Jak uskladnit a uložit bicykl v bytě? Zavěste ho

S tímto problémem se setkává mnoho domácností, které žijí v bytech a prostor navíc rozhodně není. Pokud milujete cyklistiku, uskladnit bicykl během nebo mimo sezónu někdy udělá pořádné vrásky.

Uskladnění kola v bytě

Především pokud nemáte k dispozici suterén alebo podkrovní prostory na skladování. Naštěstí je skladování bicyklů v domácnosti možné kreativně vyřešit tak, aby bicykl nepřekážel a zároveň byl v bezpečí. Právě na toto byly vyvinuté různé držáky a stojany pro váš bicykl.

Mohu mít bicykl v bytě? Jak bicykl skladovat v bytě nebo v garáži? Je zavěšení bicyklu na stěnu dobrým nápadem? Jaký držák na bicykl je nejlepší? Všechno toto a mnoho dalšího se dozvíte v následujících řádcích našeho článku. 

Specifické držáky a stojany

Pokud budeme realisty, určitě si řekneme, že mít bicykl v bytě zřejmě není žádná výhra. Nu, někdy na výběr nemáme a musíme najít alespoň částečné řešení. Takové řešení nám nabízejí právě závěsné držáky a stojany, které náš bicykl dají do polohy, která nebude nikomu v bytě překážet.

Zavěšený kolo na stěně

Kromě toho, některé netradiční způsoby uskladnění bicyklu v bytě vás dokonce inspirují. Jaké máme tedy možnosti?

Zavěšení bicyklu na stěnu

V bytě musíte v první řadě zvážit, jak pevné stěny máte. Pokud jsou vaše stěny z překližky nebo tenkého sádrokartonu, vrtat a věšet něco těchto rozměrů na stěnu se nemusí právě vyplatit. Myslete tedy na hmotnost bicyklu a také na skutečnost, že čas od času budete s bicyklem manipulovat.  

Uchycení za přední kolo – tento způsob je vhodný i do bytu, ale ještě lepší je v případě sklepa (suterénu) nebo garáže. Tímto způsobem je dokonce možné uskladnit i více než jeden bicykl.Tento držák však není do bytu úplně ideální, protože kolo se v podstatě opírá o stěnu, a přestože jsou kola umístěná v lištách, při manipulaci kolo snadno narazí do stěny.

Držák na kola na stěnu

Jeho výhodami jsou však nízká cena a schopnost umístit víc bicyklů vedle sebe. 

Uchycení za rám bicyklu – věšák na bicykl na stěnu. Bicykl je v tomto případě vodorovně a zabírá méně místa než v prvním případě. Výšku uchycení si přizpůsobíte podle svých fyzických parametrů. Pokud chcete, aby byl bicykl pár centimetrů nad zemí, nebo ho chcete mít ve vyšší úrovni, rozhodnutí je na vás.

Uchycení za rám kola

Výhodou je právě snadná manipulace, ale tento způsob montáže se doporučuje jen v případě skutečně pevné stěny, protože uchycení si vyžaduje určitou hloubku vrtání pro uchycení věšáku.  

Uchycení za pedál bicyklu – je v podstatě téměř stejné jako v případě uchycení za rám, ale menší nevýhodou je opět přímý kontakt se stěnou, což může způsobit znečištění. Přestože opět ušetříte víc miesta, znovu je třeba počítat s pevnou stěnou. 

Cena držáků na stěnu se pohybuje v různých úrovních. Pro běžné použití v bytě však postačí stojany v hodnotě od 250 do 500 korun. 

Uchycení držáků na strop

Tento způsob se vám možná bude zdát do bytu nevhodným, ale paradoxně, pokud máte možnost vysokých stropů a místo v rohu místnosti, zavěšení bicyklu na strop je praktickým řešením vašeho problému s uskladněním.  

Zavěšení bicyklu na strop – stropní držáky jsou z hlediska úspory prostoru skutečně nejlepším řešením. Uchycení v rámci stropních držáků je různé. Bicykl můžete zavěsit za zadní kolo, sedlo nebo řídítka. V tomto případě máte na výběr dokonce systém kladky, což znamená, že bicykl uchytíte a za pomoci kladky vytáhnete ke stropu.

