Jak správně zazimovat chatu či chalupu?

Měsíce, kdy jsme si užívali horké paprsky slunce na naší chalupě nebo chatě, jsou už definitivně pryč. Poslední babí léto jako by ani nebylo a nezůstává nám nic jiného, než se o naše letní „sídlo“ adekvátně postarat a připravit ho na odpočinek.

Jak správně zazimovat chalupu či chatu?

Zazimování chaty či chalupy je důležité proto, abychom za pár měsíců měli chatu v dokonalé kondici a mohli si opět užívat odpočinek tak jako v minulém roce. Jak chatu zazimovat? Na co bychom neměli zapomenout? Všechno podstatné se dočtete v našem článku.

Voda napáchá škodu

Mínusové teploty jsou pro chatová sídla skutečným postrachem. Pokud chcete předejít popraskaným trubkám, zničeným čerpadlům nebo vytopení, určitě byste neměli zapomenout na tyto podstatné úkony.

Uzavřete přívod vody. Nejjednodušší, co můžete udělat, je odstavit přívod vody do chaty. Když mluvíme o vodě, nesmíme zapomenout vypustit bojler (ohřívač vody), čerpadla nebo vodu z hadice nebo odstavit závlahové systémy. Dříve než vypustíte bojler, nezapomeňte odstavit elektrickou síť. Hadice je potřebné řádně uskladnit, aby během zimy nedošlo k jejich potrhání následkem mrazu. U potrubí ještě lépe uděláte, když ho profouknete kompresorem.

Chata pod nánosem sněhu

U lidí se setkáváme i s názorem, že vodu z bojlera není nutné vypustit, je však dobré, když do něj nasypete sůl nebo nalejete nemrznoucí směs. Pokud se v bojleru totiž nenachází voda, má tendenci korodovat. Právě sůl nebo nemrznoucí směs zabrání tvorbě koroze. Pochopitelně, po příchodu na chatu je potřebné vodu napustit nanovo.

Elektrická síť

Zapomínat byste neměli ani na elektřinu. V první řadě vytáhněte ze zásuvek všechny elektrické spotřebiče a vypněte všechny pojistky. V případě, že máte na chalupě zabezpečovací systém (alarm), potřebnou fázi nechte zapnutou, ale postarejte se o to, aby všechny ostatní spotřebiče byly vypnuté a vytažené ze zásuvky.

Potraviny a jídlo

Jakékoliv jídlo nebo suroviny na přípravu jídel odvezte s sebou nebo vyhoďte. Mouka, cukr, koření i všechno ostatní. Nejlepším řešením je, když na chalupě nenecháte nic z toho. Mrazničku nechte odmrazit a důkladně vyčistěte. To samé udělejte i s ledničkou, aby v ní nezůstaly nepříjemné pachy. Co se týká spíže, nenechávejte v ní nic, čo by mohlo podlehnout plísním nebo by bylo lákadlem pro škůdce jako myši, lasice, kuny či hmyz.

Polička s kořenkami

Pokud něco chcete uschovat, určitě uděláte dobře, když koření nebo jiné suroviny zabalíte do vakuových obalů či uzavřených nádob, kde máte jistotu, že se nedostane škůdce, ale ani vlhkost.

Kontrola střechy a čisté okapy

Listí, mechy nebo jiné nečistoty mohou způsobit, že okapový systém se ucpe. Před zimním obdobím je důležité, aby byly okapy čisté. Pokud v nich totiž voda zůstane stát, mohou se poškodit, nebo voda od dešťů nebo tajícího sněhu bude přetékat přes okraj.

Druhou a ještě více podstatnou věcí je kontrola střechy. Netýká se to jen střešní krytiny, v níž budete hledat průduchy nebo škáry, ale také krovu. Pokud jsou totiž trámy poškozené, lehce se může stát, že těžký sníh způsobí jejich zřícení. Určitě tedy nechcete, aby se střecha pod návalem sněhu provalila.

