25 tipů, jak ušetřit na spotřebě elektrické energie v běžné domácnosti

Elektřina je jedna z největších položek, co se domácnosti týká. Víte, které spotřebiče spotřebují nejvíc energie a jak ušetřit na elektřině?

Výmena žiarovky

V článku se dozvíte, zda se vyplatí výměna starých spotřebičů za úsporné, a také vám dáme užitečné tipy a triky, jak v domácnosti ušetřit na účtu za elektřinu.

Osvětlení

Šetření elektrické energie v domácnosti začíná osvětlením a právě teď světelné zdroje prožívají malou revoluci. V nabídkách elektroprodejen a e-shopů najdete množství druhů LED žárovek, které jsou sice mnohem dražší než ty klasické, jejich životnost je však až 25násobná a účinnost 10násobná. Platí zde ale, že byste se měli ohlédnout po kvalitních LED žárovkách od osvědčených výrobců, kteří dokážou tyto parametry garantovat – v mnohých e-shopech totiž najdete levné LED žárovky pochybné kvality.

Účinnost světelných zdrojů se stejnou intenzitou světla:

Světelný zdroj Výkon Účinnost Životnost
klasická žárovka 60 W 5 % 1 000 h
halogenová žárovka 46 W 12 % 2 000 h
kompaktní zářivka 12 W 22 % 10 000 h
LED žárovka 6 W 50 % 25 000 h

Světla byste měli pravidelně zhasínat tam, kde osvětlení právě nepotřebujete. Často je necháváme rozsvícené zejména na chodbách, v šatnících a skladovacích prostorech – např. při uklízení. Zvažte do těchto míst instalaci senzorů s automatickým spínáním osvětlení.

Varné desky, sporáky a trouby

Nejúspornější z ekonomického hlediska jsou plynové varné desky, protože plyn je levnější než elektřina. Velké oblibě se však těší také indukční varné desky, které šetří energii tím, že ohřívají pouze dno hrnce působením elektromagnetického pole. Dokážou tak zamezit tepelným ztrátám, způsobeným vyzařováním tepla do okolí. Jejich nevýhodou však je, že s nimi musíte použít pouze hrnce a pánve na to určené. Nejhůře na tom jsou elektrické varné desky s litinovými deskami – oproti sklokeramickým potřebují víc energie na nahřátí a neumožňují až tak plynulou změnu teploty.

Indukčná varná doska

Na ohřívání jídla je vhodné použít mikrovlnnou troubu, která to dokáže o cca 70 % úsporněji než sporák.

El. energii při vaření a pečení však můžete ušetřit i jednoduchými triky. V první řadě byste měli používat správnou velikost varné desky vzhledem k průměru hrnce – při 3cm přesahu může do okolí uniknout téměř třetina tepla. Vařte vždy s poklicemi, bez nich spotřebujete 2- až 4krát víc energie. Při vaření ve vodě (např. těstoviny, branbory) používejte přiměřenou velikost hrnce a přiměřené množství vody. Dobrým trikem je také odstavit varnou desku cca 5–10 min. před ukončením vaření, účinně tak využijete zbytkové teplo varné desky nebo horké vody. V troubě pečte víc pokrmů současně, když je to možné, a nepředhřívejte troubu zbytečně dlouho.

Ledničky a mrazničky

Jsou nenápadnými žrouty energie, protože jejich okamžitá spotřeba není vysoká, ale jejich apetit se dokáže významně projevit v ročním vyúčtování za elektřinu. Nejdůležitějším parametrem, kterého byste si měli všímat, je roční spotřeba el. energie udaná v kilowatthodinách (kWh).

Vyplatí se proto přepočítat investici do dražší ledničky, která je zároveň úspornější. I mezi značkami orientovanými na cenu však už dnes najdete velmi úsporné modely.

Druhým kritériem je objem ledničky. Na jednu osobu je přiměřený chladicí prostor cca 60 l, nad touto hodnotou už začínáte plýtvat elektřinou.

Důležitá je také péče o ledničku. Neměli byste ji umístit u zdrojů tepla, jako jsou radiátor či sporák. Dbejte na dostatečnou vzdálenost od stěn a okolních předmětů, aby mohl vzduch kolem zadní části volně proudit. Nezapomeňtě ledničku zezadu jednou až dvakrát ročně povysávat. Pokud lednička nemá automatické rozmrazování, měli byste pravidelně odstraňovat námrazu, protože ta snižuje chladicí výkon.

Pomůže také výměna starých spotřebičů za úsporné – při výměně desetileté ledničky za novou s energetickou třídou A++ můžete ušetřit až 50 % energie ročně.

Rychlovarné konvice

Na ohřívání vody jsou účinnější než varná deska a hrnec s vodou, protože jsou tepelně izolované. Nejčastější chybou při jejich používání je, že je lidé naplňují větším množstvím vody, než jaké potřebují ohřát. Např. na jeden šálek kávy nebo čaje je zbytečné, abyste ohřívali 0,5 l vody – při každodenním používání tímto způsobem můžete za rok vyplýtvat obrovské množství elektřiny.

