Jak sušit šípky? Sušení v troubě, na vzduchu i v sušičce potravin

Vlastnoručně nasbírané a doma vysušené šípky jsou sezónní, ale i srdeční záležitostí každé pořádné babičky. Dobře vysušené šípky vám vydrží i několik roků a poslouží k mnoha účelům, např. na přípravu chutných dezertů, léčivých čajů, lektvarů, marmelády, omáčky nebo i na přípravu šípkového vína.

Sušené šipky do čaje

Neztrácejte čas a vrhněte se na sběr a sušení těchto sympatických červených malvic, které jsou znamenitým znakem podzimu.

Oblíbené produkty

Šípková sezóna

Šípky jsou červené, lesklé, tvrdé plody šípové růže ve tvaru váziček, jsou to však malvice. Uvnitř vázičky z nich se nacházejí žlutá jadérka a jemné chloupky. Pokud jste se je rozhodli sušit, během podzimu je najdete téměř všude, kde se pohnete. Ve většině případů se jim daří na polních a lesních cestičkách, a to krátce před sběrem nebo během sběru. "Sběračská" sezóna začíná koncem září a trvá někdy až do první poloviny listopadu. Všechno závisí na počasí a hlavně na vnější teplotě, která nesmí klesnout pod nulu.

Pokud šípky zasáhne mráz, nejsou už na sbě vhodné.

Jak sbírat šípky?

Před samotným sběrem šípků myslete na to, že šípky se nacházejí na keři, který má trny. Oblečte se tedy do něčeho staršího, čeho vám nebude líto, když se potrhá. Vezměte si rukavice, abyste se neporanili o trní, a látkový pytlík, do kterého se šípky sbírají. Může se použít i igelitová taška, ale šípky v ní nesmějí být příliš dlouho, aby se nezapařily.

Měkké, hnědé nebo omrzlé  plody nesbírejte, zaměřte se jen na zdravě vypadající šípky. Po sesbírání utíkáme domů sušit.

Způsoby jak sušit šípky

Způsobů, jak co nejlépe a nejrychleji vysušit šípky, je mnoho. Nejrychlejším způsobem, jak sušit šípky, je v sušičkách na ovoce a zeleninu nebo na radiátoru nebo v troubě. Trvá to přibližně týden až dva.

Jak sušit šipky v troubě?

Jiným způsobem to může trvat až 2 měsíce. Jaké jsou možnosti sušení?

 • Sušení v troubě - troubu nastavíme na 70stupňovou teplotu, šípky nasypeme na drátěnou podložku a sušíme s programem ventilátoru. Dvířka necháme mírně pootevřená. Můžeme použít i obyčejný plech a papír na pečení.
 • Sušení v sušičce - řiďte se hlavně pokyny v návodu, jak správně vysušit šípky. Nejlepší výsledek dosáhnete, když je nevysušíte hned najedenkrát.
 • Sušení na slunci a na vzduchu - jde o nejšetrnější způsob sušení. Jednoduše přebrané, umyté a usušené šípky poukládáme na drátěnou podložku/plech a umístíme je pod podzimní sluníčko. Vynášejte je ven jen za pěkných slunečných dní.
 • Sušení uvnitř v bytě - postupujte stejně jako při sušení na slunci, přičemž plech umístíte na nejvyšší skříň. Pokud máte krb, sušte např. na římsách. Aby se šípky během dne nezaprášily, překryjte je utěrkou.

Pomůcky na sušení

Jak jsme už uvedli výše, na sběr, sušení, uskladnění, ale i pomletí sušených šípků potřebujete určité pomůcky, které si často můžete nahradit alternativou. Mezi tyto pomůcky patří podložka pod šípky nebo plech, ze kterého se vám šípky při přesunu nevysypou.

Lněný pytlík nebo látka, do které budete šípky sbírat a čím je při sušení venku nebo uvnitř na skříni přikryjete, skleněné lahve na uskladnění sušených šípků. V závěrečné fázi, když už budete používat sušené šípky, budete potřebovat hmoždíř, se kterým rozdrtíte šípky.

Rychlé a účinné sušení se sušičkami

Na co si dávat pozor?

Přestože se sběr a sušení šípků zdá být jednoduchou záležitostí, přece jsou tu jisté záležitosti, o kterých byste při sběru a sušení měli vědět.

 • Sledujte počasí - nejlepší šípky posbíráte před prvními mrazy
 • Před sušením je přetřiďte, povybírejte z nich větvičky, zbavte plody okvětí
 • Důkladně je umyjte a osušte
 • Pro rychlejší sušení šípky jemně pomačkejte
 • Zdlouhavé sušení obírá šípky o vitamín C
 • Při sušení buďte opatrní, obzvlášť v závěrečné fázi. Šípky musí být úplně vysušené, aby nezplesnivěly nebo nezačaly hnít. Pokud si nejste jistí, že jsou šípky usušené, vyzkoušejte pár z nich. Měly by být tmavočervené barvy a jejich obal je mírně zcvrklý. Jsou sice tvrdé, ale při stlačení prasknou a drobí se. Uvnitř nesmí být vlhké ani vláčné. když tomu tak není, sušte ještě pár dní.
 • Na to, aby vám šípky co nejdéle vydržely bez plísní a hniloby, umístěte je do dobře uzavíratelného skleněného poháru.

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.Publikováno dne: 11.12.2020
Hodnocení článku:
(89%)

V této kategorii najdete i:

Co se starým nábytkem? Prodat, darovat či renovovat?Co se starým nábytkem? Prodat, darovat či renovovat?

Domácí lékárnička – základní léky a pomůcky v domácnostiDomácí lékárnička – základní léky a pomůcky v domácnosti

Co by mělo být standardní výbavou vaší domácí lékárničky a co potřebujete dokoupit do skříňky na léky? Bez čeho se doma neobejdete? Dozvíte se v následujících řádcích.

Stavba domu na svahu a svahovitém pozemku – výhody a nevýhodyStavba domu na svahu a svahovitém pozemku – výhody a nevýhody

Bydlení na svahu je opravdu jedinečné, moderní a nadčasové, avšak představy jsou častokrát jen představami, které se s realitou rychle míjejí. Na co všechno je třeba myslet? Prozradíme...