Nářadí a pořádek v kůlně

Zahradní techniku jako sekačka, kultivátor, rotavátor, motorová pila nebo zahradní nářadí, které máte v kůlně, by bylo ideální vzít s sebou. Pokud však taková možnost není, kůlnu je nutné dobře zabezpečit. Kromě toho v zařízeních nenechte benzín, aby v nádrži nedegradoval. Pokud je však technika příliš cenná, zvažte, že j skutečně vezmete s sebou nebo ji uložíte u známých. Je to totiž velké pokušení pro zloděje. Ostatní nářadí řádně očistěte, případně nabruste.

Kůlna na nářadí

Nezapomeňte na zahrádku. Pokud máte na chalupě zahradu nebo bohatý repertoár rostlinek nebo stromků, nezapomeňte je zazimovat. Každá rostlina si vyžaduje specifickou péči, a proto nenechte vaší péči vyjít nazmar.

Zařízení chaty

Pokud se chystáte na vaši chatu nezavítat delší dobu, neuděláte chybu, když křesla, sedačky překryjete igelitem. Oblečení, svetry, větrovky či deky, ručníky a osušky pobalte do pytlů nebo uskladněte do nádob, kde nehrozí tvorba vlhkosti nebo nepříjemné překvapení od molů či plísní.

Dobrým řešením jsou také pohlcovače vlhkosti, pachů a přípravky proti škůdcům. Určitě doporučujeme rozmístit na chalupě i nějaké pasti na myši v případě, že se tam usídlil nějaký škůdce. Okna či dveře dobře zkontrolujte. Pokud by někde profukovalo, použijte silikon, abyste zamezili proudění vzduchu dovnitř. Jakékoliv cennosti si odvezte s sebou.

Bezpečnostní systém

Zamknutí dveří, pozavírání oken není vždy dostatečným ochranným prostředkem. Je to základ, na který nelze zapomínat, musíme si uvědomit, že riziko je mnohem větší. Zloději totiž najdou příležitost všude. Rozhodně budete mít ruzum na místě, když si dáte nainstalovat i třeba ten nejjednodušší bezpečnostní systém. Pohybová čidla nebo kamerový systém jsou nejlepším řešením. Stejně tak někdy postačí senzor, který automaticky zapne světlo na chatě či přímo v interiéru.

Chata se světlem

Také existují spínače, které na chatě v určitých intervalech rozsvítí světlo. Myslete na to, že jednu elektrickou fázi byste měli nechat aktivovanou pro napájení kamer či alarmu. Kvalitní zámky a bezpečnostní dveře jsou také vhodnou volbou pro zabezpečení nemovitosti.

Pojištění jako jistota

Všechno jste podřídili tomu, aby byla vaše chata v bezpečí, ale i tak došlo k jejímu poškození. V tom případě je pojistka to jediné, co vám může pomoci. Kromě vandalů, zlodějů se může stát, že lokalitu postihne i přírodní katastrofa. Pojištění chaty a chalupy je dnes běžnou pojistkou v nabídce každé pojišťovny. Pojistit můžete chatu i proti požáru. Je jen na vás, zda bude pojištění jen během určitých měsíců, nebo se rozhodnete pro pojištění celoroční.

Sousedská hlídka

Pokud je vaše chata mimo civilizaci, nepohlídá vám ji už nikdo kromě přírody, ale pokud jste v chatové oblasti, která je aktivní a znáte lidi, kteří by čas od času vaši chalupu zkontrolovali, nic není jednoduššího, než je o tuto laskavost poprosit. Tato občasná návštěva může odradit i potenciální zloděje. Zároveň budete mít jistotu, že vaše chata stále stojí na místě a je v úplném pořádku.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.Publikováno dne: 18.11.2019
Hodnocení článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní? Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní?

Abyste měli z lyžování co nejlepší zážitek, měli byste se o lyže pravidelně starat. V opačném případě se mohou zhoršit jejich jízdní vlastnosti i o více než polovinu.

Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla

Zamrzlé sklo na autě, zamrzlé dveře či odešlá baterka jsou během mrazivých zim každodenní starostí lidí s autem bez garáže. Poradíme vám, jak přežít rozmrazování oken bez stresu.

Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4? Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4?

Sněhové řetězy na auto sice nefigurují na seznamu povinné výbavy vozidla, ale na zasněžených a zledovatělých vozovkách jsou bezkonkurenčním pomocníkem. Poradíme vám jak si je vybrat!