohybujete nejčastěji, je z pohledu plísní a vlhkosti velmi důležité. Představíme vám několik zlepšováků, s nimiž bude větrání a boj s vlhkostí ještě účinnější:

  • na cirkulaci vzduchu myslete už při zařizování. Nábytek nedávejte až ke stěně. Postavte ho aspoň 5 centimetrů od stěny. Nechte vzduch v místnosti volně proudit.
  • stav vlhkosti v domě či bytě vám pomůže udržet pod kontrolou vlhkoměr. Když se chcete vyhnout plísni, opatřete si ho
  • teplota vzduchu v místnostech, kde trávíte nejvíc času, by neměla v zimě klesnout pod 21 °C. Snažte se na to při nastavování termostatu nezapomenout
  • jednou z možností, jak se vlhkosti zbavit, je také používání pohlcovače vlhkosti. Nezapomeňte z něho vodu pravidelně vylévat

I hodně větrání škodí

Všeho moc škodí. Zimní vzduch, který necháte do místnosti proudit příliš dlouho, se může projevit i na vašem zdraví a prochladnutí je v tomto případě ten menší problém. Trápit se s revmatickými potížemi je mnohem náročnější.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.Publikováno dne: 14.11.2019
Hodnocení článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelněBojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelně

Když vybíráte vytápěcí systém do domu či bytu, možná vás napadlo, že s průtokovým ohřívačem byste mohli ušetřit nějaké to euro. Na rozdíl od bojleru totiž ohřívá vodu jen tehdy, když to...

Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak...

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.