Zavěšení kola na strop

Uchycení kola na strop

Tento systém funguje spíše v garážích a suterénech, ale jestli máte pevný a vysoký strop, rozhodně takovou pomoc oceníte. Navíc jak jsme vzpomínali, jde o nejlepší úsporu místa a vyšší investice se teda určitě vyplatí. Cena v případě závěsných systémů na strop se pohybuje na úrovni od 300 do 1000 korun.

Držáky na odkládání

Tentokrát už nemusíme nic vrtat, nikam nic věšet nebo přichycovat. Stačí, pokud máte o něco víc prostoru v předsíni nebo garáži a bicykl stačí zavěsit nebo ho jednoduše předním kolem zaparkovat do držáku a je to vyřešené.

Velký stojan na kola

Jednoduchý stojan na kolo

Samozřejmě, z hlediska dlouhodobého skladování je toto velmi nepraktické řešení, neboť zabírá stejně mnoho místa, ako když bicykl postavíme na běžný stojan. Spíše jde o sezónní skladování. Pro uskladnění bicyklu během zimy použijte spíše předcházející možnosti. 

Teleskopický stojan na bicykl – přestože je cena tohoto stojanu vyšší, umožňuje skutečně jednoduchou manipulaci, vysokou nosnost a velmi praktické řešení uskladnění bicyklů. Nemusíte nic vrtat. Stačí, když se teleskopický stojan roztáhne mezi strop a podlahu.

Teleskopický stojan na skladování kola

Může být opřený například i o stěnu a bicykl na něj můžete klidně vodorovně zavěsit. Takovéto stojany obvykle zvládnou unést i 2–4 bicykly. 

Bicykl na balkóně

Přirozeně i tato možnost je ve hře. Přece pokud nedisponujeme dostatečným prostorem v bytě, nebo nemáme k dispozici sklep či podkrovní prostory, balkon se stává logickou volbou. Stejně tak můžete využit systémy zavěšení jako v bytě. Zavěšení bicyklu na strop nebo držák na stěnu.

Uskladnění jízdního kola na balkoně

Pro uskladnění bicyklu během zimy můžete využít i speciální přikrývky na bicykl, které ho ochrání před chladem a vlhkem. Cena takového návleku – přikrývky se pohybuje kolem  100 až 150 korun. 

Kreativní uskladnění bicyklů

Bicykl v bytě obvykle estetický dojem příliš nezvýší a právě z toho má mnoho domácností (především partnerky nebo manželky) stres. Právě proto máme pro vás tipy, které vám možná ukážou, že i v rámci obyčejného skladování bicyklu v bytě se dá být kreativní. Možná se i vy necháte inspirovat. 

Uskladnění jízdního kola na skříňce

Kolo na stěně za poličkami

Dřevěný stojan na kolo

 

Stojan na kolo ve skříni

zdroj obrázků: pinterest.com

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentářPublikováno dne: 08.09.2018
Hodnocení článku:
(93.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Programovatelné termostatické hlavice na radiátor ušetří až 30 % účtu za teplo Programovatelné termostatické hlavice na radiátor ušetří až 30 % účtu za teplo

Regulace vytápění interiéru zabrání plýtvání teplem. Přečtěte si náš článek o termostatických ventilech a termostatických hlavicích na radiátor, ve kterém najdete všechno podstatné.

Přestavba a rekonstrukce bytu – povolení, rozpočet a postup Přestavba a rekonstrukce bytu – povolení, rozpočet a postup

Rekonstrukce bytu ve většině případů proběhne jednou za život. Proto jsme připravili jednoduchého průvodce, který vás procesem rekonstrukce vašeho bytu provede a ukáže vám to...

Termostatické baterie sníží účet za vodu. Podívejte se, jak fungují Termostatické baterie sníží účet za vodu. Podívejte se, jak fungují

Chcete se sprchovat komfortněji a navíc ušetřit pár korun na účtech za vodu? V článku vám prozradíme, jak termostatická baterie funguje a proč byste si ji měli nechat namontovat nejen do...