Rýchlovarná kanvica

Pokud si často připravujete např. zelený čaj nebo instantní kávu, zvažte nákup konvice s regulovatelným termostatem, protože pro tyto nápoje je vhodná voda s teplotou 80 °C.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie kuchyňské váhy

Myčky nádobí

Podobně jako u praček platí, že ani myčky nádobí byste neměli používat poloprázdné. Také můžete s použitím vhodného mycího prostředku snížit teplotu, což také vede ke značným úsporám elektřiny.

Pračky

Patří mezi nejnáročnější spotřebiče v domácnosti. Při výběru sledujte spotřebu energie na jeden prací cyklus. Při praní byste měli pračku co nejvíc naplnit. Když chcete prát méně prádla, sáhněte po modelu, který dokáže přizpůsobit dávku vody množství praného prádla – ostatní pračky totiž vždy používají plnou dávku vody, což znamená vyšší spotřebu elektřiny při jejím ohřívání.

Košeľa v práčke

Další úspory můžete dosáhnout při snížení teploty praní. V obchodech je už dostatečný výběr pracích prostřiedků, které jsou účinné i při nižších teplotách. Předpírku používejte jen u velmi znečištěných oděvů. Praním ve více cyklech za sebou můžete využít malou část zůstatkového tepla v pracím bubnu.

Sušičky prádla

Pokud chcete sušit prádlo v sušičce, vybírejte si výlučně mezi kondenzačními sušičkami s tepelným čerpadlem. Oproti těm klasickým mají až o 50 % nižší spotřebu.

Žehličky

Při žehlení vlhkého prádla nemusíte použít napařování a můžete tak ušetřit až 40 % energie. Termostat žehličky nenastavujte na zbytečně vysokou teplotu a během delší manipulace s prádlem ji vypínejte. Nejúspornější jsou žehličky s automatickým vypínáním.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie food processory

Nabíječky smartphonů a notebooků

Dnes nabíjíme všechno za sebou – smartphony, tablety, notebooky, holicí strojky, bezdrátová sluchátka apod. Nechávat však jejich nabíječky zapojené v el. zásuvce je velmi špatný návyk, protože spotřebovávají elektřinu i naprázdno. Čím větší nabíječka, tím vyšší spotřeba – nejhorší je to tedy u notebooků.

Pohotovostní režim

Mnohé spotřebiče z řady tzv. černé techniky se tváří, jako kdyby byli vypnuté, ale ve skutečnosti jsou v tzv. pohotovostním režimu. Jde zejména o televizory, počítačové monitory, DVD či blu-ray přehrávače, satelitní přijímače, zesilovače, sestavy domácího kina či HiFi věže. Pohotovostní režim obvykle signalizuje miniaturní LED dioda na předním panelu, která sama o sobě není velkým žroutem energie. Kvůli ní však musí být aktivní obvody napájecího zdroje, jejichž spotřeba může být v řádech wattů. U jednoho spotřebiče to není mnoho, ale většinou jich v domácnostech bývá víc.

Zahnutý televízor

Řešením je vypínat spotřebiče síťovým vypínačem (zpravidla na zadním panelu). V mnohých domácnostech jsou tato zařízení napájená ze zásuvky přes prodlužovací přívody, vypínačem na „prodlužovačce“ je pak můžete vypnout všechny najednou.

Televizory a monitory

Platí zde, že čím větší je úhlopříčka obrazovky, tím je vyšší spotřeba energie. Nejnižší spotřebou se mohou pochlubit moderní OLED televizory a monitory, za nimi nasledují ty s LED technologií a po nich klasické LCD obrazovky. Na chvostě jsou potom plazmové obrazovky a staré rozměrné CRT televizory či monitory – jejich výměnou za LCD obrazovku můžete ušetřit až 70 % energie.

Počítače

Z hlediska úspornosti jednoznačně vedou notebooky. Nízkou spotřebu však majú také miniaturní stolní počítače nebo tzv. all-in-one počítače integrované přímo v těle obrazovky. Při výběru klasické počítačové sestavy s velkými skříněmi byste se měli zaměřit zejména na účinnost PC zdroje.

Vytápění a ohřívání vody elektřinou

Pokud využíváte el. bojler, tepelné čerpadlo, případně akumulační kamna či el. konvektory, vyžádejte si od dodavatele elektřiny dvojtarifní sazbu, nazývanou také „noční proud“. V noci je spotřeba elektřiny minimální, proto je její cena nižší. Na dostatečné vytopení či ohřátí vody v zásobníku však noční čas stačí.

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Originální stojany na deštníky Originální stojany na deštníky

I vaše předsíň si zaslouží nádech originality! Projevte svou osobnost a kreativitu při výběru doplňků a dodejte život i té najponurejšej vstupní hale.

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelněBojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelně

Když vybíráte vytápěcí systém do domu či bytu, možná vás napadlo, že s průtokovým ohřívačem byste mohli ušetřit nějaké to euro. Na rozdíl od bojleru totiž ohřívá vodu jen tehdy, když to...

Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak...

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.