Jak správně větrat během zimy?

Venku se pomalu ochlazuje, okna se zavírají, topení se zapíná. Kdo by ve vlastním bytě mrznul? Vyvětrat je třeba, i když vám zuby drkotají už při pomyšlení na to, že máte v té zimě na pět minut otevřít okno.

Správné větrání v zimě

Prozradíme vám, jak správně větrat během zimy, aby bylo větrání účinné a aby se u vás neusadila vlhkost a plísně.

Proč pravidelně větrat?

Určitě jste se už ocitli v místnosti, kde byl vydýchaný a těžký vzduch. Vzpomenete si, jak jste se v ní cítili? Zívali jste o 106 a spánek byl to jediné, na co jste mysleli. Podobně se můžete cítit i doma, když dlouho nevyvětráte. Oxid uhličitý musí jít ven, ať se vám to líbí, nebo ne. Spolu s ním se zbavíte i bakterií a virů, které vyvolávají různá onemocnění.

V létě jste sušili prádlo venku, v zimě upřednostňujete sušení na chodbě nebo v ložnici. Venku byste se suchého prádla nedočkali. V místnosti je hned víc vlhkosti a od plísně na stěnách jste už jen krůček. Na to, abyste ji odhalili, potřebujete čas.

Až se vám ukáže, potrápí vás kašel, alergie nebo ekzém, jichž se nebudete umět zbavit. Přítomnost plísně výrazně oslabuje imunitu, snižuje kvalitu života a organismus pomalu chřadne.

Jak větrat během zimních měsíců?

Ventilačku v zimě nepoužívejte. Poškodíte těsnení a při dlouhodobě otevřeném okně vám bude unikat teplo a začnou vlhnout stěny a s vlhkostí stěn do domu přichází plíseň. Upřednostňujte kratší intenzívní větrání (max. 5 minut) aspoň třikrát denně, nejlépe ráno, když vstanete, po obědě, když přijdete z práce, a večer, předtím než půjdete spát.

Otevřené okno v zimě a výměna vzduchu

V dobře vyvětrané místnosti se vám bude spát lépe. Okno nechte otevřené tak dlouho, až se orosí. Samo vám prozradí, že už je té zimy dost.

Stačí vyměnit vzduch

Cílem intenzívního větrání je ochladit a vyměnit vzduch. Vychlazené podlahy a stěny budete muset opět ohřát a topení automaticky zapnete silněji. Vytvořte průvan, aby se vzduch v místnosti vyměnil rychleji. Koupelnu a kuchyni vyvětrejte i častěji, aby se v nich výpary nedržely zbytečně dlouho. 

Když jste zpozorovali první plíseň, nesušte prádlo v domě. Nechte vzduch v místnostech volně proudit a vlhkost jim zbytečně nepřidávejte. V kuchyni nadměrnou vlhkost odvede digestoř. Nezapomeňte ji při každém vaření zapnout!

Dnes chybí přirozené větrání

Problém s vlhkostí a častý výskyt plísní nastal po výměně starých dřevěných oken za nová plastová, která lépe těsní, což se odráží na nižší faktuře za energie. Právě lepší těsnění zabíjí přirozené větrání a přívod čerstvého vzduchu i bez toho, abyste okno otevřeli. Nezapomínejte na to a pravidelně si všechny místnosti vyvětrejte. Čerstvý vzduch nepomůže jen vám. Nadýchnout se potřebuje i podlaha a stěny.

Větrání novostavby v zimě

Novostavbu intenzívně větrejte i častěji. Než se dopracuje k optimální vlhkosti (neměla by překračovat 50 %), nějaký ten rok to potrvá.

Větrání novostavby v zimě

Vypustěte nahromaděnou vlhkost pryč a pomožte novostavbě schnout i v zimě. Plesnivé mapy a vlhké stěny v novostavbě nepotěší nikoho.

S vlhkostí nebojuje jen větrání

Větrat prostor, ve kterém se pohybujete nejčastěji, je z pohledu plísní a vlhkosti velmi důležité. Představíme vám několik zlepšováků, s nimiž bude větrání a boj s vlhkostí ještě účinnější:

  • na cirkulaci vzduchu myslete už při zařizování. Nábytek nedávejte až ke stěně. Postavte ho aspoň 5 centimetrů od stěny. Nechte vzduch v místnosti volně proudit.
  • stav vlhkosti v domě či bytě vám pomůže udržet pod kontrolou vlhkoměr. Když se chcete vyhnout plísni, opatřete si ho
  • teplota vzduchu v místnostech, kde trávíte nejvíc času, by neměla v zimě klesnout pod 21 °C. Snažte se na to při nastavování termostatu nezapomenout
  • jednou z možností, jak se vlhkosti zbavit, je také používání pohlcovače vlhkosti. Nezapomeňte z něho vodu pravidelně vylévat

I hodně větrání škodí

Všeho moc škodí. Zimní vzduch, který necháte do místnosti proudit příliš dlouho, se může projevit i na vašem zdraví a prochladnutí je v tomto případě ten menší problém. Trápit se s revmatickými potížemi je mnohem náročnější.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.Publikováno dne: 14.11.2019
Hodnocení článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní? Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní?

Abyste měli z lyžování co nejlepší zážitek, měli byste se o lyže pravidelně starat. V opačném případě se mohou zhoršit jejich jízdní vlastnosti i o více než polovinu.

Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla

Zamrzlé sklo na autě, zamrzlé dveře či odešlá baterka jsou během mrazivých zim každodenní starostí lidí s autem bez garáže. Poradíme vám, jak přežít rozmrazování oken bez stresu.

Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4? Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4?

Sněhové řetězy na auto sice nefigurují na seznamu povinné výbavy vozidla, ale na zasněžených a zledovatělých vozovkách jsou bezkonkurenčním pomocníkem. Poradíme vám jak si je vybrat!