Jak správně zazimovat sekačku? Údržba a čištění jako základ

Podzim přináší do vaší zahrady a domu mnoho povinností. Mezi ně patří také příprava zahradní techniky a strojů na zazimování. V tomto článku se dozvíte, jak vyřešit zazimování zahradní sekačky.

Zazimování zahradní sekačky

Zabere vám to sice trochu času, ale budete mít jistotu, že první kosení bude bezproblémové.

Oblíbené stabilizátory paliva

Základem je čistota

Údržba sekačky před zimou začíná očistou. Tu byste měli, samozřejmě, provádět po každém kosení. Po sezóně by měla být přece jen o něco důkladnější. Nejvíc náchylnou částí na znečištění je žací buben, v němž se otáčejí nože. Na jeho stěny se ukládá směs mokré trávy a bláta, která po čase ztvrdne až do té míry, že na její odstranění je často potřebná špachtle. Můžete si pomoci navlhčením zahradní hadicí, nepoužívejte však příliš velký tlak vody a už vůbec ne vysokotlaký čistič. Voda by mohla proniknout do ložisek, která by začala rezivět. Po hrubém čištění přetřete buben mokrým hadrem se saponátem.

Další částí, které byste měli věnovat pozornost, je motor. Chladicí žebra válce a prostor kolem výfuku očistěte od trávy, špíny a prachu. Pokud by zůstaly tyto části zanesené, mohly by se kvůli silnému sálajícímu teplu vznítit. Nejlepším pomocníkem na tuto činnost je kompresor, který můžete použít k profouknutí uvedených částí tlakovým vzduchem.

Čištění sekačky před zazimováním

Sekačku naklánějte při čištení opatrně a jen v nutné míře. Naklonění směrem dozadu by jí nemělo uškodit, ale při bočním náklonu se může olej dostat do výfuku či vzduchového filtru. Pokud plánujete vypustit na zimu olej, udělejte to jako první krok.

Výměna nebo vypuštění oleje

Zazimování benzínové sekačky nevyžaduje vypuštění oleje. Oleje používané v sekačkách sice nesnášejí dobře studené starty, avšak při nečinném motoru ho nijak nepoškozují. Jinak je to už se starším olejem. Ten do sebe po celou dobu svojí životnosti absorboval různé nečistoty, které by se mohly během delší nečinnosti motoru usazovat v různých jeho částech. Nejlepší doba na výměnu oleje je tedy před zazimováním.

Výměna oleje v sekačce před zazimováním

Nenechte se nepříjemně překvapit – mnohé modely sekaček už dnes nemají otvor na vypuštění oleje, takže při jeho výměně budete muset použít odsávačku. Tuto informaci byste měli najít v uživatelském manuálu spolu s informací o vhodném typu oleje pro váš model sekačky. Při výběru oleje se těmito doporučeními určitě řiďte. Kvalitní a správný olej je totiž synonymem dlouhé životnosti každého spalovacího i vznětového motoru, proto na značce rozhodně nešetřete.

Vyprázdnění palivové nádrže

S palivem je to podobné jako s olejem. Při ponechání v nádrži po delší dobu se znehodnocuje a ztrácí svoje vlastnosti, proto je nejvhodnější nádrž na zimu vypustit. Když to z různých důvodů nemůžete udělat, měli byste do nádrže přidat tzv. stabilizátor paliva. Je to speciální aditivum, které nabízejí výrobci zahradní techniky a motorů pro ni. Je určené na konzervaci paliva, které bude ponechané v nádrži po dlouhou dobu. 250ml balení stojí cca 6 eur a vystačí na 25 l paliva.

Výměna vzduchového filtru

Vzduchový filtr je položkou za pár eur. Přesto je jeho výměna nejvíc zanedbávaným servisním úkonem. Na autě ho možná neměníte příliš často, je nutné si však uvědomit, že sekačka pracuje v extrémně prašném prostředí, v němž dostává filtr pořádně zabrat. Ucpaný filtr má za následek vyšší spotřebu paliva, nižší výkon a nepravidelný chod motoru, který není možné zlepšit ani nastavením karburátoru. Papírové filtry jsou jednorázové a mění se kus za kus, v některých modelech sekaček však můžete najít i filtr molitanový, který stačí vyprat ve vodě se saponátem a následně ho můžete znovu použít.

Sekačka pracuje v prašném prostředí, na její servis nelze zapomínat

Nože mějte vždy ostré

Optimálního žacího výkonu dosáhnete tehdy, když budete žací nože ostřit cca po každých 25 hodinách používání. Šikovný řemeslník je zvládne naostřit i svéjpomocí na kotoučové brusce, pro ty méně zdatné jsou tu služby odborných servisů, kde vám nože také vyváží. Tento úkon je také vhodné dělat po sezóně, protože budete mít sekačku na jaře připravenou na použití a vyhnete se tradičnímu jarnímu náporu na servisy zahradní techniky.

Zazimování robotické sekačky – akumulátorům chlad nevadí

Akumulátory jsou velmi háklivými částmi nejen robotických sekaček, ale také těch benzínových s elektrickým startérem. Není úplně pravda, že chlad zkracuje jejich životnost, na vině jsou spíše příliš vysoké teploty. Nejdůležitější pro zazimování elektrické sekačky s akumulátory a robotické sekačky je odložit je v plně nabitém stavu. Neměli byste je sice vystavovat mrazu, ale teploty kolem 15 °C jim neškodí.

Sekačku třeba před zazimováním nabít

Kam uložit sekačku na zimu?

Najděte jí suché a bezprašné místo, kde bude chráněná před nepřízní počasí. Pokud je to možné, nevystavujte sekačku mrazům. Ideálním místem u domu je sklep, garáž či dílna, kde je teplota aspoň těch 10 °C. Pokud ji musíte nechat v nevytápěném prostoru, odpojte v případě akumulátorových sekaček aspoň akumulátory a uskladněte je podle instrukcí z přecházejícího odstavce. Sekačku neukládejte do svislé polohy ani nevěšte na stěnu – mohly by z ní vytéct provozní kapaliny.

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...Publikováno dne: 11.10.2020
Hodnocení článku:
(90.6%)

V této kategorii najdete i:

Rosný bod ve zdivu, polystyrenu, ve sklepěRosný bod ve zdivu, polystyrenu, ve sklepě

Hledáte způsob, jakým se zbavíte plísní v domácnosti? V tom případě byste určitě měli vědět, co je to rosný bod. Jak ho vypočítat? Dozvíte se v našem článku.

Jak navrhnout vestavěný (walk-in) šatník?Jak navrhnout vestavěný (walk-in) šatník?

Mít šatník, do kterého vejdete a okamžitě máte přehled o šatech, tričkách, kalhotách, oblecích, košilích nebo botách, které máte, je snem mnohých. My vám ho pomůžeme navrhnout!

Nejprodávanější fotopasti s WiFi, na sim kartu s GSM? Na zloděje i zvěř Nejprodávanější fotopasti s WiFi, na sim kartu s GSM? Na zloděje i zvěř

Fotopast do domu je díly svému širokému využití skvělým bezpečnostním prvkem. Jak fotopast funguje a to, zda dokáže spolehlivě fungovat i u vás doma, se dočtete v našem článku.